Sari la conținut

14 Motul Grand Prix of Japan 29.09 - 01.10


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Acum 11 minute, therocketscientist1 a spus:

Ziceam ca se incearca transformarea lui intr-un personaj. A fost un pic neclara expriamrea mea.

A mai incercat el cu tot felul de costume, scenete. Costum de nemtalau din Austria cand a iesit pe locul 2. Chestii de genul asta.

cand esti prea bun merge sa faci din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 475
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

https://www.speedweek.com/motogp/news/214546/Yamaha-Ohne-neue-concessions-keine-neuen-Erfolge.html

 

Dorna wants to give the ailing MotoGP factories Honda and Yamaha a boost with new “concessions”. But the willingness of the Europeans (Ducati, Aprilia, KTM) is not overwhelming. What does Lin Jarvis say?
Since the Japanese manufacturers Honda and Yamaha have fallen seriously behind in the current MotoGP season against the European factories Ducati, KTM and Aprilia and Yamaha, for example, only had two podium places in 14 Grand Prix on Sunday (Fabio Quarataro was third in Texas and on the Buddh Circuit in India), Dorna wants to introduce new concession regulations since the Dutch.TT in Assen at the end of June. It is intended to allow non-competitive factories to develop more quickly and close the gap to the winning teams.

But while Aprilia is prepared to make certain concessions, Pierer Mobility AG takes a justament stance. “The MotoGP regulations are set until the end of 2026. And we see no reason to change anything beforehand,” said Pit Beirer, the motorsport director of Pierer Mobility AG with the brands KTM, GASGAS, Husqvarna and a 25.1 percent stake in MV, in an interview with SPEEDWEEK.com Agusta.

And so far, the members of the manufacturers' alliance have not made any progress in these discussions. The Europeans are holding firm: Honda won a victory in 2023 and most recently took third place from Marc Márquez in Motegi, Yamaha was world champion in 2021 and runner-up in 2022.

And Aprilia and KTM want to put an end to Ducati's overwhelming dominance.

Stefan Pierer, CEO of Pierer Mobility AG, is of the opinion that the Japanese are too proud to accept gifts such as new “concessions” from their competitors.

“Right now is not the time for Japanese manufacturers to be proud,” says Lin Jarvis, Managing Director of Yamaha Motor Racing, in an interview with SPEEDWEEK.com. «When you're in racing, you have to take every opportunity that helps you be competitive. In our case it's about getting back into a competitive situation. Yamaha is completely open to new concessions. In the past, Honda and Yamaha have allowed these concessions for other manufacturers when they enter the market. In the interests of the sport, we are talking about the spectators at the track and in front of the television, the track operators, the promoters, the FIM and everyone else involved, it is important to have five competitive works in the competition. At the moment we have a very bizarre and unusual situation. Three European manufacturers have suddenly taken the lead and are very strong. The Japanese plants, on the other hand, are in trouble. Ideally, this situation should be redressed. But it’s clear to us: We can’t get any more concessions in the current calendar year.

What privileges does Yamaha want: “More than anything else, more tires would help us. We also want our regular riders to be able to test on more different slopes than the limited number that are currently allowed. So more test tires and more test days, plus an additional aero package for the rest of the season. We may not need more than the previous two. But if we have the chance of a third package, it would be useful because we definitely have some catching up to do in terms of aerodynamics. Perhaps free engine development after the start of the season would also be welcome. The important thing is that we can test more and then use the positive results of the additional tests during the season at the Grand Prix.

Jarvis contradicts claims that the MotoGP regulations are frozen until the end of 2026, so no concessions can be made to Honda and Yamaha.

“That’s not true,” emphasizes the Englishman. «Only the basic concept of the most important regulations is clearly defined. It's about the displacement of the motorcycle, the number of cylinders, the weight limit and so on. But the rest of the rules are constantly bent and changed over the five years. It is not true that all details of the technical regulations are irrefutable from the first to the last day. I think regulations need to be adjusted from time to time as certain circumstances change. We don't want changes that give us technical advantages. We don't want 10 kg less or 20 hp more than everyone else. We just want a few perks that will help us get back to the level of our competitors.

An example of the flexible handling of the regulations: Front ride height devices were banned for the 2023 season.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, frigider a spus:

cand esti prea bun merge sa faci din astea.

Corect.

Senzatia mea e ca el nu se potriveste in personaj.

Dar imi doresc tare de tot sa reuseasca sa sparga sticla pentru ca MotoGP are nevoie de unul ca el. 

