Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

acum a mai aprut o problema...imi picura benzina pe la robinet indif daca e inchis sau deschis ...l-am comandat in Italia sper sa imi vina (il aduce un prieten) si daca nu il aduce sau nu se potriveste ce pot face? de la modele mai noi nu se potriveste?

Am avut si eu problema asta,dar nu era de la robinet,ci de la garnitura de etansare dintre rezervor si robinet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut si eu problema asta,dar nu era de la robinet,ci de la garnitura de etansare dintre rezervor si robinet.

 

 

si cum ai rezolvat...unde ai gasit garnituri daca le-ai schimbat...si daca esti din Simeria suntem destul de aproape....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum ai rezolvat...unde ai gasit garnituri daca le-ai schimbat...si daca esti din Simeria suntem destul de aproape....

 

Cauta oringul dupa cote... exista cataloage pe dimensiuni.

 

Sau

 

Foloseste un silicon de cutii automate... ala e dracos tare.

post-27046-1215294943_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta oringul dupa cote... exista cataloage pe dimensiuni.

 

Sau

 

Foloseste un silicon de cutii automate... ala e dracos tare.

 

problema e ca nici nu imi dau seama pe unde picura dar o sa le schimb pe amindoua oringurile...oricum ms mult !

de fapt marea problema vad ca e faptul ca a mea e cam de...demult 91 pfff ce tepa am luat !!! si aici majoritatea au caluti mai tineri....daca are cineva un manual pt pegaso din 91 il rog sa ma ajute...si tot vad pe aici pegaso2...pegaso 3, a mea din 91 ce pegaso e? -1 :kiss:) dar imi plce cum arata si merge f bine si pe sosea si pe off-road sunt super multumit de ea,desi pina acum am mers mai mult pe cross !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca nici nu imi dau seama pe unde picura dar o sa le schimb pe amindoua oringurile...oricum ms mult !

de fapt marea problema vad ca e faptul ca a mea e cam de...demult 91 pfff ce tepa am luat !!! si aici majoritatea au caluti mai tineri....daca are cineva un manual pt pegaso din 91 il rog sa ma ajute...si tot vad pe aici pegaso2...pegaso 3, a mea din 91 ce pegaso e? -1 :kiss:) dar imi plce cum arata si merge f bine si pe sosea si pe off-road sunt super multumit de ea,desi pina acum am mers mai mult pe cross !!!

 

 

http://www.carlsalter.com/motorcycle-manuals.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Calutul meu inca sta saracul in fata scarii ca nu are lant. Saptamana asta care vine trebuie sa vina kitul de lant si ma gandeam sa il pun eu (imi recomandati?). Chestia este ca nu prea as vrea sa mai dau iara vreo 80 Ron sa vina masina cu platforma sa imi ia motorul sa il duca la atelierul de reparatii. Ca sa il schimb eu ce am nevoie? Chei si dinalea sa desfac roata spate am dar nu am pe ce sa ridic motorul :kiss: . Daca stiti pe cineva din Cluj care lucreaza si la domiciliu sau pe cineva care a mai facut operatii dinastea imi dati si mie un numar de telefon va rog. Cum credeti ca ar fi cel mai bine sa fac? Va multumesc. Salutare si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand pentru Aprilia :

 

/index.php?showtopic=235833

 

nu puteai sa pui anuntu cu o sapt mai repede...eu tocmai am dat 3,4 mil pe un topcase italienesc da in care nu incap 2 casti...fuck..m-am grabit ca imi trebuia la drum!

 

Pentru amatorii de poze, va pun cateva cu mobra mea "belita"! o pregatesc pt o vopsire, un schimb de ulei si alte mici chitzibushe.

 

bafta

post-16646-1215349927_thumb.jpg

post-16646-1215349944_thumb.jpg

post-16646-1215349952_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU E AICI PT BABA MEA NIMIC... :lol: ...E PREA VECHE CA SA MAI AIBE CINEVA VREUN MANUAL PT EA :D)

majoritatea peagsourilor de pe aici au motoare de 650...pffff

inca mai sper sa gasesc pe cineva pe aici care sa aibe o capra ca a mea :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU E AICI PT BABA MEA NIMIC... :lol: ...E PREA VECHE CA SA MAI AIBE CINEVA VREUN MANUAL PT EA :D)

majoritatea peagsourilor de pe aici au motoare de 650...pffff

inca mai sper sa gasesc pe cineva pe aici care sa aibe o capra ca a mea :kiss:

 

Intra pe urmatorul link: http://www.serviceaprilia.com/public/lum/i...?l=Pegaso%20650 Din stanga alege Pegaso 650 Italiano - 1990.zip Defapt este modelul de 600. Sper sa te ajute. Salutare si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O întrebare: e bine dacă ghidonul are puțin joc din tampoanele cu care e prins de furcă sau la voi stă fix?

la mine nu joaca nimik. pune pe cineva sa se uite la ea. Better safe then sorry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

am schimbat si eu azi uleiul si filtrul de ulei. in carte am vazut ca scrie ca intra vre-o 2200ml de ulei. ideea e ca eu am lasat-o o noapte cu suruburile de scurgere scoase sa se scurga bine uleiul ala vechi ca era negru rau. am bagat apoi 1L de ulei nou am dat nitzel la automat sa iasa uleiul vechi inainte sa pun filtru nou , am pus filtru si apoi am completat cu ulei. ideea e ca mi-a intrat putin sub 2L ...deci nu 2,2 cum scrie in carte. trebe sa il las sa se mai aseze?

