Sari la conținut

Kawasaki Ninja 650


ionutpm
 Share

Postări Recomandate

Pai m-am bazat pe ceea ce a spus el: "Stiu, merg incet, mai ales in curbe".

Si eu merg incet, dar asta nu mai incet decat masinile care ma inconjoara. Altfel nu ar mai fi traficul fluent si cei din spate m-ar impinge mereu. Valabil si cu masina si cu orice alt vehicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca simti ca te deranjeaza cel din spate, fie depasesti masina din fata si iti vezi linistit de drum, fie tragi pe dreapta, il lasi sa se duca si apoi iti vezi linistit de drum. Trebuie sa te bucuri de o deplasare, ca o faci in viteza sau mai lent.

 

Discutiile sunt ample si mereu contradictorii pe aceasta tema. Sa nu-i uitam nici pe mototciclistii care se lipesc de stopurile de frana in ideea ca fac ei marea depasire, ca daca le pun o frana in scurt se tarasca 50 de metri pe asfalt, sau de depasirile in curbe si pe linii continue. Intotdeauna vor fi unii mai grabiti, mai temerari, mai aroganti sau mai lenti. Ideea este de a intelege ceea ce se intampla si sa actionam in cunostinta de cauza. Altfel, fiecare avem dreptatea noastra.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru sfaturi si idei!

 

Am mai iesit azi la o tura: Bucuresti - Campina - Barajul Paltinu - Secarie - Comarnic - Bucuresti (DN1) si nu am mai avut probleme ca am mers mai tare. Nu am fost singur ci cu instructor, dar sunt mai increzator si pot merge in general cu restul masinilor fara probleme (mici exceptii la curbe stranse dar pe DN nu e cazul). 

 

175532316_WhatsAppImage2021-09-27at17_00_06.thumb.jpeg.66758ebf570051de9f1f0d0b40c7eb88.jpeg

 

332344825_WhatsAppImage2021-09-27at13_11_56.thumb.jpeg.960b4ee573d6b982dce5070bfbb42fdc.jpeg

 

Maine merg la service sa imi monteze noua codita (OEM - cam lunga, dar nu am gasit tail tidy compatibil). :D 

 

PS: Pentru cei cu semi-ghidoane care nu gasesc suport pentru telefon recomand o porcarie de genul acesta, isi face treaba: https://www.emag.ro/suport-telefon-pentru-bicicleta-si-motocicleta-fixed-bikee-negru-fixbi-bk/pd/DMTNMDMBM/ (daca telefonul nu e foarte mare e perfecta).

Noua codita ❤️ 

 

20210928_103319.thumb.jpg.27dc28a7d6e7f8397182e0a5908ce792.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un drum de vreo 250 de km azi, plimbare prin sudul tarii, Comana, Girgiu, Oltenitei.  Am mers cu un tovaras cu MT-07, incepator si el. Toate bune si frumoase! 

Am ajuns la 900 km ODO si o sa suni luni pentru o programare la revizia de rodaj. Am tinut bine in limitele impuse in manual, cu mici scapari la "nevoie".

 

20211002_130710.thumb.jpg.12821ebd4071a67257991b7c0f243cc4.jpg

 

20211002_130718.thumb.jpg.a70221e79bf7273dc12b8ae2b6498498.jpg

 

Imi place mult mobra, mi se parea foarte prietenoasa la inceput, ma gandeam ca e cam "putin", insa cum trec de 6000 rpm se schimba lucrurile. Fuge bine si jucaria mea. ❤️ 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si revizia de rodaj, United-Motors - 650 RON

 

Si mi-am luat si echipament de toamna:

 

Cizme moto Dainese Nighthawk D1 Gore Tex: https://bikershop.ro/incaltaminte-motocicleta-cizme-ghete-dainese/6255-cizme-moto-dainese-nighthawk-d1-boots-gore-tex.html - 950 RON 

Manusi DAINESE THUNDER Negru: https://bikershop.ro/manusi-pentru-motociclisti/11858-manusi-dainese-thunder-negru.html - 710 RON 

Geaca moto Dainese LAGUNA SECA 3 D-DRY: https://bikershop.ro/jachete-geci-motocicleta/7495-9356-geaca-moto-dainese-laguna-seca-3-d-dry.html - 1250 RON 

Protectie moto coloana Dainese PRO-ARMOR G2: https://bikershop.ro/protectii-pentru-motociclisti/8184-protectie-moto-coloana-dainese-pro-armor-g2.html - 310 RON 

Pantaloni moto Dainese TEMPEST 2 D-DRY: https://bikershop.ro/pantaloni-motocicleta-piele-textil/7886-7677-pantaloni-moto-dainese-tempest-2-d-dry.html - 1050 RON

 

Pareri? Sugestii? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vara te vor incomoda. Nu sunt chiar asa practice. Sunt bunicele pentru ploaie si primavara-toamna, doar ca sunt scurte si o o sa-ti intepeneasca incheieturile, iar cand ploua apa o sa intre si urca pe mana. 