Deocamdata MB72 are sclipiri in sensul acesta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nu e vorba despre a produce "in serie",nu exista asa ceva aici in gp.Sunt niste baieti care le fac la manuela.

Iar sa produca moto de generatie anterioara e a stretch,pt ca trebuie sa tina cu totul alte matrite etc cu totul alt proces de fabricatie,idk.Cel mai ieftin e sa faci aceeiasi moto in mai multe exemplare,nu variante diferite.Acuma depinde de banii pe care i-au negociat ei cu echipele daca ies pe plus sau nu.

Singurul avantaj e ca GP22 nu are costuri de R&D.Nu mai dezvolta nimic la el.

Acum 26 minute, therocketscientist1 a spus:

Ziceam ca se incearca transformarea lui intr-un personaj. A fost un pic neclara expriamrea mea.

A mai incercat el cu tot felul de costume, scenete. Costum de nemtalau din Austria cand a iesit pe locul 2. Chestii de genul asta.

Meh....Acosta nu mi se pare un personaj cu charisma.E ambitios,indarjit,indraznet,ca pilot nota 20,dar charisma...meh.

Si are o fatza...sa ma ierte fanii lui dar c'mon...e un stramb :)

 

Pilotii gresesc zic eu cand incearca sa imite fanteziile lui Rossi - ma ala era Rossi si lui ii stateau bine toate giumbuslucrile pe care le facea dupa curse si etc.

Lorenzo de exemplu era penibil cand incerca sa il imite...si acum imi aduc aminte faza cand dupa nush ce victorie,Lorenzo plin de entuziasm s-a aruncat in nush ce balta de langa circuit imbracat si nu mai putea iesi.Genial.

Bai sa isi faca fiecare stilul lui,ca daca incerci sa imiti pe altul,da urat.Sa faca fiecare cum simte.Iar daca nu simte nimic,sa se abtina.Ca Bagnaia,chill.

Acum 14 minute, ioio_viola a spus:

What privileges does Yamaha want: “More than anything else, more tires would help us. We also want our regular riders to be able to test on more different slopes than the limited number that are currently allowed. So more test tires and more test days, plus an additional aero package for the rest of the season. We may not need more than the previous two. But if we have the chance of a third package, it would be useful because we definitely have some catching up to do in terms of aerodynamics. Perhaps free engine development after the start of the season would also be welcome. The important thing is that we can test more and then use the positive results of the additional tests during the season at the Grand Prix.

Jarvis contradicts claims that the MotoGP regulations are frozen until the end of 2026, so no concessions can be made to Honda and Yamaha.

“That’s not true,” emphasizes the Englishman. «Only the basic concept of the most important regulations is clearly defined. It's about the displacement of the motorcycle, the number of cylinders, the weight limit and so on. But the rest of the rules are constantly bent and changed over the five years. It is not true that all details of the technical regulations are irrefutable from the first to the last day. I think regulations need to be adjusted from time to time as certain circumstances change. We don't want changes that give us technical advantages. We don't want 10 kg less or 20 hp more than everyone else. We just want a few perks that will help us get back to the level of our competitors.

An example of the flexible handling of the regulations: Front ride height devices were banned for the 2023 season.

Mi se pare futile...mai ales la ce dezvoltare "fulminanta" are Yamaha pe aero...cred ca si cu aceste concesii ar fi fix acolo unde sunt si acum.

Am mai zis,problema japonezilor nu va disparea cu o guma si un set de carene aero in plus pe sezon.

 

E normal insa pe partea cealalta ca europenii sa nu fie de acord - sunt competitori directi si trebuie sa faci orice pt a-i invinge.Insa de la anul,mi s-ar parea decent pt Dorna sa le dea aceste concesii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cosmaruri noaptea daca ma uit la poze cu Acosta.

 

Legat de echipe, eu asa cred ca ar fi corect, 4 motociclete per producător, 1 echipa factory si una client.

Atat. Cei care nu vor Yamaha sau Honda sau Ktm sa stea acasă.

