Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

salutare,imi poate spune cineva daca as renunta la toba intermediara de la motor se intampla ceva ???ca am alte tobe si as incerca sa fac niste modificari si sa stiu daca se merita, ma gandesc ca o sa consume mai mult ?sau chestii din astea ,cu respect :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator CristiBoroi

Bun, pe asta cu diametrul am bifat-o. Mai ales ca vine cu tot cu juguri.

Jugul inferior de exemplu, se potriveste in cadru la fel? Urechile de prindere a aripii, franelor etc. de pe jambe vin tot acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare daca imi permiteti (de curiozitate nu de alta):

 

care este diferenta intre farurile din cele 2 poze? Sau mai bine zis, de ce sunt diferite? :) La cate am vazut in stilul pozei 2, nici nu mai stiu care sunt normale - asa le am si eu(or fi faruri de Supertenere, parca cu alea seamana? Sau asa au fost din fabrica?)

 

http://img13.imageshack.us/img13/1782/kopievonimg3095.jpg

http://tdmromania.ro/forum/download/file.php?id=247&sid=6759acc7248b0f6b95730dee15e061bf&mode=view

 

Mi-am permis sa pun o poza cu motocicleta Cavalerului, sper sa nu il deranjeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt diferite numai sticlele (dispersoarele), in rest sunt la fel. Din cate stiu eu vin din fabrica ambele modele, dar inca nu am gasit o clasificare sa-ti spun exact in ce ani au iesit pe piata si unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare daca imi permiteti (de curiozitate nu de alta):

 

care este diferenta intre farurile din cele 2 poze? Sau mai bine zis, de ce sunt diferite? :) La cate am vazut in stilul pozei 2, nici nu mai stiu care sunt normale - asa le am si eu(or fi faruri de Supertenere, parca cu alea seamana? Sau asa au fost din fabrica?)

 

http://img13.imageshack.us/img13/1782/kopievonimg3095.jpg

http://tdmromania.ro/forum/download/file.php?id=247&sid=6759acc7248b0f6b95730dee15e061bf&mode=view

 

Mi-am permis sa pun o poza cu motocicleta Cavalerului, sper sa nu il deranjeze.

 

difera si becurile. prima are becuri h4 cele de dacie 1300 ( nu h4 normal) si a doua are niste becuri cu bulb, mai ciudate. Intre timp am facut conversia si am ca in prima poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca modelul pana in 92-93 a avut farurile plate gen super tnr, pe urma sa modificat in cele "buhaite" care dau un aer un pic mai modern. eu la primul tdm am avut faruri plate era din 92, pe urma am schimbat cu faruri de dacie rotunde si luminau super perfect!

 

la modelul pe care il am acum lumina e kaka maka :( (cu tot cu xenon, am incercat vreo 5 feluri de becuri de diferite marci si intensitati...degeaba.) xenonu macar se vede :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la primul tdm am avut faruri plate era din 92, pe urma am schimbat cu faruri de dacie rotunde si luminau super perfect!

In ce constat mai exact modificarea? Farurile parca sunt pe un suport amandoua? Imi e cam greu sa verific acum (si nu reusesc sa imi fac o imagine exacta), sunt plecat din tara, iar microfisele nu prea pot sa le consult din cauza netului care deabia merge... Pe aici, am vazut cateva tdm-uri model ca in pozele de mai sus cu lupele si unul avea parca niste faruri diferite iar in partea stanga (cum stai pe moto), farul avea lupa, deci e 'facubil' :)

 

Si inca ceva, pt. 3vd, daca merg farurile de dacie, trebuie sa mearga si de bmw ursulet si alea au si lupe unele, dar nu stiu ce becuri au si cum e cu prinderea pt. bec?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Pe aici, am vazut cateva tdm-uri model ca in pozele de mai sus cu lupele si unul avea parca niste faruri diferite iar in partea stanga (cum stai pe moto), farul avea lupa, deci e 'facubil' :)

 

Cred ca te referi la modelul 4TX, ala vine din fabrica cu lupa pe o faza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A pus cineva lupa in farurile de 3VD?

