Sari la conținut

Provincia, Accident Ceva?


neamih
 Share

Postări Recomandate

Eu am vazut la stiri despre un accident in Braila,in care primarul nu acordase prioritate unui motociclist si a intrat in el cu un Jeep imens.Motociclistul a scapat cu viata,dar are multiple traumatisme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Noul primar al municipiului Braila, Constantin Sever Cibu, a accidentat grav un motociclist, la sfarsitul saptamanii trecute, dupa ce nu i-a acordat prioritate de trecere. Constantin Sever Cibu, aflat la volanul autoturismului personal, marca Ford, BR 01 PHX, nu a acordat prioritate de trecere unei motociclete, conduse regulamentar de Valentin Tozor, in varsta de 22 de ani. In urma impactului, Valentin Tozor, student la Universitatea Danubius din Galati, a suferit un traumatism cranio-cerebral acut deschis si fracturi de coloana, bazin si umar drept, fiind internat la Sectia Terapie Intensiva a Spitalului de Urgenta din Braila. Politistii au declansat o ancheta pentru a stabili imprejurarile exacte ale producerii accidentului.

Constantin Sever Cibu nu a apucat inca sa depuna juramantul ca primar al municipiului Braila, deoarece prima sedinta de constituire a Consiliului Local Municipal nu s-a putut desfasura din lipsa de cvorum, fiind amanata."

 

Ziarul Ziua- Luni, 28 iunie 2004

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :baubau: Primar-neprimar, ar trebui sa infunde puscaria si neam de neamu' lui sa nu mai aiba dreptul de a conduce mai mult de un carut de butelii :D :P :D

Acelasi scenariu...."Nu l-am vazut, dom'le" :D :baldy:

Sper ca fratiorul pe 2 roti sa scape fara sechele din asta ...sau macar sa scape :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
AM SCAPAT SI TOTUL E OK ACUM. MANA DREAPTA E PUTIN STRAMBA, DAR ASTA E. BINE CA SUNT SANATOS SI POT CONDUCE IAR MOTOCICLETA.

 

Bine ca ai scapat!Totusi am o neclaritate:la profil scrii ca ai 27 de ani, iar aia in ziar zic ca motociclistul(adica tu) are 22 de ani?Au gresit ei cumva?Nu ar fi prima oara!

 

Da si tu mai multe detalii despre accident!

 

Sanatate maxima!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul e de prin 2004 fiule :P

 

Bine ca ai scapat!Totusi am o neclaritate:la profil scrii ca ai 27 de ani, iar aia in ziar zic ca motociclistul(adica tu) are 22 de ani?Au gresit ei cumva?Nu ar fi prima oara!

 

Da si tu mai multe detalii despre accident!

 

Sanatate maxima!

 

 

stirea din presa e de prin 2004 :makeout: matematica

 

 

Bine ca ai scapat!Totusi am o neclaritate:la profil scrii ca ai 27 de ani, iar aia in ziar zic ca motociclistul(adica tu) are 22 de ani?Au gresit ei cumva?Nu ar fi prima oara!

 

Da si tu mai multe detalii despre accident!

 

Sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul e de prin 2004 fiule :P

stirea din presa e de prin 2004 :makeout: matematica

 

La matematica am avut 10(pe vremea aia se rezolvau integrale pe suprafata prin liceu)...

 

Eroarea a aparut din cauza neatentiei:nu am observat data initierii topicului.Mea culpa, padre! :makeout:

 

Asteptam oricum detalii despre accident si urmarile lui pentru cei implicati(nu prea s-a comentat mult despre acest accident, comparativ cu topicurile-fluviu din zilele noastre)! :unsure:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La matematica am avut 10(pe vremea aia se rezolvau integrale pe suprafata prin liceu)...

