Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Care-i pretul lor? pe mine m-ar interesa decat suportii... desi probabill ca m-apuc sa-mi fac...

AAAAA, scuze am uitat de preţ. 310 euro negociabil.

Dar sincer nu cred că le vând separad. Dedat le dau pt. vreau de aluminiu :)

 

AAAAA, scuze am uitat de preţ. 250 euro negociabil.

Dar sincer nu cred că le vând separad. Dedat le dau pt. vreau de aluminiu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pretul e bun pt setul de cutii originale. Dar de ce vrei de alu? Capacitate mai mare si alt mod de incarcare? Eu am facut un set din alu cu un coleg de la munca, pana la urma i-am platit materialele si le-am pastrat pt. mine. Asa arata:

 

dscf3447u.jpgdscf3445m.jpgdscf3444.jpgdscf3443u.jpgdscf3442z.jpg

Deci te poti apuca si singur si iesi cam in 100euro, fara sa luam in calcul suportii, dar acolo iesi ieftin.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pretul e bun pt setul de cutii originale. Dar de ce vrei de alu? Capacitate mai mare si alt mod de incarcare? Eu am facut un set din alu cu un coleg de la munca, pana la urma i-am platit materialele si le-am pastrat pt. mine. Asa arata:

 

dscf3447u.jpgdscf3445m.jpgdscf3444.jpgdscf3443u.jpgdscf3442z.jpg

Deci te poti apuca si singur si iesi cam in 100euro, fara sa luam in calcul suportii, dar acolo iesi ieftin.

Exact acestea sunt motivele. Cutiile le voi fabrica eu, iar cu suporţii mă voi descurca, (probabil voi face după modelul original, cu sistem de prindere de la băieţii din Cluj)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare salutare! Am revenit fericit sa va povestesc ca mi-am rezolvat frana spate! Asa ca in caz ca aveti nevoie sa faceti o astfel de operatiune la pompa de frana iata ce trebuie sa faceti: sa cumparati din brico sau ceva de genu o garnitura de 13 (pachet de 10 vreo 4lei parca) pe urma va duceti pe la magazine sau prin piata si va luati o teava de pexal de 20mm cu 13mm diametru gaurii, o sa vedeti ca are ceva 'carne' asa ca tre s-o luati la frecat cu smirghel, eu am folosit unul de granulatie 270 si unul mai fin pentru final. ca sa iasa teava cat mai bine eu am taiat o bucata de vreo 5-6cm am bagat un surub prin gaura si prinsa in piulita, cat mai pe centru si bagata la bormasina. asa am putut sa smirgheluiesc cat mai bine plasticul ca sa nu aibe diferente de grosime iar capetele le-am luat frumos la mana pana ce am ajuns la dimensiunea de care aveam nevoie. e bine aveti pe langa voi vechea camasa si sa le comparati cat mai des ca are o grosime ciudata intre 17-18mm. am dat cu putina vaselina pe garnitura am pus camasa am bagat pistonasul cu toate componentele si ajutat de cineva am putut sa pun siguranta si cam asta a fost...am montat'o am dat cateva pedale si spre mirarea mea usor usor a inceput sa mearga, asa ca acum AM FRANA :D pe spate

 

Costuri: 4-5lei setul de garnituri / 3lei teava de pexal, o bucata de vreo 25cm

 

Cam vreo 2 ore de frecat la teava si montajul vreo 15- 20min

 

Cum vin din vacanta o sa-mi dau totusi comanda de un kit de refacut pompa...sau poate nu depinde cum ma tine in drumetie :P

 

Sper ca a fost un bun tip

 

 

Acum Zdravei Bulgaria!! Here I come!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine dezmembreaza un Pegaso: caut sa cumpar furca si eventual jugurile. Sau doar telescopul stanga cu diametrul exterior de 540 mm, USD. Heeeelp ca stau pe bara. :(

nu stiu ce dimensiuni au dar merg la garaj si am sa le masor, din pacate insa telescoapele sint indoite (se pot reconditiona). le dau bonus daca te ajuta, iar jugurile daca i-ti bune le dau la 150 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am problema cu telescopul stanga, e mancat in asa hal ca se simte la mana, fix in zona simeringului. L-am luat la smirghel pana i-am facut cat de cat suprafata lucioasa, am pus simeringul nou si ma astept sa planga iar in urmatorii 2000 km.

Am atasat si ce imi trebuie, piesa 4 (TUBE LH), diametrul 400mm. Piesa 2 (FRONT LEG) are diametrul de 540mm.

