Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

vreau si eu sa stiu cate ceva. daca nu va suparati ca intreb. vreau sa imi cumpar moto din italia. sa zic ca acolo motorul costa 1500 euro... cati bani ma costa transportul? radiera? deci tot inafara depretul ei. adica cati bani iau cei care pleaca incolo dupa motoare.... ma refer la voi, nu la firme.

va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu sa stiu cate ceva. daca nu va suparati ca intreb. vreau sa imi cumpar moto din italia. sa zic ca acolo motorul costa 1500 euro... cati bani ma costa transportul? radiera? deci tot inafara depretul ei. adica cati bani iau cei care pleaca incolo dupa motoare.... ma refer la voi, nu la firme.

va multumesc anticipat.

 

cateva pagini mai inapoi sunt descrise toate detaliile cu privire la costuri si etape de parcurs ptr achizitionarea motorului.

putintica rabdare

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vad ca se cauat motoare din Italia.Eu unul am cumparat deja unul (pe numele lu varu' care e la Roma), iar acum trebuie sa merg sa il aduc. Ma interesa si pe mine cam ce acte se fac iar in primul rind daca mai trebuie scos certificatul EURO 1?

Iar daca mai face cineva transporturi ma intereseaza sa il aduc.

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vad ca se cauat motoare din Italia.Eu unul am cumparat deja unul (pe numele lu varu' care e la Roma), iar acum trebuie sa merg sa il aduc. Ma interesa si pe mine cam ce acte se fac iar in primul rind daca mai trebuie scos certificatul EURO 1?

Iar daca mai face cineva transporturi ma intereseaza sa il aduc.

Ms

cred ca te referi la certificatu EUR1 .. care certifica faptul ca motorul este fabricat in comunitatea europeana....asta te ajuta sa platesti vama mai putin , din moment ce numai e vama......nu cred ca mai e nevoie sa-l scoti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello, vreau sa aduc vreo 2-3 moto din IT si vreau sa vin cu ele pe roti. Se poate circula cu ele dupa ce au fost radiate pt export? Se pot lua "numere rosii"?

 

din ce-am auzit e cam scumpa inmatricularea provizorie + asigurare la italieni. mai ieftin iesi cu transport pe platforma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pot lua numere rosii. faza naspa e ca azi, un ido=iot de politai de la udriste s-a trezit sa-mi ceara numarul de italia. i-am zis ca l-au oprit cei de acolo (din italia) la radiere si cica sa dea italianu (vanzatorul) declaratie notariala ca i-au fost oprite numerele. ce stupizi nene. norocul meu ca italianul este in romania si este coleg de munca cu mine. asa ca atentie la cate si alte tampenii ca gasesti numai idioti in tara asta de (cuvant urat).

Editat de moroiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e normal cand radiezi un motor, oriunde te-ai afla pe lumea asta, predai numerele la respectiva autoritate? Sau raman la vechiul proprietar, nu conteaza.

La numerele provizorii de afara inteleg, cu toate ca si aici e trasa de par. Ce mama naibii ii intereseaza pe ei de nr. din alta tara?

 

Si fara acea declaratie, nu ai putea inmatricula motorul??? Ma gandesc ca la fel de bine poti da o declaratie pe propria raspundere ca ai luat motorul de la proprietar fara numere... :D

 

 

Pe site-ul lor intr-adevar spune de numere, dar nu spune ce numere: provizorii sau alea definitive. Cu toate ca pct L se refera la inmatricularea provizorie! Si atunci normal sa ai si nr.

 

"

 

INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT - IMPORTAT

 

 

Documente necesare :

 

a)cererea solicitantului. In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul In virtutea unui drept legal, altul decat cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita In cerere;

b)fisa de Inmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor legale, completata cu datele proprietarului si avand viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale. In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane, se va depune si fisa de Inmatriculare completata cu datele si semnatura acesteia precum si copia actului de identitate. In cazul In care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie mentionarea In certificatul de Inmatriculare si a datelor de identificare a utilizatorului;

c)documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, In original si In copie;

d)actul de identitate al solicitantului, In original si In copie;

e)dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, In termenul de valabilitate al acesteia;

f)copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de circulatie, In termenul de valabilitate al acesteia;

g)dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv, In original sau copie legalizata a acesteia;

h)dovada de plata a taxei de Inmatriculare, stabilita potrivit legii;

i)dovada de plata a contravalorii certificatului de Inmatriculare;

j)dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar de Inmatriculare;

k)certificatul de autenticitate al vehiculului In termenul de valabilitate;

l)documentele de Inmatriculare eliberate de autoritatile straine, In original, precum si placutele cu numarul de Inmatriculare;

m)procura speciala, dupa caz.

