Sari la conținut

Ce Parere Aveti De Moto Guzzi V35ii?


Wolf5ro
 Share

Postări Recomandate

Am si eu un Moto Guzzi V35II de 350 cmc din 1987 cu 50000 km facuti.Asi vrea sa stiu ce parere aveti de aceasta motocicleta,cu ce se poate compara,calitate,fiabilitate,etc.Astept pareri si idei.

post-6986-1172475069_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu un Moto Guzzi V35II de 350 cmc din 1987 cu 50000 km facuti.Asi vrea sa stiu ce parere aveti de aceasta motocicleta,cu ce se poate compara,calitate,fiabilitate,etc.Astept pareri si idei.

 

Nu ma pricep, da' seamana cu Honda CT / Shadow de prin 88-90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles ca moto guzziul meu nu arata ca unul original deoarece:Are roata de masina pe spate,ghidonul e schimbat,scaunul este modificat(original era drept),furca fata este schimbata si alungita,rezervorul e schimbat(original era drept),comenzile nu sunt originale,sisibar,etc.Aici am pus o poza cu un V35II original.

post-6986-1172476766_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles ca moto guzziul meu nu arata ca unul original deoarece:Are roata de masina pe spate,ghidonul e schimbat,scaunul este modificat(original era drept),furca fata este schimbata si alungita,rezervorul e schimbat(original era drept),comenzile nu sunt originale,sisibar,etc.Aici am pus o poza cu un V35II original.

oare de ce mi se pare motocicleta ta foarte, foarte cunoscuta???? :banana: ia uita-te in topicul meu, tot la categoria "motocicleta mea", topic care se cheama "tentativa de re.....re.......parare......staurare.......suscitare....." sau ceva asemanator.....il gasesti tu! :baldy:

 

 

 

p.s. poza de mai jos does it ring a bell??? :ok:

 

 

post-10133-1172479778_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pricep, da' seamana cu Honda CT / Shadow de prin 88-90.

Mah, tu ne minti.

Nu te prea pricepi, dar le cam potrivesti :banana:

Cel putin fatza aia e exact ce ai zis tu - mai putin aripa.

shadowcamping.jpg

 

Dar nu m-as fi gandit asha departe, in primul rand ca Shadow au doar motoare in V.

Iar bunul rezervor de festival ma tinea in zona "comunista", in nici un caz nu ma ducea cu gandul la japonezi.

 

 

@Wolf5ro:

Despre motocicleta nu pot sa-ti spun prea multe.

Nu prea sunt incantat de Guzzi, din cauza fiabilitatii destul de subrede - in al 2-lea rand pentru ca piesele de schimb sunt aproape imposibil de procurat, trece vara pana faci rost de ceva. Sau cel putin asha era acum cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde a scos-o ??..Din ideea ca tot ce nu este japonez , nu este fiabil....iar daca este si italian este dezastru :ok:

Numai ca "Guzzi" este incapatanat si nu prea tine cont de astfel de pareri.....sau poate ca am avut eu si cumnatul noroc....amandoi am avut ca prima motocicleta Moto Guzzi V 35 II ( eu am avut V35 II C )

Al meu era din 1983 (~50000km) si al lui cumnatu' din 1985(~45000km) singura problema era ca mai uitam din cand in cand robinetul de la rezervor pe "rezerva" si ne trezeam fara benzina la fix 2-3 km de cea mai apropiata statie peco ( eu am "furat-o" mai des :banana: )....in rest NIMIC.

Motoreta mea am vandut-o(dupa vreo 15000km) unui prieten (inginer mecanic) acum ceva ani, o are si acum si este entuziasmat de ea . Cred ca sunt si poze pe forum de anul trecut cand a facut turul Romaniei.

Daca "ma screm " nitel cred ca mai am si o carte tehnica (nu stiu sigur)....oricum nu mi-a folosit la nik....din lipsa de probleme :P

 

PS Din pacate nu prea mai am poze "reprezentative" cu fosta "iubire" ..in prim_plan V35C-ul meu iar din al cumnatului nu se vede decat rezervorul (alb)...si Corina (blonda) :baldy:

post-243-1172515609_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragut motorul..... mai era un Guzzi de 350 in Arad arata chiar super fain, era parcat tot des langa sala Polivalenta. Poza e facuta la lac la Taut nu? :banana: E faina zona aia si la motorul tau e mai fain sa faci drumuri mai lungi decat pana acolo,si pe drumuri mai bune :baldy: . Poate ne vedem pe motoare prin Arad :ok: . Sa-l folosesti sanatos.... si fara evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia de la moto guzzi nu stiu sa faca decat betoniere :ok: am testat una de 650 ...si pe vremea aia aveam nepra....am dat cheile omului inapoi si am zis nu multzumesc ...motorul era puturos...(nu era uzat doar putuos..nu avea nervi) :banana: :baldy: motoarele..din cate stiu eu nu sunt prea fiabile...stiu pe cineva care avea de nou...si s a calat motorul la 7000km(defectziune la pompa de ulei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un Moto Guzzi V35II de 350 cmc din 1987 cu 50000 km facuti.Asi vrea sa stiu ce parere aveti de aceasta motocicleta,cu ce se poate compara,calitate,fiabilitate,etc.Astept pareri si idei.

