Sari la conținut

06.05.2007


upi
 Share

Postări Recomandate

Cand are chef omu sa se plimbe linistit au grija alti sa le strice tot chefu.

Am intrat si eu ca tot omu in Carrefour Colentina si mergeam linistit prin parcare cautand un loc de parcare cat mai adecvat cu 30 40 la ora ca doar eram prin parcare cand observ o incompententa total care iese din parcare ignorand semnul de cedeaza trecere si obligatoriu la dreapta; ca doar i-a facut masa parcare, si nu acorda prioritate si mai face si stanga.

Urmari - eu observ masina in 2 metri apuc sa trag maxim de ghidon stanga si realizez ca nu pot evita sub nici o forma ca incompetenta nici macar cand m-a vazut nu a franat; a continuat deplasearea, asa ca eu apas brutal ambele frane ca sa se culce motoru pe lateral si pun o mana pe pasagera ca sa ma aiba pe mine ca scut sa nu intre cu capu in usa. Bun.... vine impactu eu ma "spoiesc" la propriu de masina respectivei si reusesc sa o tin pe pasagagera cat sa o arunc pe capota si sa-i atenuez impactu cu corpu meu si o scap pentru ca nu am resit sa o tin, ea planand peste capota si cazand pe asfalt. Ma ridic vad ca nu am nimic ,pasagera se vaita putin de picior si sold dar era ok ...ma duc glont la sofer care era o femeie de 40 de ani o iau de gat, si o duc la semn si il arat( cu greu abtinadu-ma sa nu o dau cu capu de el poate ii intra in minte mai bine.) Bun toate bune si frumoase sun la politie, salvare vin fac masuratori, constatare eu ies total nevinovat, aia vrea sa o dea la intoarsa sa mint sa-mi dea ea ceva, refuz realizand ca putea sa ma omoare pt ca motoru sa ales cu furca stramba, discuri de frana stramba, amortizor ghidon rupt si multe altele cele; de sa mirat politia cum de nu am nimic;p entru ca s-a strabat discu din otel si alte chestii destul de rezistente .Masina incompetentei far spart aripa bucati..usa spate infundata bine usa fata infundata ... practic ma ajutat motoru care a luat tot impactu pt mine si pasager . Acuma pasageru ar cam face plagere penala pt ca sa ales cu un picior in ghips si multe alte contuzii ..eu am refuzat salavarea ca nu puteam sa las motoru acolo intins ....Am fost la Udriste mi-a dat asigurarea lu tembela aia eu am iesit total nevinovat lucru confirmat si de inregistrarile video ale parcariii Carefour si "tampei" iau inceput urmarirea penala. Vreau sa o ard rau cum sa procedez?

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

interneazate urgent vreo 2 saptamani asa, ti s-a facut rau si te doare coloana extrem de rau si ai genunchiul praf.. etc etc face o incizie mica la genunchi si coase la loc , hai ce naiba ca doar motociclistii sunt destepti nu?! so.... pe ea daca are corolla are destui bani deci merita :D

 

nu o lasa asa... fii rau...!!!

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve .. avocat priceput .. pasagera sa constituie parte civila in proces si sa ceara daune morale .. lucru pe care poti sa-l facu si tu din momentul in care s-a inchiait procesul astalalt (penal) .. adr in fine uita-te si tu la femeie .. poate o fi vreuna care nu e chiar asa de bazata finaciar ... oricum tu stii .. bottom line get a good loyer (aaa ce engleza de balt am :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ea ramane fara carnet oricum.

 

Daca tu sau pasagera va scoateti certificat de la IML, treaba pentru ea se complica, poate sa se aleaga cu dosar penal si suspendarea permisului cam definitiva. Dar depinde mult de procuratura si pilaraie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci salvarea a constat vatamarea pasagerei sa inceput deja urmarirea penala a proastei pt ca mi-au zis ca se incepe urmarirea penala de maine si miau dat deja asiguarea ei si mi-au returnat toate actele mele nu miau dat amenda nimci deci practic eu sunt nevinovat ...ar fi aiurea sa nu dea bani asigurarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adio sezon moto cu yamaha R1, io si acum stau agatat de astia de la BCR asigurari (am tot o yamaha dar fzr 600 si de la asigurari mi-au dat 65 mil si piesele de la reprezentanta costa 6300 euro cum pl mea concep ei ca o sa accept suma asta nu stiu , dar asta e alta mancare de peste) Sistemul asigurarilor de cacao ... iti trebuie nervi de otel barbate, parerea mea ca e bine sa jumulesti fufa pe cale legala sau daca nu pe partea cealalta dar de niste bani frumusei de un R1 sh asa

