Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 11 ore, pinnochio a spus:

Daca era Zoe...E Foxbatu

 

Nu era Foxu, era unul cu un Megane. Daca ar fi fost el ii dadeam o piatra in geam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 ore, Microbec a spus:

Avea numar de Dambovita? Aia umbla cu geamurile deschise ca sa se faca curent. 

 

Avea numar de Bucuresti dar asta nu are importanta, putea sa fie din Teleorman mutat in Bucuresti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://observatornews.ro/educatie/sia-luat-masina-electrica-acum-5-ani-dar-acum-vrea-sa-renunte-la-ea-pur-si-simplu-ma-lasat-pe-strada-571272.html

Premieră, primul propetar dă e-eleptrică ce se întoarce la o mașină normală. După spusele unora de pe aici "ei nu știu nicio persoana de e-eleptrică ce s-ar mai întoarce la una normala". Uite-l pe primul 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mizerie (Site si articol). iar ala de zice ca ii face masina updateuri ..a trait pe luna pana acum. pe pamant sigur nu.

fake news

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numele "soferului" e sublim, puternic si cu prestanta - Visinel :ph34r:

 

Sa nu mai zic de cererile pentru sisteme "my" hibrid si plug-in hibrid. 

Editat de thesaw
eroare scriere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, masina electrica nu e pentru oricine. Si eu am avut probleme la incarcare cand ajungeam la un incarcator nou. Cum sa instalez aplicatia, cum sa bag cardul, sa-l activez, etc. Daca isi ia electrica unul ce foloseste inca telefonul cu butoane, e mancat....

 

Am observat si eu ca fondurile Rabla Plus nu s-au epuizat decat la persoane juridice. Cumpara astia in draci electrice...

Persoanele fizice, ca si anul trecut, sunt mai lenese. Nemaivorbind de faptul ca tot anul trecut, la persoane fizice, fondul pentru rabla plus a fost de 300 milioane lei. Iar anul asta deja s-au pus la dispozitie 420 milioane lei, in conditiile in care tichetul s-a injumatatit. Adica, la un calcul simplu, deja ajunge fondul pentru de 3 ori mai multi beneficiari decat anul trecut..

Si inca ceva, cel mai vandut EV, Dacia Spring, nu mai e stoc in Romania. Apare noul model in septembrie. Vedem atunci cat de repede se vor termina fondurile.....

 

 

Ca o paranteza.....am vazut un pool pe pagina de facebook a springarilor. Se intreba pe acolo daca cineva cu masina de 1-2 ani a observat, real, o scadere a autonomiei. Raspunsul era ca nu, nimeni. Toate masinile merg ca in prima zi. Asa ca......nici macar la modelele actuale nu se intrevede sa schimbi vreodata bateria pe perioada vietii masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, mircea.cazachevici a spus:

probleme la incarcare cand ajungeam la un incarcator nou. Cum sa instalez aplicatia, cum sa bag cardul, sa-l activez, etc.

Exact așa și la benzinărie! Până desfaci bușonul, bagi pistolul etc.!

Acum 3 minute, mircea.cazachevici a spus:

Toate masinile merg ca in prima zi.

Adică prost. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cobi a spus:

Cum naiba sa existe Spring fara A/C fara geamuri electrice , fara navi si sa coste DUPA aplicarea pomanei de la stat , 12800 de euro ???? 

 

Eu mai spus mai in urma cu cateva zeci de pagini ca masinile electrice se vor scumpi pe viitor, nu vad cum s-ar putea ieftini cand cererea de resurse pt fabricarea electricelor va creste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, danypop a spus:

 nicio persoana de e-eleptrică ce s-ar mai întoarce la una normala".

Stiu si io pe Cineva,lucră la Stihl,a avut o hibridă,care e Pa,Pa...Acu are omu masina adevarata,Pickup Diesel,de la Suzuki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer

Acum 19 ore, Nguyen a spus:

 

Eu mai spus mai in urma cu cateva zeci de pagini ca masinile electrice se vor scumpi pe viitor, nu vad cum s-ar putea ieftini cand cererea de resurse pt fabricarea electricelor va creste...

