Sari la conținut

Lucrari in metal


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu i-as fi pus 4 roti orientabile nu doar 2 ca e mai usor de manevrat.

Cand l-am facut pe al meu m-am luat dupa mai multe poze ale unor carucioare care aveau 2 roti mai mari neorientabile (pe partea cu butelia) si 2 mai mici orientabile in celalalt capat.

Am copiat ideea fara sa gandesc prea mult si cand a fost gata mi-am dat seama ca e o prostie si se manevreaza greu. In final am renuntat la rotile mari si am pus unele mai mici orientabile cu frana. Acum e mult mai facil de manevrat mai ales ca locul lui de stationare e intr-o nisa ingusta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am zis sa nu deschid topic nou pt flecustetul meu.

Are cineva aruncat prin vreun coltisor vreo baterie chiuveta fie ea si stricata?! Mie imi trebuie doar clapeta, ceva asemanator ca in poza

2094915066_clapetabaterie.thumb.JPG.2f89627eec6d3a10bd124e5caa2cdfea.JPG

(nu e musai vreun model, doar principiul sa fie la fel)....daca e sa fiu mofturos as prefera una necolturoasa si nu gen tija, dar la nevoie nu fac mofturi.

Daca are cineva asa ceva si este si din Bucuresti, ar fi la fix.....daca o fi din provincie putem vorbi si aranja ceva.

Eu oricum o sa arunc un ochi sa vad daca este prin preajma mea ceva colector de fier vechi, poate gasesc la el asa ceva

Ca back-up m-am uitat la cea mai ieftina baterie chiuveta, gasit noua la vreo 35-40 lei, iau clapeta si aia e....desi as lasa asta ca ultima instanta.

Si pt cunoscatori, oare toate bateriile cu clapeta merg pe principiul asta, adica locas patrat in clapeta , iar in locas intra ceva patrat din baterie/cartusul bateriei?!? Nu de alta dar sa nu cumpar bateria noua si sa vad ca are alt principiu. Oare patratul ala este standard sau e pe marimi?!? Dar chiar daca e pe marimi cred ca nu e diferenta mare si se rezolva fie cu taiat putin din patratul cartusului (care e din plastic la mine) fie pus un pic de banda izolatoare daca e prea mare locasul

Despre pret, vorbim pe obiect...cum ziceam, imi trebuie doar sa fie, orice e bun...cred :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Facui ceva suporturi pentru flori.Nunți,Botezuri...festivitati vesele.Am primit poze.Suporturile-s din teava rect 15x15x1,5 mm.Inaltime 60 cm.Doua au 120cm inaltime.Jos au capacele de plastic,sa nu zgrabele gresia.

IMG-20230521-WA0000.jpg

IMG-20230521-WA0001.jpg

IMG-20230521-WA0003.jpg

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, pinnochio a spus:

Facui ceva suporturi pentru flori.Nunți,Botezuri...festivitati vesele.Am primit poze.Suporturile-s din teava rect 15x15x1,5 mm.Inaltime 60 cm.Doua au 120cm inaltime.Jos au capacele de plastic,sa nu zgrabele gresia.

IMG-20230521-WA0000.jpg

IMG-20230521-WA0001.jpg

IMG-20230521-WA0003.jpg

Pentru alte lucrări poți să încerci cu țeavă amprentată și după vopsire dai cu patină.Îmi plac lucrările tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta lucrare facuta de Vlad @GoodKat .Un ansamblu pedalier cu axul pedalei schimbatorului de viteza ce a fost rupt de la jumatate.

 

 

WhatsApp Image 2023-05-29 at 14.19.24.jpg

 

Un mare multamn fain!,Vlade  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu de făcut o remarcă. Dacă oamenii și-au ales un nickname, pentru forum. Cred că ar fi decent să nu le pomenești tuturor numele. Poate nu vor să se știe acest lucru și le e jenă să-ți spună. Scuze de inoportunare. 

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, vis-a-vis a spus:

Am și eu de făcut o remarcă. Dacă oamenii și-au ales un nickname, pentru forum. Cred că ar fi decent să nu le pomenești tuturor numele. Poate nu vor să se știe acest lucru și le e jenă să-ți spună. Scuze de inoportunare. 

E doar un prenume,nu e numele de familie.Si cei ce stiu ce face in acest domeniu,il cunosc,crede-ma.

Nu ai inoportunat defel. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, vis-a-vis a spus:

Am și eu de făcut o remarcă. Dacă oamenii și-au ales un nickname, pentru forum. Cred că ar fi decent să nu le pomenești tuturor numele. Poate nu vor să se știe acest lucru și le e jenă să-ți spună. Scuze de inoportunare. 


Salutare! Nu e nici o problema cu asta si nici nu mi-ar fi jena fata de Cristi. Ma cheama Vlad si nu este un secret de stat sau ceva. Nick-ul e vechi de tot si nu l-am mai schimbat, il las asa. Multam de grija totusi! :cheers:

Acum 5 ore, Kristian K a spus:

O alta lucrare facuta de Vlad @GoodKat .Un ansamblu pedalier cu axul pedalei schimbatorului de viteza ce a fost rupt de la jumatate.

 

 

WhatsApp Image 2023-05-29 at 14.19.24.jpg

 

Un mare multamn fain!,Vlade  :)


Pentru putin, Cristi! Ma bucur ca am avut acel ax de Suzuki ca sa fac reparatia. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geniala ideea de a combina piese de Mulen cu Suzi. 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am transformat o lopata de inox de la Lidl(100ron) intr-o ancora de barca cu design inspirat oarecum din modelele Mantusmarine ( la dimensiuni similare costa 168$ una de inox).

Pt cine are nevoie de o lopata buna recomand modelul asta, e dintr-un otel foarte rezistent si  elastic, n-am reusit sa-l indoi deloc la rece, doar la cald dupa ce l-am incins bine in forja si chiar si asa foarte greu s-a indoit. In interior, unde se imbina teava cozii cu lopata mai are si o intaritura din fier beton grosut. Pare genul de lopata care te tine o viata :)

anc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Daca vrei ca biciclistii sa-ti aprecieze suportii, data viitoare fa ceva asemanator cu  cei din poza de mai jos.

Designul "clasic" cum e al tau e tare incomod de folosit, trebuie sa te apleci , e greu sa securizezi toata bicicleta, daca nu ai o chestie foarte lunga de legat, o roata ramane neasigurata. Daca ramane loc liber intre 2 biciclete e practic inutilizabil ca nu se chinuie nimeni sa se strecoare acolo. Daca nu esti atent sunt sanse sa-ti strambi discul, sau chiar roata, ori tu ori altul care incearca sa-si faca loc printre biciclete.

Daca suportul nu e destinat legarii bicicletei ci doar "depozitarii" e ok cu conditia sa se lase un loc liber intre biciclete. ( de ex la un magazinas sau bodega la tara, merge.)

 

 

 

bici.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...