Sari la conținut

se meritta sa dau de permis la 16 ani


cenu
 Share

Postări Recomandate

salut 

de vreo luna mă bate gândul sa dau de permisul  a1 ( am 16 si 9 luni  ani )  deoarece stau  in București si  traficul este mare si  transportul in comun jalnic si  întârzie enorm cred ca o motocicleta  ar fi de folos  . Drumul pe care trebuie sa il parcurg este din comuna Dobroești pana in dorobanți  .  credeți ca se merita o  motocicleta in aceste condiții sau mai bine stau in  banca mea ??  

mă bucur pt orice răspuns 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai am o întrebare  in legătura cu mitul ca motocicliștii sunt donatori de organe . este așa  de periculos condusul  pe o motocicleta ? 

Chiar acum, Speedy.K a spus:

Nu, nu SE merita.

ok mulțumesc

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, cenu a spus:

si mai am o întrebare  in legătura cu mitul ca motocicliștii sunt donatori de organe . este așa  de periculos condusul  pe o motocicleta ? 

ok mulțumesc

 

 

Da, este foarte periculos.

Acum 1 minut, cenu a spus:

deci sa înțeleg ca este o idei proasta ? 

 

Da

Acum 3 minute, Lucian_M a spus:

Lasă băiatul să-și ia mobra, vede el ulterior ce alternativă faină la transport în comun o să fie. 

Il las, eu ii spuneam doar ca "a merita" nu e reflexiv.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti permisul, va fi o experienta buna, inveti legislatie.. te va ajuta pe viitor. Apoi poti sa decizi daca vei folosi moto / scuter in trafic. Mai ai si varianta unei biciclete electrice, dar in orice caz, e bine sa cunosti legislatia si sa ai permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecand peste greselile din exprimare, nu ar fi o idee rea sa faci scoala si sa iei permis.

Priveste-o ca pe o experienta utila pentru viitor. Te va ajuta sa intelegi cum este legislatia vs traficul real, plin de salbaticie.

 

Si da, motociclismul este periculos. La varsta ta, unde avem si o doza ceva mai crescuta de iresponsabilitate (e standard, toti am trecut prin asta) pericolele sunt exponential mai mari.

Totusi - nu motoreta in sine e periculoasa, ci persoana care o conduce. Daca intelegi pe deplin ca orice plimbare are potentialul de-a te nenoroci pe viata, sau chiar de-a te ucide - si conduci ca atare, atunci e o experienta frumoasa, din care vei invata multe. Insa orice "vitejie" din proprie initiativa, sau la indemnuri "prietenoase" - te poate duce rapid spre ghips, tije sau chiar scaun cu rotile.

 

Ia-ti permisul - apoi analizeaza bine si decide in cunostinta de cauza daca conduci sau nu. Daca decizi sa conduci - atunci: echipament full din cap pana in picioare, chiar daca te duci 100m cu motorul. Nu te va salva din orice situatie, dar te scoate din majoritatea celor cu potential de rani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 an ar fi meritat, peste 1 an merita, fix acum nu prea: ai 16 ani si 9 luni, pana faci scoala si iei permisul se termina sezonul, pana la primavara nu mai mergi. Daca faci scoala peste 1 an iei direct A2. Daca faci acum scoala si iei A1 si peste un an o mai faci o data pentru A2 iese cam scumpa toata distractia, chiar daca obtii un discount pentru A2. Pe termen lung A1 nu te ajuta prea mult, o sa vrei mai mult. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, cenu a spus:

salut 

de vreo luna mă bate gândul sa dau de permisul  a1 ( am 16 si 9 luni  ani )  deoarece stau  in București si  traficul este mare si  transportul in comun jalnic si  întârzie enorm cred ca o motocicleta  ar fi de folos  . Drumul pe care trebuie sa il parcurg este din comuna Dobroești pana in dorobanți  .  credeți ca se merita o  motocicleta in aceste condiții sau mai bine stau in  banca mea ??  

mă bucur pt orice răspuns 

 

 

 

Daca ai bani, da. Tu o sa termini școala daca te apuci in secunda asta de ea cel puțin in septembrie. Pana dai examenul, pana iti iei mobra se face octombrie - noiembrie, in cel mai bun caz. Daca iti iei motocicleta de a1 o sa îți placa, o sa vezi, si o sa vrei sa iti iei si cand o sa dai de a2, dar daca nu ai buget foarte mare o sa regreți peste un an ca ai dat de a1 si nu ti ai păstrat banii. Eu am permis a1 de 3 luni, eu sunt in mare parte mulțumit 

