Sari la conținut

Belgia - Romania In 1 Zi. Conceptul Speed Touring


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Cum sa denumim touringul desfasurat pe distante mari sau foarte mari in timp relativ scurt?

 

La Meetingul motociclistilor de cursa lunga de la Malmedy , 27 - 29. 04. 07 au prezentat curse precum Alaska - America de Sud in perioade de luni. Nemtoaica ultima a facut traseul in doi ani, din bucati.

Touringul clasic cere distante,atat!

 

Repun fotografia cu baietii care au facut Belgia - Romania in o zi, la intoarcerea de la Malmedy.

 

In viitor, cu timpul strans si motoare puternice, se va accentua acest tip de touring.

Sa-l denumim Speed Touring? Alte idei?

post-4437-1178710238_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la Grupul motociclistilor de cursa lunga Exc. 1/ 2007.

Iata cateva si aici.

 

 

Proabil va referiti pana la intrarea in Romania o zi!

 

Pentru ca stie oricine ca in Romania se mai face inca o zi!Vrem clarificari! :D

 

!600 km, pana la Arad.

post-4437-1178713436_thumb.jpg

post-4437-1178713658_thumb.jpg

post-4437-1178713694_thumb.jpg

post-4437-1178713723_thumb.jpg

post-4437-1178713748_thumb.jpg

post-4437-1178713778_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu gasesc nici o placere intr-o astfel de excursie. Mie-mi place sa vad in jur, sa opresc sa fac o poza, sa mananc un hot-dog, sa miros teii in floare, sa mai trag o tzigara. Maxim 2-3 etape scurte de 100-200 de km pe zi. Altfel transform motociclismul cu doar o modalitate de transport rapid. Normal ca in anumite cazuri merg mai repede ... dar incerc sa le evit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-ti si placa sa faci atatia km intr-o zi.

Asta toamna am plecat singur in Germania, si am facut 1400 in prima zi si la dus si la intors.De fiecare data m-am oprit nu de oboseala ci pt ca nu simteam nici o bucurie sa circul noaptea cu motorul; nu vedeam nimic din peisaj, nu ma puteam bucura de drum.Pe de o parte, ca pe de alta parte sa plec singur la drum, alta prostie; nu stiu ce bucurie avea Renegade ala de se plimba de unul singur cu motorul.In strainate stai singur ca cucul, iar la noi nu stii cum sa scapi de cei care te intreaba cat prinde si cat costa.

Ca sa faci multi km trebuie sa mergi pe autostrada; nici o bucurie, eu merg cu viteza legala (ca amenda e cam scumpa pt bugetul calatoriei) si tb sa te feresti mereu din calea masinilor localnicilor.

Pana la urma cea mai frumoasa parte a drumului mi s-a parut tot in Romania , unde am calcat linia continua ( nu se lua permisul atunci), am depasit viteza legala in limita pastrarii permisului.

Imi plac tarile lor , dar asa ma omoara stresul sa fiu corect. Au nemtii si austriecii niste drumuri intre comune de-ti vine sa plangi mergand cu viteza legala.

Este doar parerea mea; fiecare se bucura la ce are chemare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa faci multi km trebuie sa mergi pe autostrada;

 

SalĂź!

 

De ce?

Eu pot sa fac o tura de 6- 700 de Km intr-o zi, fara un metru de autostrada.

In 2004 am plecat de aici din germania(de acasa) prin Salzburg si pana langa Budapesta si inapoi pe un alt drum, fara sa fac un Km pe autostrada.

Tura asta am facut-o in 11 zile.

 

Ca de altfel, eu urasc sa merg cu motocicleta pe autostrada.

 

 

Cu bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In viitor, cu timpul strans si motoare puternice, se va accentua acest tip de touring.

Sa-l denumim Speed Touring? Alte idei?

 

Eu as scoate denumirea de Touring din formula! Pur si simplu nu inteleg cum poate fi asa ceva distractiv! Ca si adnotare in palmares poate fi ceva fain dar altfel e chin curat! Mergi pana acolo tot in fuga probabil, ajungi si te abtii de la toate, te dedici in mare masura somnului ca sa fii cu bateriile incarcate si cu mintea limpede si apoi alergi spre casa, adica spre locul pe care-l cunosti cel mai bine, oricum! :D

 

Din treaba asta te alegi cu mai putini bani in punga si cu mai multa oboseala, ca sa nu pomenim de riscurile asumate! Nu prea seamana a "micro"concediu si a prilej de adunat amintiri ci mai degraba a cursa pentru care ar trebui sa primesti bani nu sa dai! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o performanta. Chiar daca parerile sunt impartite, drumul pe care l-au facut baietii este o performanta. Si-au dorit sa fie la acea intrunire si au fost. Nu este de loc usor sa-ti lasi balta treburile zilnice si sa pleci atat de departe. Au imbinat utilul cu placutul. Au da o fuga pana in Belgia, au uimit pe toata lumea, au fost partasi la performantele altora si fuguta la treburi acasa. Este o experienta pe care la un moment dat toti ar trebui sa o avem. Cand simti nevoia sa evadezi o faci cu orice pret. Sotul meu a fost cu profu' Constantin in Belgia si credeti-ma era atat de incantat de toata exursia incat uitase de oboseala. Sa reusim si noi pe jumatatea cat au facut-o ei si apoi mai vorbim.

