Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Exact. Am inteles ca "familia cb-urilor" are un grad de fiabilitate foarte ridicat, deci sansele sunt foarte mari sa faci drumuri lungi si foarte lungi fara ca motocicleta sa te lase. Pentru informatii despre orice tip de motocicleta, indiferent de an sau categorie, puteti accesa site-ul: www.bikez.com

Eu sunt foarte incantat de acest site. Sper sa va placa si voua si sa va ajute in alegerea motocicletei potrivite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

www.scoalaautomoto.ro

Am terminat de curand scoala de soferi cat A si am dat la SCOALA TOMINA de cel mai adevarat instructor : NIKY!!!

Pt cei care au facut scoala la Tomina as vrea sa vad daca mai sunt motociclisti care au obtinut permisul de conducere sub indrumarea lui Niky si parerile lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand bine v-am gasit! :burnout: Sunt fata, dupa cum spune si nick-ul meu si de ceva vreme m-a lovit si pe mine treaba asta cu 'vreau motor'. Am multe motive pentru care il vreau: ajung mai rpd la serviciu, vreau sa-mi dovedesc ca pot, am cunoscut un motor-guy de care am ramas forever in love ... e o manie in jurul meu in randul fetelor, costa mai putin decat o masina, e cool ... si ce mai vreti voi. Ideea este ca mai am ceva pana sa ma apuc de scoala, timp suficient cat sa studiez de-a fir a par forumul si sa ajung la niste concluzii. Sunt lesinata dupa Honda CBR600F. parerile sunt impartite, tot din ce am citit pe forum. Unii zic ca e ok pentru un incepator, altii ca e prea mult. Recunosc, la mine e chestia si de design, insa trebuie sa mentionez ca nu sunt adepta vitezei, deci nu o sa intru prea tare in ea. E ok motor-ul pentru o fara la 170 cm si 60 si un pic de kg (in curs de scadere a nr-ului de kilograme ... cure, diete, socoteli)??? Sa nu uit sa va spun ca am 24 de ani ... deci am ceva incapul pe care cu 'mandrie' il tin pe umeri :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand bine v-am gasit! :burnout: Sunt fata, dupa cum spune si nick-ul meu si de ceva vreme m-a lovit si pe mine treaba asta cu 'vreau motor'. Am multe motive pentru care il vreau: ajung mai rpd la serviciu, vreau sa-mi dovedesc ca pot, am cunoscut un motor-guy de care am ramas forever in love ... e o manie in jurul meu in randul fetelor, costa mai putin decat o masina, e cool ... si ce mai vreti voi. Ideea este ca mai am ceva pana sa ma apuc de scoala, timp suficient cat sa studiez de-a fir a par forumul si sa ajung la niste concluzii. Sunt lesinata dupa Honda CBR600F. parerile sunt impartite, tot din ce am citit pe forum. Unii zic ca e ok pentru un incepator, altii ca e prea mult. Recunosc, la mine e chestia si de design, insa trebuie sa mentionez ca nu sunt adepta vitezei, deci nu o sa intru prea tare in ea. E ok motor-ul pentru o fara la 170 cm si 60 si un pic de kg (in curs de scadere a nr-ului de kilograme ... cure, diete, socoteli)??? Sa nu uit sa va spun ca am 24 de ani ... deci am ceva incapul pe care cu 'mandrie' il tin pe umeri :cheers: .

