Jump to content

Kawasaki Ninja 650

ionutpm
 Share

Recommended Posts

Pai m-am bazat pe ceea ce a spus el: "Stiu, merg incet, mai ales in curbe".

Si eu merg incet, dar asta nu mai incet decat masinile care ma inconjoara. Altfel nu ar mai fi traficul fluent si cei din spate m-ar impinge mereu. Valabil si cu masina si cu orice alt vehicul.

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca simti ca te deranjeaza cel din spate, fie depasesti masina din fata si iti vezi linistit de drum, fie tragi pe dreapta, il lasi sa se duca si apoi iti vezi linistit de drum. Trebuie sa te bucuri de o deplasare, ca o faci in viteza sau mai lent.

Discutiile sunt ample si mereu contradictorii pe aceasta tema. Sa nu-i uitam nici pe mototciclistii care se lipesc de stopurile de frana in ideea ca fac ei marea depasire, ca daca le pun o frana in scurt se tarasca 50 de metri pe asfalt, sau de depasirile in curbe si pe linii continue. Intotdeauna vor fi unii mai grabiti, mai temerari, mai aroganti sau mai lenti. Ideea este de a intelege ceea ce se intampla si sa actionam in cunostinta de cauza. Altfel, fiecare avem dreptatea noastra.

Multumesc frumos pentru sfaturi si idei!

Am mai iesit azi la o tura: Bucuresti - Campina - Barajul Paltinu - Secarie - Comarnic - Bucuresti (DN1) si nu am mai avut probleme ca am mers mai tare. Nu am fost singur ci cu instructor, dar sunt mai increzator si pot merge in general cu restul masinilor fara probleme (mici exceptii la curbe stranse dar pe DN nu e cazul). 

175532316_WhatsAppImage2021-09-27at17_00_06.thumb.jpeg.66758ebf570051de9f1f0d0b40c7eb88.jpeg

332344825_WhatsAppImage2021-09-27at13_11_56.thumb.jpeg.960b4ee573d6b982dce5070bfbb42fdc.jpeg

Maine merg la service sa imi monteze noua codita (OEM - cam lunga, dar nu am gasit tail tidy compatibil). :D 

PS: Pentru cei cu semi-ghidoane care nu gasesc suport pentru telefon recomand o porcarie de genul acesta, isi face treaba: https://www.emag.ro/suport-telefon-pentru-bicicleta-si-motocicleta-fixed-bikee-negru-fixbi-bk/pd/DMTNMDMBM/ (daca telefonul nu e foarte mare e perfecta).