Sari la conținut

Topic de refulare...despre orice


Flower-Power

Postări Recomandate

Apar doar daca sunt transfer catre IBAN nu catre utilizator (adica prieteni carora le trimiti doar pe baza nr-ului de telefon). Daca in schimb ii ai adaugati cu IBAN si trimiti va aparea la detalii si adresa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 522
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La mine nu apar astfel de date nici la cei cărora le-am virat eu 🧀 nici la cei de la care am primit. :what:

 

 

În altă ordine de idei care plm e treaba cu postările astea, că toate sunt de pe conturi aparent cu vechime?!?

Screenshot_20240221_103125_Firefox.thumb.jpg.03707938b20d3abc825c027fe99c0a11.jpg

 

Au fost hack-uite conturile sau? 🤔

Au tot apărut în ultima vreme, câte 1-2, eu am trimis vreo 3-4 report-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, marauder a spus:

Nu deschid topic nou special pt frustrarea mea, sper sa primesc aici destule info.

Este legat de GDPR...probabil o sa scriu si la oficialitati pt ceva raspuns oficial, dar poate este aici cineva specializat pe domeniul asta,

Pe scurt, tocmai am aflat ca , pe un app gen REVOLUT, datele mele personale au fost furnizate si celorlalti membriii (cu care am avut contact) ai platformei respective. 

Ca sa fiu mai clar, pe langa numele si ibanul meu, la toate persoanele care au facut transferuri de bani catre mine, sau la care le-am trimis eu bani, in extrasul lunar de activitati le-a aparut si adresa mea postala exacta (oras, strada, bloc, apartament ,tara). De unde stiu sigur asta? Pt ca si mie mi-a aparut, pe extrasul lunar, adresa postala completa a persoanelor cu care am avut transferuri, deci si lor le-a aparut adresa mea.

Mi se pare ok sa le apara numele si ibanul, dar nu si adresa exacta. Exista riscul ca , daca eu am avut transferuri semnificative catre Popescu, sa trag concluzia ca Popescu are o situatie materiala buna, si atunci poate imi trece prin cap fie sa ii vizitez domiciliul in lipsa lui, fie sa il astept la usa pt o convorbire prieteneasca in urma careia sa imi doneze ceva marafeti....sau viceversa.

Deci cum e cu GDPR-ul asta si sharuirea de info catre alte persoane?! Se pot comunica toate info sau doar unele dintre date, in functie de cui se dau?

treaba e cam simpla, adresa ta exacta este incadrata la o date cu caracter personal. Date pe care revolut, in calite de prelucrator de date cu caracter personal, tu zici ca le-a facut disponibile unei terte parti. Ai bifat tu pe undeva ca este ok asta?

Daca nu, BUBA MARE!

Si amenzile pe trasnaia asta sunt ...maaaari. Procent din cifra te afaceri, cel putin teoretic.

Poti face o plangere daca vrei sa le dai de lucru binisor.....

 

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/pg-plangeri-adresate-direct-autoritatii-nationale-de-supraveghere-a-prelucrarii-datelor-cu-caracter-personal-83.html#:~:text=Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (A.N.S.P.D.C.P.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

treaba e cam simpla, adresa ta exacta este incadrata la o date cu caracter personal. Date pe care revolut, in calite de prelucrator de date cu caracter personal, tu zici ca le-a facut disponibile unei terte parti. Ai bifat tu pe undeva ca este ok asta?

Daca nu, BUBA MARE!

Si amenzile pe trasnaia asta sunt ...maaaari. Procent din cifra te afaceri, cel putin teoretic.

Poti face o plangere daca vrei sa le dai de lucru binisor.....

 

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/pg-plangeri-adresate-direct-autoritatii-nationale-de-supraveghere-a-prelucrarii-datelor-cu-caracter-personal-83.html#:~:text=Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (A.N.S.P.D.C.P.)

Din ce stiu, am fost de acord ca datele sa fie date/partajate la third party DAR nu se specifica ce fel de date pot fi partajate si cui...de exemplu este normal sa fie partajate numele si ibanul catre alti utilizatori, dar nu e normal sa fie partajate TOATE.....la fel cum este normal sa fie partajate TOATE datele catre politie sau organe asemanatoare.

