Sari la conținut

Cereri pentru comuniste


madcox
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sincer sa fiu , nu cunosc diferentele ... dar iti pot da un link

 

super linkul... thx

m-am dat pe siteul ăla vreo oră...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bachus .... este vorba de o jawa 355 , deci motor de 125cmc dar din cate stiu merge si cel de la 175cmc iar din poze se pare ca si cel de la 250 cmc di mentiunea lui de 25X7.xx mm . Am incercat sa il fac la un strung am si reusit dar nu ii pot da ''gaurica'' pentru pinul care il tine in pozitie , iar dupa cateva schimbari pinul roteste in locas si se blocheaza .

Shummy sincer mie imi pare rau ca nu ne'am putut intelege , da' totusi de la motor bun , pana la piston/cilindru zgariat , de segmentii aia de skoda , pinioane de la cutie mancate de '' soareci'' , pinion primar ascutit ca pe polizor si cartere defacute de dalta si ciocanu' , rulmeti care haraie si au un joc incredibil , lagarele de la c-clipuri sdrbite de ciocan , gauri de suruburi largite cu bormasina .... la cadru ba ai spus ca este cu acte pe urma nu a mai avut acte , ,,, axul basculei nui perpendicular pe ''seat-tube '' etc etc ... stiu e o moto veche ,da nici chiar asa .... eu sunt constient ca trebuia sa iti dau ceva $$ pe ele dar si tu ai fost capos si eu capos si uite asa nu ne'am ales cu mai nimic .

* te cred ca ai pinul , cred ca ai si arcul original . la mine era arcul de la pedala infipt acolo care evident era intepenit , iar in locul pinului original alt pin asemanator dar ceva mai subtire . pinul facea baie in ulei , dupa ce vandalizase pinioanele ...

iar restul este istorie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai k esti tare, dupa ce ca ai fost marlan mai faci si pe victima

setul era cam singurul lucru bun pe motoru ala si in nici un caz nu erau segmenti de skoda, din cate imi aduc eu aminte de acte nu ai pomenit nimic atunci cand am vorbit, de cadru habar nu aveam ca este si ala bulit, oricum noi stabilisem ulterior sa imi dai cash numai pe cadru, deci motorul iti ramanea gratis dar ai fost cu obrazu nu gros, ci foarte gros, pinu ala il am de la un ts, in nici un caz de la motoru ala, din cate imi aduc aminte tot ce am scos din el le-am aruncat inapoi in cartere ;)

poate ma dai si pe mine o tura cand ti-oi termina hard tailu sau ce vroiai sa faci :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca sunt porc . nu am zpus niciodata altceva . Setul este ok ca este cota sau zero nu stiu exact cert este ca atunci cand il masurasem mai mergea alezat .Pistonul are 3 locasuri pentru segmenti dintre care s'au folosit doar doua , unul din segmenti este rupt si nu statea cum trebuie asta bauiesc eu ca a sapat pe acolo ... garietura este dealungul boltului ...

Legat de hardtail ... sincer nu stiu cund naiba am sa il termin , ma uit la fiarele alea si ma ingrozesc , acu stau si infect cu banii ca nu mai am scarbici si tot asa ... cert este ca se poate fcae retativ usor un mic chopper dintr-o jawa , chiar si fara aparat de indoit teava , si fara freze pentru facut '' guri de peste '' , dar nu se merita stricata una intreaga .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...t&p=2359176

Uite o Jawa asa cum cred ca vrei sa-ti faci...o am aproape gata si daca imi iese banu' pe ea, ca orice lucru, este dispusa spre vinzare...fiindca am facut "crescatorie de comuniste" si nu mai am loc in garaj! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ivan . merci de oferta da' nu am banuti tocmai am sus ca sunt ''pe liber '' in plus nu este chiar ce vreau eu .

aici e o poza editata in cel mai grosolan mod posibil ... dar va puteti face o ideie cam ce as vrea eu ..

javra2.jpg

 

 

Am impresia ca rotile din poza sunt de 16 , la a mea sper sa gasesc roti de 18 si poate un 19 pe fata

Editat de ALT_ZOLA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rotile pe 18' de CZ Sport se potrivesc fara modificari, asa ca sfatul meu este sa pui de 18' pe fata si sa lasi roata de 16' pe spate. Te pot servi cu o roata completa pe 18' daca doresti, iar pretul il faci tu, fiindca stiu cum este sa fii somer! :baldy:

L.E. - Ai grija mare cu modificarile la cadru, fiindca nu mai treci RAR-ul sau ITP-ul in veci!

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru rar sper sa pot face un smen .... adica la anu' cand poate poate isi revine piata imobiliara si sunt iar in '' bizniz'' , sa cumpar o jawa de 250 cmc , pe care sa o resataurez 100% si fac itpul si rarul cu ea apoi schimb placutele pe asta :baldy: sau o omologare individuala dar asta o sa ma coste un picior si o mana . Iar daca reusesc sa o termin pana atunci ma uit la ea si dau ture in juru' blocului , pentru plimari mai am un ''mopedut'' care este ... legal .

Deocamdata sunt in tratative sa cumpar o furca plus roata fata .... furca a ''rezervat-o'' cineva inaintea mea , deci daca cumpar roata+ furca nu o sa mai am bani , daca cumpar decat roata probabil o sa am si bani pentru roata ta . Oricum nu prea ma grabesc , am stat apropae un an pana am gasit cartere bunicele .....

