Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Salutare!!!Va Rog..Cine se ocupa cu transport motoare din Italia???Am de adus un Marauder din Italia si am nevoie de transport maxim pana la sfarsitul luni MAI. Ma intereseaza si daca vrea cineva care are remorca sa mergem impreuna..si sa impartim costurile,chiar si la condus auto...Multumesc Anticipat pt ajutor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare!!!Va Rog..Cine se ocupa cu transport motoare din Italia???Am de adus un Marauder din Italia si am nevoie de transport maxim pana la sfarsitul luni MAI. Ma intereseaza si daca vrea cineva care are remorca sa mergem impreuna..si sa impartim costurile,chiar si la condus auto...Multumesc Anticipat pt ajutor!!!

sal, daca vrei te pot ajuta, am un prieten care pleaca dupa un motor..astept msg..

bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am gasit in Italia un scooter Piaggio Hexagon 125 (125cc) la 200 Euro. Transportul il rezolv aproape gratuit. Mi-l aduce un italian. As putea risca sa nu il inmatriculez daca ii scuter? Mai ales ca inmatricularea m-ar costa mai mult ca scooteru in sine, si sa nu mai vorbim de timp pierdut. Ar fi mai simplu sa aduc unu sub 50 cc? Astea sub 50 cc nu mai trebuie radiate in Italia? Mai trebuie contract V-C ca sa il pot declara aici la primarie, ca cica trebuie declarate si alea sub 50cc? Merci baieti!

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auziti inca una. Am gasit un Scooter Piaggio x9 250cc super tare din 2001 cica la 600 Euro. Cel mai ieftin am mai gasit la 1000 de Euro in sus. Cica ala (ii roman de 39 de ani, sau asa zice pe mess cel putin) vrea sa il trimita din Anglia cu ceva companie TNT la care eu trebuie sa dau avans jumate - 300 euro. Cica transportu ar fi 150 Euro numai si il plateste el, insa eu am calculat pe site TNT si ar fi de la 1800 in sus. Daca nu mi-ar placea scooteru, cica compania mi-ar da aia 300 de euro inapoi. Am scris la firma TNT si a zis ca ea se ocupa de transporturi numai intre companii si ca nu are de aface cu pretu coletului in sine, asta ramane intre destinatar si . E tzeapa? (scooter cam ieftin, baiatu e roman, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tnt-ul dhl-ul si alte firme de curierat rapid iti iau doar 24 euro ptr un plic, gandeste-te la scooterul tau care are vreo 120 kg, si daca ti-l ia ii calculeaza pretul la metru cub, si te rupe. nu te baga frate. sunt baieti pe forum care iti asigura transportul din italia, tara scooterelor, cu 250 - 300 euro si te baga si pe tine in transport. adica te duci si iti vezi marfa, iti place o iei, nu, cauti alta, k oferta este.

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladut50: tati, pune mana si citeste de tzepele care se mai dau si apoi baga-te la combinatii d-astea. Umblau pe net niste oferte la masini si motoare "nemaipomenite".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auziti inca una. Am gasit un Scooter Piaggio x9 250cc super tare din 2001 cica la 600 Euro. Cel mai ieftin am mai gasit la 1000 de Euro in sus. Cica ala (ii roman de 39 de ani, sau asa zice pe mess cel putin) vrea sa il trimita din Anglia cu ceva companie TNT la care eu trebuie sa dau avans jumate - 300 euro. Cica transportu ar fi 150 Euro numai si il plateste el, insa eu am calculat pe site TNT si ar fi de la 1800 in sus. Daca nu mi-ar placea scooteru, cica compania mi-ar da aia 300 de euro inapoi. Am scris la firma TNT si a zis ca ea se ocupa de transporturi numai intre companii si ca nu are de aface cu pretu coletului in sine, asta ramane intre destinatar si . E tzeapa? (scooter cam ieftin, baiatu e roman, etc)
hahahahahahahaaahhahhhaaaaaa :angry: :what: :huh: de amult nu am mai auzit una buna ca asta. se pare ca oemaneii nu invata niciodata. :bounce:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru inceput: de un an au bagat si italienii numere provizorii. partea cretinoida e ca nici o companie nu iti da asigurare pe numerele alea. fara asigurare nu poti circula, deci se poate spune ca in italia inca nu exista numere provizorii.

