Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Salutare! As vrea sa stiu si eu daca se renteaza bujia pe iridium. Stiu ca ii mai da ceva 'oomph' motoretei, ca are o ardere mult mai buna...dar afecteaza la ceva ? :crack:

 

Am eu iridum pus si se simte diferenta. Fara nici un fel de reglaj facut, doar inlocuitul bujiei normale cu iridium si se simte o diferenta in sensul ca motocicleta trage mult mai bine (motocicleta fiind un pegaso din 1992). Acelasi lucru l-am simtit si la cbr 600 dupa inlocuirea bujiilor cu cele iridum, asa ca sunt mai scumpe dar net superioare. Am uitat sa specific ca diferenta nu se simte la turatii de 15000 de ture ci de la 2500-3000 ture la pegaso si de la 5000 ture in sus la cbr.

Editat de MAD_BIKER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am eu iridum pus si se simte diferenta. Fara nici un fel de reglaj facut, doar inlocuitul bujiei normale cu iridium si se simte o diferenta in sensul ca motocicleta trage mult mai bine (motocicleta fiind un pegaso din 1992). Acelasi lucru l-am simtit si la cbr 600 dupa inlocuirea bujiilor cu cele iridum, asa ca sunt mai scumpe dar net superioare. Am uitat sa specific ca diferenta nu se simte la turatii de 15000 de ture ci de la 2500-3000 ture la pegaso si de la 5000 ture in sus la cbr.

ce cod are bujia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sault!! am un pegaso din 94 si tot imi scuipa bujia !! imi puteti zice careva ce ii prob?:| ca ma dispera

 

 

 

Am patit asa la MZ ETZ. Era paradit filetul gaurii din chiulasa in care se monteaza bujia .A trebuit sa scot chiulasa si sa-i faca la un atelier filet majorat (conic cica) si o bucsa adaptoare. Noroc ca la MZ scosul chiulasei era joaca de copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Nu prea am avut timp sa intru pe comp. in ultimul timp (aproape deloc)

am nevoie sa stiu unde e seria motorului si daca cineva imi poate spune daca e nevoie de chit pentru a repara carena

Multumesc.

http://img97.imageshack.us/i/12022011918.jpg/

http://img846.imageshack.us/i/12022011917.jpg/

http://img641.imageshack.us/i/12022011916.jpg/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.stie careva unde as putea sa gasesc si eu un furtun ca cel care leaga radiatorul de pompa de apa(partea stanga).multumesc

 

 

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total offtopic..da cine stie..poate umbla pe aici vreun pegasist posesor de afacere care are nevoie de asa ceva.

Vand imprimanta matriciala Epson TM-U220B, NOUA, nefolosita, cu sigiliile pe ea, la jumatate din pretul de raft.

Pret magazin 1.221,97 lei -> AICI <-

Pretul cu care o vand eu: 500 de lei.

Telefon: 0751.92.92.50

Mail: petregeorgian@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, atasat ai o poza cu locul unde gasesti seria motorului, e in diagrama a doua. Din cate tin minte nu e prea greu de reperat daca cureti putin acolo. Succes!

post-63295-1299276186_thumb.jpg

Editat de magiaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie nimeni unde e seria motor :laugh:

 

Seria motorului e stantata pe partea din spate a motorului si e vizibila pe dupa bascula spate.Mai frumos nu stiu cum sa ti explic si nici n am motoru aproape sa i pot face poza, da daca nu ma insel era specificat lucru asta si n manual .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@magiaru

@Geo C.P.

Multumesc, m-ati ajutat.. dar din pacate nu am vazut motorul weekend-ul asta.

Apropo, cineva stie unde as putea monta un crashbar ?(in TM daca e posibil) :laugh:

Asfalt uscat

 

ai cumparat crashbar-ul sau l-ai facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau anunt ca ma despart de calutul meu care ma dus pe drumuri din 2007 pana in toamna 2010. Nu ca asta ar interesa pe careva:)), dar o dau pe piese. So, care aveti nevoie de piese Aprilia Pegaso 1995 dati un semn, in afara de bendix si cablu de kilometraj care este rupt am tot. Care aveti nevoie dati un pm sau email buioca.mircea@gmail.com. Nu imi dau telefonul pentru ca lucrez f mult si nu prea am cum sa raspund la el.

