Sari la conținut

Accident Piata Dorobanti


Reverse
 Share

Postări Recomandate

Am iesit la o scurta tura iar la piata dorobanti,intr`un scuar delimitat de popice am vazut un scuter cu fata busita si 2 persoane prin jur.Am oprit si am vorbit cu un domn,care era de fapt soferul masinii in care a intrat scuterul.Mi-a explicat ca el venea dinspre Piata Dorobanti pe verde ca sa traverseze Calea Dorobanti (ptr cei ce stiu intersectia) iar scuteristul a venit pe rosu si a intrat direct in el.Scuteristul e la spital cu fata cam sparta cica iar pasagera are doar cateva zgarieturi ... tot ce am zis mi-a povestit soferul masinii in care a intrat baiatul...si acuma ca sa dau apa la moara batranilor lupi moralisti (de fapt nu numai lor) , cei 2 nu purtau NICIUN fel de echipament....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit la o scurta tura iar la piata dorobanti,intr`un scuar delimitat de popice am vazut un scuter cu fata busita si 2 persoane prin jur.Am oprit si am vorbit cu un domn,care era de fapt soferul masinii in care a intrat scuterul.Mi-a explicat ca el venea dinspre Piata Dorobanti pe verde ca sa traverseze Calea Dorobanti (ptr cei ce stiu intersectia) iar scuteristul a venit pe rosu si a intrat direct in el.Scuteristul e la spital cu fata cam sparta cica iar pasagera are doar cateva zgarieturi ... tot ce am zis mi-a povestit soferul masinii in care a intrat baiatul...si acuma ca sa dau apa la moara batranilor lupi moralisti (de fapt nu numai lor) , cei 2 nu purtau NICIUN fel de echipament....

 

 

Dap, au si martori, si plecase pe verde. E vorba de doi ... inconstienti pe scuter, fara casti, au trecut pe rosu ... cunoasteti "reteta". Si culmea e ca de ce se temeau proprietarii masinii (sa nu loveasca vreun moto sau scuter), s-a intamplat. Bine ca cei de pe scuter nu au patit mare lucru, cica si-au spart nasu. Adica noroc chior. Urmeaza sa aflu mai multe amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, au si martori, si plecase pe verde. E vorba de doi ... inconstienti pe scuter, fara casti, au trecut pe rosu ... cunoasteti "reteta". Si culmea e ca de ce se temeau proprietarii masinii (sa nu loveasca vreun moto sau scuter), s-a intamplat. Bine ca cei de pe scuter nu au patit mare lucru, cica si-au spart nasu. Adica noroc chior. Urmeaza sa aflu mai multe amanunte.

Da,mi-au spus si mie treaba asta,doamna respectiva mi-a zis ca au prieteni motociclisti si ca sunt foarte atenti in general in trafic cand vine vorba de noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, au si martori, si plecase pe verde. E vorba de doi ... inconstienti pe scuter, fara casti, au trecut pe rosu ... cunoasteti "reteta". Si culmea e ca de ce se temeau proprietarii masinii (sa nu loveasca vreun moto sau scuter), s-a intamplat. Bine ca cei de pe scuter nu au patit mare lucru, cica si-au spart nasu. Adica noroc chior. Urmeaza sa aflu mai multe amanunte.

 

Sunt f multi cretini din astia mici sau mai mari care trec pe roshu, ei eu am vazut de multe ori live scene de genul asta, insa acum vreo saptamana am zis ca nu-i adevarat, eram cu motorul la stop pe la Eroilor, in intersectia din spatele Spitalului Municipal, si asteptam sa se faca verde si din fata mea trece pe roshu direct, asigurandu-se mai deloc un scuterist din asta, si din lateral vrea sa treaca omul cu masina pe verde. Daca nu frana il lua in plin, si tot scuteristul era cu gura mare, oprise aproape tot traficul sa treaca el pe roshu, sincer daca eram eu cu masina, il opream si il invatam cu forta sa nu mai treaca niciodata pe roshu... sa tina minte ca asa ceva nu se face...

Zici ca suntem in jungla, fiecare face ce vrea.... nici eu nu respect 100% regulile, insa stiu cand sa ma opresc...

 

Referitor la astia 2 , poate asa se potolesc ... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu o sa intre Politia in ei sa-i verifice de nr de inmatriculare, casti, etc asemenea accidente vor fi frecvente, la cate scutere s-au vandut si se vand :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Am trecut si eu cu masina pe-acolo si cand am vazut scuterul am oprit.

 

Cei doi de pe scuter erau in ambulanta cu ceva julituri la fata, fordul (parca ford era ca era de partea cealalta a intersectiei) era cu usa fata si spate stanga infundate. Scuteristul a trecut pe rosu... conservarii de buna credinta si constienti cu prieteni motosticlisti.

 

Salutari pe aceasta cale ii transmit tipului cu Movistar pe care l-am vazut x 2 prin zona in pullover :baldy: care later edit e chiar cel care a deschis postul.