Chiar acum, Rares2005 a spus:

Daca ai bani, da. Tu o sa termini școala daca te apuci in secunda asta de ea cel puțin in septembrie. Pana dai examenul, pana iti iei mobra se face octombrie - noiembrie, in cel mai bun caz. Daca iti iei motocicleta de a1 o sa îți placa, o sa vezi, si o sa vrei sa iti iei si cand o sa dai de a2, dar daca nu ai buget foarte mare o sa regreți peste un an ca ai dat de a1 si nu ti ai păstrat banii. Eu am permis a1 de 3 luni, eu sunt in mare parte mulțumit 

Scuze pentru exprimare, nu sunt acasă si nu prea ma pot concentra dar sper ca s a înțeles ce am vrut sa zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei ceva care 'se merita' ia un scuter ,clasic sau electric (asta daca logica bate ego-ul)

restul sunt mai costisitoare,mai greu de folosit,si necesita experienta macar 50-100000km  de trafic daca vrei sa traiesti mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, mihai c a spus:

daca vrei ceva care 'se merita' ia un scuter ,clasic sau electric (asta daca logica bate ego-ul)

restul sunt mai costisitoare,mai greu de folosit,si necesita experienta macar 50-100000km  de trafic daca vrei sa traiesti mult

Si asta e adevărat, cu o motocicleta de 125 te chinui destul de mult, mai ales in București. Spre exemplu, eu ca sa merg cu 60 km/h si ca motocicleta sa nu fie supraturata, trebuie sa merg cu viteza a 5 a, adică asta înseamnă ca după ce plec de la semafor trebuie sa schimb vitezele in continuu. La fel se întâmplă si cu oprirea, daca merg cu viteza a 5 a si trebuie sa opresc brusc, nu am timp sa fac "downshift" si sa trec prin toate vitezele pana ajung in neutru, trebuie sa trag ambreiajul, sa franez si după sa schimb vitezele stand pe loc. Mai simplu e cu un scuter, nu te mai freacă chestia asta la cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că se merită mai mult să te pregătești pt bac! 

Acum 5 ore, Rares2005 a spus:

trebuie sa schimb vitezele in continuu

Era mai bună motoreta Carpați, avea decât 3 viteze. 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 8/8/2021 at 9:42 AM, Florin_Nx said:

Nu ar fi o idee rea sa faci scoala si sa iei permis.

Priveste-o ca pe o experienta utila pentru viitor. Te va ajuta sa intelegi cum este legislatia vs traficul real, plin de salbaticie.

 

Si da, motociclismul este periculos. La varsta ta, unde avem si o doza ceva mai crescuta de iresponsabilitate (e standard, toti am trecut prin asta) pericolele sunt exponential mai mari.

Totusi - nu motoreta in sine e periculoasa, ci persoana care o conduce. Daca intelegi pe deplin ca orice plimbare are potentialul de-a te nenoroci pe viata, sau chiar de-a te ucide - si conduci ca atare, atunci e o experienta frumoasa, din care vei invata multe. Insa orice "vitejie" din proprie initiativa, sau la indemnuri "prietenoase" - te poate duce rapid spre ghips, tije sau chiar scaun cu rotile.

 

Ia-ti permisul - apoi analizeaza bine si decide in cunostinta de cauza daca conduci sau nu. Daca decizi sa conduci - atunci: echipament full din cap pana in picioare, chiar daca te duci 100m cu motorul. Nu te va salva din orice situatie, dar te scoate din majoritatea celor cu potential de rani.

 

Total de acord. 

 

On 8/7/2021 at 11:38 PM, cenu said:

mai bine stau in  banca mea ??  

 

 

Nu s-a intamplat nimic extraordinar celor care au facut asta.

Da-i bice cu scoala. Fa-o cu seriozitate.

Cand ai plasticul (sau ce se da la A1), nu merge cu frica, dar legal (sau cu viteza mai mica) si fii atent la tot ce misca (si nu numai :) ).

