Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Vizitator CristiBoroi

Salut.

O întrebare dacă se poate:

Mă gândesc să-mi cumpăr un TDM 850 ca și primă motocicletă. Fac o prostie? e prea mare/puternică/greu de controlat?

În principiu aș folosi-o mai mult prin oraș.

Menționez că am 1,80 m și aprox 77 kg dacă are vreo importanță.

Din cate am citit, vazut, trait, prima motocicleta este daca vrei un reper pentru cele care vor urma. Iar cele care vor urma vor fi repere pentru urmatoarele. E ca la femei, from my point of view. Ia-o cu incredere ca nu o sa ai nimic de pierdut, ba din contra.

Nimeni in afara de tine nu poate sti daca o sa ti se para prea mare, prea grea, prea puternica, prea nu stiu cum. E ca la femei frate. Just do it! Restul sunt detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ leaveyou

 

Nene si la mine huruie pana pe la 50... e ok.. la mine se simte ca nu e cauciucu original. peste un an sau doi cand le voi toci, cred ca o sa strang bani sa imi iau din alea cum scrie in talon cu 750 bucata :D

 

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bagat gaz in tdm si am dat robinetul pe on, am vazut ca e acelasi ca pe xt.

mers cu el pana s-a oprit , fara gaz, am dat pe rezerva. surpriza.. niciun pic de gaz in rezervor... a mai patit cineva asa ? sau e invers robinetul fata de cel de la xt? adica jos rezerva, sus on si inainte off/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

O întrebare dacă se poate:

Mă gândesc să-mi cumpăr un TDM 850 ca și primă motocicletă. Fac o prostie? e prea mare/puternică/greu de controlat?

În principiu aș folosi-o mai mult prin oraș.

Menționez că am 1,80 m și aprox 77 kg dacă are vreo importanță.

 

Noroc,

 

Sfatul meu e sa iei un enduro ieftin de circa 600cc, sa scoti 70% din ce poate mobra in primul an si sa vezi apoi daca te indrepti spre touring sau spre enduro, decat sa iei un TDM si sa o folosesti 30% in primul an. Daca mergi mai mult prin oras, ii culegi doar dezavantajele ca incepator. Un enduro il scapi si te doare-n paispe, consuma mai putin la mersul urban, si e mult mai distractiv (urci borduri de orice inaltime, cobori pe scari, faci ce vrea muschiul tau).

Cel mai important, iti formezi rapid niste reflexe corecte si un stil de mers curat care iti raman toata viata. Cea mai proasta varianta e cind te trezesti ca ai 3 ani sau mai bine de motociclism in spate si vine unul cu 6 luni de experienta care face cercuri in jurul tau :D

 

Spor la achizitie, indiferent ce alegi :)

 

@Unguru': Robinetul are sus - RES, jos - ON. Cel mai probabil cel care a dat rezervorul jos inainte a pus furtunele invers.

Editat de fuchsia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bagat gaz in tdm si am dat robinetul pe on, am vazut ca e acelasi ca pe xt.

mers cu el pana s-a oprit , fara gaz, am dat pe rezerva. surpriza.. niciun pic de gaz in rezervor... a mai patit cineva asa ? sau e invers robinetul fata de cel de la xt? adica jos rezerva, sus on si inainte off/

 

A mai patit-o cineva, stiu cine, stiu unde, e pe topicul asta mai la inceput

Erau furtunele inversate

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

O întrebare dacă se poate:

Mă gândesc să-mi cumpăr un TDM 850 ca și primă motocicletă. Fac o prostie? e prea mare/puternică/greu de controlat?

În principiu aș folosi-o mai mult prin oraș.

Menționez că am 1,80 m și aprox 77 kg dacă are vreo importanță.

