Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce e infect?

Culoarea sau modelul?

 

 

nici una, nici alta; cred ca florin se referea la cum se continua carenele suplimentare si faptul ca nu arata bine deloc ( in opinia lui)

 

mie imi place ala galben dar in secunda 2 in care l-as avea, plasticele alea suplimentare ar ajunge pe ebay :o

 

mi-as pune un crash bar sanatos :D

Mesaj completat

 

 

Voi nu ati vrea roata de 19" pe fata? :D

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e infect?

Culoarea sau modelul?

Carena in primul rand, dar aproape tot de pe mobra aia e aiurea... parbrizul, tigania cu numarul 46... iar culoarea (fara suparare :D ) parca accentueaza toata treaba. Neagra de ex. ar fi aratat cam asa (zici ca-i morsa)

post-5978-1262733198_thumb.jpg

 

De, gusturile nu se discuta, dar dupa mine astea ar fi niste 900 misto. Si alea visinii is faine, dar n-am vazut decat in stare originala pe culoarea asta:

post-5978-1262733130_thumb.jpg post-5978-1262733345_thumb.jpg

 

==

 

Roata de 19 n-as pune; am vazut topicul de pe "Service". Pare destul de complicata / scumpa operatiunea plus ca:

- pe asfalt n-ar fi nici un avantaj, din contra;

- daca nu-i inalti spatele, o sa-i modifici ciclistica intr-un mod foarte nefavorabil... o duci inspre chopper; pe de alta parte, daca ii inalti si spatele, o inalti cu mai bine de 1cm si din cate stiu nu iti doresti asta.

- in offroad cred ca poti sa pui linistit anvelopele alea de spate consacrate, ca tot cramponate sunt;

- roata de 18 pe fata e unul din "trademark"-urile TDMului, ar fi pacat sa renunti la ea :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... iar culoarea (fara suparare :D ) parca accentueaza toata treaba. Neagra de ex. ar fi aratat cam asa (zici ca-i morsa)

Galbenul e o culoare foarte frumoasa si care reflecta optimism

Si care e splendid in combinatie cu negrul

Dar negrul fara nicio variatiune reflecta pesimismul

Si e sec :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galbenul e o culoare foarte frumoasa si care reflecta optimism

Si care e splendid in combinatie cu negrul

De acord, dar folosit cu masura:

post-5978-1262777879_thumb.jpg

(S-ar putea de asemenea sa fie o nuanta mai inchisa.)

 

Nici astora nu le sta rau:

post-5978-1262777925_thumb.jpg

post-5978-1262777937_thumb.jpg

 

Dar cand combini "galben cu galben" deja e prea mult:

post-5978-1262777944_thumb.jpg

post-5978-1262777983_thumb.jpg (campioana noastra)

 

Ce-i drept, e cea mai vizibila culoare in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galbenul e o culoare foarte frumoasa si care reflecta optimism

Si care e splendid in combinatie cu negrul

Dar negrul fara nicio variatiune reflecta pesimismul

Si e sec :D

 

pai si vrei sa te minta oamenii, sa-ti arate mobra galbena si inauntru sa fie intuneric? :D

 

asta e situatia, unii dintre noi sintem mai pesimisti si nici nu ne este frica sa ne aratam starea de spirit. prefer negru sec decit galben sec. dark as my inner soul! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carena in primul rand, dar aproape tot de pe mobra aia e aiurea... parbrizul, tigania cu numarul 46... iar culoarea (fara suparare :D ) parca accentueaza toata treaba. Neagra de ex. ar fi aratat cam asa (zici ca-i morsa)

 

De, gusturile nu se discuta, dar dupa mine astea ar fi niste 900 misto. Si alea visinii is faine, dar n-am vazut decat in stare originala pe culoarea asta:

 

 

==

 

Roata de 19 n-as pune; am vazut topicul de pe "Service". Pare destul de complicata / scumpa operatiunea plus ca:

- pe asfalt n-ar fi nici un avantaj, din contra;

- daca nu-i inalti spatele, o sa-i modifici ciclistica intr-un mod foarte nefavorabil... o duci inspre chopper; pe de alta parte, daca ii inalti si spatele, o inalti cu mai bine de 1cm si din cate stiu nu iti doresti asta.

- in offroad cred ca poti sa pui linistit anvelopele alea de spate consacrate, ca tot cramponate sunt;

- roata de 18 pe fata e unul din "trademark"-urile TDMului, ar fi pacat sa renunti la ea :crack:

 

 

pt mine orice 900 mi-ar placea, chiar si unu pocnit.

