Sari la conținut

Goarna De Tir In Loc De Claxon !


namaste
 Share

Postări Recomandate

goarnele pentru Tir functioneaza pe aer si au o electrovalva care vine alimentata la curent electric. e imposibil sa montezi o goarna de aia pe moto: 1-pt ca nu ai aer 2- din cauza dimensiunii.

Ce potzi sa faci insa este sa te duci intr-un bazar unde gasesti piese auto si accesorii(de bazar) acolo ar trebui sa gasesti claxon auto cu tot cu un compresor mic montat pe el care iti produce aerul necesar. se monteaza la baterie sau de la sigurante iti trebuie doar 12v. dimensiunile sunt oarecum ok fata de cele de tir si sunetul e destul de puternic si asemanator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand eram pustan - e adevarat ca e cam mult de atunci - aveam pe bicicleta o goarna din aia cu pompita; depinde de cat de tare strangeai pompita.

goarna aia era pe masinile de la inceputul secolului 20....io dadeam cu pumnu` in ea ca imi era la indemana.

ma distram suficient cu ea ptr. ca facea ceva scandal si lumea cam sarea in sus cand auzea sunetul ala....

mai tarziu; taica-meu avea la masina un claxon pe care n-a vrut deloc sa-l schimbe; de ce ? pentru ca facea exact ca un muget de vaca dar muult mai tare !...era absolut bestial....

 

incep sa cred ca merita sa te joci putin cu membrana unui claxon; sa o strambi si sa o indrepti de cateva ori, pana are sunetul care-ti place.

daca faci asta pe un sh nici macar nu-ti pare rau daca-l strici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si merg puse 2 claxoane pe mobra , care sa functioneze in acelasi timp ? Ma gindesc ca claxonul e mare consumator , 2 claxoane , sa nu consume prea mult. Eu merg si cu farul aprins non stop pe faza mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

goarnele pentru Tir functioneaza pe aer si au o electrovalva care vine alimentata la curent electric. e imposibil sa montezi o goarna de aia pe moto: 1-pt ca nu ai aer 2- din cauza dimensiunii.

Ce potzi sa faci insa este sa te duci intr-un bazar unde gasesti piese auto si accesorii(de bazar) acolo ar trebui sa gasesti claxon auto cu tot cu un compresor mic montat pe el care iti produce aerul necesar. se monteaza la baterie sau de la sigurante iti trebuie doar 12v. dimensiunile sunt oarecum ok fata de cele de tir si sunetul e destul de puternic si asemanator.

la magazin pt piese de Raba/Saveta/tractoare am vazut goarna electrica care producea presiune intr-un mic recipient... evident ca nu poti claxona ca si o locomotiva, dar dimensiunile erau acceptabile pt moto... nu mai stiu daca era la 12 sau 24 , dar parca era la 12 V :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si merg puse 2 claxoane pe mobra , care sa functioneze in acelasi timp ? Ma gindesc ca claxonul e mare consumator , 2 claxoane , sa nu consume prea mult. Eu merg si cu farul aprins non stop pe faza mica.

 

Claxonul consuma cand il folosesti.

 

Si cum ai vrea sa mergi - fara faza scurta aprinsa? :laugh: (asa scrie in legislatie - sa mergi cu luminile aprinse!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.Deci am avut asa ceva goarne cu compresor propriu pe un atv..chestia e ca nu prea facea ea cine stie ce galagie.Acum am o intrebare cam ce presiune baga compresoarele alea?? eu am alt plan pt auto si sa imi alimenteze o butelie....si durata de viata..Sau pentru chestia detaliata de initiator cu butelie ca sa o reincarci poti folosii un compresor deala de auto.Aceasi chestie vreau sa fac si eu dar putin diferit la auto...Sau o pompa deasta de la goarne,dar nu se stie cat tine si daca va avea suficienta putere sa bage ceva aer in butelie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: daca va intereseaza un calxon misto va invit la o demonstratie cu noua mea jucarie : Kraz 255b pe care am montat goarne de locomotiva...... echipament necesar : dopuri de urechi si cate o pastila de nitropector pt inima .... :cheers:

 

 

 

 

ontopic: ideea cu claxonul de tir nu e viabila dupa parerea mea....dar chitul ala din italia poate vi ok...eu personal prefer niste tobe foarte puternice

1.felicitari pentru Kraz,il iubesc il iubesc il iubesc :D .varul meu si-a pus pe masina de la Edy 3 goarne de locomotiva diesel si chiar imi vibra pieptul cand claxona :huh: cica s-ar auzii la 6 km.sa-ti stapanesti sanatos monstrul

 

goarnele pentru Tir functioneaza pe aer si au o electrovalva care vine alimentata la curent electric. e imposibil sa montezi o goarna de aia pe moto: 1-pt ca nu ai aer 2- din cauza dimensiunii.

Ce potzi sa faci insa este sa te duci intr-un bazar unde gasesti piese auto si accesorii(de bazar) acolo ar trebui sa gasesti claxon auto cu tot cu un compresor mic montat pe el care iti produce aerul necesar. se monteaza la baterie sau de la sigurante iti trebuie doar 12v. dimensiunile sunt oarecum ok fata de cele de tir si sunetul e destul de puternic si asemanator.

sustin si eu.claxon de tir la propriu este imposibil de montat,goarna mea care am avut-o pe Actros are 110 cm si functioneaza la 12 BAR :P .In vitan exista un kit de goarne care de altfel le-am vazut si pe un DR Big de vanzare pe la Satu Mare,identice,compresor mic ele compacte,merg fara problema

Editat de KIDROCK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

ceva asemanator. se aude mai tare dar mai gros.. sau "rotund". Cel mai bine asemanat cu o Dacie de-aia veche cu doua claxoane :P

 

Mie imi place ca face mai multe galagie decat cu cel original!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

goarna de T.I.R in loc de claxon nu am auzit, da am vazut la un H. Hornet (ca li se arde mai mereu claxonul) un claxon de Dacie 1310. Suna ca dracu ! :)

hmmm.. am un claxon de skoda(reduta d-aia din '70) pe dacia mea(reduta din 97) si in timp ce claxonul de dacie a cedat, ala de skoda o duce bine, sa vad cum arata (c-am uitat) ....poate-l pun pe bandit :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...