 

Salutare tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau anunt ca ma despart de calutul meu care ma dus pe drumuri din 2007 pana in toamna 2010. Nu ca asta ar interesa pe careva:)), dar o dau pe piese. So, care aveti nevoie de piese Aprilia Pegaso 1995 dati un semn, in afara de bendix si cablu de kilometraj care este rupt am tot. Care aveti nevoie dati un pm sau email buioca.mircea@gmail.com. Nu imi dau telefonul pentru ca lucrez f mult si nu prea am cum sa raspund la el.

 

Salutare tuturor.

 

 

niste poze daca ai putea sa pui ar fi super!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut domnilor,

 

Dezmembrez in continuare Pegaso din 96 (sau 95) de care ziceam si in decembrie. Motivul e ca s-a defectat bendixul si nu imi permit sa il repar.

 

Motocicleta e impecabila (aparte bendixul dar si cauciucurile care sunt cam folosite). Diafragmele de la carburator au fost schimbate, sunt nou noute, la fel si semeringurile de la telescoape si garnitura de chiuloasa, bateria e noua, cablu de km nou. Sa custom noua, dupa cum se vede in imagini.

 

Am dat din ea:

- ghidonul si comenzile

- etrier spate;

- manete frana si ambreiaj;

- handguarduri

- far

- ornamente toba;

- cabluri de frana;

- CDI;

- scarite pasager;

 

In rest le cam am pe toate....

 

id: thebambamguy

mail: soceavlad@gmail.com

 

Cam atat, bafta si spor la toate !

Mesaj completat

Salut domnilor,

 

Dezmembrez in continuare Pegaso din 96 (sau 95) de care ziceam si in decembrie. Motivul e ca s-a defectat bendixul si nu imi permit sa il repar.

 

Motocicleta e impecabila (aparte bendixul dar si cauciucurile care sunt cam folosite). Diafragmele de la carburator au fost schimbate, sunt nou noute, la fel si semeringurile de la telescoape si garnitura de chiuloasa, bateria e noua, cablu de km nou. Sa custom noua, dupa cum se vede in imagini.

 

Am dat din ea:

- ghidonul si comenzile

- etrier spate;

- manete frana si ambreiaj;

- handguarduri

- far

- ornamente toba;

- cabluri de frana;

- CDI;

- scarite pasager;

 

In rest le cam am pe toate....

 

id: thebambamguy

mail: soceavlad@gmail.com

 

Cam atat, bafta si spor la toate !

 

s au mai dat si parbrizul si vasul de expansiune

post-50809-1299750061_thumb.jpg

post-50809-1299750087_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut domnilor,

 

Dezmembrez in continuare Pegaso din 96 (sau 95) de care ziceam si in decembrie. Motivul e ca s-a defectat bendixul si nu imi permit sa il repar.

 

Motocicleta e impecabila (aparte bendixul dar si cauciucurile care sunt cam folosite). Diafragmele de la carburator au fost schimbate, sunt nou noute, la fel si semeringurile de la telescoape si garnitura de chiuloasa, bateria e noua, cablu de km nou. Sa custom noua, dupa cum se vede in imagini.

 

Am dat din ea:

- ghidonul si comenzile

- etrier spate;

- manete frana si ambreiaj;

- handguarduri

- far

- ornamente toba;

- cabluri de frana;

- CDI;

- scarite pasager;

 

In rest le cam am pe toate....

 

id: thebambamguy

mail: soceavlad@gmail.com

 

Cam atat, bafta si spor la toate !

Mesaj completat

 

 

s au mai dat si parbrizul si vasul de expansiune

pret pentru tobele de esapament ? lasa nr de telefon !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...