 

PS: despre asigurari vezi ca sunt niste baieti aici pe forum care intradevar stiu cu ce se mananca si te pot invata ce si cum

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adio sezon moto cu yamaha R1, io si acum stau agatat de astia de la BCR asigurari (am tot o yamaha dar fzr 600 si de la asigurari mi-au dat 65 mil si piesele de la reprezentanta costa 6300 euro cum pl mea concep ei ca o sa accept suma asta nu stiu , dar asta e alta mancare de peste) Sistemul asigurarilor de cacao ... iti trebuie nervi de otel barbate, parerea mea ca e bine sa jumulesti fufa pe cale legala sau daca nu pe partea cealalta dar de niste bani frumusei de un R1 sh asa

 

PS: despre asigurari vezi ca sunt niste baieti aici pe forum care intradevar stiu cu ce se mananca si te pot invata ce si cum

nasol cu asigurarile astea nu mai ma speria si tu eu inca sper sami acopere toata reparatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala treaba, ceea ce este si mai nasol este ca accidentul nu a avut loc pe drumul public si s-ar putea sa nu vezi nici un leu de la asigurare. Insanatosire grabnica si tie si pasagerei

 

Ba da. Parcarea este drum public, chiar daca ea apartine unui HyperMarket.

Numai ca nu este in administratia statului. Deci nu vad nici un motiv sa nu-ti primesti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sa nu faci greseala sa o duci in service sa o repari si cu factura sa te duci la ei ca nu vezi banii daca o baga pe dauna totala. O sa iti faca o nota de constatare si cu aia te duci la yamaha in otopeni si iti spun baietii de acolo cat costa, o factura proforma pt piese cu care te duci la ei si iti spun pe loc daca o baga pe dauna totala sau nu

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sa nu faci greseala sa o duci in service sa o repari si cu factura sa te duci la ei ca nu vezi banii daca o baga pe dauna totala. O sa iti faca o nota de constatare si cu aia te duci la yamaha in otopeni si iti spun baietii de acolo cat costa, o factura proforma pt piese cu care te duci la ei si iti spun pe loc daca o baga pe dauna totala sau nu

e bine de stiut ce mai zis ... daca miar spune cineva exact ce pasi trebuie sa fac adica cineva care a patito si cum sa ies si eu bine din asta ar fi perfect ... eu o sa mai intru maine seara sa mai citect ca maine o sa fiu super ocupat asa ca daca stie cineva EXACT cum trebuie sa procedez ii multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala treaba, ceea ce este si mai nasol este ca accidentul nu a avut loc pe drumul public si s-ar putea sa nu vezi nici un leu de la asigurare. Insanatosire grabnica si tie si pasagerei

Este drum public ,deoarece este permis accesul autovehiculelor. Nu e toata parcarea numai locuri de parcare , ci mai are si cai de acces printre ele .

 

pai sa nu faci greseala sa o duci in service sa o repari si cu factura sa te duci la ei ca nu vezi banii daca o baga pe dauna totala. O sa iti faca o nota de constatare si cu aia te duci la yamaha in otopeni si iti spun baietii de acolo cat costa, o factura proforma pt piese cu care te duci la ei si iti spun pe loc daca o baga pe dauna totala sau nu

pai si cu ce bani o repara ? carene ,semnale, toba, probabil si rezervor un pic atins.. nu mai zic de roata fata,furca,faruri ..etc .O caruta de bani.Vezi ce faci cu urmele tale , lasa pasagera... Chiar nu ai nimic? Ia mai uita-te o data. tb sa ai ceva...

Editat de blue_nightwish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ce faci cu urmele tale , lasa pasagera... Chiar nu ai nimic? Ia mai uita-te o data. tb sa ai ceva...

Corect! Ieri schiopatai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre "UPI" ,

In primul rand imi pare rau pt ce ti s-a intamplat.

O sa incerc sa iti spun ce ai de facut si daca mai ai intrebari da-mi un PM.

