Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

Acum 15 ore, frigider a spus:

frigideru pe benzina :)

Pe la 1940,erau masini de spalat haine,cu motor pe benzina,2T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 din 45.000 EV-uri. Nu stiu cate Spring-uri sunt, dar total EV-uri sunt 45.000. Iar eu nu stiu sa mai fi ars alt EV in Romania, fie el Tesla, Hyunday, Kia, etc

 

Dar, daca pe an ard peste 1500 ICE-uri, dintr-un total de, sa zicem, 15 milioane (cifra e exagerata oricum, am pus o masina per locuitor)......asta inseamna ca pe an arde 1  din 10.000. Bun asa

EV-uri, de cand au intrat in Romania, au ars 1 la 22.500.

 

 

https://www.agerpres.ro/economic-intern/2024/06/11/peste-45-200-de-masini-electrice-in-circulatie-in-romania-aproape-5-000-de-unitati-inmatriculate-in-primele-4-luni-din-2024-analiza--1310963

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, frigider a spus:

Ard. Dar mult mai puțin spectaculos.

 In citeva zeci de secunde au stins-o (de cind au dat drumul la apa), a ars pina sa se inceapa stingerea ei. Daca era EV ..... ne uitam cum arde asfaltul inca o juma' de ora. :)

 

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta!

 

https://hotnews.ro/a-cerut-intrarea-in-faliment-un-producator-de-masini-electrice-care-spera-sa-repete-succesul-tesla-1523107

 

Fisker, un producător american de mașini electrice care asambla un model în Austria, a cerut intrarea în faliment după ce compania a rămas fără bani și a fost silită să ia măsuri dure de reducere a activității în ultimele luni.

Fisker lansase acum un an SUV-ul Ocean cu care avea planuri de a-l aduce pe cât mai multe piețe din Europa, însă compania nu a produs cât și-a propus, a avut mari probleme financiare și datoriile au crescut.

Fisker a eșuat și fiindcă nu s-au concretizat planurile de a semna un parteneriat cu o mare companie auto, ceea ce ar fi asigurat stabilitate economică și financiară. Presa a scris că s-ar fi purtat discuții cu Nissan, dar și cu alte companii, însă nu s-a ajuns la un acord.

Fisker Group a depus cererea de intrare sub protecția legii falimentului în statul american Delaware, având active cuprinse între 500 milioane și un miliard de dolari. Numărul estimat de creditori trece de 200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Henrik Fisker e un scamator/vanzator de ulei de sarpe, e a treia oara cand baga in faliment un producator de masini ce ii poarta numele.

 

Ultimele modele aveau cateva idei interesante dar produsul final pus in productie era o mizerie aproape neutilizabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 6/13/2024 at 7:02 AM, mircea.cazachevici said:

2 din 45.000 EV-uri. Nu stiu cate Spring-uri sunt, dar total EV-uri sunt 45.000. Iar eu nu stiu sa mai fi ars alt EV in Romania, fie el Tesla, Hyunday, Kia, etc

 

Dar, daca pe an ard peste 1500 ICE-uri, dintr-un total de, sa zicem, 15 milioane (cifra e exagerata oricum, am pus o masina per locuitor)......asta inseamna ca pe an arde 1  din 10.000. Bun asa

EV-uri, de cand au intrat in Romania, au ars 1 la 22.500

Cand o sa dai cu sapa prin service niste ani buni ai sa intelegi de ce se prajesc 99% din ICE-urile alea.

Nu suntem prea departe de momentul cand EV-ul va fi reparat cu sarma de balot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul e sa vezi si partea nevazuta a stirii, nu numai aia senzationala.

 

Exemplu, articolul.

https://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/o-masina-electrica-in-flacari-poate-fi-stinsa-abia-dupa-24-de-ore-pericolul-este-imens-daca-ia-foc-intr-o-parcare-subterana.html

 

Si dupa ce citesti cat de periculoase sunt masinile electrice, ajungi la sfarsitul articolului unde scrie clar:

"Statistic vorbind, riscul de incendiu la o mașină electrică este de 60 de ori mai mic, față de autorismele cu motor pe benzină sau motorină"

 

 

Mai asteptam cativa ani, se raspandeste la masini si tehnologia bateriilor cu electrolid solid, si gata. Se diminueaza si mai mult riscul de incendiu.