 

Eroarea a aparut din cauza neatentiei:nu am observat data initierii topicului.Mea culpa, padre! :makeout:

 

Asteptam oricum detalii despre accident si urmarile lui pentru cei implicati(nu prea s-a comentat mult despre acest accident, comparativ cu topicurile-fluviu din zilele noastre)! :unsure:

Off topic:Ce ai cu mine,bre ca nu am zis nimic? :P Pt asta dai o bere :crack:

On topic:Bine ca ti-ai revenit si ca poti din nou sa iti eliberezi pasiunea din tine :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic:Ce ai cu mine,bre ca nu am zis nimic? :P Pt asta dai o bere :makeout:

 

Ok.Dau, chiar mai multe!Zi unde si cand! :makeout:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM SCAPAT SI TOTUL E OK ACUM. MANA DREAPTA E PUTIN STRAMBA, DAR ASTA E. BINE CA SUNT SANATOS SI POT CONDUCE IAR MOTOCICLETA.

Domnule, pentru ca adminul nu binevoieste sa bage in lista de smailiuri si pe ala de pe advrider, cu popcornul post-25459-1219354961.gif, iti dai seama ca trebuie sa povestesti tot, dar absolut tot :scratch: Oricum, felicitari pentru recuperare. Daca as fi vazut o asemenea insirare de rupturi si fracturi, nu cred ca ti-as fi dat prea multe sanse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok.Dau, chiar mai multe!Zi unde si cand! :D

Pe balcon la SSSS in timp ce meditam la noi,cei ce stricam imaginea motociclismului.

P.S.:Te invat si cum e treaba cu varsta de la profil si cea din ziar :scratch: :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a intamplat in 2004, pe data de 26-06-2004, de asta spune ca am 22 de ani. acum am 27, multumesc lui DUMNEZEU. Probleme la coloana nu am. mai jos o sa va descriu ce s-a intamplat:

 

Primarul din Braila a accidentat grav un tanar motociclist.

 

Sambata seara, in jurul orei 22.30, in intersectia Calea Calarasilor cu strada Tineretului din Braila, s-a produs un accident rutier mai putin obisnuit, in ceea ce priveste protagonistii.

Primarul ales de braileni, Constantin Cibu, conducand autoturismul BR-01-PHX, a patruns in intersectie, venind de pe strada unde se afla sediul Partidului Democrat, cu intentia de a vira la stanga, moment in care a tamponat o motocicleta inmatriculata cu numarul GL-90-ALL, pilotata de studentul Tozar Valentin, in varsta de 22 de ani, din Braila, care avea pe saua din spate o tanara.

 

Un eveniment rutier si foarte multi curiosi.

 

In urma coliziunii, motociclistul a suferit traumatisme multiple si a fost transportat la Spitalul Judetean, pentru investigatii medicale amanuntite si primul-ajutor. Accidentul, pana la urma unul care se putea intampla oricui, a facut valva, in cateva clipe, la fata locului, sosind numerosi braileni, curiosi sa vada reactia lui Cibu si a celor care erau in preajma lor (Daniela si Horia Vasioiu,Corneliu Burada, Vasile Varga "varfurile PD-ului si PNL-ului). La scurt timp de la producerea evenimentului, importante forte politienesti au sosit la fata locului pentru a cerceta si stabili conditiile in care s-a produs.

 

Politistilor li s-a alaturat insusi comisarul-sef, Antonel Colceag, prim-loctiitor al comandantului I.P.J. Braila, care a participat la primele cercetari.

 

O motocicleta cu modificari.

 

Dintr-un spirit de fair-play, a venit si presedintele CJ Braila, Aurel Simionescu, care s-a interesat indeaproape de situatie.

 

La scurt timp dupa eveniment, primarul Cibu a declarat, chiar daca avocatul Aurica Avram i-a recomandat sa nu o faca: "Imi pare rau de ceea ce s-a intamplat si nu imi pot explica de ce".