Daca vrei sa ai sansa de a lua bani de la tanti, trebuie sa ai cat mai multe zile de spitalizare inscrise pe certificatul medico-legal, atat tu cat si pasagera. Daune poti cere si daca nu ai "leziuni" , dar da mai bine cu, e mai lacrimogen.

Deci la tribunal te vei constitui parte vatamata si vei cere daune materiale si morale. Dupa ce service-ul Yamaha iti va da devizul reparatiei, compania ei de asigurari unde are RCA-ul, va decide daca e dauna totala sau ti-o poti repara. In majoritatea cazurilor, e dauna totala, ti-o evalueaza super prost si apoi iti mai scade si epava, iar tu vei ramane cu f putin bani in mana. De obicei pana in 40-50 % din valoarea ei de piatza.

Daca e asa si nu ai casco, nu ramane decat sa te judeci cu ea sa iti plateasca reparatiile si restul despagubirilor, lucru care se va intampla mai mult ca sigur in tribunal, cu amendamentul ca poate dura ani buni, spre 5 sau mai mult, pana decizia sa devina definitiva si irevocabila.

Din ce era pe site ca si piese de schimbat, devizul va urca spre 6000-7000 de euro si tind sa cred ca e dauna totala.

Mai poti sa ii propui sa iti plateasca toate daunele, motor + echipament, iar tu sa declari la politie ca nu mai ai nici o pretentie de la ea, dar numai dupa ce ai toti bani in mana, lucru de care ma indoiesc, ca o sa iti dea aia jjj mii euro asa pur si simplu.

Deci, in final, s-ar putea sa nu iti ramana decat sa te judeci, si crede-ma ca o sa iti iasa pe nas, pe urechi, pe .... , pe toate evacuarile.... pana vei obtine bani de la ea.

Pana una alta trebuie sa duci motorul la service la Yamaha, aia sa iti faca un deviz estimativ de reaparatii, apoi sa vina inspectorul de la asigurarea ei sa faca poze la motor si sa intocmeasca dosarul de dauna, urmand sa iti comunice daca e reparatie sau dauna toatala.

Multa bafta si mai ales rabdare!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drum public ,deoarece este permis accesul autovehiculelor. Nu e toata parcarea numai locuri de parcare , ci mai are si cai de acces printre ele .

Parcarea unui hypermarket nu este drum public, este drum privat deschis accesului public. Asigurarile nu acopera avarii in acest caz, eram la politie sa declar un accident cand au venit doi cu aceeasi problema, accident in Carrefour (Grozavesti) si politistul a fost foarte clar: le da dovada de reparatie, nimic altceva - nici macar amenda (nu era cu victime). In acest caz singura varianta de acoperire a prejudiciului este procesul civil care din cate am auzit (nu sunt avocat) poate incepe abia dupa terminarea celui penal. Deci, e posibil sa dureze cativa ani buni.

 

PS. Deoarece nu e drum public e posibil ca suspendarea permisului tipei sa nu fie valida. Permisul va fi suspendat cu drept de conducere (cu dovada) pana la incheierea cercetarilor, iar atunci il va primi inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Upi sunt sigur ca ai niste vanatai nasoale si vomiti cand incercis a te uiti in sus si te ia cu ameteli de 5 ori pe zi. Basca durerea insuportabila de coloana!

 

Ultima data cand te-am vazut, sa nu te recunosc!

:D eu vorbeam serios... Chiar schiopata. L-am insotit de la garajul unde am parcat mobra pana la tramvai!

 

Parcarea unui hypermarket nu este drum public, este drum privat deschis accesului public. Asigurarile nu acopera avarii in acest caz, eram la politie sa declar un accident cand au venit doi cu aceeasi problema, accident in Carrefour (Grozavesti) si politistul a fost foarte clar: le da dovada de reparatie, nimic altceva - nici macar amenda (nu era cu victime). In acest caz singura varianta de acoperire a prejudiciului este procesul civil care din cate am auzit (nu sunt avocat) poate incepe abia dupa terminarea celui penal. Deci, e posibil sa dureze cativa ani buni.

 

PS. Deoarece nu e drum public e posibil ca suspendarea permisului tipei sa nu fie valida. Permisul va fi suspendat cu drept de conducere (cu dovada) pana la incheierea cercetarilor, iar atunci il va primi inapoi.

