Sari la conținut

14 Motul Grand Prix of Japan 29.09 - 01.10


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Acum 8 minute, Method a spus:

Omg...încă o data zic : citește comunicatul HRC - s-au despărțit amiabil de comun acord de la sfârșitul sezonului actual !

Odată ce un acord e încheiat (chiar dacă înainte de termenul convenit în prealabil) de comun acord toate prevederile lui devin nule de la momentul încheierii.

Daca au terminat contractul,Honda nu ii mai poate impune nimic.

Prin urmare,după Valencia (ei stipulează în comunicat end of 2023 motogp seaon deci trag eu concluzia Valencia pt ca atunci se termina sezonul regulat - nu au zis anul 2023 ci sezonul de motogp 2023!),deci după ultima cursa din sezon se poate duce la Ducati factory,la Aprilia Ktm yamaha oriunde dorește inimioara lui - contractul se termină la Valencia și el devine liber de contract și poate sa se ducă absolut oriunde vrea.

Ziua de teste de luni după Valencia va fi foarte interesanta acum :)

 

OMG domnu jurist, ma scuzati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 475
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 19 minute, Method a spus:

Și asta e adevarat.Dacă avea stătea la Honda.

So...din 2025 lângă Pecco? Eu acuma zic la mișto dar nu e exclus.

JM ar fi bine sa câștige campionatul asta dacă vrea sa aibă măcar jumate de șansă la un ghidon factory....concurenta va fi acerbă.

Omg...încă o data zic : citește comunicatul HRC - s-au despărțit amiabil de comun acord de la sfârșitul sezonului actual !

Odată ce un acord e încheiat (chiar dacă înainte de termenul convenit în prealabil) de comun acord toate prevederile lui devin nule de la momentul încheierii.

Daca au terminat contractul,Honda nu ii mai poate impune nimic.

Prin urmare,după Valencia (ei stipulează în comunicat end of 2023 motogp seaon deci trag eu concluzia Valencia pt ca atunci se termina sezonul regulat - nu au zis anul 2023 ci sezonul de motogp 2023!),deci după ultima cursa din sezon se poate duce la Ducati factory,la Aprilia Ktm yamaha oriunde dorește inimioara lui - contractul se termină la Valencia și el devine liber de contract și poate sa se ducă absolut oriunde vrea.

Ziua de teste de luni după Valencia va fi foarte interesanta acum :)

De comun acord pb ca se refera la faptul ca nu plateste nimeni penalizari.

In rest pot sa exista clause post-contractuale, dar mi-i se pare o aberatie sa impuna Honda sa nu mearga la factory. Ma indoiesc de asta.

Anyway, eu as prefera sa mearga la KTM, daca ajunge la DUcati s-a cam dus spectacolul .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pernat ăsta are user pe motociclism.ro?

Poate mm vrea câte un titlu cu fiecare constructor în anii următori! 2024 cu Grisine, 25 cu kktm șamd.

Eu nu înțeleg cum l-au plătit hondarii 2 ani degeaba ca să-l lase acum să plece. 😳

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, ENEOS a spus:

Pernat ăsta are user pe motociclism.ro?

Poate mm vrea câte un titlu cu fiecare constructor în anii următori! 2024 cu Grisine, 25 cu kktm șamd.

Eu nu înțeleg cum l-au plătit hondarii 2 ani degeaba ca să-l lase acum să plece. 😳

Viata e nedreapta.

 

Deja mi imaginez primele cuvinte ale lui mm când intra la Gresini în boxa:

"Sunteți gata sa luam titlul?"

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, frigider a spus:

Deja mi imaginez primele cuvinte ale lui mm când intra la Gresini în boxa:

"Sunteți gata sa luam titlul?"

:grinbandit:

Cam asta si vrea de la anul :

“I want to share with you this message that I sent to a team member :

“I don't know where to start. I don't know if I'm doing right or wrong, I don't know what will happen in the future. I don't know if all this will go well, but what I do know is everything we have achieved together.

“It has been the hardest decision of my life, guided by my head and bravery, not by my heart. My heart will always be you, always. You have supported me and will support me.

