Sari la conținut

Lucrari in metal


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 8 ore, GoodKat a spus:

 

Toate is faine,fiecare in felul ei!Artist trebuia sa te faci,nu mobrist... 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...daca trebuie sa ard si gazu' ca sa aduc io carnea, prefer rudimentarul meu gratar, vechi, greu, da' sanatos! Am loco' si carbune(i) incat sa nu fiu nevoit sa fac si alte cheltuieli,...doar cu dantura inca nu stau bine (sper saptamana care vine sa am colti noi, sa rup si oasele cu ei)!

Asa ca...ma anunti cand faci rost de detoate, ca sa vin cu gasca sa-l binecuvantam!

Oricum, raman la parerea mea ca-i dat draq' de frumos si felicit mana maiastra care l-a faurit!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema gratarelor metalice,e că ruginesc rapid, în 2-3 ani,cuva unde pui carbunii se mănâncă singură.Oare dacă am zinca cuva? Rezistă zincu la temperatura din cuvă? Crecă zincu se topeste la 600-700 grade.Nush ce temperatură fac cărbunii.Mai există ricul,ca zincu să emane ceva gaze? Mici cu gust de zinc nu vrea nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inox.

Acum 3 ore, pinnochio a spus:

Problema gratarelor metalice,e că ruginesc rapid, în 2-3 ani,cuva unde pui carbunii se mănâncă singură.Oare dacă am zinca cuva? Rezistă zincu la temperatura din cuvă? Crecă zincu se topeste la 600-700 grade.Nush ce temperatură fac cărbunii.Mai există ricul,ca zincu să emane ceva gaze? Mici cu gust de zinc nu vrea nimeni.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facut si din inox,nu e bine.La caldura,tabla de inox se strâmbă într-un mare fel🤮🤮🤮,si nu revine la forma initială.L-am aruncat la fier vechi.Exista ceva vopsele rezistente la temperaturi mari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carbunii incandescenti, mai ales cand sufli si aer trec de 1000 grade...

Ce vopsea sa reziste??

 

 

Cum a zis si September mai sus, inox e solutia anti-rugina. Bineinteles tabla groasa, cel putin de 3-4 (care te va costa o caruta de bani....)

 

Sau ramai la cel clasic si o data la cativa ani mai faci un gratar

Si unul din otel, cu tabla groasa te tine mult si bine!

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Facut si din inox,nu e bine.La caldura,tabla de inox se strâmbă într-un mare fel🤮🤮🤮,si nu revine la forma initială.L-am aruncat la fier vechi.Exista ceva vopsele rezistente la temperaturi mari?

Tu vrei gratar sau forja? Temperaturile de care vorbesti tu greu le obtii si la forja. La 600 ge grade eu torn aluminiu, pe care il pun tot intr/un vas de fier...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, pinnochio a spus:

Io as vrea sa nu tot schimb cuva gratarului.

Maninca mai putina carne...

Fa un trunchi de piramida cu baza mica in jos, fixezi o teava dedesubt, samotezi cuva, pui sarmele deasupra, si ai pe amandoua. Conectezi  un aspirator, sau un feon, si faci mici la 1000 de grade

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, mobiletron a spus:

Ai timp de pierdut, dar sunt frumoase.


Multam! Nu am timp depierdut chiar deloc, simt ca nu imi ajunge ziua la cate chestii vreau sa fac. Au fost vandute in cadrul unui targ caritabil de la munca iar banii obtinuti au fost donati catre o casa de copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...