Sari la conținut

Noutati din lumea moto


LionEl
 Share

Postări Recomandate

Sigur că da, power cruiser, doar că Diavelul nu arată sub nicio forma a cruiser, nici măcar cât VMax-ul de 1700. Eu/noi, iubitorii de cruisere/choppere, așteptam de la "verzi" un power-cruiser care să aibă ceva din acel design clasic care caracterizează genul ăsta de motociclete.

Se pare că mai avem de așteptat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, Bart Bz said:

As mai adăuga doar Rocket-ul pe lista scurta. 

 

Nu mă pricep la chopper-e, dar vizual și stilistic un XDiavel este chiar mai apropiat de așa ceva decât un Rocket III. De la poziție, la motor, la sunet, etc.

 

image.thumb.png.0a0a7c0c9728da3b4d9592739a6b50d0.png image.thumb.png.29a59a3e725226d79f51dcd2360b079c.png

 

image.thumb.png.b825b2d5c640fbb7f3353c8fbd888256.png image.thumb.png.2d3107e7bd5a2d9aec6adccdd0a2e44d.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci da a ajuns recall-ul și în Europa: 

 

https://www.femamotorcycling.eu/consumer-information/rapid-alert-system-recalls/

 

Chiar sunt curios daca ăștia la noi vor contacta clienții pentru a-i chema la resoftare sau trebuie sa sunam noi sa întrebam 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu care este legislația în România. Recent am văzut la un importator al unui producător pe care nu-l voi numi că au rechemat doar motocicletele vândute de ei, de noi.

 

Ducati va prezenta (cel mai probabil la EICMA 2022) Diavel V4. Spy shots cu motocicleta gata de producție, abia camuflată:

 

image.thumb.png.8f086e4982b7b35bd28ff7426d0d24dc.png image.thumb.png.6606acbd191d60047c618c6705316e5f.png image.thumb.png.16b3b588670221ecc8adea02ee688530.png image.thumb.png.b9912702acd2e87375d58189c7192270.png image.thumb.png.3a5bc62f7db26554d784ad4640796e26.png image.thumb.png.0904a2ffab7d1940c2fe6381b7ba76ad.png

 

În afară de estetică unde fiecare are gusturile lui, motorul mi se pare teribil de nepotrivit pentru motocicleta asta. Diavel este un power cruiser care are nevoie și de cuplu și reprize, iar motorul ăsta nu prea are așa ceva - sau cel puțin clar nu la nivelul actualului V2 de 1262cc. Chiar mai mult decât o motocicletă precum Multistrada. Dar cum Multistrada V4 văd că s-a vândut bine în ciuda acestui downgrade, cine sunt eu să comentez. Băieții au băgat mulți bani în dezvoltarea motrului și acum vor să-l pună pe toată flota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Nu știu care este legislația în România. Recent am văzut la un importator al unui producător pe care nu-l voi numi că au rechemat doar motocicletele vândute de ei, de noi.

Cum m-am ocupat (și) de recall-uri la un importator îmi permit să te informez că nu poți rechema decât unitățile pe care le-ai vândut din simplul motiv că doar la alea ai datele de contact ale clienților! Bine, e scris undeva să informezi importatorul la schimbarea proprietarului, dar sunt rarisime cazurile când asta se și întâmplă. Pt celelalte unități aflate sub incidența campaniei de recall aceasta se efectuează în aceleași condiții, însă nu te va chema nimeni. De unde să știe importatorul că tu deții un vehicul aflat sub incidența campaniei x atunci când acesta a fost importat sh și bătrânica din Germania nu a informat pe nimeni cui i l-a vândut a. î. cel care l-a livrat nou și care a validat garanția să știe de unde să te ia?!?

Acum că pot exista situații când dealerul tratează doar clienții lui este altă poveste, dar normal treburile stau așa cum am scris mai sus. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, ENEOS a spus:

Cum m-am ocupat (și) de recall-uri la un importator îmi permit să te informez că nu poți rechema decât unitățile pe care le-ai vândut din simplul motiv că doar la alea ai datele de contact ale clienților! Bine, e scris undeva să informezi importatorul la schimbarea proprietarului, dar sunt rarisime cazurile când asta se și întâmplă. Pt celelalte unități aflate sub incidența campaniei de recall aceasta se efectuează în aceleași condiții, însă nu te va chema nimeni. De unde să știe importatorul că tu deții un vehicul aflat sub incidența campaniei x atunci când acesta a fost importat sh și bătrânica din Germania nu a informat pe nimeni cui i l-a vândut a. î. cel care l-a livrat nou și care a validat garanția să știe de unde să te ia?!?

Acum că pot exista situații când dealerul tratează doar clienții lui este altă poveste, dar normal treburile stau așa cum am scris mai sus. 

Corect ce zici dar eu Africana am luat-o de la dealer direct de noua. Asa ca ii aștept direct pe Honda Nord sa vad dacă dau mail sau telefon. 

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Nu știu care este legislația în România. Recent am văzut la un importator al unui producător pe care nu-l voi numi că au rechemat doar motocicletele vândute de ei, de noi.