“But I have one clear thing. I want to try to be the best rider in the world again and for that I need to enjoy it.

“I used a theory that the mountaineer said in the book you left me to read. If I can climb Everest in three days, why climb it in five? Logically, it is much riskier to try it in three days. You expose yourself much more and it may not be possible, but if I don't try, I won't do it.

“I will never know. You always told me and I applied it: follow your instinct, no one beats you with character and balls. 

“Finally, it's time for the heart to speak and, as you well know, our relationship is very special, that's why I hope our paths cross again. Let's enjoy these six parties that we have left this year.”

 

Si daca se (mai) intreba cineva cam cata putere au Ducati,ne spune Bastianini intr-un interviu recent :

“When the bike is so aggressive it's difficult to be fast… If the bike is stable, it’s better, because 300 horsepower is a lot!”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Agostini despre plecarea lui Marquez de la Honda :

“Marc is the only rider in the world who has decided to leave Honda - he stated, then explained - I thought he would stay, with the guarantees of the largest manufacturer in motorcycle racing, with whose engines they are still winning in F1.And then the question of salary arises: who pays? You thus give up 12 and a half million euros or more. There is something here that escapes all of us, something that doesn’t suit me!"

There is no statement about his arrival (at Ducati),even all the clues point to Gresini.But Premat came up with a thought - what if it were KTM instead?

"Well,this seems more logical.KTM would have to do without a couple of riders,but it could do it without any problems,paying them.I honestly can't see Marquez in Gresini,without an official bike and without any money."

 

Obviously not only do all the clues point to Gresini,but there is also an unofficial denial from KTM.So now we just have to wait for the story to evolve.

Acum 14 minute, frigider a spus:

Toți merg pe cifra asta teoretica de 300.

Jurnalistii merg pe cifra asta,adica sunt doar speculatii.Pana acum.

Nu a zis nimeni de la Ducati vreo cifra.Pana acum.

Si daca nici pe un pilot titular la Ducati factory nu il credem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Cavaleru a spus:

 

OMG domnu jurist, ma scuzati

:laugh:

Acum 41 minute, therocketscientist1 a spus:

Eu v-am zis ca merge la KTM, iar JM43 la Repsol...

Ati auzit-o prima data la mine! (nici nu mai conteaza ca am zis o gramada de variante :)) )

insista tu cu KTM  ca iti dau report :crack:

 

nu are sens man, JM43 a fost la ducati, a aratata ce nu poate.

de ce sa-l vrea gresini?...ok fata de digia merge mai bine dar cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, frigider a spus:

:laugh:

insista tu cu KTM  ca iti dau report :crack:

 

nu are sens man, JM43 a fost la ducati, a aratata ce nu poate.

de ce sa-l vrea gresini?...ok fata de digia merge mai bine dar cam atat.

 

ne dai si noua ce fumezi? :)

Omu a zis

JM43 - Jack Miller la Repsol HONDA!

 

 

oricum mie mi se pare ca se grabeste KTM cu promovarea lui Acosta (desi nu e anuntat oficial) in motoGP...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Cavaleru a spus:

 

ne dai si noua ce fumezi? :)

Omu a zis

JM43 - Jack Miller la Repsol HONDA!

 

 

oricum mie mi se pare ca se grabeste KTM cu promovarea lui Acosta (desi nu e anuntat oficial) in motoGP...

My bad.

Da tot ii dau report dacă insista cu ktm. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

io cred ca daca pune mana pe duc - cea mai buna mobra - nu o da pe niciun KTM de fabrica.

pentru ce?
a plecat de la Honda ca sa ce? sa dezvolte KTM?

cand la duc e chillax.

io stiu ca aveti si voi fanteziile voastre.

 

 

ori e cum zice colegu cu Miller la HRC si MM la KTM - doar asa sa ajunga.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, apriliacluj a spus:

pai hai s-o luam asa,

la cate echipe de satelit poate sa mearga?

ca parca contractul nu-i da voie sa mearga la echipa de uzina, nu??