salutari ! si bine-ai venit ,lasa si tu un nr de tel sa te sun cand vin la arad , ca vin o data pe saptamana sa vorbim una alta :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia de la moto guzzi nu stiu sa faca decat betoniere :P am testat una de 650 ...si pe vremea aia aveam nepra....am dat cheile omului inapoi si am zis nu multzumesc ...motorul era puturos...(nu era uzat doar putuos..nu avea nervi) :banana: :baldy: motoarele..din cate stiu eu nu sunt prea fiabile...stiu pe cineva care avea de nou...si s a calat motorul la 7000km(defectziune la pompa de ulei)

.. vorbe-n vant , te bagi sa dai o tura cu asta sa vezi daca trage...este de 650 din 85 . :ok: , iar aia cu defectiune la 7000, nu zic ca nu se poate ,dar nu am mai auzit asa ceva . ma rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi e si scarba cateodata!!

daca ti-e scarba dimineata, e de rau... :banana:

 

Lasand glumele proaste la o parte, eu mi-am spus punctul de vedere. Si nu mi-l schimb asha usor.

Nu am fost nici acid, si nici nu an jignit pe nimeni. Daca v-ati atacat, cu atat mai rau.

 

@pink helmet: Dupa cum am scris prima data - nu vorbesc din filme, am relatat o impresie personala bazata pe experienta. (vezi partea a 2-a, aia cu piesele. Daca am avut nevoie de piese, inseamna ca s-a si stricat, etc.)

 

1. Un prieten foarte bun a avut un Guzzi, la care mai mult regla decat mergea. Pentru piese ne-am chinuit impreuna sa facem rost, prin reprezentantZa, dar era doar "TANTZA", "Reprezent" lipsea cu desavarsire.

Sa astepti aproape 3 luni dupa un amarat de contact e cam mult. Si telefoanele au costat aproapte cat contactul.

 

2. Am adus anul trecut un Guzzi Jackal, cu nici macar 5000 km la bord, o jucarie de 12.000 Eur - la comanda, cu atas.

La prima vedere. O bijuterie. Dupa o tura, am observat catva semeringuri care nu erau tocmai etanse, motorul nu merge prea rotund, etc. Nu am mai luat-o la puricat, ca imi era frica, gandindu-ma ca poate sa coste atata un motor care vine din reprezentanta, "numai bun de drum" - si pisha ulei.

e drept, nu s-a stricat inca...

 

@cracksman: SRY NU are tenta securista, NU este o abreviere de mirc, ci este un termen "medical", la nivel de cromozomi.

 

@Edgji: te rog sa nu ma bagi in oala generalitatii. Daca m-ai cunoaste, ai putea sa-ti dai seama ca pot sa fac o comparatie, fara sa ma bazez pe idei preconcepute, si in buna parte pe experienta personala.

 

@all: Imi pare rau pentru offtopic.

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Jackalu' ala era cumva din 2003?

 

Edit: Am uitat sa adaug: nici un Guzzi nu iese din fabrica "numai bun de drum" (nici macar ultimele modele, desi e drept ca situatia nu mai e asa cum era acum vreo 3-4 ani). Fie accepti asta (si actionezi in consecinta), fie nu te combini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare de ce mi se pare motocicleta ta foarte, foarte cunoscuta???? :banana: ia uita-te in topicul meu, tot la categoria "motocicleta mea", topic care se cheama "tentativa de re.....re.......parare......staurare.......suscitare....." sau ceva asemanator.....il gasesti tu! :baldy:

p.s. poza de mai jos does it ring a bell??? :ok:

post-10133-1172479778_thumb.jpg

trebuia sa ii pui poze dinainte de lucrarea noastra, era mai evidenta asemanarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc de urari si sfaturi.Sper sa ne vedem prin oras la semafoare,la un suc sau la drum prin tara(sau in Harley pentru cunoscatori). :baldy:

 

Poza este facuta intr-adevar pe barajul de la Taut.Atunci ma intorceam de la Minisul de Sus.Super frumos locul. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Edgji: te rog sa nu ma bagi in oala generalitatii. Daca m-ai cunoaste, ai putea sa-ti dai seama ca pot sa fac o comparatie, fara sa ma bazez pe idei preconcepute, si in buna parte pe experienta personala.

