Sari la conținut

Virochen Marauder VZ800 reparatii


Punkeru
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

am primit o tema de casa de la cineva: de reparat un Marauder. Prolema a fost de la virochen. Dupa investigari pe net si telefoane se pare k e o problema comuna la acest model. Am gasit o varianta de reparatie prin metalizare in jet de plasma si rectificare la cota. Am gasit o firma care e dispusa sa incarce piese mici dar reprogramarea masinii este 200 Euro. Mi s-a spus k reprogramarea + incarcarea ar fi 1000 lei, dar au timp in Decembrie. Fiind o prolebma comuna si piesa noua fiind scumpa, m-am gandit sa postez in ideea k mai sunt doritori sa-si repare virobrchenul, astfel incat sa punem mana de la mana si sa facem o singura reprogramare la masina si sa le reparam pe toate. Astept si alte idei/sugestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles că ești punker, dar fă un efort și zi „vilbrochen” . Vilbrochen tată, vilbrochen !

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multzumesc. intrebatzi un administrator k am rugat sa se inkida topicul pt k am tastat gresit. stim cum se spune domnul meu. Punkerul e doar o porecla. Iar dak traiesti din 59 te cred k esti super.Dar nici noi nu suntem kiar degeaba. Rog public sa se inkida topicul. Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu santeti degeaba, sunteti ca sa pociti limba romana si sa umpleti facebook-ul cu mutatiile voastre verbale. Si nu numai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba cu marauderele e ca au baia mica 1700cc ulei... si daca ii dai mai papa si daca nu te uiti.... e belea..

cred ca si in simson bagam mai mult...

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"virobrchenul" imi place maxim!

Nu e ca masinaria aia mere pe un program pt "virochene" de la dacie in sus pana la bmw 850, iar pt "muraveț" trebe reprogramata. Vrajeala de 2 bani pt ca au aflat ei ca mocikletele se repara cu bani multi.

In rest ce sa zic, sukcesuri!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am prins vremurile în care încă se mai scriau scrisori. Imi aduc aminte cu nostalgie de anii cand stateam in papetarie sa aleg plicuri si timbre colorate. Nu concepeam ca cineva din anturajul meu să nu scrie corect, să facă greșeli de gramatică sau să nu fie în stare să lege o propoziție în mod coerent iar greșelile grosolane de ortografie ieșeau din orice discuție. Nu toleram ideea de a nu ști când se scrie ma sau m-a, la sau l-a, sau ori s-au iar regulile care stabilesc un i sau doi sau chiar trei, mi se păreau la mintea cocoșului.

Traim alte vremuri oameni buni. Compar copilăria mea fericită cu cea a copiilor care nu merg la școală când se topesc zăpezile pentru că le intră apa în cizme, mă gândesc la cei care nu vin cu zilele la școală din cauza bătăilor încasate de la părinți, la cei care fug de acasă în toiul nopții strângând-o pe mama de mână în timp ce tatăl cu mintea îmbibată în alcool dă cu scaunele de pereți (să ii adaug aici si pe cei plecați alături de parinții lor in străinatate de la vârste fragede?). Indiferent de generație, cu toții am avut astfel de colegi la școală. Celor mai mulți nu le cunoșteam problemele de acasă, de fapt nici nu ne păsa, copiii nu au astfel de gânduri și nici nu e datoria lor să aibă grija altora, dar cazurile acestea există și din păcate, după cum se arată lucururile, vor exista încă mult timp de acum înainte.

Eu unul nu mai judec pe nimeni pentru lipsa învățăturilor elementare pentru că nu știu de unde vine cauza și mă gândesc că dacă cineva nu scrie corect nu înseamnă neapărat că a fost un leneș și un delăsător la școală. Poate n-a avut nicio șansă în viață. Nu vreau să sune dramatic, chiar dacă uneori este....ca să fie clar, aici ”dau binecuvântarea” doar celor care duc o viață obișnuită și nicidecum celor care s-au cățărat pe scara socială (sau chiar universitară) sărind peste etapele firești și instalându-se în posturi mult peste nivelul lor. Cunoaștem cazuri slavă Domnului! Nu am nici cea mai mică urmă de înțelegere pentru agramații cu doctorate și nu există nicio scuză pe lume care să nu le știrbească poleiala la care s-au ajuns pe nedrept. E o categorie aparte și nu intră în discuția de azi, dar....

Vigilența dusă la extrem mi se pare uneori prost înțeleasă și dacă această luare de atitudine aș vedea-o și pe stradă atunci când, de exemplu, cineva aruncă o hârtie pe jos, poate că nu m-ar deranja sarcasmul împărțit cu nonșalanță de cavalerii limbii române. Dar până una-alta rămân la ideea că politețea trebuie să primeze. Sau nu?...Poate ar trebui să ne arătăm știința în orice circumstanțe?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca cei care tin mortis sa citeasca/scrie corect au lipsa de imaginatie si probabil rigizi.. mai cred ca nici nu dau doi bani pe igiena corporala si nu cred ca-si schimba lenjeria intima zilnic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"virobrchenul" imi place maxim!

Nu e ca masinaria aia mere pe un program pt "virochene" de la dacie in sus pana la bmw 850, iar pt "muraveț" trebe reprogramata. Vrajeala de 2 bani pt ca au aflat ei ca mocikletele se repara cu bani multi.

In rest ce sa zic, sukcesuri!

ai de metalizat un fus de X mm latime si Y m diametru... aia scrie in program faza e ca colegu plateste programul, rumatoru care trece pe la ei are deja program facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca pt a face SERVICE trebuie sa stii cum se numesc niste piese! Mai ales ca e vorba de o interventie ceva mai complicata decat un skimb d bujii :P Asta pe langa scrierea de mirc care e, daca nu ofensatoare, cel putin neplacuta intr-un text, fie el si pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca pt a face SERVICE trebuie sa stii cum se numesc niste piese! Mai ales ca e vorba de o interventie ceva mai complicata decat un skimb d bujii...

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind fac referire la piesa respectiva eu zic arbore cotit ,simplu pe romineste .....hai care ma corecteaza sînt convins ca este cineva contra... Vai de capul nostru !

 

Stima,

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...