Sari la conținut

Transfagarasanul pentru longevivi 5. 07.23


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Frumos traseu! Cam 10:1 motociclete cu straini fata de cele cu romani. Cca 600 km.

Am fost pe Stelvio cu Africa Twin. Transfagarasanul il bate.

Postacii cand vor avea 84 de ani sa faca Transfagarasanul pe motor si apoi sa reflecteze cat de manierati au fost cu zeci de ani in urma!

TimePhoto_20230705_092901.jpg

TimePhoto_20230705_111839.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe Stelvio cu Africa Twin. Transfagarasanul il bate.

 

Bună glumă, era să pic de pe șezlong. Inclusiv Dolomitii sunt așa, gen Întorsura Buzăului. Iar Alpii austrieci/elvețieni gen Cheile Dobrogei. 

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și mie îmi place mai mult TF decât unele pasuri prin Alpi, inclusiv Stelvio (prefer curbe mai rapide decât câteva zeci de ace de păr în urcare, în care uneori te oprești să lași autocarele să treacă). De-aia aleg oricând TF în loc de TA, în pofida asfaltului mai rău de pe marginea lacului și a scrijeliturilor de pe partea nordică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine că se preferă mersul cu stres.

Să vă văd urcând la podul lui Ali Pașa din Gjirokaster (Albania). Cu pasager și bagaje. Vă crește sfeclă in c#r de nu vă mai trebuie altceva. Numai naționaliști pe aici, vă place asfaltul prost.

Dați o tură prin Lefkada, să vedeți cum vă ies frunze din pantaloni. Asta dacă tot vă lăudați cu adrenalină.

IMG_20230705_131732.jpg

IMG_20230705_130809.jpg

IMG_20230705_130701.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place mie e ca varsta devine un argument.

Daca as fi foarte rau as intreba unii veterani despre nr de km. Dar nu sunt magar.

 

 

 

Acum 20 minute, Lucian_M a spus:

E bine că se preferă mersul cu stres.

Să vă văd urcând la podul lui Ali Pașa din Gjirokaster (Albania). Cu pasager și bagaje. Vă crește sfeclă in c#r de nu vă mai trebuie altceva. Numai naționaliști pe aici, vă place asfaltul prost.

Dați o tură prin Lefkada, să vedeți cum vă ies frunze din pantaloni. Asta dacă tot vă lăudați cu adrenalină.

IMG_20230705_131732.jpg

IMG_20230705_130809.jpg

IMG_20230705_130701.jpg


Men, relax. Stiu ce zici, dar cateodata nu stii cu cine stai de vorba. La modul cel mai prietenesc spus.

Iar asta cu placutul e chestie subiectiva. Mie cel mai mult mi-a placut un pas mic dintre Austria si Italia pe care fac pariu ca putini l-au facut. Dar asta nu inseamna ca e cel mai misto pentru oricine.

Deci relax si bucurati-va de curbe, in plm... 😜

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut, nu știu de ce dreq n-am mai mers o tură în apă în loc să îmi pierd vremea.

Da, dar ăștia bătrâni au niște povești de te fac să te simți miiiic și neînsemnat, deși în câțiva ani ai făcut mai mulți km decât ei în toată viața. Dar eu am o vorbă: nu contează musai câți km ai făcut, ci pe unde ai mers. Și cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai postat inițial aici că să contrazici o chestie subiectivă: lui dom' profesor, ca și mie de altfel, îi place mai mult să se dea pe TF decât pe Stelvio. Nu înțeleg de ce ai dat-o în mișto. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele trase din Alpi, celebre, sunt din Evul Mediu intarziat. Facute initial de oieri, curbe stranse, raza de curbura sub 7 m, in ac de par. De pedestru. Daca ai de urcat o rampa mare, pe interiorul curbei. drum ingust, , ampatament mai mare la motor, esti tentat sa intri depasesti mijlocul drumului. Mai este si trafic din sensul opus. Cine vrea sa incerce senzatia, la Slanic Prahova - Grosani spre Piatra Verde. Daca urci pe interior si iti place, la Stelvio!

Schimband octava!

Am pus numele topicului " pentru longevivi" deoarece acestia pe Transfagarasan afara de " mersul pe curbe" au trairi retro. Au participat sau au vizitat locurile cand edificiile erau in constructie. Santierul barajului de la Vidraru, in constructie, cu macaralele funicular pe cei doi versanti, acum 60 de ani, era impresionant. Am mers la baza sa , in amonte, cand nu era inca inundat, pe ulitele unui sat. Asa ca cel putin anual, acolo " ne intoarcem in timp".

20230506_103000.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Constantin a spus:

Unele trase din Alpi, celebre, sunt din Evul Mediu intarziat. Facute initial de oieri, curbe stranse, raza de curbura sub 7 m, in ac de par. De pedestru. Daca ai de urcat o rampa mare, pe interiorul curbei. drum ingust, , ampatament mai mare la motor, esti tentat sa intri depasesti mijlocul drumului. Mai este si trafic din sensul opus. Cine vrea sa incerce senzatia, la Slanic Prahova - Grosani spre Piatra Verde. Daca urci pe interior si iti place, la Stelvio!

Schimband octava!

Am pus numele topicului " pentru longevivi" deoarece acestia pe Transfagarasan afara de " mersul pe curbe" au trairi retro. Au participat sau au vizitat locurile cand edificiile erau in constructie. Santierul barajului de la Vidraru, in constructie, cu macaralele funicular pe cei doi versanti, acum 60 de ani, era impresionant. Am mers la baza sa , in amonte, cand nu era inca inundat, pe ulitele unui sat. Asa ca cel putin anual, acolo " ne intoarcem in timp".

20230506_103000.jpg

 

Lasa-i, nea Constantne, unii nu inteleg ca nu te duci pe Stelvio pt rahaturile alea de ace de par ci pentru view-ul monumental pe care il ai de sus. Majoritatea merge ca sa bifeze destinatia si atat.

 

PS. Nu aud nimic de Grossglockner, probabil pt ca e cu plata, pai de 28€ nu stau eu 28 de zile in Alpi?😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Lucian_M a spus:

Am văzut, nu știu de ce dreq n-am mai mers o tură în apă în loc să îmi pierd vremea.

Da, dar ăștia bătrâni au niște povești de te fac să te simți miiiic și neînsemnat, deși în câțiva ani ai făcut mai mulți km decât ei în toată viața. Dar eu am o vorbă: nu contează musai câți km ai făcut, ci pe unde ai mers. Și cum.


Man, eu la Geolog ma refeream, nu la Constantin.

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Say what?

IMG_20230706_173652.jpg

IMG_20230706_173723.jpg


Dada, il am si eu si pe ala de masina, si pe ala de moto. Foarte misto gaselnita austriecilor cu abtibilde diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...