Sari la conținut

1. Qatar Airways Grand Prix of Qatar


Postări Recomandate

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

 

 

E mai mult decât marketing. Intrarea în MotoGP chiar este pe masă.

Eu cand iti ziceam☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 472
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 47 minute, PzKpfW a spus:

 

Mai precis, în locul lui Martín.

Martin la KTM in locul lui Miller, si Acosta mai sta 1-2ani la Gas Gas Tectroa ca are timp de pierdut la echipa client, e tanar. Abia se mai familiarizeaza cu vrajeala de la clasa mare. :D 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Mai precis, în locul lui Martín.

mama frate de bulache mai sunt ducati cu JM pe bune.

omu da cox..ok mai si vorbeste aiurea uneori..

dar totusi, omu le-a adus multe puncte etc.

 

de ce nu in locul lui Morbi?

are pe 2 ani, sau ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

48 minutes ago, damager said:

Eu cand iti ziceam☺️

 

Eu eram/sunt în dubii legat de pre-2027.

 

22 minutes ago, B.B. said:

Martin la KTM in locul lui Miller, si Acosta mai sta 1-2ani la Gas Gas Tectroa ca are timp de pierdut la echipa client, e tanar. Abia se mai familiarizeaza cu vrajeala de la clasa mare. :D 

 

Da. Nu.

 

7 minutes ago, frigider said:

de ce nu in locul lui Morbi?

 

Pentru că Martín pleacă la o echipă de uzină în 2025.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, PzKpfW a spus:

Pentru că Martín pleacă la o echipă de uzină în 2025.

Da, dar unde?

Ktm e cu Pedro..

Honda și yama..ca și cum nu sunt.

Aprilia? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, PzKpfW a spus:

 

Eu eram/sunt în dubii legat de pre-2027.

 

 

Da. Nu.

 

 

Pentru că Martín pleacă la o echipă de uzină în 2025.

 

BMW has entered the WorldSBK Championship in 2018 and has failed to win a full length race in the series. However there are rumours that BMW is working towards a MotoGP debut.

Most recently BMW hired former MotoGP Riders, Sylvain Guintoli and Bradley Smith as their test riders. With the signing of former WorldSBK Champion Toprak Razgatlioglu. Can be taken as BMW serious approach on working towards the MotoGP.

The leadership in BMW also underwent some changes. With the head of BMW, Marco Bongers. Being replaced by Sven Blusch. Bonger will work only on BMW's Superbike programs while Blusch will have other dutys.

But is it expected that BMW will most likely not enter the MotoGP before the year 2027. When the expected changes on aero and engine capacity are set to be introduced.

 

Cum iti ziceam, si eu am dubii mai repede de 2027....totusi, cine mi-a zis era destul de convins ca se va intampla inainte....doar ca, nici eu nu vad cum...

cine stie...

Acum 9 ore, Method a spus:

 

Cum era aia : "from your mouth to God's ears"....sau romaneste - sa te-auda Dumnezeu !

Eu aplaud daca ar fi sa fie,insa am zis si repet - mi-as dori sa imi arate domnul decupat din Neckerman ca nu am dreptate si el nu face doar marketing ci chiar vor sa se angreneze in gp.Insa pana la proba contrarie...sunt doar povesti de CEO nou-numit.

Stai sa vedem,ti-am mai zis : pana in 2027 mai e mult,vezi ca si Diess avea proiect ID3 la VW drept "cea mai importanta masina dupa Bettle si Golf",si iata ca Diess nu mai e si ID3 face un pas in spate.Nu e nimic batut in cuie,iar un asemenea proiect mai ales acum intr-o recesiune clara (recunoscuta pana si de Guvernul German) e cu atat mai putin probabil.Just my opinion.

 

 

Zvonurile sunt mai demult, si eu am auzit din niste surse conectate f bine la ambele fenomene, nu de prin niste articole de pe net. Se pare ca exista o dorinta de a intra ASAP.....ceea ce nici eu nu prea inteleg...2027 ar prea mult mai ok....dar na, probabil ca sunt si alte aspecte de ca se tine cont, marketing, bugete, etc....

Cert e ca se misca clar in directia asta.....

BTW...

 

https://www.motocrossplanet.com/2024/03/18/historic-debut-of-the-ducati-desmo450-mx-in-the-italian-motocross-championship/

 

Btw...ducati a inceput MXGP 2024... cred ca in curand le da de furca si aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, damager a spus:

Btw...ducati a inceput MXGP 2024... cred ca in curand le da de furca si aici :)

le pune aero si o sa sara pilotii ducati in loc de 1 gap vreo 2-3 :) 

Acum 7 ore, damager a spus:

With the signing of former WorldSBK Champion Toprak Razgatlioglu. Can be taken as BMW serious approach on working towards the MotoGP.

nu stiu cat de tanar e Raz da oare l-a mintit BMW "hai la noi ca te ducem in GP."? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, damager a spus:

Zvonurile sunt mai demult, si eu am auzit din niste surse conectate f bine la ambele fenomene, nu de prin niste articole de pe net. Se pare ca exista o dorinta de a intra ASAP.....ceea ce nici eu nu prea inteleg...2027 ar prea mult mai ok....dar na, probabil ca sunt si alte aspecte de ca se tine cont, marketing, bugete, etc....