 

==

 

Roata de 19"

 

- exista un remediu ca sa nu ii stric ciclistica. o las mai jos din juguri

- orice cm in plus la mine e un mare dezavantaj

- te referi la un k60 pus pe roata fata?

- aici ai pus un punct pe i :rock:

 

in concluzie.

 

Inca studiez piata. Momentan ne avand bani pt aceasta operatiune (altelef fiind mai important) voi continua research-ul, in speranta ca voi gasi macar janta potrivita.

Roata de 19" are avantaje si dezavantaje in cazul de fata, marele dezavantaj este ca pt o treaba buna trebuie bani :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, acesta este inaltatorul de ghidon despre care-ti vorbeam la telefon. E o idee misto, iar pentru mine e mult mai manevrabila mobra pe off.

post-25487-1262876928_thumb.jpg post-25487-1262876954_thumb.jpg post-25487-1262876977_thumb.jpg

 

Iar windshield-ul arata acum, dupa mica modificare, astfel:

post-25487-1262877130_thumb.jpg post-25487-1262877154_thumb.jpg post-25487-1262877171_thumb.jpg

 

Numai bine :crack:

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt mine orice 900 mi-ar placea, chiar si unu pocnit.

==

Roata de 19"

 

- exista un remediu ca sa nu ii stric ciclistica. o las mai jos din juguri

- orice cm in plus la mine e un mare dezavantaj

- te referi la un k60 pus pe roata fata?

- aici ai pus un punct pe i :crack:

 

in concluzie.

 

Inca studiez piata. Momentan ne avand bani pt aceasta operatiune (altelef fiind mai important) voi continua research-ul, in speranta ca voi gasi macar janta potrivita.

Roata de 19" are avantaje si dezavantaje in cazul de fata, marele dezavantaj este ca pt o treaba buna trebuie bani :rock:

De cele mai multe ori un 900 pocnit e un 900 (foarte) scump de reparat, nu uita.

==

Asa, cu roata aia de 19", Contraargumente si precizari - Episodul 2:

 

- Cu lasatul din juguri presupun ca e o varianta, doar sa nu ajungi cu aparatoarea-n radiator.

- Nu cunosc anvelopele de offroad, dar n-are Rockeru' la fel? La TDM900 (120/70) stiu ca erau cel putin 2 variante... anvelope de spate ptr fata, pe 18.

- Daca la ITP scapi, desi o sa fie din ce in ce mai greu si aici, la autentificarea RAR sigur nu scapi... asta inseamna ca atunci cand o sa vinzi mobra, ori tu ori cumparatorul, daca ii pasezi lui problema, n-o sa poateti trece cu ea. De obicei e suficient sa ai cauciucuri neconforme cu CIV-ul si te resping. Deci ori a) mai vezi tu pana atunci; b ) pastrezi furca si roata si stai juma de zi sa faci jonctiunea inainte de RAR; c) te bagi sa faci omologare individuala.; d)n-o sa vinzi niciodata mobra sau n-o sa ai nevoie de banii de pe ea ptr urmatoarea - bizoo_n parca facea treaba asta; e) stai cuminte.

- O conta 1" prin alte parti, dar in roata fata cred ca cel mai putin :D Deci nu se punea problema de avantaj al geometriei rotii ptr offroad.

- Iti iei Super Tenere cu 21", o cobori din suspensii sau cu "lowering-kit", ii subtiezi un pic saua si gata povestea. Bine, dar la poza, la intalnirile TDM, o sa stai la margine.

 

 

Iar windshield-ul arata acum, dupa mica modificare, astfel:

Fanta aia de jos e anti-turbulente, se simte diferenta cu ea? Am vazut ca Hondele au chestia asta, dar la TDM ai si parbrizul destul de departe de pilot. Pana la urma cum e, mai ai zgomot in casca sau nu?

 

Dpdv estetic, l-ai "dantelat" totusi cam mult pe margini si la colturi jos. Taieturile si trasarea arcelor de cerc cu ce le-ai facut? Au iesit foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, acesta este inaltatorul de ghidon despre care-ti vorbeam la telefon. E o idee misto, iar pentru mine e mult mai manevrabila mobra pe off.

