Sari la conținut

La Ce Folositi Un Motor?


Mario_b
 Share

Postări Recomandate

Va salut, am si eu o nelamurire: folositi motoarele numai pentru fun sau sunt si la alte activitati mai practice?

Eu nu am avut nici o tangenta pana acum cu motoarele in afara de scuterul din dotare si vroiam sa stiu daca pot folosi de exemplu o Honda CBR 600f3 (preferata mea inca din 1995 cand am vazut-o pe coperta unei reviste...) pentru activitati zilnice, mers la servici, drumetii mai lungi in weekend, poti cara cateva bagaje cu tine si inca o persoana si sa fie cat de cat confortabil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, am si eu o nelamurire: folositi motoarele numai pentru fun sau sunt si la alte activitati mai practice?

Eu nu am avut nici o tangenta pana acum cu motoarele in afara de scuterul din dotare si vroiam sa stiu daca pot folosi de exemplu o Honda CBR 600f3 (preferata mea inca din 1995 cand am vazut-o pe coperta unei reviste...) pentru activitati zilnice, mers la servici, drumetii mai lungi in weekend, poti cara cateva bagaje cu tine si inca o persoana si sa fie cat de cat confortabil?

 

 

motorul se foloseste in loc de masina!

cel putin eu il folosesc.

un tankbag (si bagi in el) daca nu ajunge iti cumperi si o plasa de bagaje, cari cu el,.. daca nici asa nu ajunge iti cumperi si un rucsac ...daca tot nu ajunge iti cumperi si topcase....si daca tot nu ajunge renunti la motor (in ziua de carat) si te urci in conserva!

 

 

te chinui un pic dar e o placere :ok:

 

mutuciclistii intelege :P

 

concluzia mea. masina e o conserva chiar daca e porsche

motorul e motor :banana: chiar daca e nipru :baldy:

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricand poate inlocui masina, in opinia mea,mai putin cazul in care trebuie carat ceva voluminos sau mai multe persoane :baldy: De fapt masina este un bou (care la tara trage greutati) , in schimb moto e un armasar :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu traficul asta care e in orase, cred ca ar mult mai folositor un motor decat o masina ca sa ajungi de la A la B... Cel putin cu scuteru scap mai ieftin si mai rapid... Insa mie mi-ar trebui ceva pe 2 roti cu care sa pot iesi si in afara orasului...

By the way, am vazut ca nimeni nu vorbeste despre asta, dar cat consuma un motor? Macar asa de curiozitate, nu ca n-ar interesa asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cbr.

il folosesc zilnic casa-job si retur + ceva plimbari prin oras.

anul trecut inafara orasului am iesit doar odata cu masina (pe la sfarsitul lui noiembrie, realizezi de ce)

bogdan kawa a zis exact ce iti trebuie ptr a cara daca ai nevoie.

 

concluzie: un mijloc de transport si un mod de viata. :banana:

 

ps: consum oras la cbr600: cca 7.5%. extraurban la o viteza de chopper consuma cam 5-5.3%. la un drum bucuresti-constanta in conditii de 160-170/h constant pe A2 si 120-140/h in rest imi lua cam 6-6.5%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l folosec foarte mult sa merg la munca, mai mult vara ca tre sa ma echipez-dezechipez mereu...Iesiri la drum lung cat pot de des, cumparaturi - daca e de mers mai mult si nu pot pe jos...

 

Cineva intreba de consum.....daca ti a intrat in sange microbu nu-ti mai pasa de aspectu asta..asfaltu sa fie uscat si bani de benzina :banana:

 

 

PS: 4.3-5.5% in afara in fct de viteza, in oras in jur de 5.5-6.5 in functie de stil...cam asa se comporta vacutza mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il folosesc doar pentru fun!Cand am plecat cu motorul de acasa e clar ca nu am nici o treaba si ma duc sa ma plimb, sa ma intalnesc cu alti bikeri, sa plecam in weekend undeva. Cam atat.

