Sari la conținut

scuter 125cc


aprilia87
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua care ma poate indruma catre un scuter de 125cc.care la-ti alege.yamaha 125cc sau linhai 125cc sau honda 125cc.parare despre marcile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, aprilia87 said:

Buna ziua care ma poate indruma catre un scuter de 125cc.care la-ti alege.yamaha 125cc sau linhai 125cc sau honda 125cc.parare despre marcile astea?

Salut!

https://motociclete.motorteam.ro/modele/honda-sh125i/#honda-sh125i

Cam scumpa, dar roti de 16" fata-spate, daca te agiti putin poti capata si un mic discount. Peste Yamaha daca ne referim la scutere de 125cmc, dupa parerea mea.

Alt plus, pe langa parbriz vine si cu top-case.

Daca vrei ceva mai ieftin, SYM sau Kymco, nu Linhai. Dar ambele vin cu mentenanta la un numar de kilometri mai mic decat la Honda sau Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut yamaha n-max 125cc 2024 si honda pcx 125cc si linhai adv 125cc

Din lipsa de timp nu am a si ma duc cu noua lege b125 dupa accidentul care l-am avut incerc din nou cu un motor mic.

 

Singura mea nelamurire ii cum au racire pe apa radiatorul ii fara cooler doar racire passiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.08.2024 la 21:02, The Flying Dutchman a spus:

Salut!

https://motociclete.motorteam.ro/modele/honda-sh125i/#honda-sh125i

Cam scumpa, dar roti de 16" fata-spate, daca te agiti putin poti capata si un mic discount. Peste Yamaha daca ne referim la scutere de 125cmc, dupa parerea mea.

Alt plus, pe langa parbriz vine si cu top-case.

Daca vrei ceva mai ieftin, SYM sau Kymco, nu Linhai. Dar ambele vin cu mentenanta la un numar de kilometri mai mic decat la Honda sau Yamaha.

Total aberant pretul, aproape 5000 euro pentru un scuter de 125...

Au luat o pe ulei grav..

Linhai are acum un scuter de 125 in format adv, la 3000 euro, sau ceva de genul. Este o propunere foarte interesanta vs concurenta...

Acum ,cine naiba stie cum va fi cu el in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, aprilia87 said:

m vazut yamaha n-max 125cc 2024 si honda pcx 125cc si linhai adv 125cc

Intre astea trei pe care le-ai pus, as alege PCX125. Comparativ cu ce am propus eu mai sus, adica SH125i, principalele diferente sunt:

- are roti mai mici

- frana spate pe tambur, nu pe disc

- greutatea aproape egala

- nu are parbriz si top-case

Raman la SH 125i, pentru roti de 16" fata-spate, parbriz, top-case.

 

 

4 minutes ago, Adrian M. said:

Total aberant pretul, aproape 5000 euro pentru un scuter de 125...

Fiecare alege ce sa faca cu banii sai. La motociclete ti se pare ca preturile sunt rezonabile?

Linhai... chinezariile raman chinezarii. Deocamdata. Dar, cum am scris mai sus, fiecare alege ce sa faca cu banii sai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Adrian M. a spus:

Total aberant pretul, aproape 5000 euro pentru un scuter de 125...

Au luat o pe ulei grav..

Linhai are acum un scuter de 125 in format adv, la 3000 euro, sau ceva de genul. Este o propunere foarte interesanta vs concurenta...

Acum ,cine naiba stie cum va fi cu el in timp.

In acest moment se găsește Kymco 125 sub 3000 euro bine de tot, daca punem ca și criteriu principal de alegere prețul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, aprilia87 a spus:

am vazut yamaha n-max 125cc 2024 si honda pcx 125cc si linhai adv 125cc

Din lipsa de timp nu am a si ma duc cu noua lege b125 dupa accidentul care l-am avut incerc din nou cu un motor mic.

 

Singura mea nelamurire ii cum au racire pe apa radiatorul ii fara cooler doar racire passiva

 

Hai sa le luam pe rand. 

Aparent ai avut in trecut un accident, te-a marcat o vreme si acuma vrei sa-ti incerci din nou "norocul" pe 2 roti. Nu stiu detaliile accidentul, dar cam incepi cu stangu cand spui ca nu ai timp de o scoala de soferi, scopul careia este fix acela de a-ti imbunatati aptitudiniile. 

Oricum, si pentru noua lege va trebui sa-ti faci timp pentru 10 ore de condus...asa ca, daca tot mergi de ce sa nu faci A-ul? 

 

Legat de modele, fiind 2024 toate is super ok. Vezi care iti intra in buget, care iti place optic, care il gasesti pe stoc, cum stau cu dealeri etc. Nu-ti bate capu de racire si altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pcx ul e beton.asta cu "tambur pe spate" e fumata de mult

Acum 46 minute, Sergio1234 a spus:

 

Hai sa le luam pe rand. 