 

nu stiu, Tech3 Gasa Gas e considerata factory sau satelit??

A zis Method de cateva ori dar am ajuns tarziu la petrecere si zic si eu : NU EXISTA NICI O CLAUZA de genul!! :D E o tampenie.

Acum imi place cum se umfla in pene cei ca Florin ION - vai eu am dat primul stirea acum o luna ca pleaca la Gresini, bla bla bla.. ati vazut? ati vazut? Am stiut!!

Bine, tot ce a facut ION a fost sa citeze Speedweek,

Putea foarte bine sa NU PLECE si eu cred ca MM a fost nehotarat multa vreme.

Acum -- m-as caca pe mine de ras sa se duca la KTM.. cum a glumit cu Jack Miller :D 

Mie sincer mi-e indifeferent unde se duce..

1. KTM - moto nu perfecta dar echipa de uzina, bani, etc

2. Gresini - moto buna dar veche de un an, fra-su acolo deci ta-su nu tre sa faca naveta intre garaje in schimb bani pwla.. grandoare mumu.. o sa vina cu o rulotica si cel ca oamenii normali. :D 

 

 

Acum 17 ore, PzKpfW a spus:

 

 

Se pare că nu. Și nu pentru că nu ar fi vrut ei, ci pentru că nu ar vrea cei de la Ducati.

 

Foarte ciudat si trist.

 

Acum eu abia astept sa vad filmul pe care il vor scoate peste 3-4 ani despre acest sezon si din culise, sa vedem ce a fost in capul lui si dedesubturile si cum a luat aceasta decizie de a pleca..  O continuare la filmul de pe Amazon "All in" - de fapt ala e serial si e doar sezonul 1. Sezonul 2 va incepe cu plecarea de la Honda.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, B.B. a spus:

A zis Method de cateva ori dar am ajuns tarziu la petrecere si zic si eu : NU EXISTA NICI O CLAUZA de genul!! :D E o tampenie.

 

tu si Method de unde mama dracului stiti ca s-au despartit fara clauze??

amiabil nu e sinonim cu "fara clauze" !!!!

cand se incheie un contract intre 2 parti, pot exista si clauze de despartire, oricat de amiabil s-a incheiat contractul!!

 

de ex si la fotbalisti, daca pleaca X de la Barcelona la Real, des se pun clauze, ca respectivul fotbalist sa nu joace in meciurile directe

tot asa, Honda i-a zis lu' memelu, buei, noi iti dam drumul, ase ni, ca intre prieteni, dar nu ai voie sa mergi la echipa X sau Y 1-2-3-10 ani, ca altfei vei fi penalizat cu nspe milioane de dolari sau Y milioane de suturi in cohones!

ce e asa de greu de inteles????

 

PS. sau crezi ca MM a intrat la sefu' mare de la 'Onda, a zis pa si pusi, eu plec, si atat a fost??

fara acorduri, clauze, semnaturi, nimic?? ha??

PPS. in fine, nevermind si whatever, eu tot asa dorm la noapte, dar imi place telenovela asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Cavaleru a spus:

 oare pleaca Repsol dupa MM?

de ce sa plece??

 

Repsol a intrat in parteneriat cu Honda in MotoGP in 1995, si a castigat 4 titluri cu Doohan, apoi inca vreo 2 cu Rossi, plus 1 cu Criville si Hayden

in '95, cand a inceput parteneriatul Repsol Honda, memelu nici cu putza in nisip nu se juca :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Cavaleru a spus:

intrebare mai grava, oare pleaca Repsol dupa MM?

Asta ma intrebam si eu... cum ar fi sa plece Repsol. 

Totusi, interesul Repsol e sa aiba spanioli in echipa si in lipsa lui MM de la anul nu cred ca duce lipsa piata de piloti spanioli. 

 

Acum 29 minute, apriliacluj a spus:

tu si Method de unde mama dracului stiti ca s-au despartit fara clauze??

amiabil nu e sinonim cu "fara clauze" !!!!

cand se incheie un contract intre 2 parti, pot exista si clauze de despartire, oricat de amiabil s-a incheiat contractul!!

