Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Mi-am luat carnetul luna asta si am posibiliatatea sa-mi cumpar sapt viitoare o Honda CB 750/73CP semi-carenata(nici naked nici carenata). Nu am fitze de 20 de ani, nu ma gandesc sa depasesc 100 km/ora prima mie de km, nu sunt nici inconstient sa ma gandesc sa-mi iau sport sau super sport dar sunt curios daca touringul asta este exagerat pentru mine. Trebuie sa precizez ca am 1.92 si 100kg => nu am loc pe nimic de genul motocicletelor bune pt incepatori invocate in cele 11 pagini mai sus.

Ce ma sfatuiti? Daca incep sa merg cate 1 km zilnic pe strazi slab circulate, invat motorul incet-incet si progresez usor usor, total constient si responsabil... risc sa mi se intample ceea ce zicea demostene?(i.e. fatality?!?!?) Adica factorul de vointa personal nu va face deloc diferenta? E OBLIGATORIU sa-mi iau 400cc in masura in care imi plac touringurile?(nu vreau sa-mi iau sport sau chopper)????

 

Merci anticipat pentru ajutor,

Codrut

 

Ne vom vedea in trafic asap! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut! :D

 

CBR 600 F dupa un Honda de 125 (14CP) cu care am mers in jur de 2-2500km... :) Stiu, deja degetele vi se indreapta spre tastele r, poate i si p. :peace: Am 31 de ani si nu-mi plac fitzele! L-am luat pt ca imi place f mult modelul asta. 1,71 si 72 kg (sport mult). Mi se pare f greu, bineinteles (daca nu gresesc are 208 kg "plin"). Deja am mers putin cu el (f putin, in jur de 20 km avand in vedere faptul ca inca nu am dat examenul) si mi se pare destul de violent dar nu de nestapanit daca esti cumpatat.

 

As vrea sa va intreb daca este cazul sa-l limitez (in ipoteza ca exista posibilitatea asta) sau sa raman la cei 98 cp (nu stiu daca mai are atatia avand in vedere ca e de prin '95 si are undeva peste 40. 000). Il las asa si ma plimb ca o "bunicuta" vreme de 2-3000 km, chiar mai multi? sau sa-l limitez ca e mai sigur?

 

Multumesc pt orice sfat!

 

Asfalt uscat si bafta tututor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un raspuns era de ajuns... :peace:

 

haideti, nu toti o data!! :)

 

vreau sa repet: nu-mi place viteza (am condus si masini super nervoase care nu m-au "scos din ale mele"). Am citit forumul acesta in mare parte si stiu ca uneori te poate "lua valul". Credeti-ma ca sunt enervant de conservator si de cumpatat. Imi place modelul, atata tot. Nu l-am luat sa ma laud cu el (e deja fumat...)

 

Astept un raspuns si multumesc celor care s-au deranjat sa citeasca randurile ... :D

 

Vreun brasovean rabdator de la care sa invat avem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa conduci ce moto vrei tu, daca gresesti te anunta ea cind e cazul cu o trinta pe asfalt.

Nu e mult 600cc daca o conduci mai domol.

 

Multumesc pt raspuns :) ... foarte incurajator :D Asta e realitatea si nu o sa ma scund de ea. Cica exista doua categorii de motociclisti (nu mai stiu unde am citit): cei care au cazut si ce care o sa cada :peace: !!

Mi-am luat echipament zic eu destul de bun pt inceput (casca, geaca cu protectii, ghete, manusi si niste protectii pt genunchi).

Pisicuta aia din avatar exprima cel mai bine starea mea cand ma uit la calutul meu!!

Bafta tuturor si sa auzim numai de bine!

ASFALT USCAT!!

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonnn.. Esti incepator si vrei sa-ti cumperi motocicleta. Nu-i asa?!

Esti confuz, parerile sunt impartite si nu mai intelegi nimic.

In primul rand bine ai venit in lumea pasionatilor de doua roti.

Acesta este un ghid menit sa te ajute in alegerea pe care urmeaza sa o faci.

 

 

Nu uita: ti se poate intampla si tie!

 

Ms mult. Am luat permisul saptamana asta si cautam ceva de 500-600, adevarat nu cu multi :baldy: . Desi luasem in considerare ideea unei motociclete de 250, acum ma gandesc serios sa imi iau una asa.