 

Felicitari intregului grup. In iulie in Germania nu scapati de mine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce te plictisesti de toate target-urile pe care le poti face pe o distanta de 200km, mai ridici is tu stafeta.

Sa ajungi pina in Belgia intr-o zii ... e ceva ... Deci oameniii astai pot sa ajunga intr-un week-end pina in alpi !!!!!

Sa le zici lor o chestie de genu : " Hai sa-i dam o tura prin transfagarasan", pentru ei ar fi ca si cum s-ar duce la servici cu motocicleta. Distanta are o alta semnificatie pentru ei. Si placerea e aceeasi ca si cum ai merge distante moderate si cu pauze multe.

 

Bravo lor, poate data viitoare am sa ma fiu si eu prezent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar face aceste , sa le zicem tururi de forta , pe motociclete mici , da ar fi performanta . Da asa , calare pe niste harabale imense pentru care 150 km/h e o viteza mica , asezati pe niste fotolii de bunicuta unde-i farmecul ?

E ca si cum ai face inconjurul Pamintului cu un Boeing Jumbo Jet . Fa-l frate cu un ULM (avion ultra usor ) . Atunci sa te vad !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o performanta. Chiar daca parerile sunt impartite, drumul pe care l-au facut baietii este o performanta. Si-au dorit sa fie la acea intrunire si au fost. Nu este de loc usor sa-ti lasi balta treburile zilnice si sa pleci atat de departe. Au imbinat utilul cu placutul. Au da o fuga pana in Belgia, au uimit pe toata lumea, au fost partasi la performantele altora si fuguta la treburi acasa. Este o experienta pe care la un moment dat toti ar trebui sa o avem. Cand simti nevoia sa evadezi o faci cu orice pret. Sotul meu a fost cu profu' Constantin in Belgia si credeti-ma era atat de incantat de toata exursia incat uitase de oboseala. Sa reusim si noi pe jumatatea cat au facut-o ei si apoi mai vorbim.

 

Felicitari intregului grup. In iulie in Germania nu scapati de mine. :D

 

 

 

sarumina multumim pentru solidaritate cu respect Pompiliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre criticatul altora... Dupa, repet, dupa ce ai realizat o performanta net superioara, din unul sau mai multe puncte de vedere - distanta mai mare, pe o motocicleta mai proasta, pe un drum mai greu etc - ai avea, teoretic, dreptul sa faci misto de ce fac altii.

 

Dar nici atunci! Baietii au postat, din cate vad eu, din dorinta de a povesti cu placere si altora ce au facut, nu a se da mari sau sa minimalizeze ce excursii au facut altii.

 

Bravo lor pentru ce calatorie pe motoare au facut! Este ceva deosebit. Poate la anul merg si eu cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto "plimbarea" poate o sa va insotesc si eu...dar mai intii sa skinb monstrul meu...ca ma cam doare spatele la drum lung...

struguri sunt acrii...kiar si ptr mie...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putem sa o numim performanta dar trebuie sa ai o doza de masochism sau un dor de tara incredibil ca sa-ti pedepsesti fizicul in halul asta :bounce:

nici daca m-ar plati nu as vrea sa retraiesc senzatiile care le-am avut dupa 1200km intr-o zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putem sa o numim performanta dar trebuie sa ai o doza de masochism sau un dor de tara incredibil ca sa-ti pedepsesti fizicul in halul asta :bounce:

nici daca m-ar plati nu as vrea sa retraiesc senzatiile care le-am avut dupa 1200km intr-o zi

 

 

 

 

salutare eu nustiu din ce aluat sinteti facuti oameni buni a doua zi dupa un somn bun eram din nou pe metereze intreg si puteam sa merg mai departe salutare si numai bine si foarte curind am sa va povestesc amanuntit escapada noastra cu stima Pompiliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare eu nustiu din ce aluat sinteti facuti oameni buni a doua zi dupa un somn bun eram din nou pe metereze intreg si puteam sa merg mai departe salutare si numai bine si foarte curind am sa va povestesc amanuntit escapada noastra cu stima Pompiliu

 

Pompiliu tu si cu Constantin sunteti o exceptie de la regula am impresia ca v-ati nascut pe motoare :bounce:

iti cunosc performantele si nu ma mira cea ce spui,tu chiar esti in stare :angry:

cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompiliu tu si cu Constantin sunteti o exceptie de la regula am impresia ca v-ati nascut pe motoare :bounce:

iti cunosc performantele si nu ma mira cea ce spui,tu chiar esti in stare :angry:

cu stima

 

 

 

 

 

salut mutumesc frumos ai scris cu bun simt alti neau luat la misto pe mine cel putin uni mau facut prost leam multumit astai viata asfalt uscat si numai bine Pompiliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...