 

 

P.S. Urat din partea ta, @Lucian_M. Sa ii strici topicul omului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu cu niste informatii pentru oameni care chiar sunt interesati de subiect si mai putin de gargara ieftina si contre stupide:

 

1. Este viitorul auto electric? Da si nu. Eu fac parte din categoria de oameni care  crede ca este o tampenie interzicerea masinilor ICE. Cele electice sunt binevenite ca alternativa, dar nicidecum ca inlocuitor. Sunt situatii in care este nevoie de ICE sau inlocuirea lor cu EV nu se justifica financiar si moral.

2. Este masina electrica pentru oricine? Categoric nu. Infrastructura nu o permite, fondul locativ nu o permite, mentalitatea nu o permite, poluarea din cauza bateriilor nu o permite. Exista totusi o categorie de oameni pentru care vine manusa: cei care locuiesc in aglomeratiile urbane mari sau zone metropolitane, (ideal) stau la casa si (optional) au un sistem fotovoltaic. De asemenea au in general un program 9-17, copii de de dus la sciala/gradinita/ sport/ meditatii si care sunt mult timp "pe drumuri" in oras. Fac parte din aceasta categorie si masina electrica este fix ce am eu nevoie. Niciun argument contra pentru mine nu sta in picioare. Din ce am vazut grupul "anti" de pe acest forum au o varsta, au scapat (sau nu au fost niciodata) in categoria asta descrisa mai sus si sufera si teribil de o lipsa de empatie si intelegere a faptului ca avem vieti diferite si nevoi la fel de diferite. De asemenea se observa si o anumita autosuficienta si stima de sine data mai mult de probabila criza a varstei de mijloc. Atitudine "eu ma respect; face ce vreau si nu imi mai pasa de ceilalti; eu stiu mai bine; etc"

3. EV-urile in general. Dupa 1 an de condus, am realizat ca cei de la marketing-ul producatorilor de masini electrice sunt niste idioti. Sunt scoase pe banda masini EV de sute de cai, dotari inutile, masini greoaie si inutil de scumpe. In conceptia mea masina electrica trebuie sa  fie un vehicul STRICT de oras sau max 30km de zona metropolitana, cu max 90-100 CP, cu o baterie de 30kW si dotari de bun simt. Cu ce te ajuta o electrica de +300CP, baterie de 80kW daca o freci in oras, daca nu poti incarca acasa la priza monofazata peste noapte? Masina electrica ar trebui sa fie o masina gen Polo, Fabia, Sandero, etc care sa devina masina de zi cu zi si sa inlocuiasca 1 din cele 2 masini care sunt in  general la fiecare familie si pe care sa o poti incarca la o priza casnica.

4. Dacia Spring. Dupa 1 an de condus, am reaizat ca este o masina electrica excelenta, dar cea mai proasta masina de pe piata. Mi-am facut treaba cu ea, este economica m-a ajutat sa imi dau seama cum e cu EV-urile si cam atat. Sunt atatea minusuri incat nu vreau sa le expun. Dupa doar 1 km cu alt EV mi-am dat seama ca vreau alt ceva. Respect colegii care fac sute de km cu ea, dar zau de inteleg de ce ai face asta. 

5. Skoda Citigo EiV, noua achizitie. Daca este cineva interesat intr-o comparatie cat de cat obiectiva intre ele, va stau la dispoztie.  Concluzii initiale: este o masina atata de geniala, incat nu inteleg de ce nu se mai fabrica... Pret de Spring (face-lift) si muulte avantaje.

 

 

 

IMG20240628131057.thumb.jpg.dca4adf2b09b041e5f9ad33f068d735f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spark avea Citigo. Am condus de cand au aparut si pana in februarie, cand s-au retras de pe piata romaneasca. le dadeea tare cu minus, era dee asteptat la cat de vandalizate erau masinile alea de catre mioritici.