 

 

Iar windshield-ul arata acum, dupa mica modificare, astfel:

 

 

Numai bine :crack:

 

 

Rockeru este un inginer care tace si face, dar le face de nu te vezi. Imi place cum le coace asa pe neve si pac ti le pune pe forum sa te minunezi si sa te gandesti ca vreau si eu asa :D

 

Rockere, jos palaria tata!

Mesaj completat

De cele mai multe ori un 900 pocnit e un 900 (foarte) scump de reparat, nu uita.

==

Asa, cu roata aia de 19", Contraargumente si precizari - Episodul 2:

 

- Cu lasatul din juguri presupun ca e o varianta, doar sa nu ajungi cu aparatoarea-n radiator.

- Nu cunosc anvelopele de offroad, dar n-are Rockeru' la fel? La TDM900 (120/70) stiu ca erau cel putin 2 variante... anvelope de spate ptr fata, pe 18.

- Daca la ITP scapi, desi o sa fie din ce in ce mai greu si aici, la autentificarea RAR sigur nu scapi... asta inseamna ca atunci cand o sa vinzi mobra, ori tu ori cumparatorul, daca ii pasezi lui problema, n-o sa poateti trece cu ea. De obicei e suficient sa ai cauciucuri neconforme cu CIV-ul si te resping. Deci ori a) mai vezi tu pana atunci; b ) pastrezi furca si roata si stai juma de zi sa faci jonctiunea inainte de RAR; c) te bagi sa faci omologare individuala.; d)n-o sa vinzi niciodata mobra sau n-o sa ai nevoie de banii de pe ea ptr urmatoarea - bizoo_n parca facea treaba asta; e) stai cuminte.

- O conta 1" prin alte parti, dar in roata fata cred ca cel mai putin Deci nu se punea problema de avantaj al geometriei rotii ptr offroad.

- Iti iei Super Tenere cu 21", o cobori din suspensii sau cu "lowering-kit", ii subtiezi un pic saua si gata povestea. Bine, dar la poza, la intalnirile TDM, o sa stai la margine.

 

macar sa gasesc eu unu pocnit usor, ca il fac in timp poate dura ani atata timp cat 3vd-ul il pastrez pe veci

 

==

 

- il las din juguri dar voi verifica sa nu se intample asta. desi e cam greu de crezut

- la 900 este tot 110/70 , exista variante mai multe dar sunt anvelope de spate care le montezi invers pe fata

- intentia mea este sa schimb doar janta si in caz de itp o schimb si gata :D Alega varianta d si cu varianta ajutatoare e

- ST nu, nu si nu, nu ca ar fi o mobra naspa sau ceva de genu dar e mai vaca decat TDM-ul. Poate ST 2010 :rock:

 

Mesaj completat

Fanta aia de jos e anti-turbulente, se simte diferenta cu ea? Am vazut ca Hondele au chestia asta, dar la TDM ai si parbrizul destul de departe de pilot. Pana la urma cum e, mai ai zgomot in casca sau nu?

 

Dpdv estetic, l-ai "dantelat" totusi cam mult pe margini si la colturi jos. Taieturile si trasarea arcelor de cerc cu ce le-ai facut? Au iesit foarte ok.

 

 

fanta aia era de la inceput. cu forma aia a venit parbrizu, Rockeru a decupat din partea superioara.

 

aici si eu sunt curios cum de le-a facut simetrice :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rockeru este un inginer care tace si face, dar le face de nu te vezi. Imi place cum le coace asa pe neve si pac ti le pune pe forum sa te minunezi si sa te gandesti ca vreau si eu asa :D

 

Rockere, jos palaria tata!

Mersi Cavalere :crack: Mai vin eu pe viitor cu ceva idei de imbunatatire, cel putin pt mine, al mobrei :D

Mesaj completat

Fanta aia de jos e anti-turbulente, se simte diferenta cu ea? Am vazut ca Hondele au chestia asta, dar la TDM ai si parbrizul destul de departe de pilot. Pana la urma cum e, mai ai zgomot in casca sau nu?

 

Dpdv estetic, l-ai "dantelat" totusi cam mult pe margini si la colturi jos. Taieturile si trasarea arcelor de cerc cu ce le-ai facut? Au iesit foarte ok.

 

Mesaj completat

fanta aia era de la inceput. cu forma aia a venit parbrizu, Rockeru a decupat din partea superioara.