Aparent ai avut in trecut un accident, te-a marcat o vreme si acuma vrei sa-ti incerci din nou "norocul" pe 2 roti. Nu stiu detaliile accidentul, dar cam incepi cu stangu cand spui ca nu ai timp de o scoala de soferi, scopul careia este fix acela de a-ti imbunatati aptitudiniile. 

Oricum, si pentru noua lege va trebui sa-ti faci timp pentru 10 ore de condus...asa ca, daca tot mergi de ce sa nu faci A-ul? 

 

Legat de modele, fiind 2024 toate is super ok. Vezi care iti intra in buget, care iti place optic, care il gasesti pe stoc, cum stau cu dealeri etc. Nu-ti bate capu de racire si altele.

Like!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba aia "sunt prea sărac ca să-mi cumpăr un lucru ieftin" vă sună cunoscut? S-a mai bucurat cineva la prețul de achiziție al Sym-ului și apoi vorbea singur că revizii dese și nejustificat de scumpe, câte un spray de curățat (de 50 lei sau cât :eek:) la fiecare etc.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ENEOS a spus:

Vorba aia "sunt prea sărac ca să-mi cumpăr un lucru ieftin" vă sună cunoscut? S-a mai bucurat cineva la prețul de achiziție al Sym-ului și apoi vorbea singur că revizii dese și nejustificat de scumpe, câte un spray de curățat (de 50 lei sau cât :eek:) la fiecare etc.

iar ne vorbesti din ce … au auzit urechile tale

maine merg sa fac revizia de 35000 la SYM JET 14 200 cc din 2019

asta in conditiile in care 

am dus cruisymul la 26000km

x adv la 25000km

si al doilea x adv la 7000 km

tu cum mai stai cu drumurile pana la EFORIE SUD?

am comandat deja piesele

si ti arat factura ca sa nu mai … ne bazam pe urechile tale 

o sa pun si factura de manopera dupa 

IMG_9947.jpeg

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, aprilia87 a spus:

am vazut yamaha n-max 125cc 2024 si honda pcx 125cc si linhai adv 125cc

Din lipsa de timp nu am a si ma duc cu noua lege b125 dupa accidentul care l-am avut incerc din nou cu un motor mic.

 

Singura mea nelamurire ii cum au racire pe apa radiatorul ii fara cooler doar racire passiva


N-am inteles, cum ai avut accidentul ala, cu permis sau fara?! Si cum "l-am avut din nou"?! L-ai mai avut o data?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se "duc" selectiv categoriile!

Acum 3 ore, ianachim a spus:

sa nu mai … ne bazam pe urechile tale 

Urechile mele au văzut ce s-a scris pe acest forum. :what:

Cum, tu când te duci la revizie la dealer întâi trebuie să-ți comanzi piesele?!? Sau le iei din altă sursă mai ieftină decât dealerul Sym? Intervalele sunt sau nu mai mici ca la alte branduri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sppedy.k  in 2008 nu trebuia a pe 49cm doar atestat.accidentu mo facut sanwici 3 masini in coloana stand pe loc.si incerc din nou tot cu un motor mic si vad pe viitor.acuma intelegi

4432_0000095218_W640-H426-HA1-VA4.jpg

4672_0000095218_W640-H426-HA1-VA4.jpg

9928_0000095218_W640-H426-HA1-VA4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, aprilia87 a spus:

sppedy.k  in 2008 nu trebuia a pe 49cm doar atestat.accidentu mo facut sanwici 3 masini in coloana stand pe loc.si incerc din nou tot cu un motor mic si vad pe viitor.acuma intelegi

4432_0000095218_W640-H426-HA1-VA4.jpg

4672_0000095218_W640-H426-HA1-VA4.jpg

9928_0000095218_W640-H426-HA1-VA4.jpg


Nu.

Da' nici nu conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

Nu se "duc" selectiv categoriile!

Urechile mele au văzut ce s-a scris pe acest forum. :what:

Cum, tu când te duci la revizie la dealer întâi trebuie să-ți comanzi piesele?!? Sau le iei din altă sursă mai ieftină decât dealerul Sym? Intervalele sunt sau nu mai mici ca la alte branduri?

Intervalul e de 3000km la sym.vs 5000km la jafo,korea și italience.

Calitatea fierului nu se compara cu celelalte.e chinezărie.

Plătești aproape 1000e mai puțin.dar dai înapoi diferența la reviziile mai dese și consumabile.pot spune că ajunge la un preț mai mare de achiziție cu vizitele dese la revizii decât al celor de firma buna.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

Nu se "duc" selectiv categoriile!

Urechile mele au văzut ce s-a scris pe acest forum. :what:

Cum, tu când te duci la revizie la dealer întâi trebuie să-ți comanzi piesele?!? Sau le iei din altă sursă mai ieftină decât dealerul Sym? Intervalele sunt sau nu mai mici ca la alte branduri?

eu fac de obicei mai multe decât ar trebui la revizie

Adica schimb mai repede unele repere decât este în cartea de service

de aceea prefer sa le comand și sa le am acolo când am programarea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...