 

Nu-l folosesc ca mijloc de transport!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il folosesc din placere si nevoie.Mers la facultate..si mai ales la cumparaturi,iar cand nu imi ajunge topcase-ul..mai iau si un rucsac de 45 de litrii in spate,si imi place sa nu tin cont de conditiile metro..aici ma refer la temperaturi scazute..si ceata,ploaia e cea care ma cam descurajeaza pentru ca nu am costum waterproof.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

folositi motoarele numai pentru fun sau si la [...] activitati zilnice, mers la servici, drumetii mai lungi in weekend, poti cara cateva bagaje cu tine si inca o persoana si sa fie cat de cat confortabil?

 

Pai exista motoare touring cu care se presupune ca faci drumuri mai lungi, enduro/cross cu care se presupune ca mergi pe camp, street cu care se presupune ca iti faci treaba de zi cu zi si asa mai departe.

 

Acum, ce face fiecare cu motorul care i-a aterizat in brate, e alta treaba (adrenalina, cascadorii, agatat samd).

 

In orice caz, nu are importanta ce fac altii cu motorul. Tu cumpara-ti motorul potrivit pentru nevoia ta, fi sigur ca exista unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te intereseaza ce face lumea cu motorul, cauta topicul cu orezarii care cara porci, gaini, oglinzi si alte chestii pe motociclete. :baldy:

In alta ordine de idei, motociclistii fac cu motorul ceea ce fac si conservarii cu masina... Merg! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc motorul in fiecare zi, pentru a ajunge si pleca de la serviciu. Deci - in loc de masina: e util, consuma putin si te duce mult mai rapid.

 

Totusi, de ce in zilele cu vreme nasoala ma stramb un pic si parca imi pare rau ca trebuie sa iau masina?

 

Pentru ca, la urma urmei, e vorba de fun. Economia de combustibil si rapiditatea sunt doar pretexte. De fapt, ma relaxeaza drumul spre casa/ serviciu, e distractiv, e o placere. Dimineata parca nici nu iti mai este sila sa te duci la munca, fiindca stii ca vei merge pe motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXACT! :bounce:

 

De exemplu, azi de 8 martie, desi am luat 100 de flori ca sa dau la serviciu, nu m-a lasat inima sa iau masina (asa o vreme frumoasa de primavara off....).

 

Asa ca m-am chinuit cu cartoane, capse, pungi sa bag florile in rucsac (si sa nu se rupa), numai ca sa iau motorul la serviciu.

 

Adevarul ca oricum esti mai sexy daca dai flori cu casca in mana (gluma).

Editat de Dan-Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca te-ai chinuit ca era sa trec si eu printr-o aseemenea situatie astazi, dar am avut un rucsac mai incapator si am renuntat la flori, m-am rezumat la bomboane si ciocolate.

la ce sa folosesc motorul, dus la scoaala inapoi, la o terasa, o plimbarica, cam dastea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare face ce vrea si ce merita.

Mie nu-mi convine sa ma duc cu XX-ul la munca. Un consum de 10 litri la suta de km in oras nu e de neglijat, plus ca fac circa jumate de ora prin aglomeratie fata de 6 minute cu metroul.

Decit totul depinde de situatie.

Dar asta nu inseamna ca nu ma bucur de ea in afara orasului, la drum lung, unde herghelia poate sa zburde in liniste.

Un scuter este vehiculul de oras prin excelenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o adica si eu as face mai usor cu metroul. Dar, mai ales daca e si luni (cum e azi :crack: ), parca e de-a dreptul deprimant. Un scurt drum cu motoreta te mai invioreaza, mai ridica moralul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

By the way, am vazut ca nimeni nu vorbeste despre asta, dar cat consuma un motor? Macar asa de curiozitate, nu ca n-ar interesa asta...

 

Pentru ca atunci cand esti pe motor nu te mai intereseaza nimic, uiti de toate aspectele utile si economice.

Cu motorul nu pleci din punctul A pana in punctul B ci pur si simplu pleci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...