Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Suna ca un vis :) Coincidenta e ca tocmai ma uitam la Shadow ca alternativa sau un Vulcan de 750 VN. In ce limita de pret sa ma incadrez (intre "prea ieftina sa fie buna" si "prea scumpa pentru ce vrea") ? Intre 1000 si 2200 euro?

 

Virago ok cred ca gasesti pe la 1500-1700, dar cauta ceva dupa '96. Alea mai noi au etrier cu doua pistonase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virago ok cred ca gasesti pe la 1500-1700, dar cauta ceva dupa '96. Alea mai noi au etrier cu doua pistonase.

 

Mersi fain. Chiar cautam ceva de genul asta.....care sa-mi indice din ce an e motocicleta in caz ca vanzatorul incearca sa o "intinereasca"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi fain. Chiar cautam ceva de genul asta.....care sa-mi indice din ce an e motocicleta in caz ca vanzatorul incearca sa o "intinereasca"

 

De asemenea, mai difera si discul de frana. Alea mai vechi (pana in '96, cred) au discul cu gaurile mai patratoase, insa cele mai noi au gaurile rotunde in disc (mi se pare ca sunt aceleasi discuri care sunt si pe Dragstar). Obligatoriu daca te duci sa vezi una, trebuie sa masori incarcarea. La toate Virago sunt probleme cu releul de incarcare si/sau cu statorul de la alternator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva mobra din anuntul asta?

http://www.olx.ro/oferta/honda-transalp-xl650v-2002-ID6IdeA.html

 

Are pretul cel putin dubios, fata de altele din acelasi an - ce e drept nu prea pare accesorizata.

 

Multumesc.

 

Nu o stiu, dar ca idee, eu am o Aprilia Pegaso si nu am avut nicio problema serioasa cu ea. Toata lumea zice ca sunt proaste, dar eu nu am vazut motocicleta mai convenabila decat asta. Ieftina si buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea, mai difera si discul de frana. Alea mai vechi (pana in '96, cred) au discul cu gaurile mai patratoase, insa cele mai noi au gaurile rotunde in disc (mi se pare ca sunt aceleasi discuri care sunt si pe Dragstar). Obligatoriu daca te duci sa vezi una, trebuie sa masori incarcarea. La toate Virago sunt probleme cu releul de incarcare si/sau cu statorul de la alternator.

Mersi fain! O sa incerc sa tin cont de toate. Daca majoritatea dintre biker dudes sunt ca tine....de abia astept sa ma alatur comunitatii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi fain! O sa incerc sa tin cont de toate. Daca majoritatea dintre biker dudes sunt ca tine....de abia astept sa ma alatur comunitatii :)

 

Multumesc pentru apreciere. Vezi ca e topic dedicat Yamaha Virago daca te intereseaza detalii: /index.php?/topic/226019-yamaha-virago-zone/page-489

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km are ti-a zis? Oricum cred ca peste 80-90.000, poate si mai mult, daca a schimbat ambreiajul.

E revopsita, asta poate fi din 2 motive... ori accident, ori de estetica.

In rest, din poze arata bine, cutiile alea sunt un avantaj. La fel si crash bar-ul si parbrizul.

Dar tine cont ca trebuie vazuta live si mers cu ea. Pe langa ce a explicat el ca a schimbat, mai ai motorul, furca, amortizorul spate, discurile de frana... daca-s toate bune, e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am achizionat in martie, l-am vopsit deorece era zgariat pe toate partile, nu a fost cazut vreodata, cauciucurile sunt puse de mine in luna mai a acestui an. De asemenea in aceeasi luna i-am schimbat kit-ul de lant cu pinioanele, filtrul si uleiul.

De cand am luat-o am facut 7000 de km, fiind plecat in Grecia prin mai multe insule.

 

Asta din conversatiile cu el. Trebuie sa gasesc e cineva care se pricepe sa evalueze, dispus sa mearga cu mine pana in Valcea, pentru ca eu nu am cunostintele necesare in a evalua cele enumerate de tine, dar e bine ca stiu macar ce sa ma prefac ca verific :)

Editat de Corneliu Andrei Marcu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uit: incarcarea, verificata cu multimetrul. Si actele sa fie in regula.

Da, e posibil sa fii fost revopsita din motive de estetica. Mobra pare ok din poze, dar pana nu o vezi live si nu mergi cu ea, nu se stie nimic sigur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar mobra asta o cunoaste cineva?

 

http://www.olx.ro/oferta/honda-transalp-ID6mdxC.html#:b97ddacdf6

 

Sau poate posesorul e aici pe forum, cu care am si discutat telefonic, doar ca sunt interesat si de alte pareri eu fiind destul de necunoscator.