Am condus Citigo de m-am plictisit in timpul asta, peste 1000 km, mai ales in afara Bucurestiului (am o casa la 40 km distanta de Bucuresti).

 

Masina are si plusuri si minusuri. Nu e ceva care sa te dea pe spate. O masina low budget mai bine zis.

In primul rand, clar nu e o masina de familie. E pentru un pusti care iese seara la terasa sa bea un cico cu iubi, sau pentru mamaie care merge la piata sa ia un kil de rosii. Pentru corporatisti nu as zice ca e, ca s-ar face de cacao sa mearga cu ea in Pipiera pe plantatie.

Alt minus major a fost faptul ca iarna bagi frig la greu, iar vara mori de cald in ea, mai ales daca mergi pe distante mari si mergi la consum.

Despre confort sau tinuta de drum nu vorbim, ca da cu minus rau de tot.

Alt minus major este incarcarea intr-un timp mare spre foarte mare, chiar daca folosesti mufa  CCS.

 

Ca plus as mentiona consumul relativ decent (cam 30-40% la un drum de 90 km cu 3 persoane adulte si fara prea multa ventilatie).

 

Bafta cu noua achizitie, desi  ma indoiesc ca peste un an vei mai fi asa de incantat de ea.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Ovidiu M a spus:

Cu ce te ajuta o electrica de +300CP, baterie de 80kW

Nu te faci de râs la colegii corporatiști, că tot zicea colegul mai jos! + ți-o lungește cu 2-3 cm. Și dacă provoci câte un motociclist la liniuță - una scurtă, să nu scadă autonomia - se mai adaugă 2 cm și te simți aproape Terente.

Nu știu ce să zic, n-aș lăsa pe cineva apropiat să umble cu o tarabă din asta (spring) la fel de sigură ca Tico la ce imbecili sunt în trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.07.2024 la 12:24, Ovidiu M a spus:

Din ce am vazut grupul "anti" de pe acest forum au o varsta, au scapat (sau nu au fost niciodata) in categoria asta descrisa mai sus si sufera si teribil de o lipsa de empatie

 

Nu am cum sa fiu empatic cu o categorie de oameni care ma dispretuieste doar pt ca bune botul la propaganda. 

 

La 01.07.2024 la 12:24, Ovidiu M a spus:

si intelegere a faptului ca avem vieti diferite si nevoi la fel de diferite.

 

Intocmai, avem nevoi diferite, unii avem nevoie de ICE dar voi astia electrificatii ati decis ca din 2035 (initial 2030) nu avem nevoie de ICE si ca suntem obligati sa trecem la EV. Observam astfel o lipsa de empatie si de respect fata de nevoile noastre.

 

 

La 01.07.2024 la 12:24, Ovidiu M a spus:

De asemenea se observa si o anumita autosuficienta si stima de sine data mai mult de probabila criza a varstei de mijloc. Atitudine "eu ma respect; face ce vreau si nu imi mai pasa de ceilalti; eu stiu mai bine; etc"

 

Exact ce spuneam mai sus, cand ati decis sa interziceti ICE din 2035 ati dat de dovada de autosuficienta si stima de sine, un fel de "noi stim mai bine ce va trebuie". Si la fel ati facut si cu vaccinarea obligatorie si cu imigratia ilegala. O sa zici ca ce legatura au acestea cu EV-urile... pai au, ca promovarea si obligativitatea EV-urile este facuta de acelasi grup politic care s-a ocupata de vaccinarea obligatorie si imigratia ilegala.

 

Eu vad multa ipocrizie in ceea ce ai scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Nguyen a spus:

 

Nu am cum sa fiu empatic cu o categorie de oameni care ma dispretuieste doar pt ca bune botul la propaganda. 

 

 

Intocmai, avem nevoi diferite, unii avem nevoie de ICE dar voi astia electrificatii ati decis ca din 2035 (initial 2030) nu avem nevoie de ICE si ca suntem obligati sa trecem la EV. Observam astfel o lipsa de empatie si de respect fata de nevoile noastre.