Uite, fii-mea vrea A1. Merg si eu cu motocicleta de ceva timp si am vazut cum e sa gresesti (cum se zburleste parul pe tine, ca e posibil sa te blochezi, si ca dureaza mai putin decat daca ai clipi, sa faci o greseala), m-am si tavalit de 2 ori, dar mai important: am vazut live si pe forum ca nasoale se pot intampla si cand crezi ca ai mers impecabil, ca mai sint si altii in trafic si, vorba romanului: a gresi e omeneste; si ma refer aici la faptul ca se greseste (nu mai conteaza din ce motiv), nu ca e scuzabil. Ei, astea fiind spuse, imi tremura poponeata ca poate pica asta si isi rupe vreun picior (nu vreau sa ma gandesc la altceva mai rau) si vina e si a mea, ca daca nu-i dadeam eu voie, nu facea scoala. Dar ma gandesc si ca viata trebuie traita. Am ajuns in 2021 intr-o lume de (cuvant urat) (nu stiu ce curaj/inconstienta au aia care mai fac kinderi acum) in care nu mai ai nicio siguranta in nicio privinta, asa ca nu cred ca se merita sa-ti refuzi multe placeri. Desi eu i-am spus fii-mii ca in urma unui accident moto, sa mori, nu e cel mai rau lucru care se poate intampla.

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, VyXxer a spus:

 

Total de acord. 

 

 

Nu s-a intamplat nimic extraordinar celor care au facut asta.

Da-i bice cu scoala. Fa-o cu seriozitate.

Cand ai plasticul (sau ce se da la A1), nu merge cu frica, dar legal (sau cu viteza mai mica) si fii atent la tot ce misca (si nu numai :) ).

Uite, fii-mea vrea A1. Merg si eu cu motocicleta de ceva timp si am vazut cum e sa gresesti (cum se zburleste parul pe tine, ca e posibil sa te blochezi, si ca dureaza mai putin decat daca ai clipi, sa faci o greseala), m-am si tavalit de 2 ori, dar mai important: am vazut live si pe forum ca nasoale se pot intampla si cand crezi ca ai mers impecabil, ca mai sint si altii in trafic si, vorba romanului: a gresi e omeneste; si ma refer aici la faptul ca se greseste (nu mai conteaza din ce motiv), nu ca e scuzabil. Ei, astea fiind spuse, imi tremura poponeata ca poate pica asta si isi rupe vreun picior (nu vreau sa ma gandesc la altceva mai rau) si vina e si a mea, ca daca nu-i dadeam eu voie, nu facea scoala. Dar ma gandesc si ca viata trebuie traita. Am ajuns in 2021 intr-o lume de (cuvant urat) (nu stiu ce curaj/inconstienta au aia care mai fac kinderi acum) in care nu mai ai nicio siguranta in nicio privinta, asa ca nu cred ca se merita sa-ti refuzi multe placeri. Desi eu i-am spus fii-mii ca in urma unui accident moto, sa mori, nu e cel mai rau lucru care se poate intampla.

Bafta multa!

Nu sunt in măsură sa vorbesc încă despre alți motocicliști , știu, dar măcar va spun ce gândeșc majoritatea copiilor de 16 ani cu A1. 

Mulți copii din zilele astea stau cu gândul numai la bani si la jmecherie. Atat. Prin urmare, mulți dintre ei își iau motocicleta la 16 ani pentru a se crede speciali sau pentru a se da mari. Eu daca as avea un copil care ar vrea sa dea de A1 si ar fi un smardoi cu fițe si figuri, nu as fi de acord din cauza mentalității lui. Daca isi ia motocicleta doar pentru a se da mare si pentru a impresiona, sigur nu are viata lunga.

Eu fix din motivul asta nici nu prea am prieteni cu care as putea sa ma plimb, cam toți cu motociclete de a1 își cumpără mobre din banii părinților se cred speciali. Încă nu am găsit pe cineva calumea de vârsta mea, dar sper sa găsesc cat mai curând... 

Dvs va cunoașteți fata cel mai bine, eu v am spus doar cum sta treaba cu cei care dețin A1 in vremurile astea. 

Asfalt uscat✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rares - dupa cum spunea - noi, astia un pic mai "vechi" am trecut prin varsta de 16 ani.

Si da, si pe vremea noastra tot asa ne statea gandul - sa producem un banut, sa impresionam gagicile...etc. Bine pe atunci...mai cu bicicleta, asa....

 

Ideea e ca poti fi responsabil sau iresponsabil la orice varsta. Da, perioada adolescentei e mai predispusa la asta.

