Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Singurele gume care se produc ca set pentru vacile noastre sunt

 

Avon Distanzia

post-21191-1263845656_thumb.jpg

 

Cauciucuri excelente pentru spate, care tin peste 22.000 km se descurca binisor si in off rod sunt:

Metzeler Tourance

post-21191-1263845786_thumb.jpg

 

Heidenau K76

post-21191-1263845817_thumb.jpg

 

Alte cauciucuri mixte tot de spate avem:

 

Michelin Anakee

post-21191-1263845874_thumb.jpg

 

 

Acum trecem la gumele care se descurca foarte bine in ambele situatii dar nu rezista mult dupa 10.000km

 

Heidenau K60

post-21191-1263845967_thumb.jpg

Metzeler Karoo T - foarte important sa fie modelul (t) traveler pt ca versiunea normala o termini in 5-6000km cu cuplul care ila vem si pe asfalt mai ales

post-21191-1263845998_thumb.jpg

 

Pentru roata Fata avem urmatoarele solutii foarte bune:

 

Pirelli Scorpion - se descurca bine pe pietris si off road usor

post-21191-1263846108_thumb.jpg

 

Michelin Sirac - se descurca foarte bine pe nisip si noroi

post-21191-1263846381_thumb.jpg

 

Continetal Escape

post-21191-1263846817_thumb.jpg

 

 

Aste-a pareri adunate de-a lungul timpului.

 

Daca nu ar fi problema banilor as alege: Sirac pe fata si Karoo T pe spate.

iar pana una alta voi merge pe k60 pe fata si k76 pe spate

Mesaj completat

salutare ma intereseaza si pe minecum se comporta cauciucurile haidenau k60 pe asfalt daca

fac galagie si daca nu aluneca sau alte probleme? vreau sa-mi cumpar un set si nu stiu ce sa fac!

eu merg mult pe asfalt prea putin pe pietris sau nisip.

cam ce indice de viteza si greutate au? cavalere intrebarea asta spre tine merge ca am inteles ca tu ai sau

vrei sa-ti iei. mersi. :cheers:

 

 

nu aluneca si nici nu iti fac alte probleme. trebuie sa folosesti o presiune un pic mai mica pentru a se uza uniform, mai ales spatele.

 

nu e recomandat sa mergi constant cu viteze mai mari de 130 ca le faci ferfelita.

 

porbleme ai cu ele pe iarba uda :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

... Vreau sa le multumesc pe aceasta cale din nou Rockerului pt excursiile placute facute anu trecut...

Mircea, nici anul acesta nu scapi. :D

Mesaj completat

Daca nu ar fi problema banilor as alege: Sirac pe fata si Karoo T pe spate.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sirac mi se pare extraordinar... Ador profilul acela, si eu as alege la fel pe fata daca as avea mai multi europeni :cheers:

Metzeler Tourance are unchiul meu pe un BMW f 650 GS si vreau sa zic ca ii mai dadea si reprize de 170 ca sa ma ajunga din urma si se tinea bine... Niste cauciucuri extraordinare mixte dar daca ii vorba de offroad te ajuta dar nu sunt extraordinare... Asta spun pt ca stiu si am vazut cum se descurca pe noroi:))) Adica nush ce cauciucuri se descurca in noroi deci evitati:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as fi tentat in viitor sa imi iau un sirac pe fata...Am vazut ca si altii mai folosesc dar ca idee, am cautat pe internet si am vazut ca acest cauciuc este creat pt alte modele ca si cauciuc spate... Ma gandeam si eu daca ar fi universale nu ar mai preciza ca ii pt fata sau pt spate, precizand acest lucru tind sa cred ca ar putea sa fie o regula la cum sunt create cauciucurile...Oare are ceva dezavantaje la ciclistica daca pui cauciuc de spate pe fata???

Intreb si eu sa nu ma loviti prea tare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as fi tentat in viitor sa imi iau un sirac pe fata...Am vazut ca si altii mai folosesc dar ca idee, am cautat pe internet si am vazut ca acest cauciuc este creat pt alte modele ca si cauciuc spate... Ma gandeam si eu daca ar fi universale nu ar mai preciza ca ii pt fata sau pt spate, precizand acest lucru tind sa cred ca ar putea sa fie o regula la cum sunt create cauciucurile...Oare are ceva dezavantaje la ciclistica daca pui cauciuc de spate pe fata???