 

Adica daca mie mi se scoala sa ma sui in 'Monster-Truck'-ul primiti ieri cadou ptr ziua mea (18 ani impliniti) pot sa ma dau umpic prin parcarea de la carrefour peste masinile parcate (pana imi iau permisul si-l inmatriculez sa am voie pe strazi) atata timp cat nu omor sau lovesc pe nimeni !!

Iar aia ma dau in judecata pe mine sa-si recupereze dauna intr-un proces civil(fix pix), dar cum tata este mare mahar si are cea mai jmekera firma de avocatura din tzara o sa platesc NU.

 

Tzara de (cuvant foarte urat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parcarea unui hypermarket nu este drum public, este drum privat deschis accesului public. Asigurarile nu acopera avarii in acest caz, eram la politie sa declar un accident cand au venit doi cu aceeasi problema, accident in Carrefour (Grozavesti) si politistul a fost foarte clar: le da dovada de reparatie, nimic altceva - nici macar amenda (nu era cu victime). In acest caz singura varianta de acoperire a prejudiciului este procesul civil care din cate am auzit (nu sunt avocat) poate incepe abia dupa terminarea celui penal. Deci, e posibil sa dureze cativa ani buni.

 

PS. Deoarece nu e drum public e posibil ca suspendarea permisului tipei sa nu fie valida. Permisul va fi suspendat cu drept de conducere (cu dovada) pana la incheierea cercetarilor, iar atunci il va primi inapoi.

 

stai ca eu nu mai inteleg nimic :D

 

dar in codul rutier scrie:

drum public – orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;

 

adica pot face ce a spus @ranga?

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-un prieten a avut accident cu aprilia, reparatia costa 11.000 euro, a bagat-o la daune totale si asigurarea i-a dat 3.000-4.000 de euro...parerea mea este ca daca vrei sa-ti recuperezi banii sa faci moto pica la pace cu cucoana sa-ti dea ceva bani + bagi moto la daune totale si o repari tu unde vrei si asta este, nu te baza pe asigurare...

bafta !!!!

 

-cred ca are dreptate ranga si in incinta benzinariilor este acelasi lucru, nu este drum public...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu un caz concret cu un tip care si-a lovit masina in curtea personala si la politie cand s-a dus dupa dovada a fost amendat.

Oricum mi se pare foarte aberant ca in cazul lui UPI sa faca figuri cei la care are RCA tipa . Firmele de asigirari pot fi reclamate aici http://www.csa-isc.ro/

 

Sa auzim numai de bine UPI , insanatosire grabnica pasagerei! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-un prieten a avut accident cu aprilia, reparatia costa 11.000 euro, a bagat-o la daune totale si asigurarea i-a dat 3.000-4.000 de euro...parerea mea este ca daca vrei sa-ti recuperezi banii sa faci moto pica la pace cu cucoana sa-ti dea ceva bani + bagi moto la daune totale si o repari tu unde vrei si asta este, nu te baza pe asigurare...

bafta !!!!

 

-cred ca are dreptate ranga si in incinta benzinariilor este acelasi lucru, nu este drum public...

De acord. Lasa razbunarea pe cucoana, cu dosar penal sau fara, gandeste-te mai degraba sa mai apuci ceva din banii aia. Asta e, cucoana a gresit, si daca o arzi cu dosar, nu mai vezi bani de la ea decat, eventual, in ani de zile. Amenint-o cu dosarul ca sa plateasca mai mult, eventual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu un caz concret cu un tip care si-a lovit masina in curtea personala si la politie cand s-a dus dupa dovada a fost amendat.

Oricum mi se pare foarte aberant ca in cazul lui UPI sa faca figuri cei la care are RCA tipa . Firmele de asigirari pot fi reclamate aici http://www.csa-isc.ro/

 

Sa auzim numai de bine UPI , insanatosire grabnica pasagerei! :D

 

Firmele de asigurari pot fi reclamate la CSA, insa legea RCA-ului este facuta mai mult in favoarea Asigurarilor decat a pagubitului si din acest motiv se pot juca cu limitele despagubirilor.

O sa dau cateva exemple:

1. Daca motorul este cumparat si inscris in circulatie in nov.2006 si accidentul e in ian 2007, motorul are 1 (un) an vechime si deci deja o uzura de 10 - 15 %.