Sa concureze doar 10 motociclete pe grila daca nu vor nimeni moto de producator considerat nașpa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, therocketscientist1 a spus:

Senzatia mea e ca el nu se potriveste in personaj.

asta e ceva subiectiv

Acum 2 ore, B.B. a spus:

Sa concureze doar 10 motociclete pe grila daca nu vor nimeni moto de producator considerat nașpa. 

eu nu inteleg in trecut cum si de ce alergau satelitii, erau complet jaloane, complet inutili

doar pe ploaie torentiala sa aiba vreo sansa, la risc maxim.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

......sau uita-te la anduranta ca ala e mai palipitant :bounce:

 

Faptul ca s-a interzis electronica poprietary a fost un lucru salutar - se duceau peste 10mil/an in electronica fara nici un rost.Uni-software e o idee superba.

 

S-a dus Ezpeleta in petit la KHI si BMW amandoi i-au ras in nas.Altcineva?Nimeni.

Bai, ai spus-o ca sa faci misto, dar nici nu stii ce mare adevar ai grait. :clap: Pe bune, au ajuns cursele de anduranta sa fie mai palpitante decat cele de MotoGP. Lasand la o parte tactica si strategiile echipelor, sunt momente in alea 8, 12, 24 de ore in care urmaresti cursa in picioareeee!! Ar trebui sa le urmaresti si tu. Ti-ai deschide mult orizonturile. 

 

Interzicerea electronicii de casa a fost un mare fault pentru japonezi, urmate de concesiile facute europenilor...  atunci a inceput caderea lor. Introducerea electronicii unificate s-a facut, chipurile, ca sa reduca cheltuielile. S-a facut economie de cateva milioane de echipa. Dupa trei ani, acelasi Ezpeleta a inchis ochii fara rusine la introducerea elementelor aero, mass-dampere, holeshot-uri, rideheigh device, etc care au incarcat bugetele echipelor cu peste 50 de milioane pe sezon. Fara nici o finalitate in productie. Si mai  spui ca nu au fost faultate echipele japoneze? Pai Suzuki de aceea s-a si retras. Cateodata am sentimentul ca Ezpeleta parca asta doreste: sa ii scoata pe japonezi, din competitia lui. Pai aia urla ca cresc nejustificat costurile, ca nu fac fata cheltuielilor, iar babalacul se face ca nu aude. Cica le ofera concesii.. :crack:. Dar bugetele cine le ofera? Concesiile fara bugete sunt zero barat. 

 

Poate KHI ar fi venit, daca atunci cand au dorit sa faca experimentul ala cu un wild card in MotoGP, cu motoreta de SBK. Cand te kaci asa pe oameni, cum te astepti sa fii tratat, cand te duci in petit? 

Acum 18 ore, B.B. a spus:

Eu am cosmaruri noaptea daca ma uit la poze cu Acosta.

 

Legat de echipe, eu asa cred ca ar fi corect, 4 motociclete per producător, 1 echipa factory si una client.

Atat. Cei care nu vor Yamaha sau Honda sau Ktm sa stea acasă.

Sa concureze doar 10 motociclete pe grila daca nu vor nimeni moto de producator considerat nașpa. 

Aferim!!! :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electronica nu mai putem alege, gume nu mai putem alege, presiune doar cat zice Dorna, la moto2 nici motoare nu mai putem alege, mobre de client nu mai putem baga..plm.. pana la urma o sa ajunga monomarca, toata lumea pe Ducati, cu electronica impusa, cu gume impuse, maine-poimaine o sa le spuna Dorna si cat au voie sa se incline pe viraj si o sa puna si un radar, cine depaseste 130 pe linia dreapta ramane fara permis.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Speedy.K a spus:

Electronica nu mai putem alege, gume nu mai putem alege, presiune doar cat zice Dorna, la moto2 nici motoare nu mai putem alege, mobre de client nu mai putem baga..plm.. pana la urma o sa ajunga monomarca, toata lumea pe Ducati, cu electronica impusa, cu gume impuse, maine-poimaine o sa le spuna Dorna si cat au voie sa se incline pe viraj si o sa puna si un radar, cine depaseste 130 pe linia dreapta ramane fara permis.

 

vezi ca deja le urmareste presiunea maxima in anvelopa...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, asta zic si io. Totul monomarca, strict controlat, regulamentul din ce in ce mai strict, pai frate sunt curse sau parada de inceput de sezon in care n-ai voie sa iesi din rand, n-ai voie sa turezi mai mult de jumate, n-ai voie sa depasesti, n-ai voie sa...nimic?! Parca era cu prototipuri, care face mobra mai smechera, care are pilotul cel mai bun, cel mai bataios, cel mai priceput la strategii, la ales pneuri, la gandittactici! Acum, o lae, totul e impus, totul e la fel pentru toata lumea, totul e interzis. Ca la F1, unde la ultima cursa le-a impus si cate gume sa schimbe.