 

Multumesc mult. Poate ca articolul asta a facut ca multi dintre cei care l-au citit sau carora il voi trimite sa nu ajunga la 2 m adancime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei de 500-600-700cmc?? Vrei putere mica ...?

Exista o solutie! Ia-ti un BMW F650 '96-97! Are destule caracteristici de touring si ceva mai multe de enduro. Este un enduro-touring perfect. Iti da cuplu excelent in turatii relativ joase si poti sa bagi mana in gaz cat doresti...De la 120km/h iti spune singura ca ai cam intrecut masura. Daca te ambitionezi o poti duce pana la mazim 165km/h, dar lipsa carenelor speciale ptr viteza te face sa te razgandesti repede si sa iei mana din gaz. Este extraordinar de manevrabila iar suspensia este chiar odihnitoare. Pozitia in sa este foarte comoda iar saua destul de lata pentru pasager astfel incat sa nu bazaie dupa primii 75km ca il doare...vorba aia.

Asta este motorul pe care-l recomand oricarui incepator cu craci olecuta mai lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc sincer demostene. Am luat permisul saptamana trecuta, inca nici nu l-am ridicat. Ma gandeam la CBR 600F. Citind articolul, maxim 400 imi voi lua pentru primi doi ani.

Sincer de 1 luna de zile citest pe forumuri si urmaresc tot felul de reportaje, statistici si ceea ce ai spus tu este simplu o concentrare a celor vazute si citite de mine, dar clar este ca mi-a disparut ideea de 600.

 

Multumesc inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy:

Multumesc sincer demostene. Am luat permisul saptamana trecuta, inca nici nu l-am ridicat. Ma gandeam la CBR 600F. Citind articolul, maxim 400 imi voi lua pentru primi doi ani.

Sincer de 1 luna de zile citest pe forumuri si urmaresc tot felul de reportaje, statistici si ceea ce ai spus tu este simplu o concentrare a celor vazute si citite de mine, dar clar este ca mi-a disparut ideea de 600.

 

Multumesc inca o data.

 

 

Completez cu faptul ca astazi la birou mi-am printat ce ai postat demostene impreuna cu manualul http://motociclism.ro/tutoriale/files/manual/index.htm care ar trebuie sa fie CITIT si RESPECTAT de fiecare motociclist care vrea sa aiba o viata lunga si sa moara la batranete de moarte naturala si nu in chinuri groaznice sau mai rau sa ramana paralizat, infirm pe viata etc...

 

De abia astept sa imi vina motorul si am sa o iau pas cu pas incetisor...

 

Multumesc inca o data lui:

- demostene

- Mihailescu Irinel

-SJ WOLF

-Iulian Maiorescu

 

Asfalt uscat! ;) pentru voi baieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult. Am luat permisul saptamana asta si cautam ceva de 500-600, adevarat nu cu multi :baldy: . Desi luasem in considerare ideea unei motociclete de 250, acum ma gandesc serios sa imi iau una asa.

 

Multumesc mult. Poate ca articolul asta a facut ca multi dintre cei care l-au citit sau carora il voi trimite sa nu ajunga la 2 m adancime.

 

Sunt de acord cu VMM. Si eu sunt incepator dar am carnetul de 3 ani si mi-am luat luna trecuta un BMW F 650 din Germania. Mi s-a parut cel mai potrivit: 48 cp la 6500 rot/min, confortabil, fiabil, cosum redus ceea ce este important( mediu 4-4,2l/100km ), manevrabil si ajung si cu picioarele pe jos ( am 1,75 m )

Tu decizi. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

Am o mare rugaminte: sunt innebunita dupa speed-uri si as vrea sa am unul. Din pacate am 158cm si picioare de 78cm (ok, daca ati terminat cu rasul pot sa trec mai departe....). As vrea sa-mi iau un motor dar am nevoie de recomandari: ceva cu saua jos....sa pot ajunge cu picioarele la pamant...lol...