Adica asa ceva 04jawa350perak.jpg care o sa fie doar pentu intalniri si '' dat mare ''

Editat de ALT_ZOLA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut treaba asta de la semnalizarea de atas de ural...

Sau pe unu' care poate sa faca asa ceva.

Daca nu, poate fac tiganii care vand burlane.

Sau o idee cu ce as putea sa inlocuiesc.

post-51591-1282427973_thumb.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sefu', daca aveam curtea ta, n-as fii fost liber niciodata... Mult succes!

Motocicleta din poză este a mea, iar în casa din curtea respectivă mă aflu acum ^_^.

 

Zola, mi-e cam târÂşeală cu ideile de ciopârțeală din cadre de Jawa. AÂş prefera să le laÂşi cum au fost ele proiectate. Dar dacă tot vrei să-ți tai cadrul, mai bine caută unul de Perak (Jawa tip 11, cum ai uploadat Âşi poza aia), că alea aveau bara superioară la unghiul pe care-l vrei tu. Suspensiile din spate la Perak erau prinse vertical (nu puțin aplecat, cum este începând cu modelul 353) Âşi - după cum îi spune Âşi numele cehesc, care înseamnă "săltăreața" - erau chiar Âşi-aÂşa cam "hard-tail".

 

Îmi pare rău că am aruncat anul trecut o gioarsă de cadru (Jawa 175 cmc) de pe care luasem port-axul basculei. Ăi-l dădeam să-ți faci meandrele.

Editat de AdrianS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian nu se merita sa fcai altceva cu al meu cardu , nu are acte , in plus de asta axul rotii nu este perpendicular pe seat-tube , deci roata p sa stea un pic aplecata ... in plus eu pentru jawa am decat un motor + cadru deci o reconditionare nu isi are rostul .

Jawa 11 sper sa cumpar la anul , iar aia este prea aratoasa ca sa o tai .

* Nu o sa fie asa forma finala a cadrului , caci nu pot pot bascula ( vreau sa o continui tot din rcetangular ca restul cadrului ) , daca indoi rctangular fetele perpendiculare pe indoire se deformeaza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un "filet" pentru repararea filetului la bujie, cam asa ceva: http://ro.farnell.com/thread-restoring , are cineva unul disponibil?

Mesaj completat

sau mai clar: http://www.bollhoff.ro/web/germany/en/web..../hcr_start.html

Si pe mine ma intereseaza!

Dar care e marimea corecta pentru bujiile de nipra/ural M14 cu 1.25?

Mesaj completat

Ceva de genu asta?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza!

Dar care e marimea corecta pentru bujiile de nipra/ural M14 cu 1.25?

Mesaj completat

Ceva de genu asta?

.....tarod + helicoil...Helicoil 'eftin...tarod, scump!

In cluj este trusa....vazut ...dar nu m-am uitat daca are si 14/1.25....

Simson are spira de otzel la filetul de bujie ....uralul si niprul nu!Nu au reusit sa treaca de anii 60' cu tehnologia....la Ural este si mai gingas dect la nipru (material mai moale si spire mai putine...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza!

Dar care e marimea corecta pentru bujiile de nipra/ural M14 cu 1.25?

Mesaj completat

Ceva de genu asta?

 

Asta ne trebuie noua: http://ro.farnell.com/v-coil/04030/thread-...1-25/dp/1390323

Ajunge 20 lei / 1 reparatie, apoi cumperi doar spirele....poate ne stringem mai multi si luam un set.

^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut pinion de atac, de preferat impreuna cu coroana pereche, de EMW R35, 350cc. Eventual doar pinionul in speranta ca am noroc sa il imperechez cu una dintre coroanele care le am eu.

Nu stiu cota care este la capatul pinionului de atac, intrucat fostul posesor a preferat sa polizeze la el pentru a baga un rulment cu bile in locul acelor, cum era original. Nici nu m-am chinuit sa caut cota pe net, dar sunt sigur ca se poate gasi cota pentru confirmare, in cazul in care cineva chiar are asa ceva.

Nu mai vorbesc ca nu ma supar absolut deloc daca cineva, din greseala, sau prin cine`stie ce minune, ar avea un grup complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut pinion de atac, de preferat impreuna cu coroana pereche, de EMW R35, 350cc. Eventual doar pinionul in speranta ca am noroc sa il imperechez cu una dintre coroanele care le am eu.

Nu stiu cota care este la capatul pinionului de atac, intrucat fostul posesor a preferat sa polizeze la el pentru a baga un rulment cu bile in locul acelor, cum era original. Nici nu m-am chinuit sa caut cota pe net, dar sunt sigur ca se poate gasi cota pentru confirmare, in cazul in care cineva chiar are asa ceva.

Nu mai vorbesc ca nu ma supar absolut deloc daca cineva, din greseala, sau prin cine`stie ce minune, ar avea un grup complet.

 

Daca nu gasesti si poti adapta de nipru am eu unul care zace de ceva ani buni printr-un sertar .

post-29942-1282744624_thumb.jpg

post-29942-1282744651_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionel .nu merge de nipru.se invarte invers fata de EMW-u.asa e si la BK-ul meu.am vrut sa modific unul de la un simson.am facut flansa,am modificat...dupa care am observat niste chesti cu sensurile si fortele care actioneaza,si m-am dat batut.originalul nu minte.

ps scafbikes . bafta la gasit.si vezi sa gasesti pereche de pinioane.prietenii stiu de ce. haraie :laugh:

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...