Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Pt un schimb de ulei, placute, lichid, bla bla n-ai nevoie musai de service. :crack:

 

Apai... stiu dar la mine chestiile simple imi pot genera probleme... ca eu gindesc complicat :P Dillipoint are si magazin unde poti da buna ziua? Ca siteul este stil... web 0.5 ;) .

 

 

Pe fata pune Brembo rosii sau SBS. Oricum, pune sinterizate neaparat pe fata. Pe spate poti sa pui cam orice, cu orice poti sa blochezi roata. :)

Schimbatul placutelor e banal, cel putin pe fata.

Lichid de frana baga si tu Motul RBF600 daca tot il schimbi. :crack:

 

Unde gasesc Brembo sau SBS-uri? Am o oferta de la cineva SBS la 250lei (cred/sper ca setul de 4)... cum e? Mi mi se pare oleaca piperat nitel. Astea sintetizate ce avantaje au?

 

Mesaj completat

@Neutral

 

De unde ai luat SBS-uri? F3-ul are frinele diferite fata de F4, nu-i asa?

 

 

Procedura nu pare complicata doar ca am ramas cu sechele de cind m-am chinuit cu timpenia de etrier de la scuter... incilceala chinezeasca cretina... deh...si fara manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apai... stiu dar la mine chestiile simple imi pot genera probleme... ca eu gindesc complicat :crack: Dillipoint are si magazin unde poti da buna ziua? Ca siteul este stil... web 0.5 :crack: .

 

 

 

 

Unde gasesc Brembo sau SBS-uri? Am o oferta de la cineva SBS la 250lei (cred/sper ca setul de 4)... cum e? Mi mi se pare oleaca piperat nitel. Astea sintetizate ce avantaje au?

 

Mesaj completat

@Neutral

 

De unde ai luat SBS-uri? F3-ul are frinele diferite fata de F4, nu-i asa?

 

 

Procedura nu pare complicata doar ca am ramas cu sechele de cind m-am chinuit cu timpenia de etrier de la scuter... incilceala chinezeasca cretina... deh...si fara manual.

 

Man n-ai nevoie de placute de 250 de ron, dupa cum spunea un user acum ceva timp "la mine sunt fitza'. Baga niste placute decente, gasesti si la 70-80 lei setu(2) si desfa cu incredere etrierii. Avand in vedere ca mobra este de la Alfamotors ce se poate intampla? :) Glumesc, ar trebui sa fie simpla treaba. Pt un plus de ajutor ia si un spray wd-40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zaelu : SBS aduc si baietii de la Scorpio-az si cei de la Mymoto daca nu ma insel. Eu mi-am luat de la Scorpio si am dat pana in 1.8 mil setu fata. Vezi ca au telefoane pe site, da un telefon si intreaba ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarumina la tăți de sfaturi si info. Am sa cercetez magazinele recomandate.

 

Ce ma intereseaza pe mine cel mai tare es sa nu am o surpriza la frine sa ma trezesc ca ma pun in cap... sau ca blocheaza roata instant ca se lipesc de discuri or something... Astea de le am acum... nu stiu ce sint (inca) dar cam jegaresc discurile cu un praf negru... e semn ca sint sintetice/organice sau vechi sau...? Florin V mi-a zis ca SBS sint ceramice... asta e echivalent cu "sintetice"?

 

Aerisirea si schimbul ma incred ca pot sa le fac... chiar daca nu foarte repede (ca nu sint atehnicus) dar as fi vrut o opinie despre pompa... mi-e sa nu fie pistonasul din ea uzat la garnituri ceva... de scirtaie pe revenire... dar... e posibil sa fie neaerisit si sa faca asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SBS nu sunt ceramice, sunt sinterizate, cu particule metalice. Schimbatul placutelor pe fata e foarte usor. Pentru inlocuit lichidul, ia'ti un set de perfuzie (eu am luat de la o farmacie Dona, se uita tanti dubios la mine ca eram echipat moto si i'am cerut mai intai o seringa si apoi m'am razgandit si am cerut un set de perfuzie, credea ca bag ceva la vena..:)). E 2lei si ceva. Avantajul e ca chestia aia cauciucata de la furtunas se muleaza bine pe aerisitor, iar furtunasul e transparent si vezi cand vine zeama noua si curata. :crack:

Lasi aerisitorul deschis, furtunasul il bagi intr'un borcanas, si el va incepe sa curga usor. Tu doar completezi pe sus pe la bidonas avand grija sa nu ramana gol. Cand curge curat strangi aerisitorul si te muti pe celalt etrier. Daca frana nu e ferma poate necesita o mica aerisire, insa de obicei la metoda de mai sus nu mai trebuie.

 

SBS gasesti si la Mymoto, si la @lipton.

Brembo la @mac.

