Sari la conținut

Snowbikes


ionutpm
 Share

Postări Recomandate

Am vazut pentru prima oara la Transalpina, nici nu stiam ca exista:

 

Snowbike.thumb.jpg.b5ff0c6323198f24f1ddb1bc24872bc5.jpg

 

A mers cineva cu asa ceva? Cum e? Banuiesc ca nu contravirezi si nici nu te apleci cu asa ceva, nu?

Am vazut ca exista kit-uri de conversie care sunt in general peste 4000$. 

Pareri? :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Asimplu a spus:

...

Daca vrei motor pe zapada, iti iei orice motor de offroad si ii pui cauciucuri cu crampoane, insa pentru zapada, snowmobilul ramane rege.

La asa ceva te referi(varianta de asfalt)?:

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 hours ago, ionutpm said:

Am vazut pentru prima oara la Transalpina, nici nu stiam ca exista:

 

Snowbike.thumb.jpg.b5ff0c6323198f24f1ddb1bc24872bc5.jpg

 

A mers cineva cu asa ceva? Cum e? Banuiesc ca nu contravirezi si nici nu te apleci cu asa ceva, nu?

Am vazut ca exista kit-uri de conversie care sunt in general peste 4000$. 

Pareri? :D 

 

Nu am mers. Mi-ar plăcea să încerc. Kit-uri de conversie se găsesc și mai ieftine - aveau la Moto24 acum aproximativ 2 ani pe la 3000 euro. Problema la noi este că de obicei nu există destulă zăpadă pentru așa ceva - sau dacă există este sus pe munte. Până acolo trebuie să transporți drăcăria cumva. 

 

Altă problemă este că dpdv tehnic șenila aia spate este grea și are inerție mare. Distruge prematur motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Asimplu a spus:

M-a interesat subiectul pt ca am vrut la un moment dat pt o masina, dar am aflat ca sunt ilegale pe drumurile publice in Romania.

 

nu sunt reglementate in legea noastra, mai circula lumea cu hakkapeliitta aduse de afara pe aici (in special de craciun cand vin suedejii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și dacă au zăpadă moale aruncă crampoanele afară, având un comportament de "gheare de pisică" în zona care apasă pe sol și se deformează, dacă nu li se opune nimic sar afară sub efectul forței centrifuge. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Asimplu a spus:

Legea nu-ti interzice sa mergi cu ele, insa iti interzice sa mergi cu cauciucuri neomologate, iar din pacate, cauciucurile cu crampoane metalice nu sunt omologate pentru circulatia pe drumurile publice din Romania. Asta este explicatia pe care mi-a dat-o un politist.

Si ar mai fi o treaba: daca nu ai macar putina zapada sau gheata in care sa se infiga, pe asfalt curat sau umed, au performante foarte proaste la franare.

 

hakkapeliitta sunt omologate

nu am avut probleme cu ele pe asfalt uscat sau umed, franeaza cam ca un cauciuc de iarna normal (tintele se retrag in cauciuc pe suprafete mai dure ca gheata), dezavantajele ar fi zgomotul si faptul ca strica podeaua in garaj

daca mergi des pe drumuri acoperite de zapada/gheata sunt foarte bune

 

posibil lumea sa aiba experienta cu diverse improvizatii cu reesapate si negrese bagate la surubelnita si de aici parerile

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...