Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ba e foarte buna ideea de platbanda; orice altceva mai rigid ar duce la ruperea cadrului unde este prinsa sau alte necazuri :) Dar asa cum e, se poate indoi in caz de rasturnare :lol:

 

Faina treaba!

Si daca se rastoarna, se indoaie si rupe si carena, ca e chiar langa ea

Tiganie

 

Eu judec cu mintea celui care e in stare sa tina motocicleta pe roti

Altii se gandesc doar cum sa cada, ca la judo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca se rastoarna, se indoaie si rupe si carena, ca e chiar langa ea

Tiganie

 

Eu judec cu mintea celui care e in stare sa tina motocicleta pe roti

Altii se gandesc doar cum sa cada, ca la judo :)

 

 

nicule. esti mai in varsta decat mine, si banuiesc ca ai si mai multa minte si mai multa experienta si cred ca realizezi ca acele crash-bar-uri care le am pe mobra au un rol si acela de a proteja plasticele. in cazul in care dau mobra pe jos, va sta sprijinita pe crashbar si capatulghidonului, repectiv handguard , iar suportul cu proiectorul cel mult se va stramba un pic :)

 

asa cum am mai zis aceasta "tiganie" e temporara :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa cum am mai zis aceasta "tiganie" e temporara

Atunci te iert, ca si tu ma ierti pe mine :)

Totusi, din moment ce ai pus xenoane, la ce iti mai trebuie doua perechi suplimentare de proiectoare? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci te iert, ca si tu ma ierti pe mine :)

Totusi, din moment ce ai pus xenoane, la ce iti mai trebuie doua perechi suplimentare de proiectoare? :)

Nu stiu motivul lui, dar la mine cel putin, nu vad nimic daca e drumul ud si nemarcat noaptea, cu xenon de 6000k. Daca pui proiectoare... altfel povestim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci te iert, ca si tu ma ierti pe mine :)

Totusi, din moment ce ai pus xenoane, la ce iti mai trebuie doua perechi suplimentare de proiectoare? :)

 

 

xenon am doar pe un far. care mai nou nu mai merge nici ala pe faza lunga.

 

orice plus de lumina e bine venit. eu nici nu vad foarte bine noaptea si astea ma ajuta.

Mesaj completat

bai cavalere, da tu n-ai crashbaruri ?

ce dreq nu ti le pui pe crashbar ? touratech-style :)

ba da , acolo le voi monta dar trebuie sa mai fac o chestie paralela cu crasbaru ca sa protejeze proiectoarele

 

acum nu am bani si de inca un set de fiare :lol:

Mesaj completat

Nu stiu motivul lui, dar la mine cel putin, nu vad nimic daca e drumul ud si nemarcat noaptea, cu xenon de 6000k. Daca pui proiectoare... altfel povestim.

 

 

le-am pus pt confortu meu pshic, nu vad bine doar cu farurile, aprind si proiectoarele. daca nici asa nu vad, trag pe dreapta si innoptez :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rice plus de lumina e bine venit. eu nici nu vad foarte bine noaptea si astea ma ajuta.

Adevarul e ca daca nu o sa te ajute perechea de proiectoare cu halogen, nu vad cum te-ar putea ajuta cele pe led-uri. Eu am crezut ca vrei sa pui mai multe ca sa fii mai vizibil etc, desi parca totusi e cam mult :)

 

 

 

Un manual Haynes pt TDM 900 aveti careva? Am la dispozitie un ulei Motul 300V 10W-40 pt mobra. Eu zic ca e bun nu?

Nu prea exista pe net, sau eu unu nu l-am gasit. Dar exista ceva poate chiar mai bun (cu siguranta e mai practic) si anume manualul de service Yamaha ptr modelul 2002-2004 parca (5PS1 daca nu gresesc). Il gasesti pe Jbx sau carpetdm, pe undeva sigur il gasesti.

 

Baga un ochi pe site-urile astea doua, ca gasesti informatii garla pe ele: http://jbx9.free.fr/tdm/index.php si http://www.carpe-tdm.net/ipb/

 

Legat de ulei, eu nu as folosi asa ceva, dar daca tot l-ai luat... poti sa-l folosesti. De ce zic ca nu as folosi asa ceva:

1. Pre scump, nu se justifica cheltuiala deloc.

2. E un ulei racing, iar multi care l-au pus in stradale s-au plans (mai ales la 15W-50) de vibratii si mers mai greoi. Simptomele unui ulei mai vascos de cele mai multe ori. O explicatie nu am, dar sunt cativa care au patit treaba asta.

