Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uraaa.... mi-am luat al treilea vehicul cu 2 roateeee... am bicla... iar.

 

Frate... am murit... primul test a fost de urcat iar dealul de la Vitan spre IML... alta treaba cind tre sa dai tu la visle.... mi-a sarit rugina de pe suruburile de la inima. Am luat o chinezarie rich cacao-maka... 330 roni si ceva rugina... tot ea. E de antrenat nene la ea. Ma gindesc cam cu groaza la urcat dealul de la Vacaresti dar maine ii fac un test... sa vad... ma tine? :laugh:.

 

Oricum. maine vreau sa ma duc la Alex cu asta mica sa ii faca ceva verificari/reglaje. Sa schimb si bujiile daca merg toate 4 alea pe iridium... da' nu dau de el la ora asta... o fi calare..

 

edit

ha ha ha... eu am scris "k k" legat si forumul a tradus cacao... ce dragutz...

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@neutral : Este adevarat, gasesti becuri philiphs cam in orice benzinarie, dar acolo au pretul cel mai ridicat. Daca poti incearca sa iei dintr-un hypermarket sau un magazin auto ceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat o cutiuta cu rezerve de la Carrefour... fo 13 roni parca sau 20... nu mai "tziu" minte. Vroiam o siguranta de 30A si un bec de semnal... si avea si un mare bec H4 dar halogen. Astea halogen tre sa aibe ca xenoanele droser balast ceva? sau in principiu as putea sa mi-l montez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat o cutiuta cu rezerve de la Carrefour... fo 13 roni parca sau 20... nu mai "tziu" minte. Vroiam o siguranta de 30A si un bec de semnal... si avea si un mare bec H4 dar halogen. Astea halogen tre sa aibe ca xenoanele droser balast ceva? sau in principiu as putea sa mi-l montez?

becu halogen este la exterior ca un bec normal, dar difera gazul din interior, poate si filamentul dar nush sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat o cutiuta cu rezerve de la Carrefour... fo 13 roni parca sau 20... nu mai "tziu" minte. Vroiam o siguranta de 30A si un bec de semnal... si avea si un mare bec H4 dar halogen. Astea halogen tre sa aibe ca xenoanele droser balast ceva? sau in principiu as putea sa mi-l montez?

 

 

becu halogen este la exterior ca un bec normal, dar difera gazul din interior, poate si filamentul dar nush sigur

 

 

@zaelu - da; poti sa ti-l montezi - in principiu. Sfatul meu e sa il folosesti doar daca se arde ce ai acum, pentru ca luimina mai buna sigur nu va face.

 

Ambele becuri (xenon si halogen) arata in mare la fel. Difera gazul din interior, materialul din care e facut filametul, voltajul si tensiunea la care functioneaza.

Instalatia ta de pe moto e facuta direct pentru halogen. Din cauza tensiunii mari la care lucreaza xenoanele, este nevoie de droser - care este de fapt un transformator electric - un ridicator de tensiune.

Editat de claudiu*
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai halogenu asta nu lumineaza nitel mai bine ca becu normal?

 

 

bai... si ziceti si mie o spalatorie de asta autoservireasca unde s apot spala radiatorul fara sa imi fie teama ca imi spulbera lamele. please. Ca ma gindeam sa pun o cirpa pe radiator in fata inainte sa dau cu jetu... doar doar ar reduce din presiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai halogenu asta nu lumineaza nitel mai bine ca becu normal?

 

 

bai... si ziceti si mie o spalatorie de asta autoservireasca unde s apot spala radiatorul fara sa imi fie teama ca imi spulbera lamele. please. Ca ma gindeam sa pun o cirpa pe radiator in fata inainte sa dau cu jetu... doar doar ar reduce din presiune.

Becurile stock sunt cu halogen, asa ca cel mai probabil ca becurile sa fie la fel.

In legatura cu radiatoru, dak e murdar dai cu presiune mai scazuta, dar dak e curat, pur si simplu eviti sa il stropesti sau spui baiatului de la spalatorie sa eviete radiatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bingo!!... cum dau cu presiune mai mica?

 

 

D-le, tot te plimbi toata ziua buna ziua prin oras ca o floare, de ce nu opresti mata la o spalatorie si intrebi daca poate sa spele si cu presiune mai mica????

 

Daca imi aduc io bine aminte, batranetea tata, parca au un sistem de reglaj pe mutuflenderul ala si aci ma refer la acele spalatorii cu houameni. La cele automate nush dar poti sa treci pe la OMV la CityCenter, adik cel de la Sura Mare su mai exact Eroii Revolutiei, si sa te documentezi.

