Sari la conținut

scutere SYM


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Citesc și ma minunez!

Nu am nimic cu Sym România sau alte firme de scutere/moto. Observ însă următoarele: Posesor Cruisym 300 de nou, mers cu el 17.000 km în cca un an și jumătate! Probleme: un furtun de la ceva pompa de ulei pierdea câteva picături, schimbat fără probleme pe garanție. Totul ok. Actualmente posesor de Maxsym Tl 508 DE NOU, efectuat într-un an și patru luni cca 24000 km. Mers pe el pana la Capul Nord anul trecut, 10000 km în 16 zile. În rest, munte, Transfăgărășan, Transalpina, Cheile Dobrogei, etc... și muuuuult București. Probleme: un rulment ambreiaj(nu face obiectul garanției, cum probabil nu face nici bateria dacă lași șaua deschisă... zic și eu....), schimbat lant pe la 20k, revizie de furca, cam tot atunci, în rest, apă, paie și bătaie....DAR!!! Reviziile la zi, PÂNĂ în 5000, benzina numai de la Mol iar în momentul în care observ vreo problemă, fuga la service... și încă merge... ;) AM făcut cu el, AK 550 pe ploaie în Germania, nu a avut zeama în el sa stea lângă, decât pana pe la 150, am fugit pe ploaie tot în Germania cu 170 și în general nu l-am simțit ca pe unul "de 300", iar lanțul ăla, pune puterea jos senzațional. Acum ce sa zic... poate sunt eu subiectiv și nici nu ma pricep așa bine ca alți scriitori pe topic, dar sunt mulțumit de el.

P.S. Tot ce am scris aici este experienta proprie și documentată cu mii de poze și filmări...aaaa și cel puțin pe specificațiile oficiale diferența între el și T-max'u ăla bunu' de 560( care apropos, sare de 14000) sete de doa 1CP și vreo 2 Nm... zic și eu... din 508 vs 560...

ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.06.2024 la 14:21, DesertEagle a spus:

 

Nu mai taia curbele, bo$$!

Faci exact ca aia cu masini pe care-i injuram ca ne ies in fata pe contrasens.

 

Ocoleam darele alea de nisip. De aceea si mergeam incet.

La 05.06.2024 la 18:33, Maximo74 a spus:

Da,bun parbrizul ăla de la Givi ,însa dacă te prinde ploia pe nserat și de pe contrasens ai participanți la trafic cu luminile aprinse,evident, nu prea mai vezi mare lucru din drum....sunt pățit!

Dada, asa este dar in restul timpului e minune. Daca ploua, ma mai uit si eu pe langa el :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, nobike a spus:

 

Ocoleam darele alea de nisip. De aceea si mergeam incet.

Dada, asa este dar in restul timpului e minune. Daca ploua, ma mai uit si eu pe langa el :))

Protectia la vânt este excelentă,am observat că viteza maximă scade pe la 140  de km /h cu acest parbriz,oricum pe el are inscripția cu 130 Km/h maxim....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu cu o intrebare ref scutere:
se intampla vreodata sa schimbe viteza singur in curba?

 

sau stie cumva ca e in curba si nu schimba? (senzor de inclinare ceva la astea mai noi?)

dar la alea vechi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuterele nu au viteze,sa schimbe din 3in 2,au doua fulii si o curea care urca sau coboara, nu simti nici un soc cand lucreaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, megamotoreta a spus:

scuterele nu au viteze,sa schimbe din 3in 2,au doua fulii si o curea care urca sau coboara, nu simti nici un soc cand lucreaza.

smekerie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

ma bag si eu cu o intrebare ref scutere:
se intampla vreodata sa schimbe viteza singur in curba?

 

sau stie cumva ca e in curba si nu schimba? (senzor de inclinare ceva la astea mai noi?)

dar la alea vechi?

Da,forza 750 schimba singur vitezele.au dct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

ma bag si eu cu o intrebare ref scutere:
se intampla vreodata sa schimbe viteza singur in curba?

 

sau stie cumva ca e in curba si nu schimba? (senzor de inclinare ceva la astea mai noi?)

dar la alea vechi?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.06.2024 la 15:30, nobike a spus:

Ocoleam darele alea de nisip. De aceea si mergeam incet.

Nu căuta justificări,  dacă venea unul pe sensul opus, cuminte pe banda lui, v-ați fi îmbrățișat oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...