3. Evita sa folosesti un ulei sintetic (implicit cu detergenta puternica) daca nu stii ce s-a mai bagat in mobra respectiva si cum se prezinta motorul pe dinauntru. Poate degaja anumite depuneri (putin probabil la un TDM din 2002, dar totusi nu e exclus) si sa-ti faca astfel probleme serioase.

4. Eu am folosit 7100 10W-40 de la Motul si suspectez ca uleiul imi antrena discurile de ambreiaj prea puternic (cu ambreiajul apasat), ceea ce rezulta in schimbari de viteza cu probleme... agata, cloncanea. Asta s-ar putea sa fie si o chestie de la mobra mea, dar cu alte uleiuri, semisintetice insa, nu am mai patit treaba asta.

 

Deci sfatul meu ar fi, daca nu ai luat 300Vul inca, sa-i bagi un semisin 10W-40 ptr moto. Marca ar trebui sa conteze mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca daca nu o sa te ajute perechea de proiectoare cu halogen, nu vad cum te-ar putea ajuta cele pe led-uri. Eu am crezut ca vrei sa pui mai multe ca sa fii mai vizibil etc, desi parca totusi e cam mult :)

 

 

alea led pt viteze mici si driving lights :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4. Eu am folosit 7100 10W-40 de la Motul si suspectez ca uleiul imi antrena discurile de ambreiaj prea puternic (cu ambreiajul apasat), ceea ce rezulta in schimbari de viteza cu probleme... agata, cloncanea. Asta s-ar putea sa fie si o chestie de la mobra mea, dar cu alte uleiuri, semisintetice insa, nu am mai patit treaba asta.

 

cu motul 7100 10-40 aveam si eu probleme pe vstrom, in 20% din cazuri cind schimbam 1->2 agata si raminea la neutru. acum pun alta marca, tot sintetic, tot 10-40, si nu mai am probleme cu schimbatul vitezelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni. In sfarsit am intrat si eu in grupul detinatorilor de TDM. Ieri am achizitionat un TDM 900 2002. Sunt incantat de el, astept acum sa se duca zapada sa pot iesi cu el pe sosea.

Numai bine

sa-l stapinesti sanatos. multi km fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu motul 7100 10-40 aveam si eu probleme pe vstrom, in 20% din cazuri cind schimbam 1->2 agata si raminea la neutru. acum pun alta marca, tot sintetic, tot 10-40, si nu mai am probleme cu schimbatul vitezelor.

 

Mi-am comandat azi un Castrol 10W-40. am auzit numai cuvinte de lauda despre Castrol si am decis sa-l incerc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut Castrol in Suzuki GS500 si imi papa cam 400-500 ml la 1000 km. Am schimbat Castrol 10-40 pe Motul 5100 15-50 si sa redus consumul uleiului la 150-200 ml pe 1000 km. Am schimbat mobra pe un TDM si am ramas la uleiul Motul 5100 15-50 si nu am avut probleme cu consumul de ulei. Acum am alt TDM si am cumparat deja uleiul pentru acesta tot 5100 15-50 Motul...sa speram ca va fi super si pentru acesta.

 

Cred ca toate uleiurile gen Motul Valvoline Castrol toate cele mari au uleiuri bune de la categoria semisintetic in sus.

 

Dar conteaza mult tipul motorului, km ce ai are la bord si zona geografica pe unde se circula cu motoreta:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri am intrat si eu in rindul TDM-istilor ...n-as putea spune ca l-am ingrosat, pentru ca am luat mobra de la un alt TDM-ist cu acte in regula, Alex ...

a fost dragoste la prima vedere (nu cu Alex, evident ;) ) ...

am stiut ca trebuie sa fie a mea ( iertati-mi formularea a la Sandra Brown :wacko: ) ... m-am scremut si-am reusit sa fac rost de bani, impreuna cu aprobarea nevestei si am facut tirgul !

e un 3vd din 95 in stare excelenta, visiniu ...

 

ieri, dupa ce am adus-o acasa, am reusit s-o innec ...

drept pentru care am cunoscut placerea scosului de bujii ... tot raul spre bine, cu ocazia asta mi-am cumparat o cheie de bujii ... si daca tot am plecat la cumparaturi, mi-am tras si un duplicat la cheie, avind deja experienta unui butuc desfacut din motiv de ratacire a singurei chei disponibile la mobra anterioara ...

