Sari la conținut

7. Gran Premio d’Italia Brembo - Mugello


Postări Recomandate

Acum 8 ore, Method a spus:

 

Intre alieni l-as baga si pe Doohan.

 

Doohan sigur era si el!

 

dar nu-l uita nici pe Ago!!

 

se urca pe 350, castiga cursa, juma de ora pauza, se urca pe 500 si castiga din nou :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 742
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 9 ore, Method a spus:

Ti-ai adus aminte ff bine - eu n-am spus niciodata "gigi nu-l vrea",aia ati lipit-o voi de mine,eu am spus exact ce a spus el - Din acea declaratie ce sa inteleg?Plus ca dupa ce l-a semnat pe Pecco a fost un intreg discurs cu "Pecco este pilotul cu care vom ataca titlul,el e Neo-The One,de aia i-am dat 10mil,iar bugetul pt celalalt pilot nu va fi nici pe departe acelasi

 

Singura greseala pe care am facut-o a fost nu sa il cred pe Gigi,ci sa nu iau in calcul ca ei nu sunt nemti sau englezi,ci italieni - zapaciti si palavragii.Vezi Ferrari.Same shit.

 

Lopez sunt fan.De Bezz intradevar uitasem.Ok Mir.Si s-a cam terminat lista de piloti decenti in opinia mea.

:agree: Ok - Rossi n-a avut adversarii pe care i-a avut si ii are MM,dar pana nu este detronat,Rossi ramane top dog.

Intre alieni l-as baga si pe Doohan.

 

Eu tot cu JM tin la titlu anul asta.Ca sa le arate tiganul ca nu e frumos ce au facut - ma cum sa iti bati joc de un  asa pilot?

Judecand dupa ce s-a intamplat zilele trecute, inca odata se poate constata cat pret poti pune pe declaratii. Poate Jiji o fi fost sincer (desi eu am mari rezerve in ceea ce il priveste), dar iata ca declaratiile au un termen foarte scurt de expirare.. ;)  Pe de alta parte, vad ca s-a ajuns la analiza pe text.. "nu avem nevoie de MM ca sa castigam". Pai ce drk sa insemne afirmatia asta daca nu un mod diplomatic de a spune ca MM nu este dorit la Ducati? Si sunt convins ca cel putin o buna parte din timp, inainte de a veni la Gresini si chiar dupa, NU a fost DORIT. I s-a facut loc, pentru ca i s-a cerut lui Jiji sa ii faca loc. Faptul ca i-a refuzat pana si ultima iteratie a modelului GP23, spune multe despre circumstantele in care a venit  la Ducati. Sa fim sinceri... a venit oarecum pe usa din dos,. Nadia, a intrat in fibrilatie, cand s-a trezit cu Mimisor la ea in echipa. Atitudinea lui Jiji si a celorlati bossi ai echipei s-a schimbat cand au vazut ce poate face omul cu troaca aia. Atunci a devenit clar si pentru ei ca trebuie musai sa il pastreze, dar nu neaparat la uzina. Il voiau la o echipa de client cu motoreta si sprijin de uzina, ca sa il poata pastra si pe JM. Si sunt din nou convins ca in urma declaratiei cu pricina, cineva de sus, incepand cu Domenicali si terminand cu cine stie ce zeu de mai sus, i-a transmis lui Jiji ceva de genul "boss, MM trebuie sa ajunga la uzina!" Punct!  

 

Ai facut si gresala sa nu intelegi ca sunt factori de putere care pot decide peste capul lui Jiji. 

 

Cam da. L-as mai include la piloti decenti si pe Bastianini. Cred ca pe o motocicleta cu care se intelege, poate face performanta. Clar, nu este un pilot slab.  

 

Rossi va ramane top dog-ul suprem indiferent de palmaresul final al lui MM. Pe langa palmares, sunt mai multe aspecte (necuantificabile) care conteaza, atunci cand trebuie sa stabilesti cine este GOAT. Insa MM este si el acolo. Repet, astia doi au liga lor. 

 

Da! Am uitat de Doohan.  Il astept pe Acosta in grupul asta select. Sa vedem daca va confirma, dar inceputul este promitator. 