 

La aflarea vestii despre acest eveniment rutier, la intersectia amintita au sosit si prietenii victimei, de asemenea motociclisti. Unul dintre acestia, care a dorit sa-si pastreze anonimatul, ne-a declarat: "Cu siguranta, prietenul meu a condus cu viteza mai mare decat limita legala, dar, uitati-va in spate, la semnul de circulatie (n.r., STOP). Modificarile aduse acestei motociclete pot induce in eroare ancheta facuta, cu privire la viteza de deplasare. Roata din spate, cu un cauciuc mai mare, dezvolta, la o putere a motorului deosebita, o viteza mica, de la 115 km/h, din fabricatie, la 90 km/h in prezent. Mai mult nu. Oricum, sistemul de franare este defectuos din constructie".

 

Victima a fost diagnosticata, in urma investigatiilor de specialitate, cu traumatism cranio-cerebral acut inchis si fractura de piramida nazala.

 

Dosar penal pentru primar

 

Pe toata durata investigatiilor si ingrijirilor medicale, victima s-a bucurat de o atentie deosebita din partea angajatilor spitalului, fiind insotit tot timpul de medicul Dan Sabau, presedintele PNL-Braila, care insa nu a influentat diagnosticarea victimei.

 

In urma acestui accident, primarul Constantin Cibu s-a ales cu un dosar penal.

 

Asta a fost ce au scris ei in ziar, apoi am venit eu cu completare:

 

Ptr. cei care nu stiu cum s-a petrecut accidentul :

:kali: :D :crack: In primul rand ma cheama TOZAR VALENTIN SI NU "TOZOR" (asa m-au botezat unii pe forumul PRO-KIKE) apoi casca am avut chiar o casca(ARAI) destul de buna(pret-160 euro al vremea respectiva atat dadusem pe ea) traumatism cranio-cerebral deschis acut inseamna in traducere libera sau mai exact ce am avut eu arcada stanga sparta si taietura sub ochiul stang piramida nazala rupta.M-am lovit pe partea stanga a fetei deoarece nu am avut viziera trasa (aveam viteza mica nu am depasit 60km/h si m-am lovit de ghidonul motocicletei) si am avut la bratul drept multipla fractura,rupt in 2 locuri, iar osul dintre cele 2rupturi a fost facut bucatele, acum am in mana o placa 4 suruburi si patru sarme. Bratul mi l-am rupt in pragul de la jeep care la randul lui s-a rupt si el in urma impactului(forta impactului in locul unde mi-am rupt bratul a fost de 1 tona).Am ajuns in starea asta deoarece am protejat-o pe fata care am avut-o cu mine, ea nu s-a ales decat cu mica lovitura la laba piciorului stang si o vanataie un pic mai sus.Nu a avut nici cea mai mica julitura sau zgarietura.

Iar cu domnul primar e alta treaba, apropo l-am si votat. Singura lui vina este ca nu a avut sofer deoarece venise de la o sedinta si era obosit (la acea data am crezut ca e mai de treaba, dar m-am inselat deoarece m-am impacat cu el de abia in aprilie 2005). Nu pot sa-mi dau seama ce a fost in capul lui fiindca eu il vazusem cum a iesit un pic sa se asigure apoi a tasnit in mijlocul Calarasului si s-a oprit acolo. Nu inteleg cum de nu m-a vazut caci aveam lumina aprinsa.Distanta intre mine si el a fost in jur de 30 metri in momentul in care s-a oprit acolo.De la 60km/h am redus pana la un 35-40 km/h apoi am culcat motocicleta pe partea dreapta findca mi-am dat seama ca nu se opreste pana la el.Am culcat-o pe dreapta pentru ca pe partea stanga nu am avut cum deoarece din spatele meu venea un tramvai.Am fost constient tot timpul,nu mi-am pierdut cunostinta mai rau a fost dupa operatie, care a durat 4ore 30min(initial sa zis ca nu dureaza mai mult de o ora jumate dar in momentul cand m-a deschis doctorul a vazut cat de naspa este si...)am fost operat de doi doctori,un asistent si inca un doctor ce se consulta cu ceilalti doi prin telefon.

Cam asta este povestea, tot ce as putea sa va mai spun este ca fara costum si casca, esti foarte expus-valabil pentru cei care nu obisnuesc sa poarte asa ceva.