 

de ex si la fotbalisti, daca pleaca X de la Barcelona la Real, des se pun clauze, ca respectivul fotbalist sa nu joace in meciurile directe

tot asa, Honda i-a zis lu' memelu, buei, noi iti dam drumul, ase ni, ca intre prieteni, dar nu ai voie sa mergi la echipa X sau Y 1-2-3-10 ani, ca altfei vei fi penalizat cu nspe milioane de dolari sau Y milioane de suturi in cohones!

ce e asa de greu de inteles????

 

PS. sau crezi ca MM a intrat la sefu' mare de la 'Onda, a zis pa si pusi, eu plec, si atat a fost??

fara acorduri, clauze, semnaturi, nimic?? ha??

PPS. in fine, nevermind si whatever, eu tot asa dorm la noapte, dar imi place telenovela asta :)

Pentru ca nu are sens, omu. Nu are nici o logica. Nu neg ca o fi alte clauze: nu are voie sa dea din casa ce se face acolo, trebuie sa plateasca xxx sau yyy, trebuie aia si aia, dar sigur nu exista o clauza de genul SA nu mearga la X sau la Y.

Tu daca ai fi fost Marc Marquez ai fi acceptat o clauza de genul asta? Eu nu! Pai de aia plec, ca sa pot sa ma duc unde vreau sa imi urmez visul!! Nu sa-mi zica Honda unde sa ma duc!

Iar insasi formularea si cum au pus-o sugereaza clar ca NU exista nici un fel de clauze de genul asta. E liber sa mearga unde vrea muschiul lui.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, B.B. a spus:

 

Tu daca ai fi fost Marc Marquez ai fi acceptat o clauza de genul asta? Eu nu!

 

daca vreau sa plec cu orice pret, accept orice clauze, decat sa mai stau un an acolo si sa ma chinui...

ca altfel nenea Honda ar fi zis, buei, ia stai aici inca un an cum ti-e contractul, si de te dai cu mobra, si de numai cu mopu' dai in garaj

my2c

 

clar, dragoste cu sila nu se poate, dar daca eram ditamai Honda, eu nu-i dadeam drumul doar asa ni de ochii (dintii) lui frumosi sa plece cum vor muschii lui

sau sa-si bage concediu medical 1 an, sa mai stea pe tusa 1 an.., crezi ca MM ar fi vrut sa mai piarda un an din viata??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

de ce sa plece??

 

Repsol a intrat in parteneriat cu Honda in MotoGP in 1995, si a castigat 4 titluri cu Doohan, apoi inca vreo 2 cu Rossi, plus 1 cu Criville si Hayden

in '95, cand a inceput parteneriatul Repsol Honda, memelu nici cu putza in nisip nu se juca :)

 

 

 

pt ca nici unu din cei mentionati n-au 6 titluri in combinatia Repsol - Honda, si poate Repsol vrea sa isi lege in continuare numele de MM si nu de Honda..

 

Acum 50 minute, B.B. a spus:

Asta ma intrebam si eu... cum ar fi sa plece Repsol. 

Totusi, interesul Repsol e sa aiba spanioli in echipa si in lipsa lui MM de la anul nu cred ca duce lipsa piata de piloti spanioli. 

 

 

totusi il iau pe Mir la honda daca vor neaparat piloti spanioli si cine stie cine o sa vina in locul lui MM

Acum 51 minute, B.B. a spus:

Tu daca ai fi fost Marc Marquez ai fi acceptat o clauza de genul asta? Eu nu! Pai de aia plec, ca sa pot sa ma duc unde vreau sa imi urmez visul!! Nu sa-mi zica Honda unde sa ma duc!

Iar insasi formularea si cum au pus-o sugereaza clar ca NU exista nici un fel de clauze de genul asta. E liber sa mearga unde vrea muschiul lui.

 

 

pai daca nu accepta conditia poate nu-l lasa sa plece amiabil ... si ridicau pretentii financiare si atunci poate nu mai pleca 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...