Motocicleta e din '96.

post-41831-0-40980600-1369062526_thumb.jpg

post-41831-0-18748600-1369062635_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da sint din cj, poate ne intilnim cindva.iti las nr meu pe privat

Mosule,ce bine ca o dai pe aia lovita,nu pe aia buna!Cand batem jos iar o bere?Eu amu' am coborat din munti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seruss cristi, apai o dau ma frate ca numai mi-se rupe inima ca o vad de 2 ani ca sta acolo si numai nu mai fac nimic cu ea, stiu sint un pagin si zeul pegaso ma va pedepsi, dar ca si la transplant unul moare dar da viata altuia. tu ce faci? pe unde ai umblat? hai sa ne intilnim miine de ai chef? vezi ca ti-am lasat nr pe privat eventual sunama. noah o noapte faina sa ai.



apropo old, presupun ca are cristi nr tau si in cazul in care ne intilnim sigur te sunam. noapte faina. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare salutare! Am revenit fericit sa va povestesc ca mi-am rezolvat frana spate! Asa ca in caz ca aveti nevoie sa faceti o astfel de operatiune la pompa de frana iata ce trebuie sa faceti: sa cumparati din brico sau ceva de genu o garnitura de 13 (pachet de 10 vreo 4lei parca) pe urma va duceti pe la magazine sau prin piata si va luati o teava de pexal de 20mm cu 13mm diametru gaurii, o sa vedeti ca are ceva 'carne' asa ca tre s-o luati la frecat cu smirghel, eu am folosit unul de granulatie 270 si unul mai fin pentru final. ca sa iasa teava cat mai bine eu am taiat o bucata de vreo 5-6cm am bagat un surub prin gaura si prinsa in piulita, cat mai pe centru si bagata la bormasina. asa am putut sa smirgheluiesc cat mai bine plasticul ca sa nu aibe diferente de grosime iar capetele le-am luat frumos la mana pana ce am ajuns la dimensiunea de care aveam nevoie. e bine aveti pe langa voi vechea camasa si sa le comparati cat mai des ca are o grosime ciudata intre 17-18mm. am dat cu putina vaselina pe garnitura am pus camasa am bagat pistonasul cu toate componentele si ajutat de cineva am putut sa pun siguranta si cam asta a fost...am montat'o am dat cateva pedale si spre mirarea mea usor usor a inceput sa mearga, asa ca acum AM FRANA :D pe spate

 

Costuri: 4-5lei setul de garnituri / 3lei teava de pexal, o bucata de vreo 25cm

 

Cam vreo 2 ore de frecat la teava si montajul vreo 15- 20min

 

Cum vin din vacanta o sa-mi dau totusi comanda de un kit de refacut pompa...sau poate nu depinde cum ma tine in drumetie :P

 

Sper ca a fost un bun tip

 

 

Acum Zdravei Bulgaria!! Here I come!

Nu vreau sa fac pe lupul moralist,dar la frane si directie,eu nu as face si nu fac improvizatii!!!Orice garnitura,simering,etc care se monteaza pe auto/moto,trebuie sa aiba rezistenta la mediul chimic/petrolier!Adica sa nu te trezesti ca lichidul de frana ti-a mancat garnitura,exact inainte de un viraj de stanga pe Transalpina,de exemplu!Incearca sa rationezi la asta! :peace:

 

Mosule,@Old,cum apuc la timp liber,va sun!

Editat de cristianstrt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, nu mai pot zilele astea sa vin la bere, daca e sa se intample, ca m-am "trezit" cu niste probleme de sanatate care nu-mi permit sa beau decat ceaiuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o rugaminte la voi. Cine are manualul de reparti pt ani 92-96 si 97-00 ?

Incearca aici:

http://www.carlsalter.com/aprilia-service-manuals.asp

http://bmanual.com/Aprilia.html

http://www.pdfmotomanual.com/index.php?r=site/page&view=manuales&key=A&make=1077

 

din pacate, nu mai pot zilele astea sa vin la bere, daca e sa se intample, ca m-am "trezit" cu niste probleme de sanatate care nu-mi permit sa beau decat ceaiuri...

Se poate si cu ceai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau de la Dementor, reprez KTM. Ei aduc intr-o saptamana si e cel mai ieftin (330 RON). Platesti avans jumate la momentul comenzii. Pentru alte detalii legate de subiect, PM. Doar ce am schimbat si eu rulmentul + pinionul pe care sta rulmentul (facuse sant)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor.

 

Dati-mi un sfat : de unde cumpar bendix pentru pegaso 650 ML , nou, cel mai lesne ?

 

merci anticipat

 

Radu

 

Subscriu Razvan_Smart. Eu l-am schimbat cu unul de KTM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! M-am intors din drumetie...cu masina! Motorul este pe undeva pe langa Varna intr-un service. Dupa vreo 350km mi-a picat generatorul si a ros p-acolo cam ce s-a putut. Dupa ce am bagat vreo 1000lei in curu ei inainte de plecare acum cica tre sa mai schimb si aceasta minunata componenta. Mai am un pic si cred ca schimb toate piesele de pe ea. Asa ca eu o sa aduc motoreta in tara peste 2 sapt si nu mai vreau sa mai bag alti bani in ea ca oricum ma rupe transportul. Am decis s-o dau asa cum este fara reparatii la pretul de 700euro negociabil sau pe bucati. Preturile pe bucati vor fi foarte rezonabile, incerc sa imi mai recuperez din datorii. O sa pun poze si preturi odata ce o aduc.