Acum 41 minute, Cavaleru a spus:

 

vezi ca deja le urmareste presiunea maxima in anvelopa...

 


Pai nu am scris si eu "presiune doar cat zice Dorna"?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, xt600 a spus:

Concesiile fara bugete sunt zero barat.

Sa le dea Ezpeleta si buget la japonezi?Eventual sa dea o dispoziție sa treacă Gigi cu 10 ingineri de la Ducati obligat la Honda?

Acum 4 ore, Speedy.K a spus:

Electronica nu mai putem alege, gume nu mai putem alege, presiune doar cat zice Dorna, la moto2 nici motoare nu mai putem alege, mobre de client nu mai putem baga..plm.. pana la urma o sa ajunga monomarca, toata lumea pe Ducati, cu electronica impusa, cu gume impuse, maine-poimaine o sa le spuna Dorna si cat au voie sa se incline pe viraj si o sa puna si un radar, cine depaseste 130 pe linia dreapta ramane fara permis.

Cu electronica sunt perfect de acord - manca enorm de mulți bani pt nimic.

Jumătate as fi și cu aero de acord dar dim moment ce Ducati au declarat ca nu au spin nici în 2 și 3,asta de la motoreta cu probabil cea mai mare putere...as zice ca totuși aero are rostul ei.

Ca japonezii sunt total afoni la aero...problema lor.

Gume se pot alege cum nu : soft mediul hard.Ideea a 2 producători de gume într-o disciplina de nivelul asta e...hai sa spunem naiva având în vedere ce aport masiv au gumele.Tocmai de aceea trebuie "eliminate" ca și variabila.

Ca și presiune în gume...era inevitabil pt safety și pt a respecta recomandarea constructorului.Asa e și în F1.

Părerea mea e ca dacă e la fel pt toți și scade costurile,de ce nu?

 

La moto2 e un singur supplier moto pt ca asa e competiția,moto2 nu e o competiție a constructorilor ci a piloților.

Și mai mult de atât,nu vrea nici un constructor oricum sa furnizeze motoare.

Triumf a fost iarăși o soluție de milogeala,pt ca mergeau cu motoare de Honda cbr 600rr designed in 2006.

La clasa electrica,ar fi super sa mai vina și Energica dar cred ca iarasi nu prea se înghesuie nimeni.S.au milogit de Ducati sa facă acele motorete pt Energica venea cu niște motorete de strada grele și era f periculos daca loveau vreun pilot.

După cum am mai zis,nu e ca și cum ar sta constructorii la coada și Ezpeleta le da interzis,e o competiție relativ sărăcuță și de nișă,trebuie sa se descurce cu ce au.

Acum 13 ore, xt600 a spus:

Poate KHI ar fi venit, daca atunci cand au dorit sa faca experimentul ala cu un wild card in MotoGP, cu motoreta de SBK

Era fix împotriva regulamentului și deschidea ușa pt ceva urât: motogp e clasa suprema la moto și trebuie sa vii cu prototipuri,altfel dacă ți se permite sa vii cu moto derivate din cele de stradă all hell breaks loose,ar fi vrut și alte echipe sa vina cu asa ceva,iar ajungeam la 2 clase de moto ca în perioada anilor 2010?...acea situație existând tot pt ca nu se putea umple grila.

KHI la cata monstrul de companie e puteau și ei sa facă un călcat de prototip dacă aveau de gând sa participe serios,a fost o țigănie ce au făcut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Method a spus:

Sa le dea Ezpeleta si buget la japonezi?Eventual sa dea o dispoziție sa treacă Gigi cu 10 ingineri de la Ducati obligat la Honda?

 

Era fix împotriva regulamentului și deschidea ușa pt ceva urât: motogp e clasa suprema la moto și trebuie sa vii cu prototipuri,altfel dacă ți se permite sa vii cu moto derivate din cele de stradă all hell breaks loose,ar fi vrut și alte echipe sa vina cu asa ceva....

Nu ai inteles. Sugeram!!!! ca de fapt Ezpe nu vrea sa le dea nimic japonezilor. Chestia cu concesiile este praf in ochi, pentru ca nu au bani de concesii... cel putin Yamaha. Ceea ce ar trebui sa faca Ezpe, ar fi sa reduca drastic costurile competitiei, prin restrictionarea unor aspecte tehnice, precum aero, ridehigh device, etc, etc si prin cadru competitional care sa ofere egalitate de sanse. El le plimba in fata asa zisele concesii, ca sa nu umble la aspectele astea sensibile. 