 

Si eu tot cu JM, dar sa fim realisti, in noile circumstante, nu il vad sa ia titlul, decat daca face Pecco cine stie ce prostii grave, care il scot din joc. Chiar si asa, Jiji&Co ar prefera sa il vada pe MM luand titlul, decat pe JM... in definitiv, acum este pilotul lor. 

 

Btw... Mimisor isi ia cu el vreun om, la Lenovo? Se pare ca se intelege foarte bine cu actualul inginer de la Gresini. Bine, stiu ca are un mecanic pe care il ia cu el, oriunde pleaca, intreb de alti oameni cheie care ar putea sa il insoteasca. Sau poate se reuneste cu Santi... :D .. stiu, wishful thinking... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, damager a spus:

 Eh lasa... ca nici nu Q nu am vazut. Nu avem noi informatiile necesara sa intelegem deciziile astea.

Aaa,dar clar - nici nu pretind ca le am.Imi expun doar parerea vis-a-vis de Aldeguer.

Despre Q - perfect de acord cu tine - n-a vazut nimeni,decum noi.DAAR,am mai zis si repet - Q mi se pare exceptia care confirma regula.

Cert e ca vom vedea,pt ca omul are contract pe 2 ani pe cea mai smechera motoreta.

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Judecand dupa ce s-a intamplat zilele trecute, inca odata se poate constata cat pret poti pune pe declaratii. Poate Jiji o fi fost sincer (desi eu am mari rezerve in ceea ce il priveste), dar iata ca declaratiile au un termen foarte scurt de expirare.. ;)  Pe de alta parte, vad ca s-a ajuns la analiza pe text.. "nu avem nevoie de MM ca sa castigam". Pai ce drk sa insemne afirmatia asta daca nu un mod diplomatic de a spune ca MM nu este dorit la Ducati? Si sunt convins ca cel putin o buna parte din timp, inainte de a veni la Gresini si chiar dupa, NU a fost DORIT. I s-a facut loc, pentru ca i s-a cerut lui Jiji sa ii faca loc. Faptul ca i-a refuzat pana si ultima iteratie a modelului GP23, spune multe despre circumstantele in care a venit  la Ducati. Sa fim sinceri... a venit oarecum pe usa din dos,. Nadia, a intrat in fibrilatie, cand s-a trezit cu Mimisor la ea in echipa. Atitudinea lui Jiji si a celorlati bossi ai echipei s-a schimbat cand au vazut ce poate face omul cu troaca aia. Atunci a devenit clar si pentru ei ca trebuie musai sa il pastreze, dar nu neaparat la uzina. Il voiau la o echipa de client cu motoreta si sprijin de uzina, ca sa il poata pastra si pe JM

:10: Cred ca ai expus situatia cel mai bine de aici.

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Ai facut si gresala sa nu intelegi ca sunt factori de putere care pot decide peste capul lui Jiji.

Foarte posibil - inainte te-as fi contrazis,dar la felul cum a decurs weekendul Mugello,e foarte posibil ce zici tu.

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Si eu tot cu JM, dar sa fim realisti, in noile circumstante, nu il vad sa ia titlul, decat daca face Pecco cine stie ce prostii grave, care il scot din joc. Chiar si asa, Jiji&Co ar prefera sa il vada pe MM luand titlul, decat pe JM... in definitiv, acum este pilotul lor. 

Clar Gigi il va sprijini pe MM in dauna lui JM acum,insa eu zic ca JM are si el sansa lui.

Pecco - remember Barcelona 2023 - prostie mai grava decat sa fortezi sa iti plece spatele si sa cazi in mijlocul plutonului care ruleaza cu 150+....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method, oamenii care iau decizii importante nu stau in boxa la fiecare etapa, oamenii aia stau in birouri. Credeam că știi asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce semneaza contractul, sper sa I sara pasta din pix, fix in ochi🫣

 

...Sau inainte🪄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.06.2024 la 12:40, nike a spus:

 

Bai baieti, poate ne mai auzim dupa 2027. Eu nu ma mai pot uita la aceasta competitie🙈

Spor la scris✌️

 

 

Bun venit în sezonul 20 27. MM are 10 titluri mondiale 

Acum 9 minute, nike a spus:

Dupa ce semneaza contractul, sper sa I sara pasta din pix, fix in ochi🫣

 

...Sau inainte🪄

🫤

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

Acum 14 minute, danypop a spus:

Bun venit în sezonul 20 27. MM are 10 titluri mondiale 

🫤

Si Zelensky e presedintele Romaniei mari. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danypop a spus:

miguel merge vai de viata lui.