Cert e ca se misca clar in directia asta.....

Mi se pare o sucire cu 180 grade fata de discursul anilor trecuti din bmw,de aia nu sunt eu foarte inclinat sa ii cred pana nu se materializeaza ceva.Dar dupa cum am zis si anterior - Doamne ajuta.Chiar sper sa se intample,iar la cat skill au cei de la BMW in motor racing,nici motorul nici cadrul nici injghebarea unei echipe nu ar fi absolut nici o problema pt ei.

E logic ca daca vor sa intre 4real in 2027,trebuie de fapt sa inceapa mult mai devreme...eu am zis asa din incheietura cu cel putin 2 ani mai devreme,ori ei poate zic "daca tot incepem,de ce sa nu testam in curse?" idk....adica una sunt testele alta e real racing - s-a vazut de ex aici la prima cursa cu Yamaha care avea in teste "a good base" dupa cum zice dl.sef Meregalli si cu HRC la care pilotii progresasera bine ca timpi,in cursa nu a mai fost deloc cum isi inchipuiau ei.Probabil BMW va vrea sa ia pulsul competitiei...zic si eu.

Oricum pana nu vad 2 motorete pe care nu scrie bmw la start,eu nu cred ca intra in gp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, frigider a spus:

de ce nu in locul lui Morbi?

are pe 2 ani, sau ce?

 

https://www.gpone.com/en/2024/03/15/motogp/borsoi-i-think-martins-journey-in-the-pramac-team-has-come-to-an-end.html

 

Pai asa zic aia de la Pramac ca JM e cazul sa mearga la o echipa mai mare si FM inca are timp de acomodare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare daca Ducati in '25 o sa-l aleaga pe MM in defavoarea lui Jorge.. cat o sa se oftice tiganusul? Sunt sigur ca o sa faca spume si o sa zica ca de fapt MM si Ducati au avut o intelegere inca dinainte de a veni la Gresini.. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ioio_viola a spus:

 

https://www.gpone.com/en/2024/03/15/motogp/borsoi-i-think-martins-journey-in-the-pramac-team-has-come-to-an-end.html

 

Pai asa zic aia de la Pramac ca JM e cazul sa mearga la o echipa mai mare si FM inca are timp de acomodare...

vazusem articolul, suna cam aiurea, ca si cum echipa il preseaza sa plece.

anyway.

Acum 21 minute, B.B. a spus:

Oare daca Ducati in '25 o sa-l aleaga pe MM in defavoarea lui Jorge.. cat o sa se oftice tiganusul? Sunt sigur ca o sa faca spume si o sa zica ca de fapt MM si Ducati au avut o intelegere inca dinainte de a veni la Gresini.. :D 

JM..putea sa o faca, daca lua titlul.

atunci se complica situatia lui MM.

 

zic si eu, poate il semnau 1 an la factory..nu vom sti niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, frigider a spus:

JM..putea sa o faca, daca lua titlul.

atunci se complica situatia lui MM.

Atunci cred ca se complica situatia si pt Pecco.

Dar meh...JM...had it and lost it.Mandalika...

 

Acum - cred ca sunt sanse foarte mici ca JM sa mai ajunga la Ducati factory.Dupa semnarea pe ditai 10mil cu Pecco e clar ca ei isi pun toate sperantele in continuare in italian,iar JM a pierdut batalia oricat de rapid ar fi el.Si pe buna dreptate,nu cred ca Jiji poate fi invinuit pt asta.

Heh,cred ca pana si MM are sansa mai mare sa ajunga la factory decat JM acum :D

 

Dar neah,probabil Gigi asteapta sa vada ce face EB,si va semna ori cu el in continuare ori mai degeaba cu Bezzechi.

Nu exclud nici posibilitatea MM insa mi se pare foarte slim - pe de o parte din cauza pretentiilor financiare ale lui MM si pe cealalta parte pt ca nu cred ca Gigi vrea un adversar asa intens pt Pecco.Si pt ca...nu putem scoate aspectul asta din joc...pt ca Lorenzo a fost ultimul spaniol venit la Ducati - si ala pt ca era prieten cu Gigi de peste 10 ani.

 

Uitati-va la scaunul in care sta Gigi la curse - a fost si este in continuare un bun indicator al loialitatii - Gigi nu il va "trada" pe cel in scaunul caruia sta cursa de cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

cred ca sunt sanse foarte mici ca JM sa mai ajunga la Ducati factory

daca ia titlul nu au cum sa il ignore.