 

Se pare ca nu stii despre ce este vorba. Acu' vreo doua sezoane, intr-o discutie informala, un boss de la Kawasaki i-ar fi cerut lui Ezpeleta un wildcard, pentru o participare intr-un mare premiu, cu motocicleta de WSBK. Nu a fost nimic formal, doar o discutie, la care bosorogul a spus categoric nu. Probabil baietii de la Kawa voiau sa vada pe unde sunt, sa culeaga niste date si cine stie, poate, poate.. Nu cereau sa participe la campionat cu bicla de WSBK, ar fi fost absurd, dar ca experiment ar fi fost interesant. Ezpeleta i-a trimis la plimbare, iar acum merge la ei in petit.... nu merge asa, mai ales cu japo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600 ce i-ar fii oprit apoi ca si cei de la MV Agusta sa ceara acelasi lucru si BMW sau alt producator care participa in WSBK. 

Asa de amoru artei sa vad unde ma plasez cu cotetzu de SBK... simplu la 3-4 secunde pe tur de ultimul prototip de pe grila..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.10.2023 la 15:18, Method a spus:

 

Meh....Acosta nu mi se pare un personaj cu charisma.E ambitios,indarjit,indraznet,ca pilot nota 20,dar charisma...meh.

Si are o fatza...sa ma ierte fanii lui dar c'mon...e un stramb :)

 

E normal insa pe partea cealalta ca europenii sa nu fie de acord - sunt competitori directi si trebuie sa faci orice pt a-i invinge

Bucura-te ca mai avem strambi si necarismatici de astia in MotoGP. Inca mai vedem pe grila cate unul cu fata de rechin, altul cu fata de tamplar, chelner, cu dintii rari, etc... asta inseamna ca inca mai sunt selectionati pe criterii de talent si performanta. Ma uitam in F1... toti frumusei, cu dintii perfecti, zambet de pus pe bidoanele de ulei. Numa' buni  sa prezinte chiloti Calvin Klein, pe podium... aia nu mai sunt piloti, sunt butonisti pe PS, selectati pe criterii de advertising. Pilotii adevarati sunt in alte competitii. Astia din F1 sunt... boys... 

Acum 7 minute, Cavaleru a spus:

@xt600 ce i-ar fii oprit apoi ca si cei de la MV Agusta sa ceara acelasi lucru si BMW sau alt producator care participa in WSBK. 

Asa de amoru artei sa vad unde ma plasez cu cotetzu de SBK... simplu la 3-4 secunde pe tur de ultimul prototip de pe grila..

Why not? De amoru' artei, ar fi fost interesant si pentru noi spectatorii. Si, nu, nu sunt chiar 3-4 sec pe tur, tocmai aici este smecheria... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu înțeleg care e treaba cu regulamentul. A modificat Dorna regulamentul ca să poată dezvolta europenii aero? Din contra, a pus tălpi de la început, gen aripioarele sunt periculoase, a interzis device-uri...Ăștia au făcut dezvoltarea pe regulamentul când câștigau japonezii tot...Nu mai știu cine spunea la momentul respectiv, că japonezii îi lasă pe europeni să inoveze, și apoi le arată ei cum se face...Ar cam fi momentul zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, xt600 a spus:

Why not? De amoru' artei, ar fi fost interesant si pentru noi spectatorii. Si, nu, nu sunt chiar 3-4 sec pe tur, tocmai aici este smecheria... 

 

Deci care e logica dupa care gandesti, te deranjeaza ca sunt 8 ducatiuri si vrei numar egal de motorete de la fiecare producator, dar nu te deranjeaza ca vin unii cu cotetz de serie in competitie de prototipuri de amoru artei...

 

scuza-ma dar nu mai are rost sa discut pe tema asta, n-am cum sa combat bipolaritatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Cavaleru a spus:

 

Deci care e logica dupa care gandesti, te deranjeaza ca sunt 8 ducatiuri si vrei numar egal de motorete de la fiecare producator, dar nu te deranjeaza ca vin unii cu cotetz de serie in competitie de prototipuri de amoru artei...

 

scuza-ma dar nu mai are rost sa discut pe tema asta, n-am cum sa combat bipolaritatea

Tu macar ai citit ceea ce am scris mai sus??? Sau ai inteles ceea ce am scris?? Despre ce vorbim? Despre bipolaritate?? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Cavaleru a spus:

@xt600 ce i-ar fii oprit apoi ca si cei de la MV Agusta sa ceara acelasi lucru si BMW sau alt producator care participa in WSBK. 

