Sari la conținut

Accident judetul Bistrita


RocketBoy
 Share

Postări Recomandate

In cursul zilei de astazi ( 11.04.2009) a avut loc un accident , care s-a soldat cu accidentarea pilotului motocicletei.

Pilotul motocicletei se indrepta spre Bistrita pe motocicleta : BMW F650GS cand in localitatea Sieu Magherus , soferul unei dube s-a hotarat sa intre pe banda alaturata de circulatie pentru a intra intr-o curte.

Din ce am inteles pilotul avea carnet de aproximativ un 1 an iar motocicleta pe care o pilota era a unui prieten de-al sau.

Pilotul a pierdut destul de mult sange , avea ceva contuzii dar a urcat pe picioarele sale in ambulanta.

 

Atasez poze cu daunele motocicletei dar si cu duba :

post-43910-1239482704_thumb.jpg

post-43910-1239482785_thumb.jpg

post-43910-1239482816_thumb.jpg

post-43910-1239482837_thumb.jpg

post-43910-1239482921_thumb.jpg

post-43910-1239482945_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, grija mare la dubisti, mai ales in BN. :huh:

Insanatosire grabnica motoristului!

Multi "cunoscatori" afirmau ca avea viteza mare. Sunt obiectiv si zic ca impactul a avut loc la aprox. 60 km/h. Nu exista urme de franare. Daca era vorba de viteza, motociclistul sigur nu mai era in viata. Din cate am inteles are o fractura deschisa la o mana, motiv pentru care a pierdut atat de mult sange. Portiunea de drum este marcata cu linie continua si se afla la iesirea din Sieu-Magherus spre Bistrita. Atasez pozele facute de mine.

PS: Citez un militian: "Ce simplu era daca intra in spatele dubei" :P

post-3627-1239485879_thumb.jpg

post-3627-1239485888_thumb.jpg

post-3627-1239485895_thumb.jpg

post-3627-1239485902_thumb.jpg

post-3627-1239485913_thumb.jpg

post-3627-1239485920_thumb.jpg

post-3627-1239485928_thumb.jpg

post-3627-1239485944_thumb.jpg

post-3627-1239485953_thumb.jpg

post-3627-1239485965_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, grija mare la dubisti, mai ales in BN. :P

Insanatosire grabnica motoristului!

Multi "cunoscatori" afirmau ca avea viteza mare. Sunt obiectiv si zic ca impactul a avut loc la aprox. 60 km/h. Nu exista urme de franare. Daca era vorba de viteza, motociclistul sigur nu mai era in viata. Din cate am inteles are o fractura deschisa la o mana, motiv pentru care a pierdut atat de mult sange. Portiunea de drum este marcata cu linie continua si se afla la iesirea din Sieu-Magherus spre Bistrita. Atasez pozele facute de mine.

PS: Citez un militian: "Ce simplu era daca intra in spatele dubei" :laugh:

Intradevar ajung spaima BN`ului dubisti : in 2 saptamani 2 accidente moto in care au fost implicate dube :huh:

Zici ca nu au ochi :lol: sau ce o fi zis : a uite un far e scuter asta , pana ajunge intorc , intru si ies de 3 ori ca doar is "jmeker".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei ,...eu cand zic...sa ocoliti cat puteti BN...!!!

Poate ai vrut sa spui'' ocoliti dubele''..

On topic: Cum dacqu a virat busul ala,de parca era autobus articulat :huh: cred ca a virat scurt fara sa semnalizeze,dar motociclistul trebuia sa vada totusi stopul pe frana..nu stiu ce sa zic.Si dupa cum vad in poze,este cam mult sange, casca Nitro si manusi fitnes...nu prea cred caeste ok riderul.Sper doar sa fi scapat cu viata

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai vrut sa spui'' ocoliti dubele''..

On topic: Cum dacqu a virat busul ala,de parca era autobus articulat :huh: cred ca a virat scurt fara sa semnalizeze

Cred ca omul a dorit sa intre pe rigola in curte cat mai perpendicular.Aia nu este o masina care poate braca rotile pentru viraj la 90 de grade direct de pe banda unu intr-un spatiu atat de mic.

 

As putea pune pariu ca a facut acesta manevra intrand pe contrasens si facand apoi dreapta in scurt.As putea sa pun de asemenea pariu ca nu a semnalizat manevra cu semnalizare dreapta.

 

Riderul a fost indus in eroare de manevra spre stanga a dubei,probabil crezand ca opreste pe partea stanga a drumului,chiar daca este linie continua.A fost luat prins surprindere apoi de manevra la dreapta.A vazut doar stopurile franei. Baietii opresc unde au nevoie pur si simplu. Ceea ce se intampla destul de des in satele de pe un DN.