2.Functie de numarul de Km. , se stabileste gradul de folosire , normal, mediu, foarte rulat, care conteaza mult la evaluare.

3.Pretul de nou al motorului, chiar si in cazurile cand e apropae nou (2 - 3 luni) nu se ia de pe factura de achizitie ci din catalogul Schwache (sau cum s-o scrie corect) , unde pretul nu include taxele noastre, mai ales anul trecut cand treceau cu vederea 30% vama.

 

Numai daca iei in considerare aceste 3 criterii, dar mai sunt si altele, vei vedea ca motorul pe care tu ai dat 15000 E, ei iti dau de nou 11-12000 E, din care iti scad toate cele de sus plus epava, conform legislatiei in vigoare, iar tu iei ca si despagubiri de la ei 5000 E.

Poti face tu plangere dupa plangere la CSA, cum sa ii traga de urechi daca ei aplica legea si crede-ma daca vrea muschiu' lor , te baga la cele mai defavorabile criterii si nu ai ce le face. Singura modalitate ramane sa ii dai in judecata, dar majoritatea nu au puterea financiara si timpul pentru a face asa ceva.

Din cele expuse mai sus, sunt destul de rezervat in ceea ce priveste o rezolvare cat mai corecta cu ajutorul CSA-ului.

Nu neg faptul ca conteaza si iti mai dau cate ceva pe ici pe colo, dar tot sunt departe de adevar, de pretul real al pietii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut CASCO in cazul unui incident similar si in cazul asta ti se ofera banii in felul urmator, in caz de dauna totala:

Suma asigurata (valoarea la care ti-a fost evaluata motocicleta pe polita)-restul ratelor la firma de asigurari-procent % din suma asigurata (fransiza pt ca nu cred ca se face CASCO full la motoare)-valoarea pe care ti-o ofera ei pe epava (motocicleta avariata).

Nu stiu in cazul RCA cum se calculeaza.

 

In ceea ce priveste drumului public... credeti ca un drum cu marcaje si indicatoare nu e considerat drum public?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DACA cumva asigurarile vor fi de acord cu plata(kiar si partiala) a reparatiilor,din cite imi aduc eu aminte ca am citit pe contractul de ti-l dau cind faci rca....tin minte ca se dau despagubiri,PE BAZA POLITEI RCA,nu numai pt repararea fierului/masinii/etc,ci si pt persoanele accidentate....un fel de daune...

deci....daca nu ma insel,pe baza rca-ului cucoanei poti lua bani pt repararea motorului,si separat bani pt cei vatamati in accident..adica tu si pasagera...poate asa se mai string sa iti faci motorul fara sa dai bani...

banuiesc ca in stabilirea daunelorpt accidentati,coteaza si nr de zile de ingrijire medicala,recuperare,etc etc...

 

am luat la nimereal o societate de asigurari care face rca..si la asigurari rca scrie:

"ASIGURAREA OBLIGATORIE DE RASPUNDERE CIVILA PENTRU PAGUBE PRODUSE TERTILOR PRIN ACCIDENTE DE AUTOVEHICULE, CU VALABILITATE PE TERITORIUL ROMĂNIEI (RCA)

 

OBIECTUL ASIGURARII

Asigurarea de raspundere civila auto RCA este obligatorie pentru toate persoanele care detin autovehicule înmatriculate sau supuse înmatricularii în România. Polita se poate incheia pe perioada unui an sau a unei jumatati de an.

 

RISCURILE ASIGURATE

Se acorda despagubiri pentru sumele pe care asiguratul este obligat sa le plateasca cu titlu de despagubire si cheltuieli de judecata, fata de terte persoane pagubite ca urmare a vatamarii corporale sau a decesului, precum si a deteriorarii sau distrugerii unor bunuri printr-un accident produs de autovehiculul mentionat în tichetul de asigurare."

 

deci inclusiv pt casca,combinezon,sau alt ekipament,telefon mobil spart,,ceas spart,etc etc vei fi despagubit..cel putin asa scrie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu... asigurarile la noi sunt un soi de CAKAT pe batz. Adica aia ne iau nou bani...dar in mom. in care il busesc pe gicu...nu-s in stare sa ii platesc daunele. Eu la ce dreq mai ma asigur daca nu e ASIGURATA despagubirea "victimei" mele... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...