 

 

 

Exact ce spuneam mai sus, cand ati decis sa interziceti ICE din 2035 ati dat de dovada de autosuficienta si stima de sine, un fel de "noi stim mai bine ce va trebuie". Si la fel ati facut si cu vaccinarea obligatorie si cu imigratia ilegala. O sa zici ca ce legatura au acestea cu EV-urile... pai au, ca promovarea si obligativitatea EV-urile este facuta de acelasi grup politic care s-a ocupata de vaccinarea obligatorie si imigratia ilegala.

 

Eu vad multa ipocrizie in ceea ce ai scris.

Bati campii la cel mai inalt nivel (ca de obicei de altfel). Oare nu am scris destul de clar ca sunt impotriva interzicerii ICE, ca EV este DOAR o alternativa a masinii de oras (pentru cei ce au 2 masini in ograda) si ca MIE (si vorbesc doar pentru mine) mi se potriveste o astfel de masina pentru oras in detrimentul celei pe combustie? Ce e ipocrit in asta?

Nu inteleg de ce vorbesti la plural despre mine si alegerile mele in viata. Ai atata rautate in tine incat urasti pe toata lumea care nu este cu tine si ideile tale (mai mult sau mai putin corecte. De exemplu pe teme LGBT sunt de aceeasi parere cu tine)). Nici eu nu sunt de acord cu multe chestii ce ne inconjoara, dar pentru asta nu ma comport ca tine. Ce naiaba de leagtura are vax-ul si imigratia cu EV-urile? Stiu si eu ca sunt promovate de aceeasi politicieni, dar sunt capabil sa iau doar ce am eu nevoie in viata. 

Prefer sa fiu un catalogat ca ipocrit (desi nu ma simt) decat un indoctrinat extremist , violent in limbaj si cu mentalitate de ev mediu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.07.2024 la 12:24, Ovidiu M a spus:

Din ce am vazut grupul "anti" de pe acest forum au o varsta, au scapat (sau nu au fost niciodata) in categoria asta descrisa mai sus si sufera si teribil de o lipsa de empatie si intelegere a faptului ca avem vieti diferite si nevoi la fel de diferite. De asemenea se observa si o anumita autosuficienta si stima de sine data mai mult de probabila criza a varstei de mijloc. Atitudine "eu ma respect; face ce vreau si nu imi mai pasa de ceilalti; eu stiu mai bine; etc"

 

Poate asa intelegi si cine bate campii.

 

Acum 5 ore, Ovidiu M a spus:

Bati campii la cel mai inalt nivel (ca de obicei de altfel).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate (sau fericire) pe mine ma lasa rece stilul tau. Este arhi-cunoscut stilul tau. Nu coneaza daca ai cunostinte despre un subiect, daca e relevanta parerea ta sau daca deranjezi prin modul de a fi si de a te baga in seama. Pe tine te intereseaza doar sa fi anti-sistem si sa arunci cu c***t in tot si toti cei care ies din ideologia ta. Simplul fapt ca te-ai atacat imediat la prima mea postare, demonstreaza cat de bine te incadrezi in tiparul descris. Cam atat am avut de comunicat cu tine. 

La 01.07.2024 la 16:29, Kassu a spus:

Spark avea Citigo. Am condus de cand au aparut si pana in februarie, cand s-au retras de pe piata romaneasca. le dadeea tare cu minus, era dee asteptat la cat de vandalizate erau masinile alea de catre mioritici.

Am condus Citigo de m-am plictisit in timpul asta, peste 1000 km, mai ales in afara Bucurestiului (am o casa la 40 km distanta de Bucuresti).

 

Masina are si plusuri si minusuri. Nu e ceva care sa te dea pe spate. O masina low budget mai bine zis.

In primul rand, clar nu e o masina de familie. E pentru un pusti care iese seara la terasa sa bea un cico cu iubi, sau pentru mamaie care merge la piata sa ia un kil de rosii. Pentru corporatisti nu as zice ca e, ca s-ar face de cacao sa mearga cu ea in Pipiera pe plantatie.

