Sari la conținut

Pt Incepatori De La A La Z


old school
 Share

Postări Recomandate

Mare pacat ca din incepatori putini cunosc acest post,nici macar incepatorii de pe forum nu se sinchisesc cand vad cat e de lung,''dar ce is prost sa stau pe forum,eu is motociclist ce dracu',''de cei care nici nu stiu de forum nici nu mai vorbesc,si sunt destui.Ce pot sa spun este ca un asemenea post poate fi facut DOAR de cineva cu experienta si care stie ce inseamna motociclismul si sa ai o motocicleta.Felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 603
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

foarte foarte tare, sunt f impresionat si f norocos ca si incepator ca am dat de acest post , ar puteai fi pus linistit intr-o revista buna pentru motociclisti,deloc plictisitor , schimba mentalitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superb Old school...adevar ai grait..super post super mentalitate.....cel mai adevarat este sa ne respectam pe noi insusi si dupa pe altii asta se poate pune si la punctul 7....si eu sunt incepator si iti multumesc pt postul acesta chiar dak sunt cumpatat si cu ,capul pe umeri tot mai am de invatat adica is constient ca toata viata am sa fiu invatacel si respect lucrul acesta si incerc cat pot de mult sa pun in practica,,,,asfalt uscat iti doresc,sanatate si fara incidente ca si la toti motociclistii de pretutindeni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba cu persoana iubita si demontat scaritele + ceea ce s-a intamplat ,uneori, ma pune pe ganduri ...

 

frumos ... trist... adevarat...

 

:cheers:

Editat de CatalinC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Bravo old school! Te asigur ca aprecierile nu se vor opri :ok:

 

Eu sunt incepator chiar daca am permis de 6 ani, urmeaza sa imi iau o motociclete de indata ce strang suma necesara (imi permit doar jumate momentan) un hornet de prin 2000, iar postul tau mi-a deschis ochii referitor la cat de fragila este viata si cat de mult te poate schimba un accident, ce sa mai, am trait intens ce ai scris tu acolo...

 

Chiar azi am intalnit in trafic un Gigi pe scuter, croseta printre masini si pe linia de tranvai, dadea claxoane la masini ca nu plecau pe cat de repede ar fi vrut, ce sa mai, Gigi in persoana.Pacat ca nu am apucat sa ii iau numarul de inmatriculare sa il fac de cacao putin, cine stie, poate il recunostea careva :P

Poate chiar ar trebui infiintata o sectiune de in care sa postam astfel de specimene :kick:

 

ps: cei care se numesc gigi sa nu se supere, banuiesc ca este un nume ales pur aleator :cheers:

Editat de NoMercy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant topicul - la cat mai multe sfaturi pentru incepatorii mai mult sau mai putin inconstienti!

 

Sunt noua pe aici (si "in domeniu") si cred ca ceea ce a scris old_school aici poate fi luat si ca un ghid pentru cei care incearca sa descurajeze un viitor incepator (parinti). Un ghid din care si ei pot intelege ca motociclismul este periculos in masura in care fiecare ii permite sa fie - una este sa ai 18 ani si capul plin de fluturi, alta e sa fii un adult care stie ca e responsabil de propria viata (si de vietile celor din jur).

 

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motor te poate sa te faca sa te simti "SUPRA-OM" din aceasta cauza multi alearga destul de tare ajutati si de puterea motocicletei .Un HORNET nu este pentru incepatori .In general un motor care depaseste 60 cp nu este recomandat incepatorilor Asa este si legea.:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Old_school, felicitari pentru mesajele postate!

Scrii foarte bine, iar ideile ajung usor la cei ce te citesc.

Si cred ca ai dreptate in toate.

Multumesc pentru sfaturi.