 

Honda sa il ia pe Vin ca sa ce? sa castige doar cand Honda face moto perfecta si e soare afara si el a dormit bine?

lol

 

inteleg pe el ca se duce, pt $$$ dar pe HRC ca il vor? 

sa ma ajute zeii dar nu vad 1 motiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, frigider a spus:

 

Honda sa il ia pe Vin ca sa ce? sa castige doar cand Honda face moto perfecta si e soare afara si el a dormit bine?

 

inteleg pe el ca se duce, pt $$$ dar pe HRC ca il vor? 

sa ma ajute zeii dar nu vad 1 motiv.

A patra oara este cu noroc pentru spaniol. Ia titlul cu Honda.. :crack:

 

Honda este intr-o situatie atat de nashpa, incat nu are de unde lua piloti. Asa ca iau si ei ce se mai gaseste pe piata. Problema este ca la cat de labil este Vinales, tare ma tem sa nu ii lase balta in mijlocul sezonului,... Cand va vedea in ce s-a bagat, se imbolnaveste de nervi.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JLo retras pe accidentare, fie.

Mir ingropat, de 2 ani cade non stop, sunt curios daca a terminat 1 cursa anul asta.

Marini e ULTIMUL, la propriu.

 

te duci la Honda daca esti Zarco, pe final de cariera, sa mai prinzi 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Problema este ca la cat de labil este Vinales, tare ma tem sa nu ii lase balta in mijlocul sezonului,...

True true

Acum 2 ore, frigider a spus:

JLo retras pe accidentare, fie.

Mir ingropat, de 2 ani cade non stop, sunt curios daca a terminat 1 cursa anul asta.

Marini e ULTIMUL, la propriu.

 

te duci la Honda daca esti Zarco, pe final de cariera, sa mai prinzi 2 ani.

JLo s-a accidentat pt ca le tot spunea ca nu simte fața,iar inginerii i-au spus "nu contează ce simți tu - mergi pe încredere ca fața ține"

N-a ținut : în prima instanță la Catalunya a pierdut fața în cursa și i.a luat pe primii 4 din cursa cu el,și după aceea parca la Assen? a pierdut fața la 190 - coloana fisurata în 2 locuri.

Honda....e Honda :D

 

Pe de o parte înțeleg ca Maravilla e incantat de cecul gras (se vehiculează o suma similara cu cea luata de Q),dar pe de alta parte 1.se îngroapă își distruge cariera și 2.vorba colegului - la cât de labil e mi-e teama ca dupa 5-6 curse încearcă sa ii spargă motorul și la asta.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Problema este ca la cat de labil este Vinales, tare ma tem sa nu ii lase balta in mijlocul sezonului,... Cand va vedea in ce s-a bagat, se imbolnaveste de nervi.  

Nu-i bai. Dupa 2-3 ani, cand nu mai stie lumea, vii tu si ne spui cum l-a dat Honda afara. Cam ca la KTM - Zarco

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danypop a spus:

pff a ajuns de a pilota pe coji de seminte la a fi mai bine platit decat peco? :))

 

Q ii bate la fundu gol... (ups!) pe amandoi :)) cu cele 12 milioane.

Acum 59 minute, ilarionciobanu a spus:

Nu-i bai. Dupa 2-3 ani, cand nu mai stie lumea, vii tu si ne spui cum l-a dat Honda afara. Cam ca la KTM - Zarco

sa zica colegu ce vrea dar sa nu-l mai vad pe Vin la tv :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, danypop a spus:

Upsy-daisy :)

Ce ziceam eu ca odata JM iesit din peisaj,Marcelino ii va mulge grav la bani pt ca ramane singurul candidat pe post?

Mai ce sa zic,bravo lui - parerea mea e ca si merita mai multi bani decat Pecco.

 

25 mil/an lua la Honda?wow...eu stiam de 20 dar tot ce se poate.

Sunt curios cat ii da Gresini anul asta...

Acum 6 ore, frigider a spus:

Q ii bate la fundu gol... (ups!) pe amandoi :)) cu cele 12 milioane.