 

Fac mentiune ca este o speculatie personala, in caz ca apar iar avocatii si "moderatorii" sa spuna ca le stiu eu pe toate.

 

Oricum atentie la situatia descrisa cand intalniti vehicule lungi care fac manevre atipice pentru traficul dintr-o zona.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa era sa o patesc si eu dar de la unu cu un logan duba doar ca eu am franat dinainte ca nu stiamce vrea sa faca capcaunu ca frana total aiurea fiind destul de liber

 

satanate multa piloturlui. fieru e facu praf vad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei ,...eu cand zic...sa ocoliti cat puteti BN...!!!

 

Eu zic ca mai sanatos ar fi sa ocolim Romania! :huh:

 

Sanatate multa omului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca mai sanatos ar fi sa ocolim Romania! :P

Eu zic ca ai dreptate! :huh:

 

STIRE BISTRITEANUL

 

Accident la Sieu Magherus

de Camelia MOLDOVAN Bistriteanul.ro

11/04/2009 18:46:46

Serviciul de Ambulanta a fost solicitat in urma cu cateva minute sa intervina la un accident rutier soldat cu o victima. Accidentul a avut loc in localitatea Sieu Magherus, iar vinovat a fost un motociclist.

Serviciul de Ambulanta a fost solicitat sa intervina la un accident petrecut in localitatea Sieu Magherus. Din primele informatii reiese ca ar fi vorba de o singura victima.

 

UPDATE 19:25

 

Accidentul, petrecut in localitatea Sieu Magherus, i-a avut ca "protagonisti" pe soferul unui microbus de marfa si un motociclist. Cel din urma nu a mai putut controla motocicleta si a intrat din plin intr-un microbuz care circula regulamentar.

 

In urma accidentului, motociclistul a fost ranit, acesta avand mana rupta in doua locuri. Totusi, starea acestuia este stabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:P Deci l-au scos vinovat tot pe motorist...Desi duba era perpendicular pe directia de deplasare a motocicletei, facand dreapta la 90 de grade, probabil de pe contra-sens!

 

Incredibil! :huh:

Sa le fie rusine militienilor care au facut constatarea! :laugh:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca circulau ambii in acelasi sens si ala a vrut sa intre in curte facand un ocol (de parca era cu bus-ul articulat), o sa si-o ia motociclistul pt nepastrarea distantei regulamentare.

Daca circulau din sens opus, o sa si-o ia cel cu duba, pt trecerea peste linia continua, neacordare de prioritate si vatamare corporala.

 

Eu unul, inca n-am reusit sa inteleg din ce directie venea duba. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... soferul unei dube s-a hotarat sa intre pe banda alaturata de circulatie pentru a intra intr-o curte.

 

Eu cred ca ambii veneau din acelasi sens, duba eventual era inaintea motocicletei, pe aceeasi banda. La un moment dat, duba cred ca a semnalizat stanga (de asemenea posibil sa nu fi semnalizat), a trecut peste linia continua pe contrasens, dupa care a virat brusc dreapta pt a intra in curte, taind calea motociclistului.

 

Totusi, eu sa fi fost in locul motociclistului as fi suspectat astea:

 

1. de ce sa treaca masina din fata mea pe banda cealalta? fara motiv?

2. becurile rosii de frana ale dubei s-au aprins cu siguranta iar eu as fi incetinit preventiv.

 

Parerea mea: ambii au vina: duba ca a intors in loc nepermis iar motociclistul ca nu a pastrat distanta regulamentara (daca da, asta se stabileste la fata locului) si nu a condus preventiv.

 

Insanatosire colegului nostru!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta seara am fost oprit de 2 politisti , dupa injurile primite asupra faptului ca sunt motociclist si ca probabil ma vor : Citez ,,matura de pe jos" , politistii au spus ca baiatul implicat in accident a decedat la spital.

Nu stiu daca este sau nu un zvon , asta mi-au spus ce-i doi politisti.

 

In aceasta seara am fost oprit de 2 politisti , dupa injurile primite asupra faptului ca sunt motociclist si ca probabil ma vor : Citez ,,matura de pe jos" , politistii au spus ca baiatul implicat in accident a decedat la spital.

Nu stiu daca este sau nu un zvon , asta mi-au spus ce-i doi politisti.

R.I.P :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta seara am fost oprit de 2 politisti , dupa injurile primite asupra faptului ca sunt motociclist si ca probabil ma vor : Citez ,,matura de pe jos" , politistii au spus ca baiatul implicat in accident a decedat la spital.

Nu stiu daca este sau nu un zvon , asta mi-au spus ce-i doi politisti.