Nu iti pune ieftineli de 70-80 lei, cat dai exact atata face. Gixu e doar invidios ca acum e pieton.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man n-ai nevoie de placute de 250 de ron, dupa cum spunea un user acum ceva timp "la mine sunt fitza'. Baga niste placute decente, gasesti si la 70-80 lei setu(2) si desfa cu incredere etrierii. Avand in vedere ca mobra este de la Alfamotors ce se poate intampla? :lol: Glumesc, ar trebui sa fie simpla treaba. Pt un plus de ajutor ia si un spray wd-40.

 

Eu eram userul ala. Cred.

 

Eu am pus Nissin, ca asta a pus japonezul cu ochii mici pe fata, pe spate in schimb am pus SBS sinter.

 

Bune amandoua, astea SBS le-am luat de la un pustiulica de pe forum, daca imi aduc aminte cum il cheama iti zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai cu cine sa te pishi ma pe marginea strazii? :lol: Eu sunt pieton iar cu bicicleta ma indoiesc ca poti tine pasu! ;)

Bai daca spuneai mai repede te luam pasager :kiss: ; oricum am "ars-o" prin bucale cu excitatu'

 

@Claudiu: ce inseamna undeva?

undeva inseamna oriunde :wave:

Editat de claudiu*
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram userul ala. Cred.

 

Eu am pus Nissin, ca asta a pus japonezul cu ochii mici pe fata, pe spate in schimb am pus SBS sinter.

 

Bune amandoua, astea SBS le-am luat de la un pustiulica de pe forum, daca imi aduc aminte cum il cheama iti zic.

 

Nu erai tu... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

Are careva dintre voi de vanzare un F4i? Daca l-ar interesa si un schimb cu moto mai ieftina + diferenta ar fi parfum..

Am un GS500 E de care m-am plictisit si nu prea am rabdare sa-l vand si m-ar interesa un F4i la un pret in jur de 3000 Eur.

 

Multumesc anticipat,

Alin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah... in legatura cu placutele lu peste

 

la ScorpioAZ au Ferodo sinter la 110perechea si cica pot aduce la 120 SBS sinter.

la My-Moto au la SBS 127... sinter.

Simona s-motor (user de pe aci) a zis ca face rost la 250 doua perechi SBS (sinter banuiesc)

Florin V are/face rost la 120 SBS ceramice... banuiesc ca nu sinter.

 

Are sa vb si cu Lipton si Mac. (Mac nu pare din Bucuresti... sau doar e de loc din TM?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca la F4 sunt mai scumpe decat la F4i (wich would be a 1st for me). Stiu sigur ca am luat de la scorpio cu maxim 1800 ambele pt fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se potriveste capacul de alternator de F4i la F4?

 

in principiu cred ca da ptr ca sunt foarte asemanatoare motosiclile. dar nu am incercat :lol:

 

Ne vedem maine? Mai merge fetile cu noi la plimbare aadik la JOIA MOTO ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai... am reusit si "am aerisit" azi frina fata... nu crez ca avea nika dar... is placutele cam clar. Am rezolvat (cred) si scirtzul ala la revenire... WD40 ftw... faza misto a fost cind sa demontez (iar) capacul de la rezervorul de la frina... s-a mucificat instant surubul facut din mamaliga... m-am umplut de crize instant... da-i cu dalta si ciocanu sa il scot. Ma rog... ramine sa ma decid de placute... cred ca iau SBS si gata...

 

Alecs... vezi ca in semnatura sub poza ta aia albnegru tre sa scrii asa:

 

[url="http://www.youtube.com/watch?v=3sOQ3luuYl8&fmt=18"][img=http://img139.imageshack.us/img139/6254/motothursdayzaelu2.gif][/url]

 

si apoi imediat pe acelasi rind... codul alora de pe siteul cu ninja :lol:

 

 

ca sa arate asa:

 

d0fb02cd2cd140f7b96566885799bcff.0.gif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrat sa va spun sa nu contati pe mine ca mis la cluj in patria fitelor fara substrat ... si vin abia in mies de noapte:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai ... nu-i baaai Angra. Ne-om videa data aviatoare.

Mesaj completat

P.S. : Asta in cazul in care reusesc sa ajung si eu ... ca a mea cred ca a baut ceva aiurea si face niste figuri ciudate, ma duc acum sa vad daca o scot la lumina ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-o lene acuta, maxima as spune, am lasat mobretul la munca si am venit acasa in caruta. Deci nu contanti pe mine, ca eu oricum plecam repejor, intru la sclavie la ora 19:00. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut doritori de carene laterale spate pentru Honda CBR 600 F3, model dupa '96.. Am gasit un site care vinde toate cele 3 piese cu 175$, iar mie imi trebuie decat partea centrala (capacul din spatele seii). Cine se baga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...