 

Sunt multe componente noi pe ea ca de exemplu bendixul, releul de incarcare luat de la dillypoint, placutele de frana spate, pinionul si foaia, lantul ...toate in jur de 350-380km luate de la bepagroup cauciucuri si multe cele...

Am si toate cele 3 portbagaje originale + suporti de prindere.

 

Am sa fac o lista mai detaliata mai incolo, poate pana o aduc. O sa fac un deviz cu reparatia ei...just in case sa stiti despre ce este vorba ;)

 

Vacanta mea de colindat cu motorul s-a transformat intr-una de colindat cu autobuze...maxitaxiuri si alte cele :P post-3727-0-72202700-1369658225_thumb.jpg post-3727-0-77180300-1369658238_thumb.jpg post-3727-0-26956100-1369658256_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de un asa sfarsit! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! M-am intors din drumetie...cu masina! Motorul este pe undeva pe langa Varna intr-un service. Dupa vreo 350km mi-a picat generatorul si a ros p-acolo cam ce s-a putut. Dupa ce am bagat vreo 1000lei in curu ei inainte de plecare acum cica tre sa mai schimb si aceasta minunata componenta. Mai am un pic si cred ca schimb toate piesele de pe ea. Asa ca eu o sa aduc motoreta in tara peste 2 sapt si nu mai vreau sa mai bag alti bani in ea ca oricum ma rupe transportul. Am decis s-o dau asa cum este fara reparatii la pretul de 700euro negociabil sau pe bucati. Preturile pe bucati vor fi foarte rezonabile, incerc sa imi mai recuperez din datorii. O sa pun poze si preturi odata ce o aduc.

 

Sunt multe componente noi pe ea ca de exemplu bendixul, releul de incarcare luat de la dillypoint, placutele de frana spate, pinionul si foaia, lantul ...toate in jur de 350-380km luate de la bepagroup cauciucuri si multe cele...

Am si toate cele 3 portbagaje originale + suporti de prindere.

 

Am sa fac o lista mai detaliata mai incolo, poate pana o aduc. O sa fac un deviz cu reparatia ei...just in case sa stiti despre ce este vorba ;)

 

Vacanta mea de colindat cu motorul s-a transformat intr-una de colindat cu autobuze...maxitaxiuri si alte cele :P attachicon.gifP1000668.JPG attachicon.gifP1000678.JPG attachicon.gifP1000703.JPG

Foarte urat! Imi pare rau sa aud asta, pentru ca si eu am patit la fel,mare deranj.!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu Razvan_Smart. Eu l-am schimbat cu unul de KTM

Salut,

poti sa-mi zici ce cod de piesa ti-ai luat pe KTM ?

 

Salutare tuturor! M-am intors din drumetie...cu masina! Motorul este pe undeva pe langa Varna intr-un service. Dupa vreo 350km mi-a picat generatorul si a ros p-acolo cam ce s-a putut. Dupa ce am bagat vreo 1000lei in curu ei inainte de plecare acum cica tre sa mai schimb si aceasta minunata componenta. Mai am un pic si cred ca schimb toate piesele de pe ea. Asa ca eu o sa aduc motoreta in tara peste 2 sapt si nu mai vreau sa mai bag alti bani in ea ca oricum ma rupe transportul. Am decis s-o dau asa cum este fara reparatii la pretul de 700euro negociabil sau pe bucati. Preturile pe bucati vor fi foarte rezonabile, incerc sa imi mai recuperez din datorii. O sa pun poze si preturi odata ce o aduc.

 

Sunt multe componente noi pe ea ca de exemplu bendixul, releul de incarcare luat de la dillypoint, placutele de frana spate, pinionul si foaia, lantul ...toate in jur de 350-380km luate de la bepagroup cauciucuri si multe cele...

Am si toate cele 3 portbagaje originale + suporti de prindere.

 

Am sa fac o lista mai detaliata mai incolo, poate pana o aduc. O sa fac un deviz cu reparatia ei...just in case sa stiti despre ce este vorba ;)

 

Vacanta mea de colindat cu motorul s-a transformat intr-una de colindat cu autobuze...maxitaxiuri si alte cele :P attachicon.gifP1000668.JPG attachicon.gifP1000678.JPG attachicon.gifP1000703.JPG

Salut,

E nasol sentimentul ... te compatimesc !

Poate de aceea am retineri cind ma duc undeva cu a mea. De aceea incerc sa repar eu la ea, asa cum zice in cartea de reparatie.

De curiozitate, cum ai strins volanta de ti s-a desfacut ?

 

Radu

 

 

Sau de la Dementor, reprez KTM. Ei aduc intr-o saptamana si e cel mai ieftin (330 RON). Platesti avans jumate la momentul comenzii. Pentru alte detalii legate de subiect, PM. Doar ce am schimbat si eu rulmentul + pinionul pe care sta rulmentul (facuse sant)

Salut, merci de raspuns.

Te intreb si pe tine, ce cod de piesa ai comandat de la DEMENTOR ?

 

Radu

 

AM GASIT, MERCI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...