Sari la conținut

Coasta Dalmata - Kotor - Parcul National Durmitor


Postări Recomandate

Șezi cuminte și mergi singur, nu te băga la drum cu cineva căruia nu-i cunoști stilul de mers, obiceiurile, preferințele culinare și puterea financiară. Sau poate el vrea la 5 stele, în timp ce voi vă mulțumiți și cu 3. Mă rog, înțelegi esențialul. Am mers cu soția prin ceva țări, am dormit de la 5 stele până la marginea șanțului, la cort, că n-am găsit cazare prin zonă. Apă să fie, că mă descurc cu igiena. Și apoi e posibil să nu vă puteți ține unul de altul, eventual nu se bagă pe unde vrei să intri. Ce faci, eviți obiectivul?

E cool să mergeți cu gașca, dar e mai relaxant cu soția (sau ce are fiecare): oprești unde, când, cât și dacă vrei, nu-ți face nimeni programul.

Btw, fiind prima ta intervenție pe forum, nu cred că se bagă cineva la traseu lung cu un necunoscut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Lucian_M a spus:

Șezi cuminte și mergi singur, nu te băga la drum cu cineva căruia nu-i cunoști stilul de mers, obiceiurile, preferințele culinare și puterea financiară. Sau poate el vrea la 5 stele, în timp ce voi vă mulțumiți și cu 3. Mă rog, înțelegi esențialul. Am mers cu soția prin ceva țări, am dormit de la 5 stele până la marginea șanțului, la cort, că n-am găsit cazare prin zonă. Apă să fie, că mă descurc cu igiena. Și apoi e posibil să nu vă puteți ține unul de altul, eventual nu se bagă pe unde vrei să intri. Ce faci, eviți obiectivul?

E cool să mergeți cu gașca, dar e mai relaxant cu soția (sau ce are fiecare): oprești unde, când, cât și dacă vrei, nu-ți face nimeni programul.

Btw, fiind prima ta intervenție pe forum, nu cred că se bagă cineva la traseu lung cu un necunoscut.

Interesant punct de vedere:) Merci fain de recomandari 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

fa un plan pe zile, cam ce vrei sa vizitezi, cate zile etc. Apoi cauta si tu anturaj pe grupurile de fb, sunt destule. Incearca sa iesi cu unul altul la plimbari scurte, de we. Vezi daca se leaga vre o prietenie, eventual doritori de tura ta.

 

O intrebare aruncata atat de generic nu va atrage nici un raspuns pozitiv. N-ai spus nimic practic, cate zile, cati km, cu ce moto, cam care i stilul de mers, daca vrei la 7 stele sau la cort, nimic....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 2/26/2024 at 2:57 PM, Lucian_M said:

Șezi cuminte și mergi singur, nu te băga la drum cu cineva căruia nu-i cunoști stilul de mers, obiceiurile, preferințele culinare și puterea financiară. Sau poate el vrea la 5 stele, în timp ce voi vă mulțumiți și cu 3. Mă rog, înțelegi esențialul. Am mers cu soția prin ceva țări, am dormit de la 5 stele până la marginea șanțului, la cort, că n-am găsit cazare prin zonă. Apă să fie, că mă descurc cu igiena. Și apoi e posibil să nu vă puteți ține unul de altul, eventual nu se bagă pe unde vrei să intri. Ce faci, eviți obiectivul?

E cool să mergeți cu gașca, dar e mai relaxant cu soția (sau ce are fiecare): oprești unde, când, cât și dacă vrei, nu-ți face nimeni programul.

Btw, fiind prima ta intervenție pe forum, nu cred că se bagă cineva la traseu lung cu un necunoscut.

This! ☝️

 

Am prieteni buni cu motociclete dar cu care prefer sa nu merg tocmai pentru ca nu rezonam si avem alt set de valori si viziuni despre motociclism si stil de mers. Prefer sa merg cu sotia chiar daca plec mereu mai tarziu decat mi-am propus, opresc mai des si sunt frecat la cap :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, tudorcosminemilian a spus:

Interesant punct de vedere:) Merci fain de recomandari 

 

Salutare Tudor Cosmin Emilian.

