Sari la conținut

Lucrari in metal


Postări Recomandate

Salut,e pentru nemurile lui Adi,să nu mai sprijine biziglele de pereții casei.Vine proptit în curte.Multam de sfaturi👍

Suportu e pentru 5 bizigle,2 pe o parte,3 pe cealaltă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Citat

Salut,e pentru nemurile lui Adi,să nu mai sprijine biziglele de pereții casei.

In cazul asta e ok👍

Citat

Cel mai mișto suport de bicle văzut/folosit de mine, undeva prin vestul Germaniei. 

😄 Pt mine astia-s cam cei mai naspa(dpdv practic, nu comentez aspectul estetic) suporti, au la Lidl asa ceva, nu-i folosesc niciodata.

Ba chiar m-am plans la un moment dat echipei care se ocupa cu constructia magazinelor, au recunoscut ca ei nu folosesc si nu si-au dat seama ca nu-s practici :)

Bicicletele sunt f inghesuite, e practic imposibil sa nu le atingi/zgarii si sunt dificil de legat.

Pt mine cei mai comozi sunt cei de tipul celor postati mai sus, de care sprijini bicicleta si o poti lega f usor fara sa te apleci sau sa tragi de bicicletele vecine ca sa-ti faci loc.  Au asa ceva la Mega Mall si pe la unele cladiri de birouri premium. Am vazut si modelul acela in forma de bicicleta undeva prin Iasi, parca la Politehnica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, binox a spus:

Bicicletele sunt f inghesuite, e practic impo

Păi nu trebuie să îndeși câte o bicicletă în fiecare gol d-ăla. Noi le-am pus așa pentru că aveam un singur lanț 😁

Alea de care zici tu sunt pentru maxim 2 biciclete. Se consumă mult material și ocupă mult spațiu dacă pui mai multe. Și fie vorba între noi, poți rămâne fără bicicletă sau cel puțin fără multe părți din ea din oricare suport și cu orice antifurt ai lega-o... 

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Păi nu trebuie să îndeși câte o bicicletă în fiecare gol d-ăla.

Eu ma refeream la suportii pt public,unde nu ai control asupra celor care mai folosesc acelasi suport. Tu pui bicicleta intr-un deala si o gasesti prinsa intre alte doua biciclete parcate ulterior. 

Citat

Se consumă mult material și ocupă mult spațiu dacă pui mai multe

Asta-i relativ pt ca un suport public, deala prost conceput nu va fi folosit niciodata la capacitate maxima pt ca nu prea ai fizic cum, decat daca vine un grup si-l ocupa organizat pe tot. Daca faci calculul cu media reala de biciclete parcate la un deala fata de unul mai bine conceput s-ar putea sa dea alt rezultat. Eu cel putin nu le folosesc decat daca nu am alternative ( un copac, un stalp un gard, etc).

Citat

Și fie vorba între noi, poți rămâne fără bicicletă sau cel puțin fără multe părți din ea din oricare suport și cu orice antifurt ai lega-o... 

Corect doar ca la un suport bine conceput iti optimizezi sansele. De exemplu in cazul tau 2 biciclete si un singur lant, la suportul ala ati putut securiza doar cadrele si rotile spate, lasand neasigurate rotile fata care-s cele mai vulnerabile . La un suport de tip "U" intors ati fi putut asigura in aceleasi conditii rotile fata si cadrele. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să știi că eram singurii din zonă care au pus lanț. Au stat bicicletele nelegate afară unde dormeam luni de zile. Eu personal am uitat să încui mașina înainte de Crăciun și am mai revenit după 10 ianuarie. Totul era cum l-am lăsat... Știu că e incredibil ce zic, dar mai sunt și locuri d-astea prin lumea bună... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In comunitatile mai mici in general criminalitatea e mult mai redusa decat in orasele mari si asta e valabil si la noi. 

Partea proasta e ca si infractorii stiu asta si printre ei sunt unii care au obiceiul sa dea raite in zonele astea pentru ca-s mai putin securizate si pot fura mai usor.

In Franta de exemplu observasem ca la supermarketurile din zone mai departate de marile orase nu aveau porti antifurt (alea care tiuie cand treci cu un produs securizat). Oamenii isi facusera probabil o analiza de risc de unde a rezultat ca in zona aia nu ar fi nevoie, desi acelasi lant de magazine in orasele mari folosea porti antifurt.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, vis-a-vis a spus:

Cel mai mișto suport de bicle văzut/folosit de mine, undeva prin vestul Germaniei. 

IMG_20140329_125514874.jpg

IMG_20140329_125503971.jpg

Interesant modelu.Cred ca,in afara utilitatii ca suport bizigle,tirbusonu ala e su un fel de mobilier stradal,sau cum sa-l numesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ma pun sa cos o conducta de clima(aluminiu)  Bahhh...si nu merge treaba,se negreste topitura,nu apare baia curata de aluminiu,la locu sudurii.Aproape sa stric conducta omului.Ce pwla fac? Schimb duzele din pistol,schimb clestele de masa,curat perfect locu de imbinare,fac si o bucsa la strung...nimik...tot o pwla.Zic hai sa schimb butelia cu argon.Mai am una mica,pentru deplasari.O pun pe aia...si minune.Va arat diferenta.Asa ca...atentie la gaze,eram gata sa sparg aparatu.

20230808_085447.jpg

IMG-20230808-WA0000.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cu ani in urma am facut si eu unul,nu la fel de reusit .Pe deasupra la caldura mare barele s-au deformat teribil ,practic era inutilizabil.In ce consta un gratar reusit,in grosimea si felul materialului sau exista alta reteta"secreta?Din cate imi amintesc cele mai cautate erau cele decupate dintr-o singura placa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, September a spus:

Tabla îndoită stângaci care ține toba? :D

S-o crezi tu că e îndoită stângaci! Dacă reușești să o pui altfel, câștigi greutatea ta in bere. Toba nu-i aliniată cu suportul.

Dar e ușor să vorbim aiurea din fotoliu sau pat. 🤣 Fă tu altfel suportul (btw, inițial era din carbon) la CBR 1000rr sc59 și pune poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...