Intreb si eu sa nu ma loviti prea tare :cheers:

 

 

cei care folosesc acest model au spus ca l-am montat in sensul invers de rotire. da, la baza el este cauciuc spate, nu are nimic daca il montezi pe fata doar ca il pui in sensul invers decat indica sageata de pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am jucat un pic in Photoshop, poate va dati si voi cu parerea de culorile acestea la un TDM, daca ar fi sa mi-l vopsesc asa l-as vopsi si as mai adauga niste stikere pe el:)

post-38185-1263927666_thumb.jpg post-38185-1263927682_thumb.jpg

Mesaj completat

si daca as vopsi motorul in sine in negru ar arata si mai adevarat dar asta cred ca ii f complicat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am jucat un pic in Photoshop, poate va dati si voi cu parerea de culorile acestea la un TDM, daca ar fi sa mi-l vopsesc asa l-as vopsi si as mai adauga niste stikere pe el:)

post-38185-1263927666_thumb.jpg post-38185-1263927682_thumb.jpg

Mesaj completat

si daca as vopsi motorul in sine in negru ar arata si mai adevarat dar asta cred ca ii f complicat :cheers:

 

 

Foarte tare tedemeu alb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot K -uri mi-as pune si eu, sunt ele mai zgomotoase dar se comporta bine si pe asfalt si pe macadam. Dar revin: nu va puneti cauciucuri de 75% off daca circulati 99% pe asfalt. Doar pentru o singura iesire de pe drum nu ai nevoie de cauciucuri cu profil puternic. Eu am facut Transfagarasanul ..si nu pe asfalt :lol: cu cauciucuri Metzzeler

post-35521-1263978919_thumb.jpg

... eu sunt cu TDM...eu aveam cele mai nasoale cauciucuri dar am reusit sa merg cu ele in locuri unde multi doar viseaza. Ne-am intalnit cu niste nemti cu BMW uri si se uitau la mine cu ochii cat cepele. Ce cauta doml'e aici in varf de munte cu cauciucurile acestea. :cheers:

Sau in Padis am mers cu aceleasi cauciucuri dar cu uzura de -10%, pe cauciucul fatza pe o latime de 5 cm nu mai aveam nici un sant. Da, atunci am simtit intradevar ca e nasoala treaba, dar tot am reusit sa fac toate traseele...+ parauri...etc Deci cauciucurile te ajuta foarte mult...dar nu de ele depinde daca poti sa mergi cu mobra sau nu.

 

Acum pe TDM nou am cauciucuri de strada...si nu le dau jos pana nu le fac praf. Am sa merg mult mai incet pe off dar cumva am sa merg si pe acolo. Deja in noroi le-am incercat...si nu sunt bine de nimic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot K -uri mi-as pune si eu, sunt ele mai zgomotoase dar se comporta bine si pe asfalt si pe macadam. Dar revin: nu va puneti cauciucuri de 75% off daca circulati 99% pe asfalt. Doar pentru o singura iesire de pe drum nu ai nevoie de cauciucuri cu profil puternic. Eu am facut Transfagarasanul ..si nu pe asfalt :lol: cu cauciucuri Metzzeler

post-35521-1263978919_thumb.jpg

... eu sunt cu TDM...eu aveam cele mai nasoale cauciucuri dar am reusit sa merg cu ele in locuri unde multi doar viseaza. Ne-am intalnit cu niste nemti cu BMW uri si se uitau la mine cu ochii cat cepele. Ce cauta doml'e aici in varf de munte cu cauciucurile acestea. :D

Sau in Padis am mers cu aceleasi cauciucuri dar cu uzura de -10%, pe cauciucul fatza pe o latime de 5 cm nu mai aveam nici un sant. Da, atunci am simtit intradevar ca e nasoala treaba, dar tot am reusit sa fac toate traseele...+ parauri...etc Deci cauciucurile te ajuta foarte mult...dar nu de ele depinde daca poti sa mergi cu mobra sau nu.

 

Acum pe TDM nou am cauciucuri de strada...si nu le dau jos pana nu le fac praf. Am sa merg mult mai incet pe off dar cumva am sa merg si pe acolo. Deja in noroi le-am incercat...si nu sunt bine de nimic :lol:

 

as fi pus metzeler dar nu gasesc pereche ca nu se fabrica pe 18. si am ramas la varianta k60 ca sint pereche le am la mine in oras cu montaj si echilibrat. am vrut mai multe pareri.

80% merg pe asfalt si 20%macadam . pe noroi nu am fost nici o data si nici nu mas duce numai in cazuri extreme

si atunci foarte incet. multumesc pentru parerile date. si cred ca ramin la k60. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu_tdm_tm, uita-te aici: http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cf...rradreifen.html

Metzeler pentru TDM850 3VD.

Iar aici: http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cf...rradreifen.html

Metzeler pentru TDM850 4TX.

 

Vezi ca sunt set, deci exista ceea ce ne trebuie pentru TDM-urile noastre.

Bafta!

Editat de barboge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

floriane tu uiti o chestie. ca ai peste 1.85. si ai forta in brate si in picioare. daca da sa fuga mobra proptesti imediat un picior in pamant si ai indreptat-o.

 

eu la 1.70 ajung numai cu varfurile. iar daca se inclina mai mult de 10grade e jos. nu o pot tine.

 

cauciucurile conteaza mia mult pt noi astia mai mici de inaltime care vrem aderenta pentru a nu putem tine animalul in struna.

Mesaj completat

Radu_tdm_tm, uita-te aici: http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cf...rradreifen.html

Metzeler pentru TDM850 3VD.

Iar aici: http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cf...rradreifen.html

Metzeler pentru TDM850 4TX.

 

Vezi ca sunt set, deci exista ceea ce ne trebuie pentru TDM-urile noastre.