De ce "mobra"? Daca avea 50 cc sau romaneasca mai intelegeam....dar asa...de ce sa subestimezi motocicleta cand nici macar nu ai cumparat-o? Nu e a mea...dar are fratele meu Transalp din asta si e destul de performanta. Inca o problema mai am cu forumistii care zic "conserva" masinii. Era un baietas pe aici care zicea ca a condus "conserva" timp de 3 ani si vrea sa cumpere motocicleta. Intreb si eu....asta e norma? Sincer eu nu o adopt :) Mai degraba motociclistii se transforma in conserva daca se lovesc de masina. Asta e "poanta"?

Sorry de discursul filozofic si poate pedant....dar consider ca nu are niciun rost sa denigrezi un tip de vehicul in favoarea altuia :) DREPTURI EGALE! DREPTURI EGALE! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce "mobra"? Daca avea 50 cc sau romaneasca mai intelegeam....dar asa...de ce sa subestimezi motocicleta cand nici macar nu ai cumparat-o? Nu e a mea...dar are fratele meu Transalp din asta si e destul de performanta. Inca o problema mai am cu forumistii care zic "conserva" masinii. Era un baietas pe aici care zicea ca a condus "conserva" timp de 3 ani si vrea sa cumpere motocicleta. Intreb si eu....asta e norma? Sincer eu nu o adopt :) Mai degraba motociclistii se transforma in conserva daca se lovesc de masina. Asta e "poanta"?

Sorry de discursul filozofic si poate pedant....dar consider ca nu are niciun rost sa denigrezi un tip de vehicul in favoarea altuia :) DREPTURI EGALE! DREPTURI EGALE! :P

 

"Mobra" e un cuvant generic, asa spun unii cand se refera la motocicleta, insa nu e un termen peiorativ.

 

"Conserva" se refera la masina pentru ca este ca o cutie din tabla. Nu cred ca o denigreaza nimeni, ci e doar un fel de a spune. Multi dintre cei de pe aici merg si cu masina, sa stii.

 

Nu e vorba de norme aici, poti sa folosesti ce limbaj vrei si nu trebuie sa corespunzi anumitor reguli. Daca ai bun-simt, e suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Mobra" e un cuvant generic, asa spun unii cand se refera la motocicleta, insa nu e un termen peiorativ.

 

"Conserva" se refera la masina pentru ca este ca o cutie din tabla. Nu cred ca o denigreaza nimeni, ci e doar un fel de a spune. Multi dintre cei de pe aici merg si cu masina, sa stii.

 

Nu e vorba de norme aici, poti sa folosesti ce limbaj vrei si nu trebuie sa corespunzi anumitor reguli. Daca ai bun-simt, e suficient.

'nteles! Mersi de clarificare! Tin mult si la Astra mea de 1.6 desi de acum incepe sa imbatraneasca si de asta am sarit cu....."gura". Ma intorc la videoclipuri cu Moto safety si Moto crashes :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna ,

Sunt un tanar de 21 ani si mi-am pus in gand ca la anul viitor in vara sa imi fac permis pe categoria A2.Am o inaltime de 1.98 si nu stiu exact cam ce motor mi s-ar potrivi la inaltimea asta .Daca puteti sa imi sugerati ceva .Bugetul nu este o problema ,si nu ma intreseaza un motor care sa isi ia zborul cu mine vreau ceva comod confortabil cu care sa ma obisnuiesc si sa prind cat mai bine gustul motociclismului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti trebuie clar un motor adventure-touring,caci daca nu vrei sa-ti iei zborul cu ea cum am facut eu,nu-ti iei sport-touring de 260kg :D (am 1,88 si 71kg)

cateva repere: kawasaky versys 650 , vstrom 650 , aprilia pegaso , bmw f650 si f800 , honda transalp , cb 500x , nc 750x , ktm 990 adv

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa scoala prima data, apoi te hotarasti ce categorie de moto vrei. Inaltimea nu e o problema f mare avand in vedere ca exista comenzi avansate pt persoane ca tine. Fiecare iti va sugera altceva iar la finalul topicului vei fi la fel de nehotarat :))

chiar si asa,nu-l vad deloc bine pe un cbr 600 sau un ninja,sau orice din gama sport la 2 metri...abia incap eu...poate pe busa? :)) ... si un vacadero sau vstrom de 1000 ptr inceput clar nu e cazul....in cazul asta,revenimn la lista de mai sus,sau niste choppere :alcy:

» Post actualizat in 18 Sep 2016 21:31

am vrut eu sa iau deauville si am probat...nu-i nemaipomenita ptr oameni mari,inca se sta cu genunchii desul de flexati fiindca e sasiul de honda ntv usor modificat..iar eu am avut 3 ntv 650 si eram praf cu genunchii

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...