Nu cred ca e chiar asa. Eu unul am urmarit doar Dacia si Tesla  si am observat urmatoarele diferente la modelele ce m-au interesat pe mine:

 

Loganul cel mai chel costa in 2021 aprox 9100 euro cu programul Rabla Clasic. Adica 11.100 euro pretul cerut de Dacia, din care 2000 de la stat si 9100 de la client

Loganul cel mai chel costa acum 12.250 euro cu Rabla, adica 14.250 euro pret cerut de Dacia. Scumpire de 30%.

 

In acest timp, Spring a crescut de la 16.000  euro in 2021   la 20.000 euro in 2024. Astea sunt preturile pe care le cere Dacia. Ca in 2021 primeai 50% din valoarea masinii prin Rabla Plus,sau maxim 10.000 euro.....asta e alta chestie. Adica in 2021 tu dadeai 8000 euro pe masina iar statul venea cu restul de 8000. Acum, tu dai 15.000 euro pe masina, iar statul vine doar cu inca 5.000. 

 

 

La fel, ma tot uit la Tesla, variantele "de saraci"

Tesla model 3, pret 40.000 in 2021. Adica 30.000 de la client si 10.000 de la stat.

Tesla model 3, pret 43.000 in 2024. Adica 38.000 de la client si 5.000 de la stat.

 

Tesla model y, 45.000 in 2021, 45.000 in 2024. La fel, diferenta e doar de prima da le stat, care a scazut in 2024.

 

Per total, eu vad ca cea mai mare crestere a avut-o Loganul, 30%. Restul au stagnat sau au crescut cu sub 25%. 

Modificarea majora e in prima de la Rabla Plus, nu in pretul EV-urilor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, mircea.cazachevici a spus:

cea mai mare crestere a avut-o Loganul

=> loganul e mai căutat decât electricele de viitor!

Acum 59 minute, mircea.cazachevici a spus:

Spring 

(...)

Acum, tu dai 15.000 euro pe masina, iar statul vine doar cu inca 5.000. 

 

Eu în nici un caz nu dau bani pe tingirea aia! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Per total, eu vad ca cea mai mare crestere a avut-o Loganul, 30%. Restul au stagnat sau au crescut cu sub 25%. 

 

Eu vorbeam la modul general, nu pe un model anume. Logan s-a scumpit dar a evoluat ca masina iar asta vine cu un pret, in afara de aceasta din cauza razboiului materiile prime si energia s-au scumpit. Tesla a stagnat la preturi pt ca fost o decizie de marketing, venea concurenta din spate cu preturi mai mici. Pe termen mediu si lung EV se va scumpi pt ca cererea de metale rare va creste foarte mult daca va creste productia de EV-uri iar preturile se vor duce in mod natural in sus pe principiul cererii si ofertei. Singura modalitate ca EV-urile sa se ieftineasca ar fi daca s-ar descoperi zacaminte mari de metale rare ceea ce este imposibil... de aceea se si numesc metale rare. Mai e si metoda extragerii lor de exemplu, e folosita sclavia moderna in acest sens, copii de 6-7-10 ani din Africa care muncesc in mine pe salarii de absoluta mizerie si cand se vor face presiuni ca munca sa fie platita corect in acele mine si fara sa mai fie folositi copii pe post de mineri costurile vor creste si mai mult. 

 

https://www.focusonafrica.info/en/democratic-republic-of-the-congo-children-slaves-in-cobalt-mines/

 

4d56b1610b5dcc263fc9310f5c6312b8254a884a

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, la alte marci nu m-am uitat. Doar pe astea 2 le-am urmarit, fiind in aria mea de interes.

Cat despre metale rare.....se cauta non-stop solutii pentru a imbunatati bateriile EV-urilor, pentru a le face cu electrolit solid si din componente din ce in ce mai ieftine. 

https://autopro.ro/uncategorized/northvolt-baterie-sodiu-ion-revolutionara/

 

Dar deja intra in productie de serie bateriile ce asigura o autonomie de 1000 km, se incarca in  mult mai putin timp.

https://24auto.ro/2024/02/bateria-solida-este-cea-mai-asteptata-inovatie-pentru-masinile-electrice/

 

https://evmarket.ro/baterii-masini-electrice/baterie-semi-solida-nio-autonomie-43313/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

copii de 6-7-10 ani din Africa care muncesc in mine pe salarii de absoluta mizerie

 

Nu-ti bate capul sa ii spui lui Mircea din astea, omu' traieste in lumea lui si nu-l intereseaza de nimeni si de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, SONYC a spus:

 

Nu-ti bate capul sa ii spui lui Mircea din astea, omu' traieste in lumea lui si nu-l intereseaza de nimeni si de nimic.