 

@all: Imi pare rau pentru offtopic.

 

omule...stai, nu te "aprinde"...se pare ca nu ai sesizat 'tonul"....nu era un repros, sau ...desconsiderare....iar de bagat "la oala" nici vorba :banana: ....cat despre problema "cunasterii", o putem rezolva. daca ai drum si timp sa treci prin Ploiesti, esti binevenit (totul este sa dai de veste inainte, ca sa fiu in oras)

Probabil ca exista probleme nu contest, dar eu am spus ca am mers "ceva km" cu un Guzzi din '83 care avea o "carca" de km facuti, cumnatul meu , la fel, .....si nik ...nici o problema.

Nu se mai fac "motoarele de alta data" :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde a scos-o ??..Din ideea ca tot ce nu este japonez , nu este fiabil....iar daca este si italian este dezastru :P

Numai ca "Guzzi" este incapatanat si nu prea tine cont de astfel de pareri.....sau poate ca am avut eu si cumnatul noroc....amandoi am avut ca prima motocicleta Moto Guzzi V 35 II ( eu am avut V35 II C )

Al meu era din 1983 (~50000km) si al lui cumnatu' din 1985(~45000km) singura problema era ca mai uitam din cand in cand robinetul de la rezervor pe "rezerva" si ne trezeam fara benzina la fix 2-3 km de cea mai apropiata statie peco ( eu am "furat-o" mai des :ok: )....in rest NIMIC.

Motoreta mea am vandut-o(dupa vreo 15000km) unui prieten (inginer mecanic) acum ceva ani, o are si acum si este entuziasmat de ea . Cred ca sunt si poze pe forum de anul trecut cand a facut turul Romaniei.

Daca "ma screm " nitel cred ca mai am si o carte tehnica (nu stiu sigur)....oricum nu mi-a folosit la nik....din lipsa de probleme :D

 

PS Din pacate nu prea mai am poze "reprezentative" cu fosta "iubire" ..in prim_plan V35C-ul meu iar din al cumnatului nu se vede decat rezervorul (alb)...si Corina (blonda) :P

:banana: frumoase moto guzzi, dar si corina e mortala.... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...stiu pe cineva care avea de nou...si s a calat motorul la 7000km(defectziune la pompa de ulei)

 

asa stiu si eu pe unul cu R1 nou, la care i s-a bulit motorul. exista cazuri peste tot. nimic nu este perfect, ci perfectibil. in afara faptului ca nu-mi place V-ul ala intors, ca arata ca dracu, totusi consider ca-s motoare bune, care nu prea iti pun probleme. nu degeaba isi pastreaza valoarea in timp fata de o japoneza. doar cautati pe mobile, si o sa vedeti scorurile. si nu degeaba costa atat zic io. asta este o parere pur personala.

la aspect pot sa zic ca modelele mai recente sunt muult mai placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca toata bucuria mea sa risipit odata ce l-am desfacut deoarece:Pistoane,segmenti,cilindrii sunt terminati urat de tot si ambreiajul e gata.Acuma trebuie sa astept raspuns de la Stein-Dinse din germania sa vad daca imi pot trimite piesele de care am nevoie si care ma costa 500euro.O sa mai scriu pe parcurs si o sa scriu daca priemsc raspuns de la ei. :bounce:

PS:Toate aceste probleme sunt din cauza ca fostu propietar a facut burnout cu motoru de mai multe ori si nu s-a gandit ce se va intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A facut burnout cu ditai fieratania de masina pe spate??? Ce oameni, dom'ne, ce oameni... Mai ales ca nasulenia aia nu are ce cauta acolo. Suprasolicita masiv transmisia/motorul.

 

Si nu inteleg cum a mai incaput si discul spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca toata bucuria mea sa risipit odata ce l-am desfacut deoarece:Pistoane,segmenti,cilindrii sunt terminati urat de tot si ambreiajul e gata.Acuma trebuie sa astept raspuns de la Stein-Dinse din germania sa vad daca imi pot trimite piesele de care am nevoie si care ma costa 500euro.O sa mai scriu pe parcurs si o sa scriu daca priemsc raspuns de la ei. :bounce:

PS:Toate aceste probleme sunt din cauza ca fostu propietar a facut burnout cu motoru de mai multe ori si nu s-a gandit ce se va intampla.

este putin 500 de coco, tinand cont ca il faci acum si peste 20 de ani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...