 

Poate reusesc sa postez niste poze facute dupa accident.

 

Dupa toata chestia asta, intr-un final am reusit sa ma impac cu el, cum ziceam si m-ai sus in aprilie 2005, tot prin aprilie dar pe la sfarsit m-am operat ptr. a doua oara ca sa-mi scoata fierataniile din mana. Au urmat alte probleme deoarece m-am dus sa ma operez la bucuresti, nu am ramas la braila unde ma operasem prima data asta fiind o mare greseala deoarece cei care m-au deschis prima data stiau ce este acolo. Desteptul de doctor de la spitalul universitar mi-a scos aproape toate fiarele mai putin 2 sarme, plus ca mi-a atins nervul radian si m-am ales cu pareza tempora la mana dreapta. Din cauza celor 2 sarme, mi s-a strambat si mana un pic, plus ca ma jenau tot timpul (un capat de la o sarma se indoiese si imi agata bicepsul). Dupa o serie de recuperi facute si dupa prima operatie si dupa a doua, mi-am revenit cu mana.In noiembrie 2006 m-am operat ptr a 3-a si ultima oara, ca sa imi scoata cele 2 sarme, bineinteles ca la braila. Nu au reusit sa-mi scoata decat jumate dintr-o sarma si vreo 3 sferturi din a doua, deoarece se prinsesera in os.

C-am asta a fost povestea mea. Acum sunt bine, :lol: ,mana e un pic curbata dar nu ma deranjeaza, pot sa o folosesc bine am forta in ea, si ma dau iar cu motocicleta :scratch: .

 

Sa auzim numai de bine si sosea intinsa, dreapta si uscata fara primari pe ea sau alti conservari(mai bine zis idioti-idioate si (cuvant urat)-cretine care nu stiu ce sunt alea oglinzi retrovizoare sau nu stiu sa foloseasca frana) pe ea ! ! !

DRIVE SAFE

 

P.S. : Legat de folosit frana, o baba cretina :lol: ;) m-a dat jos de pe motor :peace: (m-a lovit din spate), explicatia care mi-a dat-o fiind ca ea pana acum a condus un matiz si nu e invatata cu cielo cu care era ;) :D :baldy: . Vb politaiului de parca cielo nu are pedala de frana. Eu sunt ok si motorul la fel, crash-pad-urile si-au facut datoria. :rock: :lol: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apocalypse, pot spune ca ai trait apocalipsa!

 

Multumim pentru amanunte.Ce am invatat eu din toata povestea?Sa nu mai merg cu viziera ridicata, nici chiar la viteze mici!Se pare ca mai are si alt rost in afara de a ne apara de muste... :kali:

 

Bafta si ai grija! :peace:

 

...P.S.:Te invat si cum e treaba cu varsta de la profil si cea din ziar :D :crack:

 

:scratch: No comment!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apocalypse, pot spune ca ai trait apocalipsa!

 

Multumim pentru amanunte.Ce am invatat eu din toata povestea?Sa nu mai merg cu viziera ridicata, nici chiar la viteze mici!Se pare ca mai are si alt rost in afara de a ne apara de muste... :kali:

 

Bafta si ai grija! :D

 

 

 

:scratch: No comment!

Ca tot veni vorba de viziera , trecand printr-o zona cu copaci pe drumul Bucuresti - Targoviste .. viteza aproximativ 120 , am prins cu coada ochiului ceva negru venind de sus in fractiunea urmatoare de secunda ..... impact zdravan ... tiuit in urechi .... mi s-a dus capul pe spate (n-am cazut) . Am oprit cateva sute de m mai incolo sa realizez ce s-a intamplat . Scot casca ... viziera crapata. Ma intorc si gasesc pe jos o creanga putreda de vre-o 5-6 cm grosime si lunga de 1 m rupta din pomul pe sub care trecusem . Daca nu aveam viziera lasata ... cred ca-mi perfora ochiul stang . Casca HJC FG15 . O recomand cu caldura f. comoda si viziera f. rezistenta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...