 

Sunt de aceeasi parere cu ceilalti....Nu te lega la cap daca nu te doare.

E cel mai nasol sa mergi cu mai multi la drum (am experimentat la inceputurile existentei mele ca motociclist, nu vorbesc din auzite)...Si nu ma refer la stiluri diferite ca te adaptezi, dar la cerinte diferite si grade diferite de confort (adica, unul vrea sa doarma doar in pat matrimonial, altul cara corturi si saci de dormit, unul vrea sa opreasca sa manance la resturant, altul vrea ceva dulce, altul sa se pise sau sa faca o poza, unul vrea sa mearga incet sa admire piesajul si altul vrea doar sa ajunga cat mai repede la cazare, etc).

Pe scurt, eu merg in concedii frecvent prin afara tarii, si merg doar cu consoarta.

Sa alegi sa mergi cu necunoscuti, e ruleta ruseasca. Cu cat mai mare este grupul, cu atat apar mai multe probleme.

 

Tin minte ca am plecat acum multi ani spre vama veche si am hotarat sa mergem pe drumul vechi. Eram vreo 9-10 motoare, nu ne cunosteam intre noi (tot pe-aici ne-am "strans" ca grup, cum incerci tu sa faci acum). A fost cea mai horror experienta ever, am plecat la 9 dimineata si am ajuns pe la 8-9 seara (si nu doar din cauza opririlor dese, ci din cauza ca unul cu un chopperas a lovit o batranica intr-un sat, s-a lasat cu deces si cu baiatul in coma...declaratii, politie, rahaturi, etc). De atunci nu am mai mers in grup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu speriati omul de tot :))). e ok si mersul in grup. doar ca grupul trebuie sa se cunoasca la bere de mai multe ori, sa fie clar care e viteza de mers, daca unul merge mai incet sa inteleaga ca o sa fie asteptat in anumite puncte, nu sa traga peste nivelul lui de condus. 

 

eu le prefer pe ambele. in tara merg si si. doar cu prietena cand am chef de liniste sau cu ea si cu cativa baieti pe care ii stiu bine cand am chef de mai multa socializare sau off road unde poate e necesar de ajutor...

 

in concedii afara doamna prefera sa fim doar noi doi. ne facem programul cum vrem, stam unde vrem ... si cu mai multi e ok daca va definiti de la inceput aprox unde stati in fiecare seara si mergeti in acelasi ritm sau va impartiti pe grupuri mai mici in functie de viteza cu care mergeti sau preferinte. 

 

important e sa iesiti de cateva ori inainte sa vezi daca aveti aceleasi idei sau nu va potriviti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Leon a spus:

 

Salutare Tudor Cosmin Emilian.

 

Sunt de aceeasi parere cu ceilalti....Nu te lega la cap daca nu te doare.

E cel mai nasol sa mergi cu mai multi la drum (am experimentat la inceputurile existentei mele ca motociclist, nu vorbesc din auzite)...Si nu ma refer la stiluri diferite ca te adaptezi, dar la cerinte diferite si grade diferite de confort (adica, unul vrea sa doarma doar in pat matrimonial, altul cara corturi si saci de dormit, unul vrea sa opreasca sa manance la resturant, altul vrea ceva dulce, altul sa se pise sau sa faca o poza, unul vrea sa mearga incet sa admire piesajul si altul vrea doar sa ajunga cat mai repede la cazare, etc).

Pe scurt, eu merg in concedii frecvent prin afara tarii, si merg doar cu consoarta.

Sa alegi sa mergi cu necunoscuti, e ruleta ruseasca. Cu cat mai mare este grupul, cu atat apar mai multe probleme.

 

Subscriu. Noi plecăm de obicei pe la 9-10 de la cazare, că îmi place să beau cafeaua pe așezate după micul dejun, nu să dau zoreala. De 6 ani ne iese bine schema. A nu se înțelege că sunt antisocial, dimpotrivă, unii mă cunosc, mă lipesc repede la discuții cu străinii.

În plus, eu cu 650 nu o să mă țin după altul cu 1200, în special la depășiri. Și oricum nu mă lasă soția să merg rachetă. În fine, preferăm să o ardem in grup de 3: eu, ea + mobra. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...