Ca si recomandare, sa iti iei manusi scurte de vara din piele, eventual cu gaurele si o pereche pentru vreme rece, lungi, goretex, pentru cand te prinde ploaia. La ture in afara orasului le iei in bagaj. Conteaza enorm sa ai mainile calde. 

Poti sa spui cat vrei ca nu o sa mergi pe ploaie. O sa mergi si iti va fi greu. Degetele trebuie sa fie mereu flexibile. 

Pentru mine asta a fost combinatia castigatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai ce are el sunt mănuși de toamnă iarnă. Cum adică sunt scurte? 

Au gulerul lung, care se trage peste costum. 

Sunt Dainese, nu sunt făcute la colțul blocului. 

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Vai cât costă mănușile...nu zic,arată bine.

La degete au protecție?

Atât costă niște mănuși bune, de iarnă. 

Și eu am dat acu vreo 10 ani ~ 140 euro pe o pereche în genul, cu GoreTex. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poza mie mi se pare ca nu sunt suficient de lungi. Parca ar fi intre scurte si lungi. Am avut ceva asemanator si am renuntat la ele pentru ca era elasticul fix pe incheietura si ma deranja, iar apa isi facea loc pe sub maneca gecii. Ulterior am luat tot Dainese mai lungi si imi acopera mult mai bine geaca si nici curentul de aer nu mai intra pe la manseta.

Ramane de vazut cum ii vor fi doar cand o sa prinda un drum mai lung pe ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput o sa merg pe ploaie prin oras probabil, la nevoie si prin afara. Sper sa fie in regula tot echipamentul dar in general rezist bine la frig si ploaie. Va tin la curent dupa prima tura. 

Dighidele? Sunt acele chestii care se lipesc pe degete pentru touchscreen? Pe Google am gasit doar un post tot aici pe forum despre asta :D Am pe aratatoare ceva pentru touchscreen care pare sa functioneze in regula.

 

Azi am fost si la Salonul Auto Bucuresti, sunt acolo KTM, Husqvarna si CF Moto. Mi-am luat cutie si bomboane cu Kawa :D 

 

20211009_150113.thumb.jpg.d190ff36e3b8b5460ddef598d4e12014.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, ENEOS a spus:

Mai bine îți luai dighidele, tot un fel de mănușele! 

Da,is ca si tzurumbelele,alea de se flacsurau pe picioare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o tura azi, singur, traseul ales intamplator (nu aveam idei, astept sugestii): Bucuresti > Targoviste > Ploiesti > Bucuresti, in jur de 180 km. 

Vremea a fost superba, a picurat la un moment-dat insa nu a inceput sa ploua. 

 

Despre echipament pot sa spun ca mi se pare genial, nu am simtit urma de frig si nici nu mi-a fost cald in el, sunt foarte incantat. A fost insa destul de nasol in primele 10 minute, atat cu noile cizme dar mai ales cu manusile groase, eu fiind obisnuit cu echipamentul de vara. M-am chinuit putin sa apas manetele si sa accelerez cum trebuie, dar pana sa ies din oras ma obisnuisem si apoi a fost totul foarte OK.

 

Intrebare idioata: La un Petrom de la iesirea din Ploiesti am incercat sa alimentez si nu a mers. Pe undeva scria "Gasire inel", dar nu mi-am dat seama ce avea. Idei? :D 

Am facut o singura poza, prin Ploiesti (nu am nici cea mai vaga idee unde in Ploiesti):

 

20211010_150358.thumb.jpg.338fc7eed4abb3d53819d2b7c6540db7.jpg

 

ODO: 1117 km inapoi acasa. 

Editat de ionutpm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.10.2021 la 17:45, ionutpm a spus:

La un Petrom de la iesirea din Ploiesti am incercat sa alimentez si nu a mers. Pe undeva scria "Gasire inel"

Nu era Rompetrol? Că la ăia tre să apeși tasta galbenă dacă nu ai nu știu ce la ei și plătești cash sau cu card bancar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...