Sari la conținut

Pot conduce cu A2?


Ionut1213
 Share

Postări Recomandate

Salut, sper sa ma ajutati si pe mine ca pe oriunde intreb primesc raspunsuri care mai mult ma incurca.

 

Pot conduce legal pentru A2 fara limitare urmatoarele motociclete?
1.Suzuki gs500f
2.Suzuki gs500e
3.Kawasaki ER5
4.Honda CBF 500

Daca nu, vreau sa imi recomandati si mie o motocicleta(sport/naked) pentru a2 fara sa trebuiasca sa o limitez.

Inaltime 1,80, kg 68,18 ani. Buget(doar motorul) 2500-2600 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Pot conduce cu A2?

Toate motocicletele pe care le-ai enumerat sunt vechi, carburație și cine știe prin câte mâini eu trecut. La bugetul tău mai caută putin, vezi KTM duke 390, CBR 250, MT03.... mai e putin din sezon....mai pui un ban deoparte...cred că-ți frige buza dar mai sapa putin

Bafta în alegerea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate - deși informațiile ajunse la mine cam asta zic -, dar când aștepți câte 1/2 sezon o piesă, sau vine după 10 luni, crede-mă că începi să-i înțelegi pe ăia care le fură pt organe! La japoneze cred că 3 săptămâni a fost cea mai lungă așteptare pt o piesă, la kktm nu cred că s-a livrat vreuna în timpul ăsta! Și am comandat infinit mai multe piese pt japoneze, și mai noi și mai vechi, la Honda de exemplu din depozitul european la primesc în 5-10 zile în funcție de ziua comenzii. La kktm zice 3-5 zile, după ce dau comanda (și plătesc cel puțin avans) termenul devine 7-10 zile dar NICIODATĂ nu a fost respectat. Comanda nu se poate anula, avansul nu se restituie, kktm e firmă serioasă și ți-o livrează oricum, chiar și după 10 luni! Bucurați-vă voi de 🍊, eu am una pe care o țin natură moartă doar pt că nu mai vreau să comand nimic pt ea. 🤬

Am crezut inițial că dementor e de vină, de altfel numele și inspira încredere maximă, dar a sucombat și situația e neschimbată. 

@inițiator, dacă vrei să ai o 🏍️ cu care să te și dai, nu-ți lua kktm! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, orangefresh2 a spus:

iei fiecare model, fiecare an, scrii pe internet si afli puterea lor de fabrica, in kw chiar, asa le gasesti pe toate care au mai putin de 35(inclusiv) si cauti sa cumperi modelul respectiv

Uneori același model poate avea specificații diferite, în funcție de piața căreia i-a fost destinat de exemplu. Da, poți face cum zici tu, important însă e să verifice puterea trecută în actele motocicletei înainte de a o cumpăra. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, ENEOS a spus:

Uneori același model poate avea specificații diferite, în funcție de piața căreia i-a fost destinat de exemplu. Da, poți face cum zici tu, important însă e să verifice puterea trecută în actele motocicletei înainte de a o cumpăra. 

Ulterior, da, urma sa explic, dar ma gandeam ca e de la sine inteles, dar gen: nu cred ca pentru o piata ar face acelasi model de motocicleta cu 0.5 sau 1,2 kw mai puternica decat acelasi model pentru o piata diferita. Cel putin, din ce am vazut eu, treaba cu pietele este aceea ca se limiteaza din cauza normelor de poluare/taxe..o motocicleta foarte potenta sa fie limitata la 35/25 kw din cauzele astea. Dar ca idee, sa caute pe net informatii informative :)) e un punct bun de plecare. Eu as sterge toate motocicletele alea si as cauta ceva mai exotic, sau ceva limitat deja, gaseste in bugetul lui motociclete super , mai ok decat un gs din 96, asta e clar. 

Am fost in aceeasi situatie acum 2 ani de zile si sunt foarte multe lucruri pe care daca nu as fi avut destinul asta, as fi putut face niste alegeri foarte proaste. De exemplu: cb500 are 37 kw din ce mi aduc eh aminte din cautari, adica din auzite, tu cumperi modelul ala, sau o eroare de scriere pe cartea/talonul motoretei, s ar putea sa nu ti fie asa bine cand se intampla o nefacuta...ar fi pacat sa ai bugetul ala, posibilitati si sa fii dezinformat. 

Iar ca on-on topic: la 1.8m esti destul de inalt: cea mai distractiva alegere pentru cat A2 mi se pare yamaha xtx660 sau , cu acelasi motor mt-03, iar daca mu, o motoreta "mai adevarata" dar limitata/limitabila( sa iei in considerare ca kit ul+montarea lui la un service autorizat costa acum 2 ani 1500 ron+omologarea la RAR,480ron)

Mai este si ninja 250, ninja 300, dar nu sunt la fel de amuzante ca si cele doua de mai sus..

Motocicleta de A2 este o motocicleta foarte trecatoare, cu ea iti dai seama de ce iti trebuie tie, ce ti place, ce nu ti place. 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În CIV românesc apare masa proprie la plin, cel puțin la tot ce dețin și am deținut eu, și bănuiesc că pe baza aceleia se calculează raportul cp kg. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, patrick1 a spus:

 

- ”Dry Weight” apare ba 169 Kg / 373 lbs ba 173 Kg / 381 lbs (cu 7 rânduri mai jos) :lol:

Sunt idioți sau curve?

sigur un IT-st dezorientat si nepregatit a completat datele din tabel :)

hahahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ENEOS a spus:

Păi ia una de A2 și o limitează la A1! 😜

A1 nu se poate limita :) :)

 

 

 

Acum 6 ore, ENEOS a spus:

Sau îți face dosar penal pt că ai condus un triciclu având doar categoria B, deși vehiculul este omologat pt a putea fi condus cu B. 

atunci "organul e prost rau", si o sa fie ciuca mistourilor :)

nu cred ca-si va asuma acest lucru....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, apriliacluj a spus:

A1 nu se poate limita :) :)

 

 

 

atunci "organul e prost rau", si o sa fie ciuca mistourilor :)

nu cred ca-si va asuma acest lucru....

Sky is the limit! Eu știu că nu se poate, dar sunt mulți care visează aveoane

 

Postase cineva aici pe forum pățania. Organul... e așa cum îl știm. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...