Asa de amoru artei sa vad unde ma plasez cu cotetzu de SBK... simplu la 3-4 secunde pe tur de ultimul prototip de pe grila..

Eeexact !

Pai asa wtf ce naiba facem jucam bambilici?Hai ca mai vin vreo 2,3 cu miare sa vedem asa cam cum ne raportam la ei.

Vrea KHI sa intre?Sa intre cum trebuie,ditai colosul de fac sateliti bullet-trains si avioane nu pot face un calcat de motoreta?haida-de.

Acum 10 ore, xt600 a spus:

Se pare ca nu stii despre ce este vorba. Acu' vreo doua sezoane, intr-o discutie informala, un boss de la Kawasaki i-ar fi cerut lui Ezpeleta un wildcard, pentru o participare intr-un mare premiu, cu motocicleta de WSBK. Nu a fost nimic formal, doar o discutie, la care bosorogul a spus categoric nu. Probabil baietii de la Kawa voiau sa vada pe unde sunt, sa culeaga niste date si cine stie, poate, poate.. Nu cereau sa participe la campionat cu bicla de WSBK, ar fi fost absurd, dar ca experiment ar fi fost interesant. Ezpeleta i-a trimis la plimbare, iar acum merge la ei in petit.... nu merge asa, mai ales cu japo. 

Stiu foarte bine despre ce e vorba,stiu faza au fost si multe discutii in jurul problemei.

"voiau sa vada pe unde sunt"...hai sa lasam vrajeala.

Vrei sa vezi pe unde esti?Ai timpii din toate sesiunile de pe absolut toate circuitele unde alearga motogp'ul.Le avem noi sunt pe site.Nimic mai simplu : iei o zi pe un circuit unde se alearga,iti iei wsbk'ul sau ce shit vrei sa testezi si ii dai toata ziua si vezi "pe unde esti".

Astea sunt vrajeli,am mai zis,ei vroiau sa fie primiti in gp cu moto de sbk sa nu mai cheltuiasca.Ori normal ca asta deschidea o cutie a Pandorei.Plus ca toti ceilalti constructori i-ar fi sarit in cap lui Ezpeleta.A facut foarte bine ca nu i-a lasat.

Acum 10 ore, xt600 a spus:

Bucura-te ca mai avem strambi si necarismatici de astia in MotoGP.

Aa,dar nu ma intelege gresit,mie imi place de Acosta.Doar ca e un nasol :)

Charismatici ar cam trebui in gp,pt ca golul lasat de Rossi ar trebui umplut cumva.Nu de un singur pilot dar totusi.

Eh,vom vedea.Acosta e foarte sigur pe el foarte puternic.Vom vedea in ce se transforma.Sa speram la ceva similar lui Alonso in F1,self-confident si foarte puternic mental,cel putin asa pare pana acum.

Acum 10 ore, Cavaleru a spus:

 

Deci care e logica dupa care gandesti, te deranjeaza ca sunt 8 ducatiuri si vrei numar egal de motorete de la fiecare producator, dar nu te deranjeaza ca vin unii cu cotetz de serie in competitie de prototipuri de amoru artei...

 

scuza-ma dar nu mai are rost sa discut pe tema asta, n-am cum sa combat bipolaritatea

:) e bine ca vad si altii nu numai eu ....nu i-as zice bipolaritatea colegului ci mai degraba putina trunchiere a logicii pt a-i servi justificarilor pe care le da.

Acum 10 ore, Le Mertois a spus:

Eu nu înțeleg care e treaba cu regulamentul. A modificat Dorna regulamentul ca să poată dezvolta europenii aero? Din contra, a pus tălpi de la început, gen aripioarele sunt periculoase, a interzis device-uri...Ăștia au făcut dezvoltarea pe regulamentul când câștigau japonezii tot...Nu mai știu cine spunea la momentul respectiv, că japonezii îi lasă pe europeni să inoveze, și apoi le arată ei cum se face...Ar cam fi momentul zic...