 

Ducati va prezenta (cel mai probabil la EICMA 2022) Diavel V4. Spy shots cu motocicleta gata de producție, abia camuflată:

 

image.thumb.png.8f086e4982b7b35bd28ff7426d0d24dc.png image.thumb.png.6606acbd191d60047c618c6705316e5f.png image.thumb.png.16b3b588670221ecc8adea02ee688530.png image.thumb.png.b9912702acd2e87375d58189c7192270.png image.thumb.png.3a5bc62f7db26554d784ad4640796e26.png image.thumb.png.0904a2ffab7d1940c2fe6381b7ba76ad.png

 

În afară de estetică unde fiecare are gusturile lui, motorul mi se pare teribil de nepotrivit pentru motocicleta asta. Diavel este un power cruiser care are nevoie și de cuplu și reprize, iar motorul ăsta nu prea are așa ceva - sau cel puțin clar nu la nivelul actualului V2 de 1262cc. Chiar mai mult decât o motocicletă precum Multistrada. Dar cum Multistrada V4 văd că s-a vândut bine în ciuda acestui downgrade, cine sunt eu să comentez. Băieții au băgat mulți bani în dezvoltarea motrului și acum vor să-l pună pe toată flota.

Mie V4 de pe Multistrada mi s-a părut foarte nervos. Și cuplu și reprize și tot ce vrei. Bine eu nu sunt vreun Rossi, mie și asta de pe Africana mi se pare nervos 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, SenorPink a spus:

 Bine eu nu sunt vreun Rossi, mie și asta de pe Africana mi se pare nervos 🤭

🤣🤣🤣O sa fii surprins dar  exista mai multe sanse ca Vale46 sa spuna ca este mai nervos motorul decat baietii de pe forum😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, SenorPink a spus:

Corect ce zici dar eu Africana am luat-o de la dealer direct de noua. Asa ca ii aștept direct pe Honda Nord sa vad dacă dau mail sau telefon.

 

Acu' știind câte ceva despre onda nord (+ că partea 🏍 le-a fost cam băgată pe gât) nu m-aș aștepta la mare lucru... 😖

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.09.2022 la 8:59, SenorPink a spus:

Deci da a ajuns recall-ul și în Europa: 

 

https://www.femamotorcycling.eu/consumer-information/rapid-alert-system-recalls/

 

Chiar sunt curios daca ăștia la noi vor contacta clienții pentru a-i chema la resoftare sau trebuie sa sunam noi sa întrebam 🤔

Tinand cont de tipul de recall si posibile implicatii, eu nu as astepta sa ma sune ei, ci le as cam bate obrazul cu decizia europeana in mana. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/18/2022 at 7:10 AM, SenorPink said:

Mie V4 de pe Multistrada mi s-a părut foarte nervos. Și cuplu și reprize și tot ce vrei.

 

Este. Dar mergi pe ceva cu motorul de 1260, scoate ajutoarele și vei vedea la ce mă refer. Motorul V4 are mai mult power, dar nu e la fel de brutal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Krimh a spus:

Hmmm nu are suspensie electronica iar ca distanta cât poate parcurge e cam limitata. Ei zic 290 km city riding dar știm ca la un drum lung toată lumea ii da un pic asa ca distanta va scădea dramatic. Și după 200 de km sa faci obligat pauza 1 ora...... nu știu ce sa zic 🤔 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.09.2022 la 10:37, Adrian M. a spus:

Tinand cont de tipul de recall si posibile implicatii, eu nu as astepta sa ma sune ei, ci le as cam bate obrazul cu decizia europeana in mana. 

Am sunat eu si m-am programat la recall. Efectuat azi. Surpriza majora este ca au facut si un update la cutie, schimba mai lin acum si pe urcare si pe coborare, nu mai smuceste.

 

Nice 🥰

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, SenorPink a spus:

Am sunat eu si m-am programat la recall. Efectuat azi. Surpriza majora este ca au facut si un update la cutie, schimba mai lin acum si pe urcare si pe coborare, nu mai smuceste.

 

Nice 🥰

Bun asa :)

la Motorteam sau la Honda Nord? Trebuie sa ajung si eu cu bestia mica luata pt sotie :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Adrian M. a spus:

Bun asa :)

la Motorteam sau la Honda Nord? Trebuie sa ajung si eu cu bestia mica luata pt sotie :P

 

Poveste lunga și cu cei doi. Am achiziționat Africa de la Nord dar nu prea îmi place de ei asa ca am zis ca ma duc la Motorteam. Sun la Motorteam si au început cu vrajeala ca nu sunt client de al lor și ca dacă am avut probleme de vreau sa fac recall-ul. Și ca dacă vreau de abia pe 10 octombrie au disponibil 🙄. Asa ca am ajuns și l-am făcut la Nord si asta a fost.

Nouati de la HJC:

https://www.rideapart.com/news/613055/hjc-rpha-3-new-models-2022/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Stiri si noutati din lumea moto
  • Cavaleru changed the title to Noutati din lumea moto

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...