 

sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri am intrat si eu in rindul TDM-istilor ...n-as putea spune ca l-am ingrosat, pentru ca am luat mobra de la un alt TDM-ist cu acte in regula, Alex ...

a fost dragoste la prima vedere (nu cu Alex, evident ;) ) ...

am stiut ca trebuie sa fie a mea ( iertati-mi formularea a la Sandra Brown :wacko: ) ... m-am scremut si-am reusit sa fac rost de bani, impreuna cu aprobarea nevestei si am facut tirgul !

e un 3vd din 95 in stare excelenta, visiniu ...

 

ieri, dupa ce am adus-o acasa, am reusit s-o innec ...

drept pentru care am cunoscut placerea scosului de bujii ... tot raul spre bine, cu ocazia asta mi-am cumparat o cheie de bujii ... si daca tot am plecat la cumparaturi, mi-am tras si un duplicat la cheie, avind deja experienta unui butuc desfacut din motiv de ratacire a singurei chei disponibile la mobra anterioara ...

 

sa auzim de bine !

 

 

bine ai venit in club.

 

baga niste poze :)

 

ai apucat sa folosesti cheia aia de bujii? cat ai dat pe ea si de unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri am intrat si eu in rindul TDM-istilor ...n-as putea spune ca l-am ingrosat, pentru ca am luat mobra de la un alt TDM-ist cu acte in regula, Alex ...

a fost dragoste la prima vedere (nu cu Alex, evident :) ) ...

am stiut ca trebuie sa fie a mea ( iertati-mi formularea a la Sandra Brown :) ) ... m-am scremut si-am reusit sa fac rost de bani, impreuna cu aprobarea nevestei si am facut tirgul !

e un 3vd din 95 in stare excelenta, visiniu ...

 

ieri, dupa ce am adus-o acasa, am reusit s-o innec ...

drept pentru care am cunoscut placerea scosului de bujii ... tot raul spre bine, cu ocazia asta mi-am cumparat o cheie de bujii ... si daca tot am plecat la cumparaturi, mi-am tras si un duplicat la cheie, avind deja experienta unui butuc desfacut din motiv de ratacire a singurei chei disponibile la mobra anterioara ...

 

sa auzim de bine !

Bine ai venit :wacko: Sa ai parte de drumuri bune alaturi de tdm-ul tau si multi km fara incidente.

Ne vom vedea in calatorii sau la intrunirile nationale, ale posesorilor de TDM

 

Numai bine ;)

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri am intrat si eu in rindul TDM-istilor ...n-as putea spune ca l-am ingrosat, pentru ca am luat mobra de la un alt TDM-ist cu acte in regula, Alex ...

a fost dragoste la prima vedere (nu cu Alex, evident :) ) ...

am stiut ca trebuie sa fie a mea ( iertati-mi formularea a la Sandra Brown ;) ) ... m-am scremut si-am reusit sa fac rost de bani, impreuna cu aprobarea nevestei si am facut tirgul !

e un 3vd din 95 in stare excelenta, visiniu ...

 

ieri, dupa ce am adus-o acasa, am reusit s-o innec ...

drept pentru care am cunoscut placerea scosului de bujii ... tot raul spre bine, cu ocazia asta mi-am cumparat o cheie de bujii ... si daca tot am plecat la cumparaturi, mi-am tras si un duplicat la cheie, avind deja experienta unui butuc desfacut din motiv de ratacire a singurei chei disponibile la mobra anterioara ...

 

sa auzim de bine !

 

Salutare!! bine ai venit felicitarii pentru mobra ta s-al porti sanatos si fara evenimente !!!!!!!!!!!!

sa pui niste poze :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit :wacko: Sa ai parte de drumuri bune alaturi de tdm-ul tau si multi km fara incidente.

Ne vom vedea in calatorii sau la intrunirile nationale, ale posesorilor de TDM

 

Numai bine ;)

 

 

ti-am luat proiectoare, pe alea mele cu leduri nu am reusit inca sa le alimentez. consuma vreo 20W din ce ne-a iesit pe masuratori :)

 

swichul o sa imi faca un montaj adecvat pt ele

 

pun diseara si pozele cu butonul de comanda si priza de bricheta care are 2 roluri, alimentare incarcator gps telefon si incarcarea bateriei motocicletei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti cumva manualul pentru tdm 850 din 91' ?

 

 

Ia de aici ce ai nevoie !!! TDM-ul este la fel din 91 pina in 95 !!

Mesaj completat

Ia de aici ce ai nevoie !!! TDM-ul este la fel din 91 pina in 95 !! Poti lua foarte multe chestii utile si de la 4 tx pentru ca sunt la fel !!

Service TDM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...