Am doar o treaba de spus. Motocicletele supersport ("carenatele") fascineaza foarte repede la primul contact cu tot ceea ce inseamna 2 roti. Si in general, cum bine spunea cineva, sint mult mai putin frumoase cind mergi pe ele. E foarte posibil (ca sa nu zic sigur) ca acea fascinatie sa treaca repede si sa te trezesti cu niste fiare inutile in garaj. Sint multe motociclete nu atit de puternice care pot sa-ti placa. Crede-ma, pe masura ce vezi mai multe tipuri/modele incep sa ti se schimbe gusturile, mai ales daca esti proaspat intrat in contact cu motoarele. Nu e ceva gresit in a-ti cumpara motor pe criterii de aspect (crede-ma ca eu petrec macar 1 minut zilnic admirind-o pe a mea), dar supersporturile sint altceva. Gindeste-te ca intr-o zi poate o s-o scapi pe jos si carenele alea costa sute de euro. Gindeste-te ca acele caracteristici care le fac sa intre in categoria SS (viteza, acceleratie, aerodinamicitate, frine puternice etc) sint tocmai acele caracteristici care le fac nepotrivite drumurilor din Romania. Stiu cum e sa vina cineva si sa-ti spuna ca nu e bine sa-ti placa aia, mai bien sa-ti placa ailalta, dar te sfatuiesc sa mai stai sa te gindesti oleaca. Daca o sa ai sub tine un motor care arata f bine (stind pe ea nici n-o sa vezi asta) dar pe care o sa-l conduci crispata, trecindu-te sudorile ca poate n-o sa ajungi acasa, nu stiu daca se poate chema c-ai facut alegerea buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calin, multumesc frumos de sfaturi. Sunt deschisa la absolut orice remarca, fie ea si putin rautacioasa. Sunt la inceput de drum cu o pasiune descoperita de curand, asa ca nu ma arunc. O sa studiez forumul asta in urmatoarele saptamani,poate chiar luni, pana sa ma decid asupra motorului pe care sa mi-l iau. Ideea este ca ma incapatanez foarte tare sa am un motor OK si sa am A-ul, pentru ca din nou mi s-a spus in seara asta: 'Tu ma? Cu motor? Fii serioasa!!!' Si imi pun ambitia sa-l am: carnetul si motorul. Insa asta nu inseamna ca nu sunt indeajuns de cerebrala incat sa nu-mi dau seama ca viata mea primeaza si ca nu conteaza intr-atat de mult aspectul, cat siguranta mea si a celor din trafic. M-am oprit la CBR pentru ca mi-a placut aspectul extrem de mult si pentru ca am vazut ca mai sunt fete care detin o supersport. Am ceva fitze in cap .. insa ma gandesc si la oasele mele :burnout: .

Editat de L@ur@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doar o treaba de spus. Motocicletele supersport ("carenatele") fascineaza foarte repede la primul contact cu tot ceea ce inseamna 2 roti. Si in general, cum bine spunea cineva, sint mult mai putin frumoase cind mergi pe ele. E foarte posibil (ca sa nu zic sigur) ca acea fascinatie sa treaca repede si sa te trezesti cu niste fiare inutile in garaj. Sint multe motociclete nu atit de puternice care pot sa-ti placa. Crede-ma, pe masura ce vezi mai multe tipuri/modele incep sa ti se schimbe gusturile, mai ales daca esti proaspat intrat in contact cu motoarele. Nu e ceva gresit in a-ti cumpara motor pe criterii de aspect (crede-ma ca eu petrec macar 1 minut zilnic admirind-o pe a mea), dar supersporturile sint altceva. Gindeste-te ca intr-o zi poate o s-o scapi pe jos si carenele alea costa sute de euro. Gindeste-te ca acele caracteristici care le fac sa intre in categoria SS (viteza, acceleratie, aerodinamicitate, frine puternice etc) sint tocmai acele caracteristici care le fac nepotrivite drumurilor din Romania. Stiu cum e sa vina cineva si sa-ti spuna ca nu e bine sa-ti placa aia, mai bien sa-ti placa ailalta, dar te sfatuiesc sa mai stai sa te gindesti oleaca. Daca o sa ai sub tine un motor care arata f bine (stind pe ea nici n-o sa vezi asta) dar pe care o sa-l conduci crispata, trecindu-te sudorile ca poate n-o sa ajungi acasa, nu stiu daca se poate chema c-ai facut alegerea buna.

 

CBRxxxF nu e SS. In plus, e bine ca, incepator sau nu, sa te sperie un pic motocicleta, traficul, etc, esti mai atent asa. Abia cand nu iti mai este 'frica' incepi sa ai probleme, cand te avanti prea tare. Dar de la o teama normala pana la a fi crispat, e departe. Daca esti timorat si tremuri la gandul ca tre' sa iesi in trafic sau ca 'vai, o sa-mi fure motorul', mai bine te lasi. Motociclismul ar trebui sa fie o sursa de relaxare / distractie, nu de stres. Asa ca, ia-ti ce motor vrei (Laura), constientizeaza faptul ca faci ceva care poate fi periculos, dar nu fi speriata. Daca o iei incet si esti cu capul pe umeri (cum sustii), o sa fie ok.