 

Adica asa ceva in farul de 3VD ala bulbucat :blink:

 

 

Pai n-ai vazut la mine ca am un sistem G4 pe faza lunga si un xenon simplu pe faza scurta?

Scriu asta pentru ca pozele tale nu se refereau la 3VD...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

farurile gen DACIE 1310 sunt foarte usor de montat. Important este sa nu ai doua maini stangi (doar in cazul in care esti stangaci :P). Pe mine ma tenteaza o modificare mai serioasa a intregului sistem de faruri. Sa vedem ce iese in project.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai n-ai vazut la mine ca am un sistem G4 pe faza lunga si un xenon simplu pe faza scurta?

Scriu asta pentru ca pozele tale nu se refereau la 3VD...:)

 

Nu am gasit poze cu 3VD si de asta am specificat ca, montat pe 900, arata ca in poze. Sunt curios cum ar arata in farurile de la 3VD. Lupele sunt mici, farurile sunt voluminoase si lasa sa se vada tot ce este in interior.

 

farurile gen DACIE 1310 sunt foarte usor de montat. Important este sa nu ai doua maini stangi (doar in cazul in care esti stangaci :P). Pe mine ma tenteaza o modificare mai serioasa a intregului sistem de faruri. Sa vedem ce iese in project.

 

Un preview ceva? Sau ne lasi asa in suspans?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gms: intradevar, am citit eu gresit cand am dat raspunsul cu lupele pt. 4tx :)

 

Uite ca am cautat un pic si am dat de niste faruri de e30 (ziceam ca auzeam la baietii cu dacii ca le schimba), nu o merge asa? Sincer m-as baga la unele, dar anul viitor, intai sa mai accesorizez si eu motocicleta...

 

$(KGrHqJ,!hgE1f)H0zeHBNelHI63fQ~~_35.JPG

 

vs

 

RSD-100305A-CCFL.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gms: intradevar, am citit eu gresit cand am dat raspunsul cu lupele pt. 4tx :)

 

Uite ca am cautat un pic si am dat de niste faruri de e30 (ziceam ca auzeam la baietii cu dacii ca le schimba), nu o merge asa? Sincer m-as baga la unele, dar anul viitor, intai sa mai accesorizez si eu motocicleta...

 

$(KGrHqJ,!hgE1f)H0zeHBNelHI63fQ~~_35.JPG

 

vs

 

RSD-100305A-CCFL.jpg

 

Oribile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oribile

De acord :grinbandit: Mai ales ca au si angel eyes. Ma refeream doar ca model, ca stiam ca astea au si lupa. La o cautare mai amanuntita se gasesc sigur si modele tip 'smoked' sau cum imi plac mie si am pus pe o alta moto...galbene :moto:

 

dustin01o5e43hdjsa.jpg

 

Gata, ma opresc aici cu discutiile despre faruri, ca oricum vorbesc degeaba acum, reiau discutiile cand ma hotarasc sa le schimb :wink:

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma intereseaza sa schimb pata de lumina. Ca intensitate lumina ce o imprastie farurile in momentul de fata e super ok, dar nu-mi place ca faza scurta o am concentrata in fata motocicletei foarte aproape (exact cat banda de mers) si faza lunga imi da lumina peste tot, dar numai in fata departe, unde imi trebuie mie, este intuneric. De asta ma gandesc ca prin montajul respectivelor lupe as putea avea rezultatul scontat.

Am reglat farurile in functie de faza lunga pentru ca, daca reglez faza scurta asa cum vreau eu lumina de la faza lunga imi bate in copaci si nu mai vad nimic.

Florin, fratele meu, a reglat farurile dupa faza scurta si e multumit de ea, dar cand da pe lunga vad bufnitele din copaci, iar strada ioc. Cand merg in spatele lui si dau pe faza lunga este o diferenta colosala. Oglinzile si becurile sunt la fel dpdvd calitativ .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...