 

ducati il au in lesa pe Peco, nu se vor mai pripi ca in alti ani.

posibil sa stea pana spre final sa fie clar care cum sta.

 

*problema o sa fie pilotii - daca vor avea ei rabdare sa stea nesemnati pana tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, frigider a spus:

*problema o sa fie pilotii - daca vor avea ei rabdare sa stea nesemnati pana tarziu.

 

cei buni nu o sa stea nici pana la jumatea sezonului. eu zic ca undeva pe la Mugello o sa fie semnati principalii piloti la echipele de uzina. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Atunci cred ca se complica situatia si pt Pecco.

Dar meh...JM...had it and lost it.Mandalika...

 

Acum - cred ca sunt sanse foarte mici ca JM sa mai ajunga la Ducati factory.Dupa semnarea pe ditai 10mil cu Pecco e clar ca ei isi pun toate sperantele in continuare in italian,iar JM a pierdut batalia oricat de rapid ar fi el.Si pe buna dreptate,nu cred ca Jiji poate fi invinuit pt asta.

Heh,cred ca pana si MM are sansa mai mare sa ajunga la factory decat JM acum :D

 

Dar neah,probabil Gigi asteapta sa vada ce face EB,si va semna ori cu el in continuare ori mai degeaba cu Bezzechi.

Nu exclud nici posibilitatea MM insa mi se pare foarte slim - pe de o parte din cauza pretentiilor financiare ale lui MM si pe cealalta parte pt ca nu cred ca Gigi vrea un adversar asa intens pt Pecco.Si pt ca...nu putem scoate aspectul asta din joc...pt ca Lorenzo a fost ultimul spaniol venit la Ducati - si ala pt ca era prieten cu Gigi de peste 10 ani.

 

Uitati-va la scaunul in care sta Gigi la curse - a fost si este in continuare un bun indicator al loialitatii - Gigi nu il va "trada" pe cel in scaunul caruia sta cursa de cursa.

Daca TU ai fi GIGI, prin absurd sa zicem, l-ai lua sau  nu pe MM? Tu cu mintea ta.. sa ai puterea sa alegi pt Gigi.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.03.2024 la 14:08, Method a spus:

 

In legatura cu pilotii...eu ti-am dat exemple palpabile,tu imi dai niste consideratii ale tale.Uite niste salarii din 2023 conform presei de profil (daca mint ei,mint si eu) :

Nu stiu de unde ai luat datele astea, dar sunt amestecate cifre din perioade contractuale diferite. NU se intelege mare lucru din ele si nu pot fi luate ca baza de comparatie intre piloti si echipe. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method - se pare că fricile tale legate de încetinirea motocicletelor care urmare a introducerii parțiale a cobustibililor non-fosili în 2024 au fost nefondate. Timpii pe tur au continuat să scadă, în Qatar au fost cu câteva zecimi pe tur mai rapizi ca anul trecut (timpii totali ai celor două curse nu pot fi comparați coerent, în 2024 au parcurs cu 1 tur mai puțin).

 

18 hours ago, damager said:

Btw...ducati a inceput MXGP 2024... cred ca in curand le da de furca si aici :)

 

KTM a intrat pe terenul lor, intră și ei pe terenul celor de la KTM.

 

E clar că au investit și acolo (i-au adus pe Ciabatti și Cairoli printre alții), dar mai au de lucru. Deocamdată, în afară de investiție în sine, nu au venit cu nimic "wow" dpdv tehnic. Poate doar supapele desmodromice, dar în MX nu știu cât de utile sunt - mai mult material de marketing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ioio_viola a spus:

 

cei buni nu o sa stea nici pana la jumatea sezonului. eu zic ca undeva pe la Mugello o sa fie semnati principalii piloti la echipele de uzina. 

Corect 

Pulimea va semna pe final.

 

MM s a întins mult de tot anu trecut poate ca era cu plecarea de la hrc mai mult decât altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, ioio_viola said:

cei buni nu o sa stea nici pana la jumatea sezonului. eu zic ca undeva pe la Mugello o sa fie semnati principalii piloti la echipele de uzina. 

 

Va fi un efect de domino: după ce semnează primul nume important (Martín/Márquez/Quartararo) se vor precipita și ceilalți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Va fi un efect de domino: după ce semnează primul nume important (Martín/Márquez/Quartararo) se vor precipita și ceilalți.

clar, toti vor 'cat mai repede'.

nu cumva sa ramana pe dinafara.

 

sunt curios daca ramane Q la yama, daca sunt ceva progrese.

nu are nicio garantie ca va merge bine pe aprilia sau orice alta moto.

 

pe ducati e bataie mare, dar nu se stie niciodata cine pune mana pe una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...