 

eu abia dupa 3 ani de cand am TDM pot spune ca o folosesc la 60-70% din ce poate ea. e o motoreta care face de toate, eu pe ea am inceput si nu regret alegerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bagat gaz in tdm si am dat robinetul pe on, am vazut ca e acelasi ca pe xt.

mers cu el pana s-a oprit , fara gaz, am dat pe rezerva. surpriza.. niciun pic de gaz in rezervor... a mai patit cineva asa ? sau e invers robinetul fata de cel de la xt? adica jos rezerva, sus on si inainte off/

 

Robinetul e asa : OFF-in fata, ON-in jos, REServe-in sus. Tine cont ca partea care indica din parghie este cea lunga si nu cea scurta! Daca asa ai facut, mai fa o incercare : pune gaz, da robinetul cu latura lunga in sus, mai ia o sticla de 2 l cu gaz la tine si da-i bataie pana se termina gazul. Comuta robinetul si vezi ce se intampla. Daca e pe nasoale, mai ai sticla de 2 litri la tine! :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robinetul e asa : OFF-in fata, ON-in jos, REServe-in sus. Tine cont ca partea care indica din parghie este cea lunga si nu cea scurta! Daca asa ai facut, mai fa o incercare : pune gaz, da robinetul cu latura lunga in sus, mai ia o sticla de 2 l cu gaz la tine si da-i bataie pana se termina gazul. Comuta robinetul si vezi ce se intampla. Daca e pe nasoale, mai ai sticla de 2 litri la tine! :-)

stiu care e partea care indica, ca am avut xt 3 ani.

am sa mai incerc odata sa vad daca patesc lafel si apoi inversez furtunele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bagat gaz in tdm si am dat robinetul pe on, am vazut ca e acelasi ca pe xt.

mers cu el pana s-a oprit , fara gaz, am dat pe rezerva. surpriza.. niciun pic de gaz in rezervor... a mai patit cineva asa ? sau e invers robinetul fata de cel de la xt? adica jos rezerva, sus on si inainte off/

- exact,dar exact aceias chestie am si eu la TDM-u meu,nu am gasit explicatia dar banuiesc ca e din rezervor,mai exact din sorb sunt 2 sorburi la nivele diferite ca sa poti muta pozitia robinetului si sa m ergi mai departe,tare cred ca sa rupt o parte sau a picat altfel nu imi explic, :unsure:(furtunele le-am inversat si eu si degeaba ,e din rezervor de aia zic).

Editat de 97TDM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tdm-isti incercam si eu sa vad daca merge sa pun o poza

poza e facuta duminica in drum spre covasna

 

Sal, Piffi!

Cum a fost petrecerea de firma pentru care ai lasat deoparte intrunirea TDM-istilor?

Daca ai incercat sa dai vreun semn sa stii ca n-am avut semnal la telefon acolo, la Obarsia Lotrului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, Piffi!

Cum a fost petrecerea de firma pentru care ai lasat deoparte intrunirea TDM-istilor?

Daca ai incercat sa dai vreun semn sa stii ca n-am avut semnal la telefon acolo, la Obarsia Lotrului...

sal,sa stii ca ma-m cam ofticat,mai ales ca m-am si intalnit cu voi pe dealul negru,da am incercat sa te sun dar nimic ,de la semnal cred,ma tot uitam dupa voi da nimic,eram cam departe cazati,cu siguranta la urmatoarea o sa fiu prezent,dati un semn cand mai veniti pe la buzau(berca)dau un suc :cheers:

 

sal,sa stii ca ma-m cam ofticat,mai ales ca m-am si intalnit cu voi pe dealul negru,da am incercat sa te sun dar nimic ,de la semnal cred,ma tot uitam dupa voi da nimic,eram cam departe cazati,cu siguranta la urmatoarea o sa fiu prezent,dati un semn cand mai veniti pe la buzau(berca)dau un suc :cheers:

post-34603-0-54649900-1307987676_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-am schimbat ghidonul, tot cu unul original ca am reusit sa o trantesc ca prostu azi, se infipsese cu cricu in asfalt si cam am tras de ea sa o scot, am dat-o pe partea cealalta :))

 

si uite asa mi-am facut vreo ora de lucru cu schimbul ghidonului, faza e ca l-am montat mai aplecat in fata si stau si eu mai racing acum; ce nu-mi place e ca ating aparatorile de maini carena cand brachez ghidonul...

 

tre sa mai fac ceva reglaje dar parca imi place prea mult pozitia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si io mi-am montat ceva azi. Nu ghidon, ci un inaltator de parbriz (ca al lui Stefan). Acum nu ma mai bate vantul in casca! Yessss!

 

 

sa mi-l imprumuti si mie odata sa vad cum e pls :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mi-l imprumuti si mie odata sa vad cum e pls :D

 

@ Cavaleru : Anytime!