 

Cat despre becul cu halogen este acelasi cu cel stock, poate difera doar producatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abe am intrebat.... si mi-a zis ca nu... nu poate da mai incet... :laugh:

 

 

Atunci tot esti mare mester meri la un supermegaultra magazin, gen Brico-metro_carefura, si intereseazate de un compresor ptr spalat masina, direct acasa, daca are aceasta obtiune.

 

Iar in cel mai rau caz, depinde la ce etaj locuiesti dar banuiesc ca nu mai sus de etj4, mergi la brico-dedeman-obi-hornbach la articole de gradina si se cumpareaza una bucata furtun cat iti trebe cu accesoriile ptr conectare la ghiventa si cu mutuflender cu reglaj al presiunii si daca nu au oricum poti sa o reglezi de la robinet ! pam-pam

 

 

Varianta cea mai usoara este cu galeata si peria(de sarma bineinteles !!!) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zaelu : Mergi la spalatorie si ii zici lu Gheorghe ala de acolo sa dea cu jetul mai de la distanta cand ajunge la radiator si la fel si pe bord si nu ai nici o treaba ! Cu ocazia asta iti si cureti lantul bine ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zaelu : Mergi la spalatorie si ii zici lu Gheorghe ala de acolo sa dea cu jetul mai de la distanta cand ajunge la radiator si la fel si pe bord si nu ai nici o treaba ! Cu ocazia asta iti si cureti lantul bine ! :laugh:

Evita sa dai pe bord, iar pe radiator dai de la distanta.

Dupa ce i-ai facut baitza, trebuie neaparat sa ungi si lantu.

Editat de gabi_papi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-mi fac o cheie de rezerva. Nu mai stiu care dintre voi si-a facut un duplicat cheie cu cip - va rog spuneti-mi de unde iau cheie si daca e obligatoriu sa ma duc la Honda pentru programarea cip-ului.

Sau ma duc la Honda si fac totul acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-mi fac o cheie de rezerva. Nu mai stiu care dintre voi si-a facut un duplicat cheie cu cip - va rog spuneti-mi de unde iau cheie si daca e obligatoriu sa ma duc la Honda pentru programarea cip-ului.

Sau ma duc la Honda si fac totul acolo?

gabarab a facut la Cora (militari)... eu ma gindeam sa merg azi sa fac una... ca tot nu dau de Alex (din Giulesti nu Cringasi :laugh: ) dar Gixu zice ca el a luat tapa la Cora cu o cheie. La Cora cica iti face copia si iti muta cipul in ea... daca vrei copie la cip... atunci numa la 'onda.

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-mi fac o cheie de rezerva. Nu mai stiu care dintre voi si-a facut un duplicat cheie cu cip - va rog spuneti-mi de unde iau cheie si daca e obligatoriu sa ma duc la Honda pentru programarea cip-ului.

Sau ma duc la Honda si fac totul acolo?

se spunea ca se fac chei la cora lujerului si ca chipul ti-l ia din cheia veche (o sparge).

Se poate si la honda (iti programeaza cheia dupa nr sasiului si seria contactului) dar te duce mult mai scump

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci tot esti mare mester meri la un supermegaultra magazin, gen Brico-metro_carefura, si intereseazate de un compresor ptr spalat masina, direct acasa, daca are aceasta obtiune.

 

Iar in cel mai rau caz, depinde la ce etaj locuiesti dar banuiesc ca nu mai sus de etj4, mergi la brico-dedeman-obi-hornbach la articole de gradina si se cumpareaza una bucata furtun cat iti trebe cu accesoriile ptr conectare la ghiventa si cu mutuflender cu reglaj al presiunii si daca nu au oricum poti sa o reglezi de la robinet ! pam-pam !

 

 

Am vazut compresoare de alea si culmea au si reglaj... dar nu mi-a dat prin cap ca as putea cumpara si un furtun asa lung... :laugh:... oare se poate monta pe stropitoarea de la robinet sau trebuie trasa conducta separata... ca aia nu am... inca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut compresoare de alea si culmea au si reglaj... dar nu mi-a dat prin cap ca as putea cumpara si un furtun asa lung... :)... oare se poate monta pe stropitoarea de la robinet sau trebuie trasa conducta separata... ca aia nu am... inca

 

 

 

Parca exista adaptoare ptr ghiventa . Cel mai bine pot sa te indrume baietii de pe acolo. Cat despre conducta cumperi cativa metri de pexal+ accesoriile specifice, un robinet tip T si gata lucrarea. Cobori cu pexalul direct pe fatada blocului. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...