 

Cer senin.

 

Pana nu o sa intre Politia in ei sa-i verifice de nr de inmatriculare, casti, etc asemenea accidente vor fi frecvente, la cate scutere s-au vandut si se vand :banana:

Editat de alexman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutari pe aceasta cale ii transmit tipului cu Movistar pe care l-am vazut x 2 prin zona in pullover :banana: care later edit e chiar cel care a deschis postul.

 

Cer senin.

Pulover ca pulover dar pe dedesupt protectii full din plasa Dainese :baldy: ... nu se vedea carapacea pe spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, scuterul avea 11 km !!! De-abia il luase si iesise probabil sa-si impresioneze pretena. Nici unu nu avea casca, vorba aia, nu aveau ce sa protejeze. Dar ma gandesc, oare macar frig nu le era ???

Si apropo, politia a venit dupa 4 ore si jumatate ! Intr-o mare scarba ... si cica sunt 3 (!) echipaje pe tura, adica 6 oameni. De tot kktu.

Scuteru nu avea numere, era de 49 cmc. Evident nici asigurare. Si mai evident, propitaru nici o cunostinta de legislatie rutiera. Ce, l-a obligat cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie facut ceva cu oamenii de genu asta(majoritatea pustani sau pustani de la curierat,pizza sau alte distributii rapide -spre groapa)ca sunt tare inconstienti!Marea majoritate din ei n-au casca,far aprins,certificat de inmatriculare,asigurare,c.i,nici macar minimele cunostinte de legislatie rutiera!Astia sunt chiar kamikaze!Eu personal cred ca o sa incep cu ciomageala lor ca alta solutie nu vad!Unii ca astia iti pot da viata peste cap!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc specimene si prin Tulcea.si daca sunt la fel, nu o sa se potoleasca,decat cateva saptamani.Distrug viata unor oameni si a parintilor care le cumpara scuter fara sa aiba habar ce pramatie e plodul lor si ce implica mersul pe 2 roti,nici eu nu merg 100%legal da fara minim de protectii si de bun simt nu plec de acasa pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai adaug ceva: nici macar nu dau semnale, nu au stopuri, faruri...ii doare in c** ce ceilalti care se chinuie sa-i evite! si eu sunt scuterist, dar merg cu casca, manusi, jacheta groasa, etc. Si nu ma laud, dar stiu multa legislatie (chiar am facut niste teste de la fratele meu care da de carnet de masina si am luat 20 -21de puncte ...fara sa invat deloc) :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

si la noi in gr sa umplut orasul de cateva luni de spoitori si ciori care mai de care mai imbracati de la puma si cu ochelar versace si pe niste scutere numite "YIBEN"(ba frate multe rau dintrodata yiben astea) si merg fara casti pe contrasens printre masini trec pe rosu...si nu numai...si toti astia care mai de care mai colorati la piele cu gagici in spate...alea romance...ca asa e moda la romani si toti cu varste cuprinse intre 12-16 ani si nici un habar de legislatie..ma intreb o sti ce e aia ?(nici io nu sunt mai mare da macar cunosc legislatie ca am carnet)...chiar azi 2 inegriti dastia erau sa dea peste mine in fata blocului pe trecerea de pietoni...si erau pe contrasens nu pe banda lor...de nu as bate la ei de 3 ori pe zi...

Editat de Yo_InKognito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred k in loc de FTP (FUCK THE POLICE) la nr imi pun WIP(where is police) sa i ia naiba pe toti amatorii d p scutere care habar nu stiu ce inseamna rosu si verde..ieri pe ploaia aia m-am trezit cu unul in oglinda stanga...era in spatele meu si a plecat rapid--normal k a intrat in derapaj si poc in oglinda......bine draq k nu s-a imprastiat pe jos..

 

oricum inconstientza costa mult..ps: eram cu masina:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ieri am vazut pe Splaiul Independentei (spre Crangasi) 3 insi pe un scuter: negriciosul sef conducea, negricioasa in spate, iar micul negru (zis sapun) in picioare de abia i se vedea capul peste bord. Echipati complet! (adica tricouri, pantaloni scurti si slapi!...ah sa nu uitam gelul de par, piesa esentiala)! Le-as fi dat un branci sa vad ce se intampla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu inteleg cum pot astia sa mearga fara casca. :) Am mers o sigura data fara casca si nu pe moto, ci pe ATV si nu am rezistat mai mult de 5-10 minute maxim. Pur si simplu nu vedeam pe unde merg. :)

Oricum niste inconstienti! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lacrimatul ochilor de la curent se trateaza repede.

 

am casca open-face cu un parbriz micut care imi vine cam pana in dreptul barbiei. in oras merg mai mult cu el ridicat si in afara il tin tras. nu mai lacrimez decat de pe la 80-90 incolo, ori un scuter de 49 merge 50-70...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...