Sari la conținut

Cum scot surubul rotii de rezerva


aethys
 Share

Postări Recomandate

dati-mi o idee va rog cum scot surubul care tine sub masina cusca rotii de rezerva. se desface prin interiorul masinii cu cheia de 19, acel surub se infileteaza intr-o piulita care s-a rupt din sudura, e detasata de carligul care prinde jos cusca. piulita e undeva in interiorul caroseriei, nu am acces la ea sa blochez piulita respectiva. de gaurit cumva capul surubului pana se reteaza de tot si scot pe jos, nu stiu ce sa-i fac. in atasament e o poza cu surubul si piulita de jos...

 

 

surub.jpg

Editat de aethys
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar e ingropat in caroserie, se desface cu tubulara care intra destul de mult in caroserie printr-o gaurice abia incape tubulara, dapai flexul.

e vorba de un crafter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as suda dar nu am acces la ea, e in intaritura de bara spate sau ceva de genu. pe jos e ceva mai mult spatiu dar greu de sudat. oricum e o idee de luat in calcul, ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate o intrebare la service...

Sunt convins ca nu esti singurul cu problema si au inventat mecanicii vreo solutie.

Din pacate iti rugineste surubul, apoi cand il desfaci se blocheaza in piulita si cand fortezi se rupe sudura piulitei.

Roata de sub masina - am avut la Ducato - a fost unul din criteriile pentru care am luat Master: are roata in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Silver Arrow a spus:

Poate o intrebare la service...

Sunt convins ca nu esti singurul cu problema si au inventat mecanicii vreo solutie.

 

Nu exista alta solutie decat cea prezentata de Cavaleru. Daca nu ai acces la piulita ca sa o blochezi cumva nu ai nici o sansa.

Acum 11 ore, Silver Arrow a spus:

Din pacate iti rugineste surubul, apoi cand il desfaci se blocheaza in piulita si cand fortezi se rupe sudura piulitei.

 

Acest lucru poate fi prevenit prin miscarea si ungerea lor periodica, macar o data pe an. Asa faceam la masinile fimei, niste Forduri Transit Connect.

Acum 11 ore, Silver Arrow a spus:

Roata de sub masina - am avut la Ducato - a fost unul din criteriile pentru care am luat Master: are roata in masina.

 

Din partea ta se poate astepta omul la orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Silver Arrow a spus:

Roata de sub masina - am avut la Ducato - a fost unul din criteriile pentru care am luat Master: are roata in masina.

la ce ducato ai roata sub masina??

 

stiam ca are rezerva in compartimentul motor......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducato >2006 (și Boxer, Jumper care sunt practic aceleași mașini) au un sistem de scripete cu cablu care se rupe fie când vrei să ridici roata la loc, fie în mers și mai sare naibii în capul cuiva (au fost cazuri)... Încă n-am văzut un sistem de fixare al roții de rezervă sub mașină care să funcționeze pe termen lung, toate sunt pain in the ass.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfiu, ce m-am speriat...

Credeam ca ai vreun R6 cu roata de rezerva. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe dedesubt trebuie sa ai acces, poate nu e fantastic de facil dar e cam greu sa nu ai deloc, iar daca nu ai acces de jos, nu ai de sus cu ce te ajuta sa scoti surubul? 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

cum cu ce ma ajuta, piesa aia din primul post din atasament tine colivia la roata de rezerva. sunt 2 astfel de piese, una pe stanga, alta pe dreapta. una din ele s-a blocat, eu nu pot scoate roata de rezerva daca am nevoie. am scos intre timp surubul si inlocuit cu alta piesa noua. l-am scos prin gaurire pe sus, 10 min a durat. m-am speriat degeaba, o fi el tratat, dar cu un burghiu ok,  trecut de vreo 2 ori in astea 10 min peste polizor, a zburat surubul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...