 

aici si eu sunt curios cum de le-a facut simetrice :D

Da, intradevar fanta aceea era de la incelut la parbriz, eu doar l-am modificat in proportie de 70%, pt a mi se potrivi si sa-mi si placa. De taiat l-am taiat foarte usor fara sa crape cu ajutorul fierastraului electric de mana pendular(acela cu panza verticala, subtire). Cavalere taieturile sunt desenate, in prealabil, cu o carioca pe parbriz, pentru simetrie, iar apoi intra in actiune fierastraul.

 

Asa arata parbrizul initial cand l-am cumparat:

post-25487-1262889637_thumb.jpg

Mesaj completat

Arcele acelea taiate in parbriz jos, de-o parte si de alta, le-am facut pentru a putea lua viraj maxim cu ghidonul. Aveam nevoie mai ales ca am si protectiile pe el.

Mesaj completat

Esti fenomenal.

Poate si norocos.. Putin.. :P

Mersi Zoly :rock: Nu stiu ce sa zic la partea cu norocul, habar nu am.

Mesaj completat

Fanta aia de jos e anti-turbulente, se simte diferenta cu ea? Am vazut ca Hondele au chestia asta, dar la TDM ai si parbrizul destul de departe de pilot. Pana la urma cum e, mai ai zgomot in casca sau nu?

Zgomot nu mai am in casca, merg chiar linistit cu 100-110 km/h si nu simt mare lucru, nu prea zici ca stai pe mobra. E misto caci poti merge km in sir fara sa a-i vreo problema cu oboseala. De aceea pot face linistit cate 800-1000 de km, intr-o singura zi. In legatura cu distanta parbriz-pilot, stiu (am si probat) o gramada de mobre tourer, care au cel putin distanta ca la TDM, printre care se numara V-Stromu 650/1000, BMW 1100/1150/1200, Aprilia Caponord 1000 si altele cu siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- ST nu, nu si nu, nu ca ar fi o mobra naspa sau ceva de genu dar e mai vaca decat TDM-ul

O vaca mai usoara si mai manevrabila pe offroad, te asigur

Si mai termina cu complexul asta ca nu ajungi jos cu picioarele, ajunge un picior :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci LINX prima poza imi place f mult, am tinut o perioada poza pe desktop, visul meu... Un 800 GS si un k 1200 s :crack:

 

post-38185-1262969961_thumb.jpg post-38185-1262970065_thumb.jpg

 

Un hibrid intre ele ar trebui sa fie foarte interesant.

 

---

 

De "printesa" asta ce ziceti, ar putea fi o alternativa la TDM? Una mai exclusivista, din pacate.

post-5978-1262991124_thumb.jpgpost-5978-1262991141_thumb.jpgpost-5978-1262991151_thumb.jpg

 

Tiger, Multistrada... si ele pe-acolo, TDMul a ramas batranica grupului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

granpasso si ulysse sunt pe lista celor extinct din pacate, dar ambele alternative de luat in calcul pentru tdm mai degraba decat vstrom sau varadero(da da stiu is mai noi).

daca as avea bani de big trailie nou, cu siguranta nu as lua bmw gs adv pana nu as vedea cum arata super tenere`ul 2010 :crack:

( http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere ) (asa ca pentru doritorii de mai mult offroad la tdm)

 

 

oricum ... respect - strutocamila mulstistrada !

http://www.motoflash.ro/stiri/modele-noi/d...trada_1200.html

 

 

nah nani nani

Editat de ishmael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine e SB 08 KHO?

 

 

rockeru!!

Mesaj completat

De "printesa" asta ce ziceti, ar putea fi o alternativa la TDM? Una mai exclusivista, din pacate.

post-5978-1262991124_thumb.jpgpost-5978-1262991141_thumb.jpgpost-5978-1262991151_thumb.jpg

 

Tiger, Multistrada... si ele pe-acolo, TDMul a ramas batranica grupului.

 

 

De cand a aparut granpasso salivez dupa el. E o motoreta extraordinara, mult mai buna decat stelvio, dintre r1200gs killer wannabe ea are cele mai multe sanse conform testelor (dupa 990 ADV).

 

Sa vedem cum se va prezenta noul Super Tenere. Din prezentari m-a facut sa visez frumos noaptea :rock:

Mesaj completat

Acum am observat ce evacuari are. Pentru un motor de 1200 mi se pare incredibil, presupunand ca respecta anumite norme.