 

Si inca ceva ce am anuntat si pe forumul TDM :

Week-end-ul 18-19 iunie vreau sa fac o tura Bucuresti - Braila - Enisala - Gura Portitei - Histria - Capidava - Bucuresti.

Plecarea va fi sambata dimineata si revenirea duminica dupa amiaza, cu o noapte petrecuta la Gura Portitei (cu cortul sau la pensiunile d-acolo), ceva plaja, o scurta vizita la cetatile Histria si Capidava si revenirea in Capitala. Daca sunteti amatori (sau profesionisti), sa-mi spuneti! :)

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai patit-o cineva, stiu cine, stiu unde, e pe topicul asta mai la inceput

Erau furtunele inversate

Eu am patit asta si am ramas in pana prostului de vreo doua ori , pina mi-am dat seama ce se-ntampla ! :rusinica:

 

Salut.

O întrebare dacă se poate:

Mă gândesc să-mi cumpăr un TDM 850 ca și primă motocicletă. Fac o prostie? e prea mare/puternică/greu de controlat?

În principiu aș folosi-o mai mult prin oraș.

Menționez că am 1,80 m și aprox 77 kg dacă are vreo importanță.

 

Nu este o motocicleta de incepatori asta este clar, pentru asta e mai practica o Transalp din aceeasi categorie ,(mai usoara, mai putin "nervoasa")si asta pot sa ti-o spun dupa ce am facut si eu aceeasi greseala ca si altii si am sarit direct la TDM ca incepator, este o motocicleta puternica , tine "pasul" cam cu oricine, este grea, centrul de greutate sus, greu de manevrat pe loc, mai ales daca nu ajungi bine jos de pe ea,dar in acelasi timp inveti sa nu faci manevrele care nu le stapanesti bine in anumite situatii si te indragostesti de ea cu timpul , cand vezi ce poate si ca nu te lasa in cele mai nasoale situatii indiferent de anul ei de fabricatie.

Ca si incepator, nu-ti recomand sa sari la ea, dar daca totusi intri printre noi sa stii ca nu o sa ai motive sa te plangi de acest "calut" care nu exceleaza pe nici un plan, dar in acelasi timp poate satisface gusturile oricarui motociclist indiferent de pretentii.

 

Cu respect

Banditul !

 

P.S. By the way , Eu imi vand calutul, probabil ca voi reveni printre voi dupa ce-mi voi satisface moftul de a trece pe HARLEY si imi voi lua tot un TDM din generatia Dakar Winner.

post-37709-0-68751400-1308002491_thumb.jpg

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care au pasageri mai mofturosi, imi puteti recomanda niste setari pentru suspensie, a.i. sa se simta mai putin denivelarile si gropile. Deh, fosta motocicleta f650gs nu avea pb prea mari cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Cavaleru : Anytime!

 

Si inca ceva ce am anuntat si pe forumul TDM :

Week-end-ul 18-19 iunie vreau sa fac o tura Bucuresti - Braila - Enisala - Gura Portitei - Histria - Capidava - Bucuresti.

Plecarea va fi sambata dimineata si revenirea duminica dupa amiaza, cu o noapte petrecuta la Gura Portitei (cu cortul sau la pensiunile d-acolo), ceva plaja, o scurta vizita la cetatile Histria si Capidava si revenirea in Capitala. Daca sunteti amatori (sau profesionisti), sa-mi spuneti! :)

 

90% merg si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gura Portitei... pensiunile d-acolo

Ce?!? Care?

Frumos, dar chiar sunt curios daca o sa ajungeti pe moto acolo.

Sa argumentati cu poze in care-s tdm-uri, ca-mi cam fac cu ochiul :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce?!? Care?

Frumos, dar chiar sunt curios daca o sa ajungeti pe moto acolo.

Sa argumentati cu poze in care-s tdm-uri, ca-mi cam fac cu ochiul :wink:

 

Neh, n-avem cum sa ajungem cu mobrele acolo si nu am chef de eroisme ieftine. Mobrele vor ramane in parcarea pazita de la Jurilovca. Dar de argumentat cu poze ca am fost cu TDM-urile acolo, se poate! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...