 

sa zica colegu ce vrea dar sa nu-l mai vad pe Vin la tv :) 

In articolul pus de colegul scrie ca, in functie de sponsori,s-ar putea duce intre 12 si 14 mil.Acuma...e si aici o nuanta,pt ca de fapt nu Ducati il plateste atat din cate inteleg eu,ci suma totala pe care o va acumula el (anual ma gandesc,nu?) de la Ducati + sponsorizari e intre 12 si 14,in timp ce Q ia 12 curati de la Yamaha.

Da,dar motoreta Ducati mai si castiga curse spre deosebire de motoreta Yamaha :)

 

Bai,dupa ce a spart motorul la Yamaha,si eu am zis acelasi lucru ca si tine - sa se duca asta la campionatul de triciclete de la el din comuna - dar mie totusi mi se pare un rider foarte interesant Vinales.

Nu va ajuta Honda in vreun fel,doar va bombani prostii pe acolo,dar omul are potential.Sa accesezi acest potential...daca nu reuseste la Aprilia nu cred ca va reusi altundeva,si mai ales la Honda...

Acum 3 minute, B.B. a spus:

IMG_20240609_070942.jpg

:lol: Adevarul ca....a fost de coma faza - sa le intorci masa in cap cu o declaratie...poate spun o vorba prea mare,dar conferinta aia a fost probabil momentul care va marca urmatorii 2 ani din gp.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Method a spus:

 

Sunt curios cat ii da Gresini anul asta...

 

A zis-o el de vreo doua ori că încă e printre cei mai bine plătiți piloți în momentul de față, deci NU "LUCREAZĂ" GRATIS! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ilarionciobanu a spus:

Nu-i bai. Dupa 2-3 ani, cand nu mai stie lumea, vii tu si ne spui cum l-a dat Honda afara. Cam ca la KTM - Zarco

Stai linistit, am sa iti improspatez atunci memoria, vad ca o ai scurta... ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai clarificat modul în care Márquez a ajuns la Ducati factory.

 

I s-a propus inițial contract ferm la Pramac în 2025, cu Martín prima opțiune pentru factory. Dacă ajungea campion, i se oferea locul la factory în defavoarea lui Jorge.

 

Aceasta abordare îi nemulțumea atât pe Martín cât și pe Márquez. Pe primul pentru că-și dorea contract ferm cu o uzină, pe al doilea pentru că (printre altele) trebuia să semneze contracte cu sponsorii personali

în această vară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati au incercat sa ii tina pe amandoi dar nu a mers si cu pwla in poponeata si cu sufletul in rai.. era clar ca amandoi vor in echipa factory si nu doar motocicleta factory.

Sau puteau sa nu se grabeasca sa semneze cu Pepco si acum ar fi avut 2 locuri libere la factory. 

Whatever.. eu ma declar multumit, faptul ca MM deja a semnat cu Ducati ma face sa ma simt... linistit. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Aceasta abordare îi nemulțumea atât pe Martín cât și pe Márquez.

nu stiu unde am citit ca JM era de acord.

dar MM nu, ca nu avea aceeasi moto latest specs.

Acum 11 minute, B.B. a spus:

Sau puteau sa nu se grabeasca sa semneze cu Pepco si acum ar fi avut 2 locuri libere la factory. 

haha, care libere? JM + MM.

Acum 11 minute, B.B. a spus:

Whatever.. eu ma declar multumit, faptul ca MM deja a semnat cu Ducati ma face sa ma simt... linistit. 

e bine sper pt spectacol.

in cel mai rau caz (daca JM nu se acomodeaza pe Aprilia) macar se bate Peco cu MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta zic, daca nu se grabeau cu Pecco ii luau pe amandoi la echipa Lenovo si pe Pepco il trimiteau la Pramac, ca doar si Pramac e tot aia, nu? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, frigider said:

dar MM nu, ca nu avea aceeasi moto latest specs.

 

Era vorba despre sponsori și despre eventuala schimbare de echipă.

 

31 minutes ago, B.B. said:

Pai asta zic, daca nu se grabeau cu Pecco ii luau pe amandoi la echipa Lenovo si pe Pepco il trimiteau la Pramac, ca doar si Pramac e tot aia, nu? 

 

Bagnaia nu este mai slab decât Martín. Și are naționalitatea potrivită. Nu ar fi luat niciodată doi spanioli în detrimentul unui spaniol și unui italian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...