:agree:

Ghici ghicitoarea mea cine spunea ca "japonezii ii lasa pe europeni sa inoveze ca apoi sa le arate cum se face"....despre cadre mi se pare...ahahhahah

Ei @xt600 sa vedem japonezii cum isi sufleca mainile si inoveaza.Cadre,aero,motoare hai baietii :bounce:

 

Hai cu Mandalika....va ploua.Cred ca aici va fi un decider.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca japonezii au o victorie honda sezonul asta, iar yamaha a castigat campionatul in 2021, iar in 2022 l-a dominat copios.

 

nu prea se incadreaza in momentul de fata in zona de a avea nevoie de concesii... sunt doar in urma cu dezvoltarea. tre sa se miste serios sa scoata inovatii la randul lor pe banda rulanta ca sa prinda din urma ceilalati producatori

 

plus ca concesiile au fost gandite pt cei care intra in campionat ca noi producatori, sa-i ajute pana la primele victorii sau numar de puncte (nu mai tin minte care era criteriul exact) iar sezonul urmator pierd concesiile

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine spus.

 

Ei fiind de fapt in urma cu dezvoltarea,dpdv al regulamentului actual nu prea ai cum sa le oferi concesii.

Asta apropo de aplicarea nepartinitoare a regulamentului.

 

Parerea mea proprie si personala insa este ca pot sa le ofere ce concesii vor ei japonezilor,pt ca modul lor de lucru si de dezvoltare - acolo e problema.

Japonezii inca lucreaza ca in 1998 (cu accent mai ales pe Yamaha cand zic asta).

Europeniii...deja vedem tot mai multe "naravuri" din F1 - progres si R&D continuu cu implementarea "din mers" a solutiilor tehnice gasite pe parcursul anului in totala antiteza cu "hop-si-asa'ul japonez cu "dezvoltare" plapanda 1 an intreg si testul traditional de la Brno (mai nou Missano) unde este prezentata pilotilor motoreta care va fi cam aceeiasi in proportie de 90% pt anul viitor.

Din ritmul si felul dezvoltarii japoneze decurg problemele pe care le vedem acum.

Fabio deja da semne ca in 2025 le va face cu mana : Fabio Quartararo demand to Yamaha: “Make what I want or I’ll have to consider moving”

Am zis demult ca toti pilotii de top nu vor sta pana la anul sa vada unde merg si iata ca se intampla.

Cred ca pana la Valencia Quarta va avea contract pt 2025.Cu altii.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Method a spus:

 

Astea sunt vrajeli,am mai zis,ei vroiau sa fie primiti in gp cu moto de sbk sa nu mai cheltuiasca.Ori normal ca asta deschidea o cutie a Pandorei.Plus ca toti ceilalti constructori i-ar fi sarit in cap lui Ezpeleta.A facut foarte bine ca nu i-a lasat.

 

Eh,vom vedea.Acosta e foarte sigur pe el foarte puternic.Vom vedea in ce se transforma.Sa speram la ceva similar lui Alonso in F1,self-confident si foarte puternic mental,cel putin asa pare pana acum.

 

:) e bine ca vad si altii nu numai eu ....nu i-as zice bipolaritatea colegului ci mai degraba putina trunchiere a logicii pt a-i servi justificarilor pe care le da.

 

Dar cand Jiji a adus elemente aero, mass-dampere, holeshot-uri, saladboxuri, etc, nu a deschis cutia Pandorei?? Tu compari un simplu wildcard, cu felul in cae a abuzat Jiji de regulament??? Ce fel de unitati de masura ai?? Este evident faptul ca daca Kawasaki ar fi vrut sa faca ceea ce spui, atunci fara suparare, li se putea tranti usa in fata. Ar fi fost foarte corect, este o competitie de prototipuri! Dar sunt sigur ca japonezii nu ar fi facut magarii de felul asta. Nu sunt europeni. 

 

Acosta imi place si mie, il urmaresc de cand a aparut la Moto3. Insa nu ma mai excit atat de tare, in legatura cu venirea lui la clasa mare... am mai sperat eu la unii, care au venit cu surle si trambite si au plecat cu coada intre picioare. Apoi sa nu uitam ca ajunge la KTM si am mai spus... KTM a facut progrese nesperate, insa, sa ne intelegem, motoreta lor este departe de a fi win. Deocamdata doar BB o duce acolo unde este (si as zice Pedrosa, dar nah.. el vine doar din cand in cand) si asta doar in conditiile in care face overriding. Nu este inca motoreta care sa castige un campionat. Mai degraba pariez pe Aprilia, cu o garnitura solida de piloti. 