 

varianta camion: o groaza de bani - 500e numai transportul doar al motorului (mai tre rezolvat si ajunsul acasa al tau). motorul tre ambalat! o gramada de acte. tre mers la vama in romania exact cand camionul ajunge in romania. tre platita vama chiar atunci pe loc.

 

varianta pe doua roti: eu pe asta am ales-o. dar tre ca proprietarul sa aiba incredere in tine ca ii trimiti actele motorului si numerele cand ajungi in romania ca sa poata radia motorul in italia

1. cu TARGA motorului (e sungurul act de proprietate/inmatriculare, etc in italia) mers la notar si facut act de vanzare cumparare (40e) plus act ca proprietarul iti da dreptul de a circula cu motorul (inca vreo 30-40)

2. aigurare si carte verde pe o perioada de 10 zile (cam 100e)

3. ITP daca nu are (50e)

4. acte de export (si certificat eur 1 daca e cazul) de la vama din orasul de unde se cumpara motorul (tre precizat

5. cu actele de export la iesirea din UE date la vama pentru stampilare (desi alea nu au trebuit niciunde)

6. la vama in romania mers la comisonarul vamal apoi la vames

7. mers la RAR pentru ceva ce tre la vama

8. platita vama (tre copii dupa traduceri legalizate dupa certificatul de vanzare cumparare si targa)

9. intors la RAR pentru omologare si ITP

10. inscrisa la financiar

11. la politie (ei nu opresc targa sau numerele)

12. trimise targa si numerele in italia pentru radiere

 

mai exista si varianta pe remorca proprie

 

 

Nu s-a schimbat nimic cu intrarea in UE ? Nimic nimic? :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am citit in lung si-n lat posturile de inmatriculare, ce ma intereseaza nu prea am gasit.

 

eu mi-a adus motorul din italia (BMW F650 ST) , acum e in bucuresti, astept actele de la RAR.

problema e ca eu am buletin de constanta si nu am chef sa-mi iau concediu 3-4 zile sa rezolv actele acolo. (prefer sa plimb motoru de timpul asta)

 

pot sa fac imputernicire notariala si sa se ocupe taica-miu? daca da, cam ce forma are ' il imputernicesc pe ... sa se ocpue de inmatricularea motocicletei cu seria sasiu xxxxx' ?

 

sau poate sa o inamtriculeze el pe numele lui dupa ce am facut rar-ul pe numele meu? (contractul de vanzare-cumparare din italia oricum e la caterinca si pot sa-l fac pe ce nume vor ei).

 

adeverinta de transport (care iarasi mi se pare act la caterinca) este necesara doar ca sa stie ei ca nu ai venit cu ea pe roti si mai e inamtriculata? caz in care le arat radierea pt export si scap..

 

multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@drunken master

eu eram in italia si inmatricularea mi-a facut-o o firma de intermedieri. comisionul lor este de vreo 1 mil, parca. o procura notariala costa vreo 500.000 lei. vezi si tu cum te orientezi.

ptr ala micu' care a scris "da nu s-a schimbat nimic de la intrarea in ue?": tataie, ai vazut si matale la ce data este bagat post-ul acela? wake up, it's a beautiful morning! umbbra, parca-l cheama.

:drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@drunken master: RAR-ul nu-l faci pe numele tau. Il faci pt motor. Pe el nu apare numele tau.

De declaratia aia pe proprie raspundere nu scapi. Trebuie sa apara undeva cand, pe unde si cum a intrat motorul in tara. Acest lucru se trece in acea declaratie.

La RAR nu-ti va cere procura (mai ales ca poti face acel contract cu italianul de V-C pe numele cui vrei). De procura vei avea nevoie la administratia financiara si la politie.

Ii faci o procura in care-l delegi sa se ocupe de inmatricularea motorului x, cu serie, an, etc. si atat. cu acea procura va putea merge la Politie si la administratie. asta ca sa nu trebuiasca sa inmatriculezi motorul pe numele tatalui doar pt ca nu poti umbla pt inmatriculare.

 

Succese maxime!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti careva ce vrea sa insemne "tagliandata" in italiana?