 

joi sper sa scot si carenele de la vopsit si va pun poze cu ea:D

 

apropo am luat si o bujie ngk iridium sa vedem dac merge mai bine

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul meu, aprilia pegaso 650 din 2000 incinge mult prea tare apa. Merge cam pe la 100 - 110 grade.

 

Fostul proprietar a scris ca bujia era alba... asta inseamna ca are putina benzina (si in mod normal se incalzeste mai mult motorul), dar a mai spus ca a facut reglajul carburatoarelor la UM.

 

Ma tenteaza sa desfac sistemul de racire si sa il curat bine, sa il aerisesc ca lumea si eventual sa ii mai pun un ventilator.

 

Pompa de apa este actionata de cutia de viteze sau de motor ? Adica daca nu se invarte roata, pompa de apa nu functioneaza (asa am citit aici pe forum) ?

 

Cum pot sa ii scad temperatura motorului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul meu, aprilia pegaso 650 din 2000 incinge mult prea tare apa. Merge cam pe la 100 - 110 grade.

 

Fostul proprietar a scris ca bujia era alba... asta inseamna ca are putina benzina (si in mod normal se incalzeste mai mult motorul), dar a mai spus ca a facut reglajul carburatoarelor la UM.

 

Ma tenteaza sa desfac sistemul de racire si sa il curat bine, sa il aerisesc ca lumea si eventual sa ii mai pun un ventilator.

 

Pompa de apa este actionata de cutia de viteze sau de motor ? Adica daca nu se invarte roata, pompa de apa nu functioneaza (asa am citit aici pe forum) ?

 

Cum pot sa ii scad temperatura motorului ?

 

 

Eu am aceeasi problema.

 

Am citit pe niste forumuri externe... ca ar fi o cauza banala.

Ar ramane radiatorul pe jumatate gol... partea superioara mai exact.

 

Se poate verifica zicea acolo. Daca partea inferioara frige si cea superioara e mult mai rece...

Zice ca ar fi de vina furtunul de apa ... ala subtire ce leaga vasul de expansiune de intrarea in radiator ... cea din partea dr... langa busonul de umplere radiator.

 

Acest furtun trece pe laga traseul de evacuare si se distruge... intra aer pe acolo. si se goleste o parte din lichid.

 

Verifica acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cei ce au schimbat simeringurile la telescoape.

In ce pozitie trebuie pus tubul din plastic 18?La un capat are o usoara tesitura iar eu cred ca am pus unul cae si unul hais deoarece acum telescoapele nu mai au aceeasi lungime

post-14453-1215606509_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi mai etanseaza bine busonul rezervorului.de la ultimele ploi mi-a intrat apa in rezervor.sa golesc rezervorul de benzina?exista garnitura speciala pt.buson sau trebuie inlocuit busonul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cei ce au schimbat simeringurile la telescoape.

In ce pozitie trebuie pus tubul din plastic 18?La un capat are o usoara tesitura iar eu cred ca am pus unul cae si unul hais deoarece acum telescoapele nu mai au aceeasi lungime

post-14453-1215606509_thumb.jpg

 

eu am schimbat semerigurile, dar nu stiu sa iti zic de tubul ala ca nu vad ce ai avut cu telescoapele sa le faci chiar bucati. nu aveai ce sa umblii la ele ca sa schimbi niste amarate de semeriguri. hai sa vedem poate e cineva care stie!

bafta la montaj!

mie imi curge pe un telescop la 2 luni dupa ce am schimbat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cei ce au schimbat simeringurile la telescoape.

In ce pozitie trebuie pus tubul din plastic 18?La un capat are o usoara tesitura iar eu cred ca am pus unul cae si unul hais deoarece acum telescoapele nu mai au aceeasi lungime

post-14453-1215606509_thumb.jpg

 

 

tesitura in jos... sigur !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am schimbat semerigurile, dar nu stiu sa iti zic de tubul ala ca nu vad ce ai avut cu telescoapele sa le faci chiar bucati. nu aveai ce sa umblii la ele ca sa schimbi niste amarate de semeriguri. hai sa vedem poate e cineva care stie!

bafta la montaj!

mie imi curge pe un telescop la 2 luni dupa ce am schimbat

Asa imi bag eu degetele in toate,de cand eram mic. :angryfire:

 

tesitura in jos... sigur !

Da,asa e,daca il puneam invers nu mai puteam pune sigurantele. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...