 

Calin, tine-ti domle motorul in fata la servici ca nu ti-l fura / zgarie nici dracu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura treaba pe care n-am priceput-o e:

Calin, tine-ti domle motorul in fata la servici ca nu ti-l fura / zgarie nici dracu'...

Nu-mi amintesc sa te fi intrebat vreodata unde sa-mi tin motorul, poate-mi explici (pe privat) de unde replica asta.

 

 

--- Mesaj completat în 08 Apr 2008 12:00 -------------
SS, sport-touring, etc nu sint delimitate asa de clar.

 

L@ur@: nu ma intelege gresit, n-am zis ca tre' sa-ti iasa din cap sa-ti iei CBR-ul, am zis doar ca tre' sa te gindesti bine. Daca mergi pe ceva ce nu-ti place n-o sa te timti in largul tau, si daca dupa ce te gindesti si razgindesti, tot CBR-ul iti ramine la inima, asta ia-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura treaba pe care n-am priceput-o e:

 

Nu-mi amintesc sa te fi intrebat vreodata unde sa-mi tin motorul, poate-mi explici (pe privat) de unde replica asta.

<small>--- Mesaj completat în 08 Apr 2008 12:00 -------------</small><br/>SS, sport-touring, etc nu sint delimitate asa de clar.

 

L@ur@: nu ma intelege gresit, n-am zis ca tre' sa-ti iasa din cap sa-ti iei CBR-ul, am zis doar ca tre' sa te gindesti bine. Daca mergi pe ceva ce nu-ti place n-o sa te timti in largul tau, si daca dupa ce te gindesti si razgindesti, tot CBR-ul iti ramine la inima, asta ia-l.

 

Nu doar ca mi-e la inima, cand il vad/ma uit la poze cu el, mai ca imi dau lacrimile si ma preling pe ecranul laptopului. Din 'bijuterie mica' si 'frumusetea mea' nu-l scot :(. Dar cum am mai spus ... nu ma arunc. Chiar as vrea ca in momentul in care ma urc pe primul meu motor sa stiu ce am sub craci (scuzati-mi expresia cu o tenta oarecum sexuala) :burnout:. Una este la masina cand stii sunt e acceleratia si schimbatorul de viteze si cum sa bagi cheia in contact, iar in caz de stricaciuni fugi la service, si alta este pe motor. Chiar nu as vrea sa fiu considerata o 'tipa cu motor' si atat, care daca este intrebata ce e o carena sa dea din umeri :hug: . Deci mai am de invatzat baieti mult si o sa tot dati de mine pe aici, uneori cu intrebari mai stupide, dar sunt la inceput si trebuie sa invatz. Si poate la anul particip si la Miss Moto :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu cateva zile am pus piciorul in prag...m-am saturat sa tot tanjesc cand vad motoare pe strada si m-am hotarat sa fac ceva in privinta asta. Sunt hotarat sa incep scoala de soferi pt A si sa imi cumpar motor!! Am tot citit aici pe forum chestii foarte interesante si utile printre care si un topic despre alegerea motoarelor pt incepatori dar nu sunt foarte lamurit si va rog sa ma ajutati si pe mine sa imi gasesc un motor care mi sar potrivii cel mai bine! Eu am 1.77 si vre-o 74 kg. Ce credeti ca mi sar potrivii? De preferat din clasa sport. Eu sunt in general un om calculat si chibzuit ..credeti ca 600cc e prea mult??

 

 

merci mult anticipat & bine v-am gasit!!

 

--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 15:29 -------------
In urma cu cateva zile am pus piciorul in prag...m-am saturat sa tot tanjesc cand vad motoare pe strada si m-am hotarat sa fac ceva in privinta asta. Sunt hotarat sa incep scoala de soferi pt A si sa imi cumpar motor!! Am tot citit aici pe forum chestii foarte interesante si utile printre care si un topic despre alegerea motoarelor pt incepatori dar nu sunt foarte lamurit si va rog sa ma ajutati si pe mine sa imi gasesc un motor care mi sar potrivii cel mai bine! Eu am 1.77 si vre-o 74 kg. Ce credeti ca mi sar potrivii? De preferat din clasa sport. Eu sunt in general un om calculat si chibzuit ..credeti ca 600cc e prea mult??