 

la multe motoare de pe moto.it apare acest termen in descrierea lor, si desi vorbesc bine limba italiana, termenul asta nu am reusit sa-l deslusesc

 

de fapt sunt mai multi termeni pe care nu-i inteleg. Daca e cineva care s-a lovit de ei, si ii intelege, il rog sa-mi dea un semn pe privat eventual. Dau o bere. :cheers:

Editat de rainman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu ziceai k vorbesto bine italiana? sau doar aia din seriale tv? :cheers: faceam si eu un mishto mic, no ofence.

tagliandata inseamna k i s-a facut revizia periodica la timp. adica la 3.000 km, la 10.000 km, si asa mai departe. daca mai ai nelamuriri, baga-te.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu ziceai k vorbesto bine italiana? sau doar aia din seriale tv? :cheers: faceam si eu un mishto mic, no ofence.

tagliandata inseamna k i s-a facut revizia periodica la timp. adica la 3.000 km, la 10.000 km, si asa mai departe. daca mai ai nelamuriri, baga-te.

:cheers:

 

mi se pare normal ca atunci cand inveti o limba, sa o inveti la nivel general, si sa nu te bagi in termeni tehnici, din industrie sau mai stiu io ce domenii. nu?

 

si uite, daca zici ca te oferi, mai am cativa termeni:

 

1)arretratori pedane

2)sellino monoposto

3)sottocodone e tamponi paracarene

4)borsa serbatoio

5)cavalletto

6)cupolino doppia bolla fabbri

7)coprisellino passeggiero

 

berea ramane oricum valabila

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@drunken master: RAR-ul nu-l faci pe numele tau. Il faci pt motor. Pe el nu apare numele tau.

De declaratia aia pe proprie raspundere nu scapi. Trebuie sa apara undeva cand, pe unde si cum a intrat motorul in tara. Acest lucru se trece in acea declaratie.

La RAR nu-ti va cere procura (mai ales ca poti face acel contract cu italianul de V-C pe numele cui vrei). De procura vei avea nevoie la administratia financiara si la politie.

Ii faci o procura in care-l delegi sa se ocupe de inmatricularea motorului x, cu serie, an, etc. si atat. cu acea procura va putea merge la Politie si la administratie. asta ca sa nu trebuiasca sa inmatriculezi motorul pe numele tatalui doar pt ca nu poti umbla pt inmatriculare.

 

Succese maxime!

 

 

multam, multam

 

se pare ca am scapat sa dau declaratie cum am bagat motoru in tara.

azi mi-a depus taica-miu actele si maine-poimaine ies numerele.

nici de imputernicire nu l-au intrebat, oricum am facut-o preventiv. poate ii trebuie la ridicarea targii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag:

 

1)arretratori pedane=suporturile ptr comenzi (schimbator viteze, frana) asezate mai in spate

2)sellino monoposto= sa monopost (doar ptr conducator, nu si ptr pasager)

3)sottocodone e tamponi paracarene=aparatoare ptr coada de la sa + aparatori la carene (sa nu le zgarii atunci cand cazi)

4)borsa serbatoio=geanta de pus pe rezervor

5)cavalletto=cric

6)cupolino doppia bolla fabbri=miniparbriz din folie dubla

7)coprisellino passeggero=masca din plastic care se pune pe saua pasagerului

 

berea ramane

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, urmeaza vreun transport IT-RO? Sunt un doritor inflacarat de Hornet 600 de prin 99' si nu am transport... iar bani de autoitalia nu am :P

 

Astept o eventuala combinatie :(!

 

Ciao! id yahoo: budica_laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!!Va Rog..Cine se ocupa cu transport motoare din Italia???Am de adus un Marauder din Italia si am nevoie de transport maxim pana la sfarsitul luni MAI. Ma intereseaza si daca vrea cineva care are remorca sa mergem impreuna..si sa impartim costurile,chiar si la condus auto...Multumesc Anticipat pt ajutor!!!

 

Am eu remorca noua de 750kg cu sistem de franare da masina pe care o am nu e de Italia . Am si ceva ajutoare in Torino .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am eu remorca noua de 750kg cu sistem de franare da masina pe care o am nu e de Italia . Am si ceva ajutoare in Torino .

Salut Antony, scuze k am raspuns asa de tarziu...dar nu observasem raspunsul tau...

DA mai sunt interesat si am si eu ceva ajutoare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine ma poate ajuta cu un transport din italia-romania pt o yamaha?sau macar daca stiti niste firme... motocicleta ar trebui sa ajunga la iasi...

 

 

Din Brescia pana in Miercurea Ciuc mi a adus o cu 150 EUR. Are camion saptamanal, dar nu cred ca ar duce pana in Iasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...