O sa incerc sa conduc cu cat mai multa prudenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos scris. si pentru mine foarte util. sunt o incepatoare cu o vechime de doar 5 zile, si ma simteam complexata ca 50 mi se pare super viteza, si toti rad ca mi frica sa merg mai tare. acum m-am linistit. merg in ritmu meu, cum pot, cum ma simt in siguranta, si complet echipata, chiar daca curg apele pe mine. :grinbandit: Nu imi permit sa-mi iau motor, asa ca ma lupt cu yamaha diversion de 600 a sotului. eu visam ceva de 250, dar... Cand o sa scap de senzatia ca ii prea grea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa o cursa mai lunga de 200km intr-o zi si dupa ai sa te simti alt fel pe motocicleta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos scris. si pentru mine foarte util. sunt o incepatoare cu o vechime de doar 5 zile, si ma simteam complexata ca 50 mi se pare super viteza, si toti rad ca mi frica sa merg mai tare. acum m-am linistit. merg in ritmu meu, cum pot, cum ma simt in siguranta, si complet echipata, chiar daca curg apele pe mine. :grinbandit: Nu imi permit sa-mi iau motor, asa ca ma lupt cu yamaha diversion de 600 a sotului. eu visam ceva de 250, dar... Cand o sa scap de senzatia ca ii prea grea?

in clipa in care esti stapana pe tine, si mergi relaxata.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Hi

 

Am citit topicul asta cap coada. Chestia e ca sunt unii termeni pe care nu-i inteleg. Asa ca intreb. Spre deliciul celor pe care-i intreb, pt ca evident scot numai perle.

Ar fi de mare ajutor un fel de dictionar, sau cand folositi termeni specifici, sa dati si o explicatie cuvantului.

 

 

Multumesc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ii spune si numele, faci o miscare in directia opusa celei in care intentionezi sa mergi. Daca vrei sa te duci in dreapta prima miscare se face spre stanga.

 

Cum face nenea asta

 

 

 

Eventual, pagina de wiki tradusa din topor cu google.

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa mai bine de 2 ani m-am hotarat sa recitesc topicul si nu pot sa nu ma intreb uneori cati dintre incepatorii care au scris aici de-a lungul timpului au invatat ceva din cele scrise.

Oare cati dintre incepatorii de atunci care visau la R-uri si acum sunt cu "MEMBRU-0*-INACTIV" mai sunt printre noi? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie,pt ca asa spune legea.Se uita lung la dreapta, vede nimic.Se uita lung la stanga ,vede un punct de lumina.Punctul poate fi un bec aprins care palpaie prin fereastra unei case.De fapt ce nu stie Gigi este va punctul de lumina esti TU,idiotul care strabate DN1 cu 280km'ora.Gigi sta ,isi face calculele batraneste.Chiar daca punctul ar fi o masina,nu ar avea cum sa ajunga la el in urmatoarele secunde.Imposibil. Gigi om atent,iese in DN1 sa isi duca copiii la iarba verde.Idiotul,venind cu 280km/ora,strabate cei 700m distanta in 10 secunde si se infige in dacia lui Gigi ,trecand prin portiera si iesind pe cealalta parte a masinii cu 2 dintre cei 3 copii a lui nea GIGI. Copiii mor.Iditul de tine moare.Lumea lui Gigi este intoarsa pe dos.Gigi se spanzura.Parintii tai se spanzura pt ca esti,sau ai fost unicul copil.

Esti un idiot.Sau mai degraba ai fost un idiot.Prietenii te plang.Pe forum se scriu mii si mii de RIP'URI cum ca ce baiat bun ai fost.Toti te plang.Vina ,clar, a lui Gigi.Nimeni nu il plange pe Gigi si cei 2 copii. Daca as fi Gigi,nu m-as fi spanzurat ci te-as fi omorat cu mainile mele.Ai fost un idiot.

 

Viteza omoara.Cand mergi cu 200 la ora,timpul de reactie nu mai este acelasi.Motocicleta nu mai reactioneaza la fel.Sa nu mai vorbim de cei ce nu au habar despre motociclism.Esti sub impresia ca soseaua iti apartine? Esti sub impresia ca toti trebuie sa te evitam pe drum? Esti sub impresia ca daca intri in mine care sunt la volan ca eu o sa te plang pe tine mai mult decat o sa imi plang daunele la masina? Esti un idiot.

:agree:

Editat de Smok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit si eu mai demult acest topic, cam acum un an!!! foarte interesant. Daca se va face vreodata un concurs de cele mai bune posturi pe acest forum, rog ca cineva sa inscrie si postul lui old school!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...