Jump to content
Sign in to follow this  
Trusty

Ungere lant moto cu ulei de motor pt. Depozitare

Recommended Posts

Pai si ala de lant ce are in plus fata de oloiu normal ...vaselina pe el ca sa alunece prafu si sa nu se prinda ?  😛

Presupun ca o logica ar avea sa cauti un oloi care nu papa oringuri pe paine, si ala din motor sunt convins ca nu o face ! 

Edited by Paca

Are experiență bogată cu ungator, emite păreri greșite, dar le știe pe toate. Ca un om mare. Cei care folosim ulei de transmisie vorbim aiurea.

Cum își explică faptul că un kit de lanț ține de vreo 30000 km și încă nu și-a terminat mandatul? Și i-am dat cu ulei din primul kilometru.

Poze din jurnal, acum are mai multi km mobra. Asta ca sa nu se spună că vorbesc aiurea (ca alții).

IMG_20181124_034000.jpg

IMG_20181124_034021.jpg

Era să uit de ungator, că iar zic unii că nu mă cred...

IMG_20181124_034859.jpg

Btw, a curatat cineva vreodată pinion de atac uns cu spray cu teflon? Eu da, la ambele motoare, abia am scos zmacul de acolo. La DL, uns ulterior cu ulei, am curățat foarte ușor. Și nici nu era jeg mult, ca la spray.

Dacă până si fabricantul, in speță DID, recomanda ulei de transmisie, de ce aș da cu spray? A, că fabrică si DID spray de lanț, e altceva. A descoperit că mai poate face un ban cinstit.

Edited by Lucian_M

Daca este pentru depozitare ...de ce nu demontezi kitul de lant si il scufunzi intr-un recipient cu ulei? Protectie 100% peste iarna.

Shit! Ce nasol ca acum nu mai am niciun motiv sa va prezint si eu jurnalul.

Am citit si eu ce s-a mai scris pe aici. Interesante argumentele si contra-argumentele - cu toate astea nu ar trebui sa va dezbine niste supozitii de mecanica/intretinere.

Este posibil ca tehnica descrisa de Lucian, sau cea descrisa de Misionaru sa fie "mai buna" insa chiar si asa, nu cred ca cealalta recomandare duce catre o mentenanta catastrofala care va distruge lantul. Imi par totusi nuante neglijabile.

nu glumesc cand va spun ca unii aveti nevoie de doctor , URGENT !

Acum 9 ore, Lucian_M a spus:

Cum își explică faptul că un kit de lanț ține de vreo 30000 km și încă nu și-a terminat mandatul? Și i-am dat cu ulei din primul kilometru.

Btw, a curatat cineva vreodată pinion de atac uns cu spray cu teflon?

Am folosit spray cu teflon (PDL, dar nu partidul!) si tot timpul arata lantul de parca ar fi fost uscat. Nu am curatat pinionul. Pt ca nu aveam ce sa iau de pe el! :P Dupa ~32000km am vandut mobra cu lantul in buna stare, era binisor pe verde reperul de pe bascula. Acum folosesc spray pt ca lene sa-mi fac ungator, iar PDL nu am mai gasit pe unde ma aprovizionez uzual. Am experimentat mai multe sortimente, pana acum Motul Chain Road + m-a multumit in cea mai mare masura.

La mine era jeg profund in "carcasa" care adaposteste pinionul. Probabil ca, daca ma apuc sa caut prin stivele de poze, gasesc macar una care sa sustina cele spuse. M-am chinuit mult sa scot teflonul din acea carcasa, de pe aparatoarea de lant si de pe bascula. La ambele mobre. Daca ti-e lene sa faci ungator (care sa si functioneze), la 50 lei iti pot face unul, pe cand se mai incalzeste un pic (nu am caldura in atelier).

Oricum, urmatorul lant tot cu ulei va fi gresat.

Acum 6 ore, goe 75 a spus:

Daca este pentru depozitare ...de ce nu demontezi kitul de lant si il scufunzi intr-un recipient cu ulei? Protectie 100% peste iarna.

Shit! Ce nasol ca acum nu mai am niciun motiv sa va prezint si eu jurnalul.

Lant la garnita ?   😀  

3 minutes ago, Lucian_M said:

Eu ti-am zis ca sunt unii care au foarte mult timp liber...

Ii spuneai asta lui Paca ? Tu nu realizezi  ca omu nu are alt scop aici decat distractia?

In sfarsit te-ai prins.😁

Hahaha ! Chiar trebuia explicat.

Daca poti sa faci un desen cu ultima ta tentativa reusita de a fi amuzant, chiar te rog.

1 oră în urmă, goe 75 a spus:

Ii spuneai asta lui Paca ? Tu nu realizezi  ca omu nu are alt scop aici decat distractia?

+1 . 

Totusi mai la inceput , am raspuns si la obiect...aici doar am continuat ce ai ridicat la fileu . 

Amu daca-i fileul prea inalt si nu se vede ...io ce sa fac ! 

😛

La 22.11.2018 la 15:30, misionaru a spus:

Nu am spus ca nu e posibil, ci doar ca nu am vazut sa scrie asta pe ambalaj. 

Pe cel did scrie sigur. Am citit asta pe kitul pe care eu l-am inlocuit anul acesta.

Acum 4 ore, Lucian_M a spus:

Daca nu intelegi, iti fac si un desen.

oricum faci niste desene de te doare la ....  ba baiatule tu esti normal ? ca sa n-o mai ocolim , ai lant mai ghiul iti trebe , plimba ba ursu cu lubrifierea ta pe timp de iarna si de vara ca te caci pe el lant , asta-i esential la o motocicleta?  vai de voi ...

Ai un limbaj de crapă buda de ciudă.

Aia care folosim ungatoare de fapt procedăm greșit, nu? Vezi-ti de treaba da, nu te mai baga ca musca in iesirea calului. Marș!

Edited by Lucian_M

6 minutes ago, Paca said:

Imagini pentru holy shit gif

Ți-ai cumpărat  pufuleți, semințe și ceva de băut?

:alcy:

Am să las cretinii să abereze în continuare. Ăsta e nivelul lor. Cică motocicliștii sunt uniți...

O pluă...

@Lucian_M

Daca imi permiti, ce profesie ai ?

image.thumb.png.106d399be53c41719dd654057a9d5568.png

Asta-i din manualul de utilizare pt o mobra din 2015

Sa gasesc ce ziceam cu oloiu de motor  din manualul unei mobre mai vechi ., ca lanturile is aceleasi ...nu is reinventate  :)

cand spuneam ca altele sunt problemele ce-ar putea fii identificate din timp la asta ma refer , am avut azi ceva timp si-am desfacut carburatorul , pe langa altele ,  la un ktm ce l-am achizitionat recent , desii la exterior arata foarte bine eram sigur ca era prea frumos si la interior situatia sa fie la fel , aveti o poza cu gramada de oxid ce sta pe pompa de sprit din carburator , ma mir ca mai functiona , caci era doar o verificare de rutina , motorul functiona foarte bine , dar de aici pot aparea probleme in plin sezon cand ti-e lumea mai draga si cine stie prin ce coclauri fara macar sa realizezi caci in interiorul rezervorului era bec si luna astea sunt depuneri in timp , n-ai cum prevenii ...

P_20181124_205239_p.jpg

Edited by MariusTm29