 

Confirm ce au zis politisti!!! Inca sper sa fie un zvon!! si sa nu fie adevarat daca stie cineva pe baiat sa ne infirme sau afirme acest luctu cat mai repede!! App de unde era baiatu din Bistrtia? aveti grija de voi

Editat de Pako
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: mergeau in acelasi sens, podet ingust, duba ca sa intre in curte a intrat pe contrasens si apoi a virat dreapta. Legal, motociclistul e vinovat, chiar daca duba n-a semnalizat. Moral dubarul e si el vinovat.

 

Aveti grija, prin PH exista o alta specie si mai periculoasa: prahovenii din zona rulala inainte sa vireaze stanga dau semnal dreapta, se baga pe marginea din dreapta a soselei si de acolo fac brusc stanga fara sa mai semnalizeze. Ai tendinta sa crezi ca au semnalizat dreapta ca sa opreasca pe dreapta, incerci sa-l depasesti pe stanga si intri in lateralul lor si te faci praf. Asta pentru ca prahovenii zic ca au fost invatati sa opreasca pe dreapta si sa se asigure inainte sa execute virajul la stanga (mi-au zis-o trei prahoveni).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: mergeau in acelasi sens, podet ingust, duba ca sa intre in curte a intrat pe contrasens si apoi a virat dreapta. Legal, motociclistul e vinovat, chiar daca duba n-a semnalizat. Moral dubarul e si el vinovat.

 

Aveti grija, prin PH exista o alta specie si mai periculoasa: prahovenii din zona rulala inainte sa vireaze stanga dau semnal dreapta, se baga pe marginea din dreapta a soselei si de acolo fac brusc stanga fara sa mai semnalizeze. Ai tendinta sa crezi ca au semnalizat dreapta ca sa opreasca pe dreapta, incerci sa-l depasesti pe stanga si intri in lateralul lor si te faci praf. Asta pentru ca prahovenii zic ca au fost invatati sa opreasca pe dreapta si sa se asigure inainte sa execute virajul la stanga (mi-au zis-o trei prahoveni).

 

:) :) :)

 

Frate ori esti prost, ori esti dus cu capu, ti-o zice tot un prahovean si daca iti mai zic inca doi inseamna ca asa e :D

 

 

Cat despre baiat insanatosire rapida si sa speram ca e doar un zvon debitat de 2 politai cu un simt al umorului mai retard.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma pis pe ei de militieni cu tuica-n bot!

Bah, unde plua mea e motociclistu' de vina?

Ala e perpendicular pe sosea...duba e lovita LA MIJLOC! de unde dracu au tras astia concluzia ca motoristu' e de vina?!?!?! plm de tablagii imputiti!

Feiriti-va fratilor de miltienii astia de comuna, ca ei fac legea in comuna/satul lor...credeti ca ala cu duba nu-l stie pe sefu de post???

 

PS: Daca n-ai loc sa intrii cu duba pe podisca, fa-ti podisca mai mare... nu iesi pe contrasens si o rupi in dreapta...

PPS: Feriti-va de dubari, n-au geam in spate sa va vada farurile si oglinzile alea imense nu prea ii ajuta daca li se rupe de restu' lumii. Aici intra si maxi-taxistii....alta specie de destepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un topic la accidente unde nu e vreunu' care sa stie mare lucru, toti isi dau cu parerea, nimeni nu stie de ce mai face bikerul. In schimb presa deja a dat verdictul.

 

Nu reusesc sa-mi dau seama de unde venea duba aia. E posibil si ca duba sa fi intrat "mai putin perpendicular" pe podet, dar sa se fi deplasat de la impact. De asemenea, poate a mutat-o soferul ca sa se poata extrage fie motociclistul, fie motocicleta, de dedesubt.

 

Pana una alta, de cand e 'ok' sa faci stanga-dreapta ca sa intri intr-o curte? Fie semnalizand stanga, respectiv (adica ORI) dreapta, tot nu e ok. Daca semnalizezi dreapta, ala din spate intra (eventual) in depasire, iar tu tragi stanga de volan, ca sa 'intri drept'. Daca semnalizezi stanga si te duci pe contrasens, in cazul de fata, fiind linie continua, tot dubistul e 'pe rosu'.

 

Whatever, sa speram ca bikerul e ok si ca politaii doar au facut 'un banc', sa-l sperie pe bikerul oprit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paulikaa cine te-a oprit ? Si eu sunt din BN si mi-a promis un destept intr-o seara ca vara asta imi ia permisu, iar cand veni vorba de Veronica & Atti mi-a zis ca pt el suntem o pata rosie pe o situatie, un tabel... mi-e sila de unii de la noi. Culmea e ca cel ce il insotea a fost de nota 11... (militianul anti-moto era mai mare in grad...). Intr-o zi depun ceva plangeri ca mi-e scarba de unii deja... (de parca as rezolva ceva...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...