Bafta!

 

 

astea-s numai gume de strada.

 

daca vreau gume de strada pt vaca mea iau Pirreli sport demon sau Michelin road pilot 2ct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

floriane tu uiti o chestie. ca ai peste 1.85. si ai forta in brate si in picioare. daca da sa fuga mobra proptesti imediat un picior in pamant si ai indreptat-o.

 

eu la 1.70 ajung numai cu varfurile. iar daca se inclina mai mult de 10grade e jos. nu o pot tine.

 

cauciucurile conteaza mia mult pt noi astia mai mici de inaltime care vrem aderenta pentru a nu putem tine animalul in struna.

Mesaj completat

 

 

 

astea-s numai gume de strada.

 

daca vreau gume de strada pt vaca mea iau Pirreli sport demon sau Michelin road pilot 2ct

Eu am pt strada continental road attack si la 100 E bucata sunt excelente, chiar si pe asfalt ud. Nu ma intrebati cum sunt pe noroi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb de curios: Tu de ce ti-ai luat TDM? Nu stiai ca e inalta? Sau ti-a placut prea mult? :cheers:

 

1. mi-a placut prea mult plus ca era perfecta pt ce vroiam eu si ca bani si ca echipare

2. motor bulletproff si idiotproff

3. am kit de coborare dar e greu de montat. (il vand daca vrea careva)

4. cand am urcat pe ea nu imi parea asa de mare si greu de manevrat cu toate ca veneam de la scooter :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inteles, Cavalere. Pe mine m-au interesat doar cele de strada. Deocamdata nu am de cand sa fac off-road. Asa ca am cautat cauciucuri pentru ce imi trebuia mie. Scuze, abia dupa ce ai scris tu am vazut ca Radu_tdm_tm vroia cauciucuri care sa faca fata si off-road. Ma sfatuiesti sa iau si eu ceva combinat, pentru orice eventualitate? Stiu eu, poate pentru cand ne intalnim prin tara cu TDM-urile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani ! si multa sanatate iti doresc, Flavius. :cheers:

Vad ca ai schimbat prefixul. Multi inainte.

Kilometrii, cu miile sa ai, fara probleme.

 

Numai bine si respect :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inteles, Cavalere. Pe mine m-au interesat doar cele de strada. Deocamdata nu am de cand sa fac off-road. Asa ca am cautat cauciucuri pentru ce imi trebuia mie. Scuze, abia dupa ce ai scris tu am vazut ca Radu_tdm_tm vroia cauciucuri care sa faca fata si off-road. Ma sfatuiesti sa iau si eu ceva combinat, pentru orice eventualitate? Stiu eu, poate pentru cand ne intalnim prin tara cu TDM-urile.

da vrei sa iesi pe un forestier si nu vrei sa mergi cu frica sau mai incet decat restul grupei poti sa faci combinatia pe care o vreau eu.

 

heidenau k76 pe spate iar pe fata Michelin Sirac sau heindeau k60. iti recomand Sirac pe fata daca ai bani e mai scump dar merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vreau gume de strada pt vaca mea iau Pirreli sport demon sau Michelin road pilot 2ct

Am avut si eu Sport Demon pe Divi si cand le-am pus (cele schimbate erau foarte imbatranite si duse rau) am zis ca e alta mobra, veselie mare. Dar Road Pilot 2CT sunt in alta categorie, alta generatie, alt pret... sunt de fapt in aceeasi categorie cu Pirelli Diablo Strada, doar ca beneficiaza de tehnologia dual compound si par ceva mai ok din anumite pct de vedere.

 

Eu am pt strada continental road attack si la 100 E bucata sunt excelente, chiar si pe asfalt ud. Nu ma intrebati cum sunt pe noroi :cheers:

Eu numai pe astea am mers si pe uscat mi se par super; din ce am vb si cu altii sunt niste anvelope f sportive, de toata lauda si sunt pe departe si cele mai ieftine din categoria sport-touring, cel putin pe dimensiunile de la 900. Pe ploaie m-au tradat o singura data, dar atunci a fost si vina mea. Dezavantajele se pare ca astea ar fi: 1.fata de alternativele de la Michelin, Metzeler, Dunlop, comportamentul pe ploaie e ceva mai nesigur si 2. faptul ca nu sunt dual-compound (cum sunt Pilot Power 2CT sau Dunlop Sportmax) iar anvelopa e destul de moale, rezultand la mers mult in plat si pe autostrada in tocirea mai accentuata pe banda de rulare la pneul spate. Insa n-am observat sa fi afectat comportamentul la viraje.

 

3. am kit de coborare dar e greu de montat. (il vand daca vrea careva)

De ce zici asta? Poate dura si un sfert de ora si e mult mai usor decat schimbarea instalatiilor de frana pe care ai facut-o. Trebuie doar sa suspenzi spatele cu bascula lasata libera (adica fara cric bagat sub bascula spate). Daca n-ai central, merge si cu un cric de masina si caramizi... dupa care ai 2 suruburi de dat jos si trebuie doar sa tii un pic ridicat de bascula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...