Alt minus major a fost faptul ca iarna bagi frig la greu, iar vara mori de cald in ea, mai ales daca mergi pe distante mari si mergi la consum.

Despre confort sau tinuta de drum nu vorbim, ca da cu minus rau de tot.

Alt minus major este incarcarea intr-un timp mare spre foarte mare, chiar daca folosesti mufa  CCS.

 

Ca plus as mentiona consumul relativ decent (cam 30-40% la un drum de 90 km cu 3 persoane adulte si fara prea multa ventilatie).

 

Bafta cu noua achizitie, desi  ma indoiesc ca peste un an vei mai fi asa de incantat de ea.

 

Multumesc de urare si impartasirea parerilor. Dupa o perioada petrecuta in Spring, Skoda pare avion 😅. Am facut un drum de pana la Bucuresti vineri si la 34 de grade, clima a facut fata decent (in cealalta masina clima fata fata inttr-adevar mai bine, desi e neagra). Scaunele si confortul sunt ok. Consunul a fost 11,2kWh. Am gasit si eu 2 minusuri: era excelent daca volanul s-ar regla si pe adancime si anvelopele cu care vine ( Conti EcoContact) sunt infiorator de galagioase. In rest momentan sunt incantat de masinuta.

Editat de Ovidiu M
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.07.2024 la 12:24, Ovidiu M a spus:

Revin si eu cu niste informatii pentru oameni care chiar sunt interesati de subiect si mai putin de gargara ieftina si contre stupide:

 

Acum 28 minute, Ovidiu M a spus:

Simplul fapt ca te-ai atacat imediat la prima mea postare,

 

Asa ai inceput prima ta postare, atacandu-i pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, danypop a spus:

am incercat sa accesez linkul insa e o mizerie - mi-au tipat toate alea de eliminat continutul nedorit. in plus nici site-ul te lasa sa citesti nimic "curat".

adaugat la "junk".

 

La 01.07.2024 la 16:39, ENEOS a spus:

Nu te faci de râs la colegii corporatiști, că tot zicea colegul mai jos! + ți-o lungește cu 2-3 cm. Și dacă provoci câte un motociclist la liniuță - una scurtă, să nu scadă autonomia - se mai adaugă 2 cm și te simți aproape Terente.

Nu știu ce să zic, n-aș lăsa pe cineva apropiat să umble cu o tarabă din asta (spring) la fel de sigură ca Tico la ce imbecili sunt în trafic...

acum ca o dam in "off" - la ce imbecili is in trafic - mersul pe 2 roti e loterie. pe 4 mai ai o sansa..

ieri am stat la politie 3 ore (Acte) si m-am speriat de ce nesimitire si varza sunt(em). parcare (in ograda politiei!) varza, sens unic respectat oho, blocat intrarea, intors (PIPERA unde e CRIMINAL) pe DUBLA linie, contrasens,trecut pe rosu.

asta pe "repeat".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.05.2024 la 10:33, SONYC a spus:

 

Cine a afirmat ca ar disparea in secunda doi?

 

 

Sa mearga, n-am niciun fel de problema cu asta. Pretul e insa.. ridicat. Revin la buget, nu il poti scoate din ecuatie. Spring-ul e mult prea scump pentru ce ofera din punctul meu de vedere. Plus ca nu-i masina de drum lung, ori pe mine unul asta ma intereseaza cel mai mult. Cu alte cuvinte, Spring pentru oras si ceva cu ampatament notabil mai mare pentru iesiri la drum intins. Asta inseamna doua masini, iar bugetul oamenilor e limitat si pentru una singura, daramite pentru doua. Sigur, exista exceptii si aici, sunt oameni cu foarte multi bani, dar ei nu reprezinta majoritatea, statistica nu minte.

 

Daca totusi alegi sa ignori cele de mai sus, ramane problema autonomiei. Exemplu concret, am facut 12 ore cu masina Atena - Bucuresti cu oprire pentru pranz in Salonic acu' trei saptamani. Cate ore as fi facut in plus cautand statii de alimentare la care trebuie sa adun si timpul pentru perioada de incarcare?

 

Cum spuneam, nu ma opun "electrificarii", dar mai e mult pana departe.

