Sari la conținut

Sugestie tura 1 zi Bucuresti - Bulgaria


Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma puteti ajuta cu ceva recomandari pentru o tura de o zi in Bulgaria cu plecare din Bucuresti? Personal pe la vecini am trecut doar cu masina pe drumurile clasice de Varna si Thassos.  Singura chestie pe care o am pe lista de la ei este Shipka Pass si monumentul de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura "clasică" este Veliko Tărnovo și retur. Cam pe drept, dar drumurile de pe lângă Veliko sunt ok. În funcție de stilul de mers, motocicletă, cât de mult vrei să te abați de la ruta directă, etc., poate fi prea scurt. În mod normal în 5-6h e gata, cu o masă de prânz luată acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, dupre a spus:

Ma puteti ajuta cu ceva recomandari pentru o tura de o zi in Bulgaria cu plecare din Bucuresti?

 

1) The stone houses

2) The stone forest

3) The stone guards monument

 

Astea sunt lejere, am si mai "grele" daca te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, dupre a spus:

... o am pe lista de la ei este Shipka Pass si monumentul de acolo.

 

Această variantă necesita totuși o cazare de o zi pe undeva pe traseu.

Drumul până la monument e un fel de Transalpina cu Transfăgărășan, doar că mai liber. Pentru o singura zi este de alergat și nu te bucuri de peisaje, drum.

 

Screenshot_2024-05-09-14-33-34-618_com.google.android_apps.maps-edit.thumb.jpg.55f09372ea086a0002fd9d32f26b584d.jpg

Asta poate fi făcută Intr o zi, conform cerințelor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Cristian C. a spus:

Această variantă necesita totuși o cazare de o zi pe undeva pe traseu.

 

Cazare de o zi pentru Shipka Pass? Poate daca mergi cu scuterul, altfel cu motorul e cat se poate de lejer.

Cat despre drumul prin padure, sub nicio forma nu poate fi comparat cu TA sau TF, ci poate doar cu Cheia, dar pana si comparatia asta e prea mult, e jumatate din Cheia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, SONYC a spus:

 

Cazare de o zi pentru Shipka Pass? Poate daca mergi cu scuterul, altfel cu motorul e cat se poate de lejer.

Cat despre drumul prin padure, sub nicio forma nu poate fi comparat cu TA sau TF, ci poate doar cu Cheia, dar pana si comparatia asta e prea mult, e jumatate din Cheia.

 

Poate avem doar păreri diferite, atâta tot. TF, Cheia mie nu mi mai plac.. Siriu a primit pass in ultimii 3 ani.. TA a rămas ok pentru gustul meu, dar nu porțiunea de sus și coborârea spre Ranca. 

Prefer sa cutreier zolene vecinilor decât cele menționate (sa nu mai vorbim de șoferii români)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
1 oră în urmă, Cristian C. a spus:

Poate avem doar păreri diferite, atâta tot. TF, Cheia mie nu mi mai plac.. Siriu a primit pass in ultimii 3 ani.. TA a rămas ok pentru gustul meu, dar nu porțiunea de sus și coborârea spre Ranca.

 

Putem avea pareri diferite in ceea ce priveste lucrurile (aka traseele) care ne plac, sigur ca da, altfel insa, drumul spre pasul Shipka nu este catusi de putin asemanator cu TA or TF asa cum ai mentionat initial. Am subliniat aceasta comparatie facuta de tine pentru ca nu este corecta, induci omului o asteptare care la fata locului nu va avea nicio treaba cu traseele mentionate. Drumul si categoria lui sunt alea care sunt, nu le putem transforma din condei in Stelvio.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Screenshot_20240509_200057_Maps.thumb.jpg.fb6295410dac67881708654f4b222bf2.jpg

 

București - Veliko - Sliven - Kotel - Omurtag - Targoviste - Razgrad - Ruse - București 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pentru tura de o zi poti incerca Bucuresti - Lovech cu vizitarea pe traseu a cascadelor Krushuna si a pesteri Devetashka.

Aafalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Z.Lucian a spus:

Salut, pentru tura de o zi poti incerca Bucuresti - Lovech cu vizitarea pe traseu a cascadelor Krushuna si a pesteri Devetashka.

 

Lovech, cu centrul sau vechi, podul si cetatea, nu mai zic de o plimbare prin parcul central si masa de pranz, ocupa suficiente ore astfel incat sa nu lase loc si pentru altceva, poate doar pestera Devetashka.

 

Cascada Krushuna ocupa si ea ceva timp daca vrei sa faci toate traseele marcate, fotografii, sa mergi agale s.a.m.d

 

Una e sa aduni km, altceva e sa ai si timp sa vizitezi obiectivele astea.

 

Pentru nr de km, recomand Belogradchik, tura de o zi desigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, SONYC a spus:

Pentru nr de km, recomand Belogradchik, tura de o zi desigur.


Dupa aceasta nu ezitati sa ma contactati pentru recuperare medicala. 
 

IMG_4690.thumb.jpeg.503c5593ce16922a9b9440d26643c02d.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Pandy a spus:

Dupa aceasta nu ezitati sa ma contactati pentru recuperare medicala. 
 

IMG_4690.thumb.jpeg.503c5593ce16922a9b9440d26643c02d.jpeg

 

Cine stie, cunoaste ✌️

 

Au trecut ceva ani de la tura aia, trebuie sa ne gandim la una cu peste 1k/zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, SONYC a spus:

Pentru nr de km, recomand Belogradchik, tura de o zi desigur.

 

Daca mai repetati tura / 1 zi, puneti si pe aici plecarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Contabil a spus:

Daca mai repetati tura / 1 zi, puneti si pe aici plecarea.

 

La Belogradchik eu unul nu cred ca mai ajung prea curand, am fost deja de vreo 4 ori.

 

Ma bate insa gandul la o tura de o zi aici: Ancient Theatre of Maronia

 

Vedem, vara abia incepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...