 

 

merci mult anticipat & bine v-am gasit!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarpe, nu's eu tocmai cea mai indicata persoana sa-ti raspunda, ca sunt cam in aceeasi situatie cu tine: totul este in faza de proiect, insa cred ca cel mai ok este sa nu te arunci. Citeste mult ce se scrie pe aici, invata din sfaturile veteranilor, uita-te la ce tip de motor iti place (sport, super-sport, chopper ...), plimba-te pe site-uri, vezi ce banuti ai, cat esti dispus sa dai pe ea si pe echipament si dupa trage linia. Motociclete sunt mult, unele mai frumoase ca altele, dar alegerea ei tine de tine si doar de tine ... si de multa chibzuinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chestie pe care nu o spun multi pe aici v-o spun eu ca inceptor: atentie la carenate ca daca sunt de 600 cum vrea toata lumea o sa dati cu ele pe jos de pe loc de o sa vi se acreasca.

 

Pentru cine are chef sa citeasca direct de la sursa, incepator pe CBR600F va mai dau cateva impresii:

- fuge de rupe - trece de 100 in treapta I, deci o zmucitura prea brusca a acceleratiei si esti jos sau sus, depinde cum privesti

- e totusi foarte grea; nu am scapat-o niciodata, dar era sa o patesc de multe ori; din fericire pot tine greutati mai mari decat media ; nu neglijati acest aspect, mai ales la carenate

- nu e la fel de manevrabila ca o motocicleta normala nu mai zic de alea de scoala (veti avea surprize la manevrabilitatea pe loc)

- se incinge ca dracu in traficul asta de bashcaleshti

- orice greseala costa destul de mult

- se cade cam din te miri ce; era sa o trantesc si eu la o pe cat de clasica pe atat de idioata frana pe sina de tramvai la viteza mica (nu conteaza viteza, frana pe sina de tramvai e NO-NO... de fapt mersul pe sine cu totul ca sa nu fii nevoit sa pui frana), din fericire tonajul propriu a contat si am reusit sa o tin fara sa pun piciorul sau carena jos.

 

Chestii generale pentru cei care CRED ca vor o motocicleta:

- o motocicleta (mai ales una mai mare) inseamna discomfort, transpiratie vara, ploaie etc

- risc mare pentru buba nasoala; nici macar nu trebuie sa fie vina ta

- cheltuieli considerabile cu intretinerea si echipamentul

 

Eu recomand motocicleta doar celor pasionati. Pentru cei care vor mobilitate si costuri reduse clar scuterul. Fiecare ar trebui sa isi puna bine intrebarea inainte: ce vreau eu cu adevarat? O motocicleta belea poate aduce dupa ea nu doar admiratia celorlalti dar si multe belele de la foarte mici la foarte mari.

Editat de GXG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand CBF500 de la Honda, e ideala:

 

- destul de puternica incat sa nu te plictisesti vreo 2 ani de ea

- naked, carenele sunt oricum o fita inutila pentru prima motoreta, o sa le pocnesti de-o sa te saturi

- look clasic, fara varsta

- confortabila la gabaritul si inaltimea ta

 

Cum ma unchiu' Fester, si nu zici si tu nimic de GPZ ca recomandare? :angryfire:

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 17:26 -------------

(...)

Eu recomand motocicleta doar celor pasionati. Pentru cei care vor mobilitate si costuri reduse clar scuterul. Fiecare ar trebui sa isi puna bine intrebarea inainte: ce vreau eu cu adevarat? O motocicleta belea poate aduce dupa ea nu doar admiratia celorlalti dar si multe belele de la foarte mici la foarte mari.

 

Luati aminte de ce a zis GXG (referitor la CBR) dar mai ales pentru randurile de mai sus.