Chestia cu ai semnat contractul cu ei si le-ai dat voie nu este o acoperire in cazul in care prevederile din contract sunt ilegale. Adica degeaba semnez eu contract priin care ma angajez sa lucrez la patron cate 15 ore pe zi, 7 zile din 7, daca legislatia nu da voie. Degeaba da ii dau eu voie "Revolutului" (nu este revolut) sa faca ce vrea cu datele mele daca legislatia zice ca nu poate sa faca ce vrea cu ele.

Aici este dilema mea, daca GDPR-ul da voie ca TOATE datele mele sa fie impartasite unei alte persoane fizice..o sa citesc atent ce le-am dat voie sa faca.

Intre timp am trimis mesaj si la Autoritatea Nationala de Protectie a Datelor cu Caracter Personal.

Ei zic asa:

"Disclosure to and use by third parties

 

We may disclose and/or transfer your Personal Data only in accordance with legal regulations and the principles of confidentiality to the following categories of recipients:

..........

-beneficiaries of transaction funds receiving the information in payment statements together with the funds of the transaction;"

 

Din astea eu inteleg ca pot impartasi datele mele beneficiarilor transfeurilor IN LIMITELE LEGALE....adica daca GDPR zice ca doar datele a.x.z pot fi furnizate unei categorii, ei nu au voie sa  furnizeze datele a.b.c.d.ef,g,x,z.

Acum 11 ore, apriliacluj a spus:

Marauder: pfff, si eu zic, ca, nu e bine sa apara adresa in extrase....

Pana acum nu m-am uitat in extrase, nu m-a intetesat, dar m-oi uita...

PS. La mine nu apare nici o adresa de la nimeni... (Vorbim despre tranzactii prin Revolut)

Asta e smecheria/buba...in extrasul unei tranzactiei/transfer nu apare adresa (din cate imi amintesc)...adica in "chitanta" tranzactiei cum ar veni....dar in extrasul de cont lunar, sub forma de tabel csv, apar (nu am observat daca apar si in extrasul de cont lunar format pdf dar presupun ca apar, doar nu folosesc date diferite in functie de formatul extrasului lunar). Posibil ca la generarea extrasului lunar datele sa se ia din alta/alt gen de baza de date, care baza sa aibe o scapare

 

Acum 9 ore, LionEl a spus:

Apar doar daca sunt transfer catre IBAN nu catre utilizator (adica prieteni carora le trimiti doar pe baza nr-ului de telefon). Daca in schimb ii ai adaugati cu IBAN si trimiti va aparea la detalii si adresa. 

Din ce imi amintesc (si sunt sigur de asta) transferurile nu s-au facut pe IBAN ci pe utilizator (nr de telefon)...cu toate astea apare adresa.

 

 

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, marauder a spus:

Autoritatea Nationala de Protectie a Datelor cu Caracter Personal

Altă _uie de instituție de stat cu salarii mari pt protejați! Am reclamat caz clar - adresa de mail folosită pt a-mi trimite comunicări comerciale nesolicitate - și au dat-o din fanta în cola, au răspuns evaziv după care atunci când am revenit cu argumente n-au mai răspuns nimic. Compania vizată (altex) care îmi tot răspundea să mă dezabonez eu deși nu mă abonasem niciodată a încetat să mai trimită mailuri după a 2-a tură de reclamații la autoritatea pwlii, însă după vreo lună am început să primesc de la mediagalaxy, care e același Mărie cu altă pălărie. 🤬

Și mi-a explicat odată cineva care părea că știe ce spune că dând click pe dezabonare robotul are confirmarea că adresa de mail e validă și în funcțiune, nu dau niciodată când știu că nu m-am abonat, prefer să marchez ca spam.

P.S. după ~100 zile au reușit să facă iluminatul public să funcționeze doar când trebuie. Performanță extraordinară a companiei municipale de illuminati. :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, marauder a spus:

 

Asta e smecheria/buba...in extrasul unei tranzactiei/transfer nu apare adresa (din cate imi amintesc)...adica in "chitanta" tranzactiei cum ar veni....dar in extrasul de cont lunar, sub forma de tabel csv, apar (nu am observat daca apar si in extrasul de cont lunar format pdf dar presupun ca apar, doar nu folosesc date diferite in functie de formatul extrasului lunar). Posibil ca la generarea extrasului lunar datele sa se ia din alta/alt gen de baza de date, care baza sa aibe o scapare

ieri, dupa ce am vazut postarea ta,  extras lunar pdf am cerut, si acolo nu apare adresa