 

Colegul habar nu avea despre ce vorbeam noi. Nu s-a obosit sa citeasca si sa inteleaga ce spun. Discutia noastra a pornit de la ceea ce ziceai, anume ca s-a dus Ezpe la Kawa in petit. Iar eu ti-am explicat de ce i-au dat aia cu flit. Nici nu trebuia sa mai continue discutia. Cand cineva te trateaza cu spatele, inchei orice negociere cu el, nu?  Colegul nu a citit despre ce este vorba, dar a simtit nevoia sa dea cu bata. Numai ca a dat cu mucii in fasole, de a stropit in jur. Ce plm are cele 8 motociclete puse pe grila de Ducati  intr-un sezon regulat ( ceea ce duce la o competitie disproportionata, intr-un moment in care cantitatea de date stransa conteaza + plus potentiale strategii intre echipe, etc, etc) si un nenorocit de wildcard, cerut de un producator oarecare, adica un eveniment singular intr-o editie de campionat, fara urmari la nivelul competitiei??? Ce are sula cu prefectura, habar nu am.. Dupa ce ca are asemenea fracturi de logica, tot el vine cu termeni din carti  de psihologie/psihiatrie.. ma lesi???? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, xt600 a spus:

Dar cand Jiji a adus elemente aero, mass-dampere, holeshot-uri, saladboxuri, etc, nu a deschis cutia Pandorei?? Tu compari un simplu wildcard, cu felul in cae a abuzat Jiji de regulament??? Ce fel de unitati de masura ai?? Este evident faptul ca daca Kawasaki ar fi vrut sa faca ceea ce spui, atunci fara suparare, li se putea tranti usa in fata. Ar fi fost foarte corect, este o competitie de prototipuri! Dar sunt sigur ca japonezii nu ar fi facut magarii de felul asta. Nu sunt europeni. 

 

Gigi a inovat ce nu a fost interzis de regulament. cat timp nu e interzis de ce sa nu folosesti d-aia e competitie de prototipuri

 

Acum 59 minute, xt600 a spus:

Colegul habar nu avea despre ce vorbeam noi. Nu s-a obosit sa citeasca si sa inteleaga ce spun. Discutia noastra a pornit de la ceea ce ziceai, anume ca s-a dus Ezpe la Kawa in petit. Iar eu ti-am explicat de ce i-au dat aia cu flit. Nici nu trebuia sa mai continue discutia. Cand cineva te trateaza cu spatele, inchei orice negociere cu el, nu?  Colegul nu a citit despre ce este vorba, dar a simtit nevoia sa dea cu bata. Numai ca a dat cu mucii in fasole, de a stropit in jur. Ce plm are cele 8 motociclete puse pe grila de Ducati  intr-un sezon regulat ( ceea ce duce la o competitie disproportionata, intr-un moment in care cantitatea de date stransa conteaza + plus potentiale strategii intre echipe, etc, etc) si un nenorocit de wildcard, cerut de un producator oarecare, adica un eveniment singular intr-o editie de campionat, fara urmari la nivelul competitiei??? Ce are sula cu prefectura, habar nu am.. Dupa ce ca are asemenea fracturi de logica, tot el vine cu termeni din carti  de psihologie/psihiatrie.. ma lesi???? 

 

Ezpeleta s-o fi dus la Kawa ca sa revina in competitie, nu sa bage batu prin gard cu o motoreta destinata altei competitii cum si-a dorit sa testeze apele Kawa

cum s-a zis, se face comparatie intre timpii pe tur de pe circuitele comune.

Pe Assen sunt cu 1.5-2secunde in medie mai lenti cei din WSBK si cu vreo 10-20km/h la top speed

 

Alea 8 motorete sunt toate prototipuri, nu e vina lu Ducati ca ceilalti nu pot oferi un pachet competitiv care se atraga echipele private, si nici vina echipelor private ca Ducati poate sustine 8 echipe cu motorete. Dar e vina lui Ezpeleta ca de exemplu Ktm nu a putut aduce inca o echipa in motogp din 2024 (probabil ghidoane pentru Acost si MM)

1 oră în urmă, Method a spus:

Fabio deja da semne ca in 2025 le va face cu mana : Fabio Quartararo demand to Yamaha: “Make what I want or I’ll have to consider moving”

Am zis demult ca toti pilotii de top nu vor sta pana la anul sa vada unde merg si iata ca se intampla.

Cred ca pana la Valencia Quarta va avea contract pt 2025.Cu altii.

 

si pe motogp.com e filmuletul cu interviul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...