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de citit am citit cam tot ce se putea pe net si mai ales aici pe forum si am tras foarte multe concluzii dar tot nu sunt lamurit ce motor sa imi iau. Din socotelile mele echipamentul ajunge cam pe la 500 E (am socotit bine??) deci as avea cam 2500-3000 pt motor. Un CRB chiar mi-ar placea... Credeti ca e potrivit pt mine (1,77 si 74 kg)??Alte sugestii???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de accidente pe sine de tranvai sau te mai miri pe unde .... veneam aseara de la munci si eram undeva la Bd-ul Regina Elisabeta. Cu prastia aia de Summit NATO au bagat astia in banda continua niste semnalizatoare ... luminitze, care dupa mine sunt cam dese. Si imi dadeam seama ca si pentru prostiile alea poti sa-ti trantesti motorul. Apoi, la Stefan cel Mare, pentru cine merge des in zona, stie ca se lucreaza la linia de tranvai. In momentul asta sunt gropi peste gropi, toate masinile o iau printr-un spatiu destul de mic, ca restul e ocupat cu lucrarile ... si nu vreau sa zic cat de periculoasa este portiunea aia. Adik ... ma gandeam cam cum as trece eu portiunea aia fara riscul de a o lua in bot.

Cat despre cbr 600, am inceput sa ma gandesc serios la o alta optiune, ca eu sunt mica si firava si nu's cum m'as descurca daca o trantesc. Poate doar sa scot piciorul din pantaloni (ca fusta nu merge) si sa opresc masculii sa ma ajute :angryfire: . Acum la modul serios ... chiar sunt ale draq de periculoase drumurile si unde mai pui ca daca ploua, draq te-a luat daca nu ai experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor !! Eu is viitor incepator ... cred ca o sa ma apuc de scoala pana in vara... Am 19 ani , 185 cm si 100 de kg ... stiu ca as arata penibil pe un motor mic ( mam suit pe cateva !! ) .. si de aia ma gandeam ca la vara sa plec la munca in anglia ... si sa strang tot ce pot pana in iarna ... si sa-mi iau protectii in primul rand ( casca , geaca , manusi , brau , genunghere si ghete... ca in pantalonii aia la greutatea mea .. as arata ... ca un carnacior ) si cu ce imi ramane un motor ... Vitezanele imi plac :X si ma gandeam la o Honda Cbr de 600 .. Stiu ca e mare , dar o sa fac multe sacrificii sa strang banii astia...si nu o sa imi permit sa le schimb ... am citit tot forumul pro-bike sectiunea pilotaj ... si pe aici cam tot c am prins ... si am cateva idei in cap..imi trebuie practica..Mentionez ca nu sunt nebun ... am avut si scuter .. nam avut nici o problema desi fugea 80-85 cu mine :angryfire: .. Stiu sa ma calibrez in functie de conditii .. si sansa de a ma omora ma face cumpatat .... Ce va rog eu este sa imi spuneti daca is mult prea mare pentru a imi lua vitezana ( motor ) ... Si daca credeti ca am vreo sansa sa traiesc daca imi respect motorul si o sa merg cu el in masura skill-ului meu .. Mersi anticipat si va rog sa ma scuzati pentru ditamai postu ..

 

 

PS> Am uitat sa va spun...mie la motoare cel mai mult imi place sunetul si senzatia ca imblanzesti un animal feroce :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant acest topic. Si eu is incepator, numa ce am luat permisu A si B :angryfire:. Si abia astept sa imi iau un motor. 250-500 maxim. Nu vreau sa incep de la inceput cu 1000 peste. Nici nu cred ca o sa iau peste 1000. Si asa nu ai unde sa meri pe strazile din Romania poate cu enduro poti mere tare. Poate o sa mai am ceva intrebari legate de motociclete si sper sa ma ajutati si pe mine ca is nou pe forum si un incepator bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari, mai am putin si obtin permisul( adica asa cred, si vreau sa cred).

Am mers un an de zile cu un scuter prin bucuresti la job, plimbari...etc. si a venit timpul sa imi iau motocicleta si ma bate gandul la un SUZUKI 600 GSR din mai multe motive: pozitie froarte buna in sa cat de cat usoara 180 kg bord cu indicator in ce viteza esti pentru mine sunt cateva atuuri bune priviid achizitionarea lui.