Pe de alta parte poti sa patesti nasoale si pe bicicleta sau trotinete din astea la care nu iti trebuie permis. De asta ziceam ca permisul ajuta - indiferent ce conduci. Inveti regulile jocului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Florin_Nx a spus:

Rares - dupa cum spunea - noi, astia un pic mai "vechi" am trecut prin varsta de 16 ani.

Si da, si pe vremea noastra tot asa ne statea gandul - sa producem un banut, sa impresionam gagicile...etc. Bine pe atunci...mai cu bicicleta, asa....

 

Ideea e ca poti fi responsabil sau iresponsabil la orice varsta. Da, perioada adolescentei e mai predispusa la asta.

Pe de alta parte poti sa patesti nasoale si pe bicicleta sau trotinete din astea la care nu iti trebuie permis. De asta ziceam ca permisul ajuta - indiferent ce conduci. Inveti regulile jocului. 

Asa e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă mulțumesc mult pentru sfaturi , cred ca o să încep scoal de a 1 deoarece peste un an sunt a 12 și vreau sa ma focusez pentru bac și cred ca o mobra îmi este de folos pentru  a ajunge la școală și la meditați 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu ai parte de efectul invers, sa ajungi in a 12a cu mobra si in loc sa te concentrezi pe bac ajungi baiatul cool din clasa iar apoi fiind 'nevoit' sa te ridici asteptarilor te apuci de plimbari cu colegii si oferind recitale de motor ambalat la plecarea de pe loc uiti de bac.

Baga mare la scoala (si aia de a1 daca parintii doresc sa sponsorizeze) si pastreaza-ti capul pe umeri ca inca mai ai treaba cu el mai ales acum in viitorul apropiat.

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dece nu? pentru ca colegele tale de liceu se vor uita dupa BMW si audi.. si tu tot pacalici vei ramane.. asa ca burta si dacia m-au ferit de femeile proaste... 

 

exemplu.. litoral.. astea sunt mancatoare de bani... si nu sunt la dieta!!!!

 

 

hungry.jpeg

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Rares2005 a spus:

Nu sunt in măsură sa vorbesc încă despre alți motocicliști , știu, dar măcar va spun ce gândeșc majoritatea copiilor de 16 ani cu A1. 

Mulți copii din zilele astea stau cu gândul numai la bani si la jmecherie. Atat. Prin urmare, mulți dintre ei își iau motocicleta la 16 ani pentru a se crede speciali sau pentru a se da mari. Eu daca as avea un copil care ar vrea sa dea de A1 si ar fi un smardoi cu fițe si figuri, nu as fi de acord din cauza mentalității lui. Daca isi ia motocicleta doar pentru a se da mare si pentru a impresiona, sigur nu are viata lunga.

Eu fix din motivul asta nici nu prea am prieteni cu care as putea sa ma plimb, cam toți cu motociclete de a1 își cumpără mobre din banii părinților se cred speciali. Încă nu am găsit pe cineva calumea de vârsta mea, dar sper sa găsesc cat mai curând... 

Dvs va cunoașteți fata cel mai bine, eu v am spus doar cum sta treaba cu cei care dețin A1 in vremurile astea. 

Asfalt uscat✌️

Copii care isi iau categoria cu chiu cu vai si se comporta cum zici tu, sunt niste pustani inconstienti rasfatati de parinti.

Si eu am 16 ani si m-am decis sa dau de A1, dar nu am gandit asa. "mami si tati" nu s-au implicat direct. Scoala mi-am platit-o singur, la fel si echipamentul complet. Motorul mi l-au  cumparat ei, cand au vazut ca ma lupt si ca ma intereseaza. Dar asta nu inseamna ca sunt figuri pe "banii parintilor", dupa mine. Sunt constient, si am realizat ca asfaltul doare si ca "smardoiala" asta nu te ajuta la nimic. De aia merg incet, cu cap, nu ma anturez cu toate lichelele care merg cu 100 prin oras in tricou si pantaloni scurti. Totul tine de tine, daca esti responsabil si cu capul pe umeri, o sa atragi in jurul tau oameni de aceelasi tip. Daca iti pare rau ca nu poti sa te anturezi cu aia "smecherasi" e problema ta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cenu a spus:

 peste un an sunt a 12 și vreau sa ma focusez pentru bac și cred ca o mobra îmi este de folos pentru  a ajunge la școală și la meditați 

Pe cine minți? 

Meditați, meditați... 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...