 

 

pai uite cat de mare este catalizatorul :D

Mesaj completat

granpasso si ulysse sunt pe lista celor extinct din pacate, dar ambele alternative de luat in calcul pentru tdm mai degraba decat vstrom sau varadero(da da stiu is mai noi).

daca as avea bani de big trailie nou, cu siguranta nu as lua bmw gs adv pana nu as vedea cum arata super tenere`ul 2010 :crack:

( http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere ) (asa ca pentru doritorii de mai mult offroad la tdm)

 

nah nani nani

 

Vstrom-ul si varadero si-au dovedit fiabilitatea cu var fi indesat.

 

Ulyse foloseste motorul de harley problema e piesele care nu prea le tin reprezentantele in stoc. Cineva a fost in alpi si i s-a rupt cureaua (n-are lant) a trebuit sa-l aduca in duba pt ca nu au gasit curea de schimb.

 

gs adv este fabulos de mare dar si comod. complet nerecomandat persoanelor de sub 1,75. Pt tine ishmaele ar fi perfect :D

 

Noul Super tenere. o sa vedem in curand si noul Africa Twin. este imposibil sa stea deoparte baietii de la honda.

 

Caeva impresii despre ST: discuri duble pe fata de 320 (sau 298), cardan, daca poza de pe site e corecta inseamna ca va arata la fata precum motocicleta de dakar de 450, 2 cilindri in paraleli cu decalaj de 270 grade, abs, sistem de franare unificat, comanda pt acceleratie fara cablu, si multe alte traznai.

 

sunt curios la ce pret o vor scoate.

post-21191-1263019847_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vstrom-ul si varadero si-au dovedit fiabilitatea cu var fi indesat.

 

Ulyse foloseste motorul de harley problema e piesele care nu prea le tin reprezentantele in stoc. Cineva a fost in alpi si i s-a rupt cureaua (n-are lant) a trebuit sa-l aduca in duba pt ca nu au gasit curea de schimb.

 

gs adv este fabulos de mare dar si comod. complet nerecomandat persoanelor de sub 1,75. Pt tine ishmaele ar fi perfect :rock:

 

Noul Super tenere. o sa vedem in curand si noul Africa Twin. este imposibil sa stea deoparte baietii de la honda.

 

Caeva impresii despre ST: discuri duble pe fata de 320 (sau 298), cardan, daca poza de pe site e corecta inseamna ca va arata la fata precum motocicleta de dakar de 450, 2 cilindri in paraleli cu decalaj de 270 grade, abs, sistem de franare unificat, comanda pt acceleratie fara cablu, si multe alte traznai.

 

sunt curios la ce pret o vor scoate.

 

ambele au alt aer decat toate celelalte despre care vorbim aici. (cu precadere vstrom)

 

si ulyse si granpasso raman doar vise (poate le mai gasesti inca 1 an maxim :D, ulysele mai putin) - dat fiind ca buellu s-a inchis de tot si moto morini ia ultimele suflari (si am anticipat).

 

amu daca cureaua e greu de dus ca piesa de schimb - si schimbata chiar si sub apa .... atunci nu mai am ce zice :crack: (dat fiind ca in unele ture pleaca baietii si cu 3 cauciucuri de schimb in spate sau chiar cu roata completa).

 

tenereul va fi adica un fel de amalgam din toate lectiile ce le-au invatat de la xtz, tdm, honda, bmw si furturile de la designul italienelor :D ... de aia zic ca o fi interesant si neaparat merita asteptat.

Editat de ishmael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vstrom-ul de 650 are cateva puncte in plus fata de TDM-ul de 850, il compar cu asta pt ca pe asta il stiu, fata de 900 cu care nu am mers deloc.

 

Avantaje: viteza de croaziera este mai mare, este si mai confortabil, protectie mai buna la vant, autonomia este mai mare (si fata de 900), cursa suspensiilor mai mare, suspensia spate se regeaza dintr-un robinet (nici la 900 nu avem asa ceva), farurile lumineaza excelent si fara sa pui xenon, acces usor la baterie, spatiu sub sa imens, roata de 19" ( a devenit o obsesie pe care nu o inteleg )

 

Dejavantaje: filtru ulei expus si necesita un scut de protectie, toba mare departeaza foarte mult cutiile de bagaje si lateste mobra inutil( a mea era cu 20-25cm mai mica in latime fata de vstrom cu genti)

Mesaj completat

Am uitat de marele dejavantaj al vstromului.

 

E URAT :crack:

Mesaj completat

Am iesit la o mica plimbare prin Bucuresti. am facut vreo 50 km.

 

ca multa mazga dar nimic periculos in afara de un derapaj pe noroi fix in intrarea in curte.

 

a fost frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...