 

hai ca scot un extras csv sa vad ce si cum :)

 

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

P.S. după ~100 zile au reușit să facă iluminatul public să funcționeze doar când trebuie. Performanță extraordinară a companiei municipale de illuminati. :puke:

deci se poate!

vezi? :)

_______________________

 

 

 

 

 

PS. Marauder: la mine nici in format excel nu-mi apar adresele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, marauder a spus:

cam asa imi apar info

gdpr.thumb.png.f5c9c824d4a4b88d851545981e732817.png

nume, prenume, adresa exacta, codul postal, localitatea, tot tot

not ok!

nu i corect, si nici legal.

baga plangere pe mail la ai nostrii, ti-am dat mai sus.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vouă vă funcționează aplicația Yahoo Mail pe Android? De ieri nu mi se mai deschide, apare plicul 1-2 secunde după care mesaje de genu':

615916125_Screenshot_20240228_085529_Devicecare.thumb.jpg.05df6b592733883590919b03e9e12c6e.jpg

Culmea că pe un huawei fără suport google și neactualizată din mezozoic merge, doar că ăla nu mă notifică la mesaje noi... 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ENEOS a spus:

Vouă vă funcționează aplicația Yahoo Mail pe Android? De ieri nu mi se mai deschide, apare plicul 1-2 secunde după care mesaje de genu':

615916125_Screenshot_20240228_085529_Devicecare.thumb.jpg.05df6b592733883590919b03e9e12c6e.jpg

Culmea că pe un huawei fără suport google și neactualizată din mezozoic merge, doar că ăla nu mă notifică la mesaje noi... 🤬


Asta am patit ieri seara pret de cateva ore pe iOS . Aparent si-a revenit dar si-a schimbat si interfata, deci banuiesc ca sunt niste updateuri pe care le fac ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, ENEOS said:

Vouă vă funcționează aplicația Yahoo Mail pe Android?

Da, la mine merge. Android 13, ultimul update de securitate acum 2-3 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 săptămâni, vineri, am început să răgușesc. Eh, vreo răceală ceva. 

Luni, am trecut pe parasinus, să fie. Pe lângă paracetamol, are un antihistaminic și clorhidrat de pseudoefedrină care-ți oprește mucii. ^_^

Marți după amiază constat că o bere este amară și sărată. 🤔

Mami ia vezi, este prea amară? 

Nu! Este normală... 

Ups...:-L 

Covid. 

Marți și miercuri am dormit câte 16 ore, medicament natural, mai luam din când în când alternativ câte un nurofen plus, oprește tusea, în rest somn. 

Joi după amiază eu eram gata, aveam și gustul corect, dar o luase pe mami. 

Gura aia de bere luată după mine (tembel :what:) a fost o contaminare masivă pentru ea. 

A ținut-o 7 zile în casă.

Azi i-a trecut covidul pe teste, dar încă simte totul amar și sărat. 

Amândoi câte 3 vaccinuri acum 3 ani. :D

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, September a spus:

Amândoi câte 3 vaccinuri acum 3 ani. 

Genial. Pa shtiintza!

Acum 1 oră, September a spus:

Ca orice anticorp creeat vreodată de organismul nostru, acum ne este codat în ADN. SDV-urile și know-how-ul rămân prezente pururi

 Genial inca o data! Primul vaxer pur-sange care recunoaste transcriptaza inversa (posibilitatea utilizarii unui retrovirus pt a scrie informatia din ARN in ADN, poveste indelung dezbatuta cand sthtiintalaii de televizor ii contraziceau pe conspirationistii fara carte acestia din urma spunand ca vaxul modifica ADN-ul). Roaga-te bunului Dumnezeu sa nu fi nimerit si un turbocancer prin SDV-urile alea

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, September a spus:

Faci distincția antigen-anticorp? 

Mai liniștește-te și tu un pic, ești cam agitat. 🤔 

Unde pare ca le-as confunda? Vorbind de confuzii, care dintre ele are vreo legatura cu genele?

Sint foarte linistit, multa sanatate, pare ca aveti nevoie.

@ceilalti: Voi va dati seama ce confuzat a batut toba stiintei provacs in tot timpul asta? 

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plot twist: eu am tot 3 vaccinuri si nici un covid la activ, desi a avut inclusiv SOTIA in casa cu mine. Si m-am testat de fiecare data, si nu acasa.

Na, jucati o pe asta :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...