Sari la conținut

Kawasaki Vulcan


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

salve vulcanisti!

 

In curand o sa fiu si eu printre voi, mobra e rezervata si daca nu-s probleme in 2 saptamani o am inmatriculata si sub poponeata.

E un VN800 A din 1999.

 

Are careva OWNERS MANUAL pt VN 800 A?; eu n-am gasit decat manualul de raparatii, dar am nevoie si de manualul utilizatorului ca-n asta de service n-am gasit decat amanunte pt operatii complicate, nu chestii gen cat ulei se pune cu sau fara filtru si alte d-astea de intretinere ci doar de reparare.

 

Am vazut ca se recomanda si 20W50 si 10W50.

Asa aveam si la Viroaga si foloseam Motul 20W50 full-sintetic 7100, uleiul ala mi se pare taticul uleiurilor.

Foloseste careva uleiul asta?

 

Avand in vedere ca mobra vine din Germania, credeti c-ar fi bine sa-si schimb si lichidul de racire/antigerul? Io am avut mobra pe aer si pana acum n-am avut treaba cu radioatoare.

 

 

Owner's manual nu cred sa mai aibe careva. Dar iti recomand cu incredere manualul Haynes, e minunat. Il am si sunt mega multumit de el. Vezi ca astia (link) livreaza si la Romania, de la ei l-am luat acu' 3 ani.

 

Si acu' dragi vulcanologi, intrebare: Care din voi poseda asa-numita "hook wrench" pentru reglat amortizorul spate la Vulcan si eventual mi-o poate imprumuta un weekend? Se da berula pe post de chirie.

 

 

Chiar n-are nimeni porcaria asta de cheie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am eu manualu de utilizare, sa incerc sa ma caut prin pc si poate dau de el.

daca nu, sigur stiu pe cineva pe-aici pe forum care il are scanat pe un ftp.

 

si doi, de ce vrei tu uleiul ala?

in manualul vulcanului scrie 10w40 sintetic/semisintetic. eu folosesc motul 10w40 100% sintetic de cand am motorul si merge excelent, deci recomand.

 

in orice caz, daca vrei sa nu pui de fabrica nu te duce la un ulei 20w50, un 5w40 sintetic sau daca vrei sa fii mai catolic decat papa pui ulei de curse 15w50 si e de-ajuns. mi-e greu sa cred ca gasesti 20w50 sintetic la un pret decent, oricum ai da-o eu tot n-as pricepe de ce sa pui 20W50 la vn 800 classic, ca doar nu e motor de curse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Owner's manual nu cred sa mai aibe careva. Dar iti recomand cu incredere manualul Haynes, e minunat.

 

Am eu varianta de hartie, dar sigur exista pe undeva online, ai cautat pe torente sau dc++ ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Owner's manual nu cred sa mai aibe careva. Dar iti recomand cu incredere manualul Haynes, e minunat. Il am si sunt mega multumit de el. Vezi ca astia (link) livreaza si la Romania, de la ei l-am luat acu' 3 ani.

 

 

 

 

Chiar n-are nimeni porcaria asta de cheie?

 

Am eu bre, e una de la un TRX da cred ca mere, vreu sa-i intaresc putin arcul bunului Samurai_Jack, dar dupa cum se prezinta situatia si spatiul disponibil cred ca tot la surubelnita si ciocan recurg.

 

Sa nu uit cheia este in Buzau si nu pot sa o trimit nicaieri, daca afla tata TRX-er ma sparge.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.mediafaxfoto.ro/preview.php?id=3026403

 

Sa moara titikk, prima data in viata mea cand imi doresc sa fiu pulitai comunitar :unsure: .

Brava bre!

Am vazut unul asta vara pe fuga si nu mi-am dat seama ce mobre au, initial am crezut ca Shadow-uri de 750. Dar acum vad ca, dupa sigla de pe rezervor, par sa aiba Vulcane de 900.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva OWNERS MANUAL pt VN 800 A?; eu n-am gasit decat manualul de raparatii,....

 

am gasit informatiile, erau acolo numai ca sunt mai rasfirate(50-100 pagini distanta).

manualul e ala de tanaga motors...e bunicel zic eu.

 

vreau sa pun ulei d-ala pt ca stiu ca e un ulei fff bun...am vazut diferenta intre castrol si motul, si e de la cer la pamant. 20W pt ca merg mut in oras si daca mai sunt si 45 grade la nivelul asfaltului, zic ca un ulei mai gros FS nu strica.