Acum cer si cateva sfaturi de la voi ca sunteti in ton cu ele ca sigur ati trecut prin perioada "inceputului".

Motorul vreau sa-l iau pentru drumul la job si in rest sa ma duc pe el la mare si munte singur ca a mea nevasta a zis ca ea nu se urca pe el. Nu va imaginati ca o sa ma duc singur singurel ea v-a fi in spate cu masina :) :moto: .

Si ca sa va inveselec putin ganditi-va cum am mers cu scuterul prin oras timp de un an cu "jeaca" de motor protectii la picioare manusi si altele. Aratam ca MIHAI VITEAZUL calare pe magar =)) =)) =)) .

Multam mul;t de informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si yo o intrebare am 190 si 110 kile si as vrea un choper, ce-mi recomandati?

mentionez ca nu am nici carnet de A inca dar am B ul de ceva ani (peste 140k km) si voi incepe scoala curand

mi-a placut ceva cam asa : YAMAHA xv 535 virago sau tre ceva mai mare?

 

Yamaha XV 535 Virago e tocmai bun. Nici mai mult nici mai putin.

 

Salutari, mai am putin si obtin permisul( adica asa cred, si vreau sa cred).

Am mers un an de zile cu un scuter prin bucuresti la job, plimbari...etc. si a venit timpul sa imi iau motocicleta si ma bate gandul la un SUZUKI 600 GSR din mai multe motive: pozitie froarte buna in sa cat de cat usoara 180 kg bord cu indicator in ce viteza esti pentru mine sunt cateva atuuri bune priviid achizitionarea lui.

Acum cer si cateva sfaturi de la voi ca sunteti in ton cu ele ca sigur ati trecut prin perioada "inceputului".

Motorul vreau sa-l iau pentru drumul la job si in rest sa ma duc pe el la mare si munte singur ca a mea nevasta a zis ca ea nu se urca pe el. Nu va imaginati ca o sa ma duc singur singurel ea v-a fi in spate cu masina :moto: :moto: .

Si ca sa va inveselec putin ganditi-va cum am mers cu scuterul prin oras timp de un an cu "jeaca" de motor protectii la picioare manusi si altele. Aratam ca MIHAI VITEAZUL calare pe magar =)) =)) =)) .

Multam mul;t de informatii

 

:) Suzuki GSR 600 e aproape un SS la cei 100 de caluti. Eu zic sa te mai uiti si sa te mai reorientezi, apoi sa vii din nou aici sa intrebi. Ai facut bine ca ai intrebat, dar nici eu nici altii nu pot sa iti explice doar din scris pericolul unei motociclete de 100 cai, mai ales cand experienta e aproape 0.

Daca enduro-touring (gen BMW F650) nu iti face cu ochiul, ai putea cel putin sa incerci un Suzuki SV 650, desi nici ala nu e tocmai motocicleta de incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...sper sa iau si eu A-ul cat mai repede :rusinica: si ma tenteaza pentru inceput o ninja de 250. Ce parere aveti? Sa precizez ca am mai calarit scootere pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este buna pentru un incepator, o varianta demna de luat in calcul avand in vedere ca este printre putinele motociclete sport de 250 care se fabrica. Dar avand in vedere ca a aparut de-abia anul asta, nu poti sa stii ce probleme vor aparea. Eu nu iti recomand sa iti cumperi o motocicleta noua ca si concept decat daca au trecut 1 - 2 ani, timp in care inginerii sa fi verificat / rezolvat toate considerentele care tin de proiectare / fiabilitate.

In concluzie, eu zic sa mai cauti si alte modele, ca sa ai macar de unde alege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza ca e noua ma pune si pe mine pe ganduri ca nu stiu la ce sa ma astept...oricum oscilez intre ea si o rs tot la 250...cum spuneai...nu prea am de unde sa aleg la sport 250

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii atent, ca RS-ul de 250 este o motocicleta de notorietate: foarte puternica, dar mai ales foarte violenta (este 2 timpi, spre deosebire de Kawa, diferenta mare intre ele).

Poti sa te uiti si la Kawasaki ZXR 400.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...