 

Discutia se poarta de parca masinile pe combustie ar disparea in 2035. Lamentarile si vaicarelile sunt bazate pe faptul ca nu se vor mai putea cumpara ICE noi din 2035.

In ceea ce priveste pretul, nimeni nu poate scoate o masina cu tehnologie noua care sa fie instantaneu si ieftina.

De fapt nimeni nu a iesit pe piata cu nici o tehnologie ieftina la inceput. Esti si tu constient de asta dar deh...

 

 

La 30.05.2024 la 10:15, Lucian_M a spus:

Totuși alea nu prea luau foc.

 

A iesit o statistica acum cateva ore (din punctul meu de vedere exagerata) cum ca in Romania 7 masini iau foc in trafic incendii in fiecare zi. Vezi pe Observator, sau ceva de genul
Nu am idee, insa fii convins ca majoritatea nu sunt electrice, altfel vuiau ziarele si media in general.

 

Asa ca statistic, mai repede iau foc alea ICE oricum ai privi situatia.

 

Mai lasati-o pe asta cu iau foc, ca mai repede ard padurile si miristile decat masinile electrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, TheHuskyCrobats a spus:

Esti si tu constient de asta dar deh...

 

Am argumentat de ce pentru "je" nu e cazul sa investesc in asa ceva prea curand. Daca argumentele mai nou se traduc in lamentari si vaicareli, aia e man, atat s-a putut.

 

Ieftin si bun inca n-a iesit pe piata, cum spuneai si tu, sunt constient.

 

PS. Acu' vreo doua saptamani l-am vazut pe unul cu o Tesla in Thasos. Am vrut sa il intreb in cate zile a ajuns, dar apoi m-am gandit sa nu ii stric concediul omului si am tacut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, SONYC said:

PS. Acu' vreo doua saptamani l-am vazut pe unul cu o Tesla in Thasos. Am vrut sa il intreb in cate zile a ajuns, dar apoi m-am gandit sa nu ii stric concediul omului si am tacut.

Vecinu' meu din Romania a ajuns intr-o zi. Cam 13 ore cu tot cu opririle pentru incarcare (nu a pus la socoteala ferry). VW ID3. Nu stiu ce baterie are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 2 ani de topic, trendul continua. Posesorii sunt multumiti de EV-uri, iar "haterii" sunt din ce in ce mai inversunati si se agata de orice motiv, de orice stire negativa despre EV-uri. Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca ei nu se considera hateri, dar la orice incendiu de electrica auzi numai "ha-ha, de-ar disparea cu totii, ce ma bucur", etc.

 

Apropos, pentu cei anti, o mica povestioara. Vecinul meu de duplex, cel ce si-a luat acum 2 saptamani un Kona EV, era mort-copt sa ia electrica. Nevasta mai putin, cam stramba din nas, zicea ca ea ramane cu Aygo-ul ca e masina mica, usor de condus, etc. Acum, la 2 sapt dupa achizitie, Kona e condusa mai mult de ea, si s-a indragostit de cum se conduce. 

Asa ca atentie la neveste. Nu le lasati la test-drive-uri cu electrice, ca va bagati beleaua in casa😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, foxbat a spus:

 

acum ca o dam in "off" - la ce imbecili is in trafic - mersul pe 2 roti e loterie. pe 4 mai ai o sansa..

ieri am stat la politie 3 ore (Acte) si m-am speriat de ce nesimitire si varza sunt(em). parcare (in ograda politiei!) varza, sens unic respectat oho, blocat intrarea, intors (PIPERA unde e CRIMINAL) pe DUBLA linie, contrasens,trecut pe rosu.

asta pe "repeat".

 

:offtopic:

Doar dacă nu erau doar electro-hipsteri care făceau toate astea.😈

Acum 49 minute, mircea.cazachevici a spus:

Asa ca atentie la neveste. Nu le lasati la test-drive-uri cu electrice, ca va bagati beleaua in casa😁

Na, dacă sunt învățate cu mixerul, aspiratorul și alte electrocasnice mi se pare și normal! :crack:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...