 

Zi-se el de pe un device care, in mod ironic, e alimentat de acumulatori care folosesc acelasi material. Per total la nivel global acumulatorii mici pentru deviceuri electroncie folosesc cel mai mult din productia de cobalt, nu acumulatorii pentru EV-uri.

 

https://www.mining.com/cobalt-industry-to-get-a-big-boost-from-the-shift-to-a-green-economy-report/

The end use of cobalt is primarily in portable electronics (36.3% of global consumption), such as smartphones and laptops, while automotive applications also account for a major share (23%) and Fitch expects the latter to drive cobalt demand in the coming decades.

Editat de thesaw
sursa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, thesaw a spus:

Zi-se el de pe un device care, in mod ironic, e alimentat de acumulatori care folosesc acelasi material. Per total la nivel global acumulatorii mici pentru deviceuri electroncie folosesc cel mai mult din productia de cobalt, nu acumulatorii pentru EV-uri.

 

N-ai prins-o, e ok, las-o asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu ma "dau" salvatorul planetei, altii insa da. Daca ai batalii de purtat, poarta-le cu ei, nu cu morile de vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, thesaw a spus:

Cand o sa-ti arunci telefonul si laptopul pe geam ca esti ingrijorat de cat de etica e extractia cobaltului, o las.

 

Astia cu etica sunteti voi, fanii Grethei Thunberg. Vorbiti de poluare, de incalzire climatica si alte rahaturi de astea neomarxiste dar nu renuntati niciunul la luxul si risipa in care traiti. Ce zi, daca se topeste toata gheata de pe planeta renunta Jeff Bezos la yachtul ala de 500 mil $ pe care l-a cumparat? Adica de ce ar mai renunta, daca tot l-a cumparat e bun acolo... Care o fi amprenta de carbon pentru fabricarea plus utilizarea lui?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vorbesti strict de capactate - un telefon are ~ 5wh  in el.

o baterie de EV are  mult mai mult ( ex - 50kwh, 70kwh, etc) .

deci imparti (exemplu) - 50000 : 5 = 10.000 baterii.

si mai simplu - baterie de Spring - 25kWh = 5000 baterii pentru un samsung S24.

 

 

1 oră în urmă, thesaw a spus:

Cand o sa-ti arunci telefonul si laptopul pe geam ca esti ingrijorat de cat de etica e extractia cobaltului, o las.

sefu' - pare ca ai gusturi bune - cand le arunci anunta-ma ca vin sa le prind.

La 10.04.2024 la 9:45, ENEOS a spus:

Exact așa și la benzinărie! Până desfaci bușonul, bagi pistolul etc.!

Adică prost. :crack:

da, prost si incet:) pana ajungem la Varna tu deja esti inapoi acasa:))

La 08.04.2024 la 15:55, Penetru a spus:

Vezi că ăştia nu merg bătuţi că nu înţeleg, ai nevoie de un taser.

eu zic sa chemi minerii.

Acum 2 ore, SONYC a spus:

 

Nu-ti bate capul sa ii spui lui Mircea din astea, omu' traieste in lumea lui si nu-l intereseaza de nimeni si de nimic.

esti sigur? pare ca posteaza foarte la obiect si documentat. E in lumea lui, aia cu ingineri pesemne :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, foxbat a spus:

esti sigur? pare ca posteaza foarte la obiect si documentat. E in lumea lui, aia cu ingineri pesemne :)

 

Foarte sigur, am mai purtat discutia asta nea' Foxule.

 

Mai bine da-mi un pont cu HGS-ul asta de la turci, ca am vazut ceva postat de tine pe alt forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Astia cu etica sunteti voi, fanii Grethei Thunberg. Vorbiti de poluare, de incalzire climatica si alte rahaturi de astea neomarxiste dar nu renuntati niciunul la luxul si risipa in care traiti. Ce zi, daca se topeste toata gheata de pe planeta renunta Jeff Bezos la yachtul ala de 500 mil $ pe care l-a cumparat? Adica de ce ar mai renunta, daca tot l-a cumparat e bun acolo... Care o fi amprenta de carbon pentru fabricarea plus utilizarea lui?!


Nu stiu cu care voi vorbesti, nu sunt fan Greta si nu am discutat vreodata de nicio incalzire climatica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...