PS: Sunt mega fan kawa ninja....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut in curand voi lua si eu carnetu si mah gandesc la ce motocicleta sa imi iau si m=am gandit la un ducati monster vreau sa stiu si eu ce parere aveti (scuze daca s-a mai scris despre aceasta motocicleta da nu am avut rabdare sa citesc toate cele 12 pagini)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut in curand voi lua si eu carnetu si mah gandesc la ce motocicleta sa imi iau si m=am gandit la un ducati monster vreau sa stiu si eu ce parere aveti (scuze daca s-a mai scris despre aceasta motocicleta da nu am avut rabdare sa citesc toate cele 12 pagini)

 

 

Salut! Nu stiu cat drept am eu sa te sfatuiesc insa daca nu ai avut rabdare sa citesti 12 pagini de interes vital, ce rabdare vei avea sa inveti sa mergi pe moto inainte de a te arunca pe "monster"??

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Nu stiu cat drept am eu sa te sfatuiesc insa daca nu ai avut rabdare sa citesti 12 pagini de interes vital, ce rabdare vei avea sa inveti sa mergi pe moto inainte de a te arunca pe "monster"??

Daca e de 600 zice lumea ca e ok, e ca si un GS aproape, la date tehnice .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well.. mai draga... very good post! Adica.. m-a facut sa ma razgandesc de la a-mi lua un CBR 600 RR cu Monster de 600. Diferetna fiind numai (dupa cum bine stiti) intre 50 si 60 de cai putere!

 

Va multumesc celor care ati postat statisticile astea si.. ASFALT USCAT LA TOTI!!! :ok:

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

CBR600RR are 120CP din cate stiu eu, si cateva titluri de campioana modiala la Supersport

 

nu are nimic in comun cu Ducati Monster ( nici o versiune, sunt mai multe versiuni de Monster)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu sunt Alex si am 23 de ani :wave:

E primul meu post, am carnet de 3 saptamani si vreau motor, e clar ca nu am facut scoala doar ca sa mai scrie o litera in plus pe acel plastic sau pentru ca nu imi placea poza veche ci VREAU MOTOR.

Pana acum am gasit un transalp, un monster 600 si un tzr.

Ce ma sfatuiti sa iau?

Voi merge mai mult in oras, cu ocazionale iesiri pana ma obisnuiesc, imi place viteza dar sunt constient ca nu am reflexe pt 100cp. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata mi-am luat.... :wave:

Monster dark 600 :ok:

 

acum sper sa se faca vremea frumoasa macar o zi :peace:

Drum bun,asfalt uscat,vreme frumoasa,sa-ti traiasca....(pt toti e valabil,dupa caz)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor. sunt nou pe forum. am 17 ani si as vrea sa imi cumpar un aprilia rs50. e un motor din '97, are 15.000 km reali si acum nush ce sa fac. vrea 1100 de euro pe ea.ce sfaturi imi puteti oferi ?

 

PS. ESTE MOTORUL DIN POZA

Eu zic ca daca esti interesat de motor, du-te cu un mecanic(priceput) sa-l vada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor. sunt nou pe forum. am 17 ani si as vrea sa imi cumpar un aprilia rs50. e un motor din '97, are 15.000 km reali si acum nush ce sa fac. vrea 1100 de euro pe ea.ce sfaturi imi puteti oferi ?

 

PS. ESTE MOTORUL DIN POZA

 

 

sau incearca sa te duci la un service moto si roaga-i sa iti faca o diagnosticare. nu are cum sa coste prea mult 10-15euro, dar stii ce cumperi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In primul rand salutare tuturor! Sunt nou pe forum....cate ceva despre mine.....Catalin 26 Bucuresti....cam tot ce conteaza cred eu :lol:

Sunt incepator....luat categoria A septembrie 2006....si mi-ar prinde bine cateva sfaturi avand in vedere ca m-am decis in sfarsit sa-mi cumpar si eu un motor...ce sa va zic...un sport/touring ar fi ceea ce ma tenteaza, nu prea puternic (ca doar e "prima mea iubire" :blink: ) ....eventual un zzr (400/600) sau un sv650, nush.....is tare nedecis.....ce ziceti?..(poate ar trebui sa mentionez ca am categoria B din '98 si peste 200.000 km la volan fara incidente...<< :rose: >>).

Ok astept pareri.....multam anticipat.....!

Asfalt uscat tuturor si sper sa ne vedem pe sosele cat de curand.../cheers !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...