"

Editat de rmg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut nu stiu daca sunt on sau off topic dar am si eu o intrebare

stiti cumva o societate sau persoana fizica care aduce moto la comanda din it va rog frumos datimi un raspuns pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sal, plec astazi 31.03 in Padova la ora 6 seara, sa-mi aduc un motor, mai am loc in remorca de inca unul, daca este interesat cineva si vrea sa afle mai multe detalii ma poate suna 0745346944.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutari la lume.. ajutati-ma, pls!!

am gasit un motor adus in tara, ce acte trebuie sa-mi iau de la propietar, am inteles ca e belea la inmatriculari...

el a zis ca-mi da acte traduse si contract de vanzare cumparare intre mine si el..ce ar trebuie sa-mi mai dea?

nu vreu sa raman cu motoru, sa ma uit la el..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Eu tocmai am venit duminica 15.04.2007 din Italia cu un motor BMW K 75 S, l-am adus cu o masina fara numere.

Actele care le am sunt urmatoarele:

1- Cartea de identitate a motorului pe care scrie ca a fost radiat definitiv din Italia pt export intr-o tzara membra UE;

2- actul de proprietate a celui de acolo in care se spune ca a predat numerele

3- cotract de vinzare cumparare intre noi prin care spune ca mi-a vindut motorul cu seria....xxxxxx(cotractul a fost facut de noi in parc fara nimic oficial ), in Italiana.

Am vb la Politzie si mi s-a spus ca tre sa maduc cu astea traduse si legalizate si gata se rezolva totul.

Asa ca acum astept ca vineri sa merg la politzie cu actele traduse sa vad daca o sa imi dea numere rosi sa pot merge cu el la RAR pt identificare .

O sa va tzin la curent cum se va derula treaba . Sper sa iasa cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, plec astazi 31.03 in Padova la ora 6 seara, sa-mi aduc un motor, mai am loc in remorca de inca unul, daca este interesat cineva si vrea sa afle mai multe detalii ma poate suna 0745346944.

 

 

nu puteai si tu sa pleci cu o saptamina mai tirziu???

m-am chinut al naiba de tare sa-mi aduc o moto din milano...

 

 

Salutare

Eu tocmai am venit duminica 15.04.2007 din Italia cu un motor BMW K 75 S, l-am adus cu o masina fara numere.

Actele care le am sunt urmatoarele:

1- Cartea de identitate a motorului pe care scrie ca a fost radiat definitiv din Italia pt export intr-o tzara membra UE;

2- actul de proprietate a celui de acolo in care se spune ca a predat numerele

3- cotract de vinzare cumparare intre noi prin care spune ca mi-a vindut motorul cu seria....xxxxxx(cotractul a fost facut de noi in parc fara nimic oficial ), in Italiana.

Am vb la Politzie si mi s-a spus ca tre sa maduc cu astea traduse si legalizate si gata se rezolva totul.

Asa ca acum astept ca vineri sa merg la politzie cu actele traduse sa vad daca o sa imi dea numere rosi sa pot merge cu el la RAR pt identificare .

O sa va tzin la curent cum se va derula treaba . Sper sa iasa cu bine

 

te rog mult sa-mi spui si mie daca ai platit TVA sau ceva accize la motorul adus de afara...ca sa stiu si eu ce ma asteapta.

aaa si inca ceva....pe contract ai trecut suma reala???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se plateste tva sau alte accize. nimic. iar pe contract scrii ce suma vrei, cam 30% din valoarea reala. adica 500 euro daca ai luat-o cu 1.200, de exemplu.

:nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca actul de vanzare cumparare trebuie tradus doar pt sectia financiara, ca alea sunt mai limbute. La politie nu-ti trebuie traducere, doar original + copie. cica exista o directiva/lege care spune ca in spatiu intracomunitar nu mai trebuie traduse actele de tipul asta. Info tot de la Politie. chestia cu tradusul e probata! :nono:

Asa ca mai bine intreaba la administratie daca-ti trebuie, sa nu-l faci degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin sa va spun care a fost treaba cu inscrisul.

Nu am platit absolut nici o taxa iar pe contractul de vinzare cumparare nu am scris nici o suma(contractul a fost facut de mina intre mine si proprietar fara nici un notar de fata sau ceva oficial)

Am tradus contractul din Italiana , am tradus si cartea de identitate .

Apoi am platit doua taxe , una de 130 000ROL si una de 70 000 Rol, dupa care am fost la un birou de facut acte pentru numere provizori. Dosarul l-au facut cei de la biroul de acte cu care m-am prezentat la politzie si gata am luat numere provizori.

Acum trebuie sa mai merg la RAR pt talon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...