 

ce ma incanta mult la veneu e si faptul ca are un singur carb si acum pot sa-l curat eu cand/daca e nevoie, nu mai e necesare sincronizarea :unsure:

 

abia astept sa ajunga vulcanoiu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... ca si la viroaga, tabelul asta cu schimbarile recomandate pt "smooth" ride are niste valori draconice.

 

 

Schimba careva cum zic astia aici? :)

...ca mie mi se pare mult prea...subturat

post-9738-1243245945_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, e din 1996, am luat-o acum un an (aprilie 2008) la 37.000 din Germania, im-pe-ca-bi-la. Servisata corect in Romania (mai putin kitul de lant care trebuia schimbat), acum are 50.000 (parca).

 

Na, sa lasam pozele sa spune miile de cuvinte.

 

1500 euro saptamana asta, am gasit un pont pentru urmatoarea... cineva interesat?

 

(scuze de reclama nesimtita)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1500 euro saptamana asta, am gasit un pont pentru urmatoarea... cineva interesat?

 

(scuze de reclama nesimtita)

 

 

Fratzica....dar ai ciufulit-o rau de tot.Ma doare pe mine inima cand o vad , dar pe tine.... :) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai turna si tu bre sare, mai bine hai sa vedem ce putem face pentru om. Puc.man, te vad hotarat pentru urmatoarea, bravos! sa ne vedem sanatosi pe strada. Las-o balta cu sentimentele pentru fierul trantit (nu ma injurati), un fier se indreapta, se cupreaza se cromeaza si e ca nou, cu oasele si mai ales cu capul e mai greu, suport ai.

 

Numai bine! Aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... ca si la viroaga, tabelul asta cu schimbarile recomandate pt "smooth" ride are niste valori draconice.

 

 

Schimba careva cum zic astia aici? :)

...ca mie mi se pare mult prea...subturat

 

cred ca e din alt film acel tabel. mereu m-am intrebat ce-a fost in capatana aluia care l-a scris.

eu am cumparat vnul nou si daca cumva incercam sa schimb vitezele cum scrie in tabelul ala nu cred ca e greu sa va dati seama cat de subturat era. unde mai pui la socoteala ca se si ineca.

 

asa ca schimbati dupa zgomot si dupa cum simtiti voi si nu dupa ce scrie in acel tabel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! O intrebare! Vulcan drifter de 800cc e pe lant? (sunt modele pe cardan dintr-un anumit an?) atat stiu ca cele de 1500cc sunt pe cardan!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! O intrebare! Vulcan drifter de 800cc e pe lant? (sunt modele pe cardan dintr-un anumit an?) atat stiu ca cele de 1500cc sunt pe cardan!

 

Drifterul de 800 e numai pe lant, indiferent de an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drifterul de 800 e numai pe lant, indiferent de an.

10x de info :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e din alt film acel tabel. mereu m-am intrebat ce-a fost in capatana aluia care l-a scris.

eu am cumparat vnul nou si daca cumva incercam sa schimb vitezele cum scrie in tabelul ala nu cred ca e greu sa va dati seama cat de subturat era. unde mai pui la socoteala ca se si ineca.

 

asa ca schimbati dupa zgomot si dupa cum simtiti voi si nu dupa ce scrie in acel tabel.

Total de acord, dar sa dam omului si niste valori orientative. Eu cu Vulcanul mergeam cam asa:

I - 0-20 km/h

II - 20-40 km/h

III - 40-60 km/h

IV - 60-80 km/h

V- 80+ km/h

 

Astea-s valori orientative. Mie imi placea sa merg cu a V-a la 60 km/h prin oras, ca-mi placea cum toarce. Si nu era subturata. Am incercat si cu valorile din tabel, dar nu era OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm,eu nu am tinut niciodata cont de acele valori indicate de voi la VN....si nici macar la masina.

eu schimb in functie de turatia/sunetul motorului si dupa cum simt motorul ca trage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci,am gasit in state multe magazine dar ma rupe la transport,adica ma ajunge un robinet la 120 de dolari ,cel putin,am gasit din intamplare pe ebay.de kit de reparatie si mi a mai facut rost un amic tot de un kit de reparatie din germanica ....acum am 2 kit uri!!! :) :D :drink:

 

 

www.speedsupplies.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Marian E. Stefanescu changed the title to Melcul vitezometrului/kilometrajului defect. Ma puteti ajuta sa gasesc unul SH/nou? Kawasaki Vulcan 400A/800A
  • IceLord changed the title to Kawasaki Vulcan

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...